Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tentativa de omor

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#73
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Eu cand eram in tinerete si locuiam intr-o zona mai rau famata, nu era saptamana sa nu asist la lupte de strada :D
Si acum e la fel prin acele zone, doar ca nu mai stau eu pe acolo sa ma nimeresc sa le vad live. Si multi din cei care locuiesc pe acolo nu le vad, ca se petrec la ore la care ori dorm ori sunt inca la munca.
De exemplu am asistat acum 2 saptamani in timp ce ma aflam in vizita la cineva la o rupere de cap a unei rude a unui vecin a aluia... intrase ala in bloc taras plin de sange si striga dupa ajutor din toti plamanii ca ii rupsesera capul si il urmarise si in bloc, daca nu ieseam noi, poate ajungea chiar la morga. Crezi ca a depus vreo plangere? A intrat in apartament la el si si-a vazut de rani si aia a fost tot. Ca doar locuieste acolo si nu mai vrea si alta bataie de la gasca de cartier ce sarise pe el ca se plictiseau dupa bauta de la coltul strazii.

#74
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Acum dacă te duci prin Ferentari la miez de noapte și te bagi în seamă aiurea, ai șanse foarte mari să ieși cu alt pigment de culoare pe față. Depui plângere? Ți-o cam meriți până la urmă. În zonele alea, de acord, violența e la ordinea zilei. Doar că zonele de genul sunt destul de puține. Stau într-un oraș mic și avem și noi interlopii noștri, curve și tot ce trebuie, dar nu mi-e frică se merg noaptea în absolut nici o zonă din oraș. Șansele să mi se întâmple ceva ce eu nu provoc sunt minime.

Bătăile prin zonele rău famate se cam opresc la nivelul de bătaie. Auzi rar să moară oameni din ele. Nu au la bază motive care să împingă la o violență excesivă. Ăia nu se bat de foame, ci de proști.

Și e mult diferită situația față de cum era acum 15-20 de ani.

#75
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Uneori idiotii considera ca provoci prin faptul ca treci pe langa ei, sau au impresia ca te-ai uitat la ei... daca mai sunt si bauti, poti sa treci pe partea cealalta a drumului si tot te alearga sa te arda ca i-ai provocat :D
Faptul ca nu mor oameni des e noroc pur.

#76
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.03.2014
Singura explicatie e aceea ca sunt idioti in adevaratul sens al cuvantului. De la consumul de tot soiul si de la natura.

#77
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
La cate batai am mai luat parte prin anii 90....unele lasate si cu spitalizari si nici dracu nu a mai depus plangere ca erau legile mai permisibile
Acum parca am retinere sa-i dau unuia un pumn chiar daca ma ataca el...ca din agresat poti sa devi agresor foarte usor la momentul de fata......vorba unui prieten,acum e mai bine sa iei decat sa dai

Edited by I2O, 13 October 2017 - 23:19.


#78
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.03.2014

View PostI2O, on 13 octombrie 2017 - 23:18, said:

La cate batai am mai luat parte prin anii 90....unele lasate si cu spitalizari si nici dracu nu a mai depus plangere ca erau legile mai permisibile
Acum parca am retinere sa-i dau unuia un pumn chiar daca ma ataca el...ca din agresat poti sa devi agresor foarte usor la momentul de fata......vorba unui prieten,acum e mai bine sa iei decat sa dai
Adica nu mai exista legitima aparare sau cum?

#79
Micenae

Micenae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 22.08.2017

View PostNephthyis-Maat, on 14 octombrie 2017 - 06:47, said:

Adica nu mai exista legitima aparare sau cum?

Teoretic da, practic nu prea.

#80
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostNephthyis-Maat, on 14 octombrie 2017 - 06:47, said:

Adica nu mai exista legitima aparare sau cum?
Sa fiu since nu prea...nu ai vzut cazul politistului care la impuscat pe ala de ii daduse cateva bucati si pe urma a venit sa-i dea cu lantu in cap?
Stii unde-i acum politaiu?La temnita...
Pai daca pe ala politist in exercitiu functiunii l-au bagat la bulau.....in caz de autoaparare,ce crezi ca pe mine nu ma baga daca-i rup mecla unuia care sare la mine?
au fost hoti care au intrat in curtea omului si ala cand ia prins le-a rupt cocoasa cu paru,hotii au mers la politie au depus plangere si tot bietul om a cazut cu curu in penis
La mine in cartier in ultimele 3 luni au fost 25-30 de spargeri si politia nu face nimic,a ajuns caz national chiar si pe RTV au aratat
Unui vecin de al meu doua case mai sus de mine i-a spart masina din fata portii,cand au chemat politia,le spune unu din politai,pai stai asa de ce nu ai auzit nimic din casa?Hai sa mergem in casa sa vedem daca se aude....astia deja tin cu infractorii taticu

#81
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
astfel de situatii nu sunt noi si sigur nici singulare. eu cand eram mai mica am avut o intalnire nefericita pt mine cu ceva romi, agresandu-ma, am ajuns la spital, a venit si politia, iar intrebarea lor a fost absolut imbecila: pai si daca ati vb cu ei, nu v-au spus numele? de ce nu i-ati prins daca tot vreti sa faceti plangere impotriva lor?

asa cum ai auzit tu de respectivii politisti si respectiva intamplare, asa am auzit si eu de ei de atunci si pana azi.

nimeni nu vrea sa se complice. dupa cum stiu unii, de curand am depus o plangere la politie, sa vedem si de asta cat de interesati sunt sa cerceteze cazul.

#82
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Nu vor sa se complice dar salarii marite vor....
Stiu caz in care au furat bicicleta de 3000 de lei in plina zi....pana proprietaru a intrat si iesit din magazin(maxim 2 minute) i-a sutit bicicleta
Crezi ca nu era usor sa i-a filmarile de pe camerele din imprejur si sa il indentifice?
Dupa vreo 6 luni il cheama la politie ca domne...au fost niste minori si trebuie sa inchidem cazu

#83
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Nu degeaba se spune ca politia e mana in mana cu infractorii... de obicei infractorii sunt subalternii politiei.

#84
Nephthyis-Maat

Nephthyis-Maat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 03.03.2014

View PostI2O, on 14 octombrie 2017 - 09:11, said:

Sa fiu since nu prea...nu ai vzut cazul politistului care la impuscat pe ala de ii daduse cateva bucati si pe urma a venit sa-i dea cu lantu in cap?
Stii unde-i acum politaiu?La temnita...
Pai daca pe ala politist in exercitiu functiunii l-au bagat la bulau.....in caz de autoaparare,ce crezi ca pe mine nu ma baga daca-i rup mecla unuia care sare la mine?
au fost hoti care au intrat in curtea omului si ala cand ia prins le-a rupt cocoasa cu paru,hotii au mers la politie au depus plangere si tot bietul om a cazut cu curu in penis
La mine in cartier in ultimele 3 luni au fost 25-30 de spargeri si politia nu face nimic,a ajuns caz national chiar si pe RTV au aratat
Unui vecin de al meu doua case mai sus de mine i-a spart masina din fata portii,cand au chemat politia,le spune unu din politai,pai stai asa de ce nu ai auzit nimic din casa?Hai sa mergem in casa sa vedem daca se aude....astia deja tin cu infractorii taticu
Mda, cam asa stau lucrurile pe la noi.

#85
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postcdsoft, on 14 octombrie 2017 - 09:36, said:

Nu degeaba se spune ca politia e mana in mana cu infractorii... de obicei infractorii sunt subalternii politiei.
Asta-i tara in care traim...o mare harababura

#86
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Si care-i legatura cu subiectul? Intreb si eu din umbra.

#87
Sew

Sew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 09.10.2013
Buna seara. Am fost intr-un stres si am slabit 7kg dar in cele din urma am fost martor la tot ce sa intamplat. O importanta lectie de viata!

#88
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 20.04.2011
e bine ca ai scapat.

#89
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Nu as vrea sa te pun pe jar dar calitatea procesuala de martor este cea mai ,,sensibila”, si anume ca in urma administrarii unui probatoriu se poate transforma imediat intr-una de suspect, respectiv inculpat. Ideea este sa nu crezi ca totul s-a incheiat prin simplu fapt ca ai fost audiat ca martor.

Edited by Dau, 02 November 2017 - 19:30.


#90
Sew

Sew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 09.10.2013

View PostDau, on 02 noiembrie 2017 - 19:30, said:

Nu as vrea sa te pun pe jar dar calitatea procesuala de martor este cea mai ,,sensibila”, si anume ca in urma administrarii unui probatoriu se poate transforma imediat intr-una de suspect, respectiv inculpat. Ideea este sa nu crezi ca totul s-a incheiat prin simplu fapt ca ai fost audiat ca martor.
Ancheta a fost finalizata si urmeaza prezentarea la proces unde am fost citat in calitate de martor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate