Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Progresistii deranjati de romanele clasice romanesti „Baltagul” sau „Mara”

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
500 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003

 Nick_85, on 11 octombrie 2017 - 20:47, said:

L-am studiat si eu in liceu.... o porcarie care indeparteaza tinerii de literatura... mai era si porcaria a marelui si unicul critic literar George Calinescu, Enigma Otiliei; iti venea sa iti tai venele in timp ce citeai cartea aia....
Corect...

#20
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,724
  • Înscris: 06.08.2004
Care sunt "progresistii" la care se refera articolul misogin postat? :P
Ca nu am citit decat de o femeie care nu e combatuta pentru idei ci pentru ca e "progresista" (habar n-am de unde s-a tras aceasta concluzie) si ca a citit o scriitoare care in timpul liber e lesbiana.
Si Einstein s-a casatorit cu o verisoara dar noi folosim in continuare curent electric de la centrala atomica de la Cernavoda. Asta inseamna ca incurajam casatoriile cu verisoare?

#21
kirkik

kirkik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.10.2017

 _-AppleS-_, on 11 octombrie 2017 - 20:43, said:

Nu are legatura cu progresismul ci cu ignoranta crunta si parazitarea si manipularea barbatului alb.
Ai dreptate.

Dar cu ce te ajuta analiza poeziilor lui Eminescu , basmele lui Creanga sau romanele lui Sadoveanu si Slavici ?
Sa nu mai zic ca lucrarile lui Caragiale nici nu au ce cauta in programa liceeala.

Nu de alta, dar vezi ca a da la BAC asa ceva nu-i ajuta cu nimic, ajung apoi sa faca niste facultati de litere si pe urma se trezesc someri sau angajati la Mega Image.  

Eu personal nu vad nimic glorios in romanele si nuvelele autorilor romani pentru ca toate au aceeasi tema: romanii saraci, viata de la tara, umilinta etc.

La varsta lor, ar trebui sa-si imbunatateasca  cultura generala,  creativitatea si imaginatia citind Shakespeare, Mark Twain, Charles Dickens, Immanuel Kant, Arthur Schopenhauer,  Stephen King, Tolstoi, Tolkien, Victor Hugo,  Jules Vernes, Dumas, Balzac etc.

Nu cacaturi de romane   despre tarani  LOSERI!

 andreic, on 11 octombrie 2017 - 20:49, said:

Eminescu e o referinta e drept, Sadoveanu totusi a fost comunist, ce a scris au fost din perspective discutabile acu cred ca operele trebuie interpretate tinand cont de contextul artistic si nu adliteram intrucat sa promovezi violenta nu e sanatos indiferent cum o faci si desigur, nici sa aperi practicile epocilor trecute...
Sunt de acord si eu....ce cauta autorii comunisti in programa scolara?  



Eu si acum regret ca mi-am futut copilaria si adolescenta , obligat sa studiez asa ceva.

Edited by kirkik, 11 October 2017 - 20:52.


#22
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 Astute, on 11 octombrie 2017 - 20:48, said:


Uau, asta e un deja vu.
Esti cumva blonda asta din clip care spune cine mai e si eminescu ala, si ca ea poate inventa versuri mai bune decat ale lui ?

Da, hai mai bine sa ne cacam pe noi, da bine sa spunem ca ne place Eminescu si ne udam cand citim ceva scris de el.

Uite ca eu nu sunt ipocrit si nu mi-e frica sa spun ca nu vad ce e asa deosebit la Eminescu.

#23
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,104
  • Înscris: 04.08.2007

 Alecsandru010, on 11 octombrie 2017 - 20:36, said:


Sa ne fereasca sfantu' sa ajunga feminazismu' la moda si-n Romania..
iti dai seama ca in vaslui, mai ales toamna dupa ce se face tulburelul, n-are nicio sansa feminazismul.

#24
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,724
  • Înscris: 06.08.2004
Astute e corect politic. Daca nu-ti place Eminescu, esti suspect. De progresism, ca sa fie clar.
Nebunule, nu-ti place Eminsescu ca sa te dai modern? Ei lasa ca-ti aratam noi: "Progresistule!"

Edited by Cris007, 11 October 2017 - 20:53.


#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,545
  • Înscris: 07.02.2003

 Cris007, on 11 octombrie 2017 - 20:50, said:

Care sunt "progresistii" la care se refera articolul misogin postat? Posted Image
Au citit alte topicuri unde unii scriu ineptii de acest fel si le-au preluat crezand ca au in mana un stindard :)

#26
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,065
  • Înscris: 24.02.2011
Chiar ca Creanga si Sadoveanu îs depasiti. De Blaga si Eliade nu mai zic, astia erau si greu de-nteles. Eminescu treaca mearga, ca daca nici in liceu nu-l citeste nimeni, dupa aia nici atat. Bacovia nu are ce cauta in manuale ca-i slab rau.

#27
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 kirkik, on 11 octombrie 2017 - 20:51, said:

Ai dreptate.

Dar cu ce te ajuta analiza poeziilor lui Eminescu , basmele lui Creanga sau romanele lui Sadoveanu si Slavici ?
Sa nu mai zic ca lucrarile lui Caragiale nici nu au ce cauta in programa liceeala.

Nu de alta, dar vezi ca a da la BAC asa ceva nu-i ajuta cu nimic, ajung apoi sa faca niste facultati de litere si pe urma se trezesc someri sau angajati la Mega Image.  

Eu personal nu vad nimic glorios in romanele si nuvelele autorilor romani pentru ca toate au aceeasi tema: romanii saraci, viata de la tara, umilinta etc.

La varsta lor, ar trebui sa-si imbunatateasca  cultura generala,  creativitatea si imaginatia citind Shakespeare, Mark Twain, Charles Dickens, Immanuel Kant, Arthur Schopenhauer,  Stephen King, Tolstoi, Tolkien, Victor Hugo,  Jules Vernes, Dumas, Balzac etc.

Nu cacaturi de romane   despre tarani  LOSERI!


Sunt de acord si eu....ce cauta autorii comunisti in programa scolara?  



Eu si acum regret ca mi-am futut copilaria si adolescenta , obligat sa studiez asa ceva.
Mai ales sa invete cati de "i" se pun in diverse situatii.

#28
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,558
  • Înscris: 24.01.2014

 tiestodj20, on 11 octombrie 2017 - 20:44, said:

P*la mea, la BAC m-au secat 2 nebune din juriu cu Bacovia si cacatul ala de poezie, Plumb. Au vrut ele sa le spun ce gandea retardatul de Bacovia cand a scris nu stiu care strofa.

De unde plm sa stiu eu ce gandea ala, ce fuma inainte sa scrie?
eu am avut noroc; m-am dus pregatit doar pt proza pt ca pur si simplu nu am  rezistat si mi-am bagat ceva in ele de poezii disecate de-a-n pulea; imi pica poezie picam . am avut noroc si am luat 9.50. Cateva saptamani inainte am facut rost de un reportofon si am ascultat la casti comentarii inregistrate pana le-am stiut pe de rost.

a, si despre Plumb :), l-am avut la teza si am scris o pagina intreaga doar despre cuvantul plumb din titlu :)

Edited by Nick_85, 11 October 2017 - 20:57.


#29
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008
Una care voia publicitate ca probabil nu o mai futea nimeni se plange ca Baltagul nu o mai satisface.

#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 remvirg, on 11 octombrie 2017 - 20:49, said:

sigur. E de doctorat, minim.
In nici un caz nu e pentru preuniversitar.
Ar trebui sa ne gandim la nevoile  copiilor, nu la ceea ce stiu profesorii sa predea.

Edited by pasilla, 11 October 2017 - 20:59.


#31
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,724
  • Înscris: 06.08.2004
Eu zic ca doamna profesoara are dreptate. Chiar nu cred ca destinul femeii in timpurile noastre e la cratita. Daca nu cred acest lucru inseamna ca sunt "progresist"?
Pana si Arabia Saudita a inceput sa se prinda ca femeia la cratita ca destin inseamna pierdere de competivitate si subdezvoltare. Si cred ca nimeni nu poate spune ca sauditii sunt progresisti.

#32
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 tiestodj20, on 11 octombrie 2017 - 20:40, said:

Eu n-am inteles niciodata ce are asa deosebit Eminescu... Mai sunt si alti betivi care au scris cate ceva, acum fiind bagati prin cartile copiilor, cu japca.

Peste  un timp o sa fie si Paunescu, dar n-o sa scrie nicaieri ca dormea in parlament. Apoi o sa fie si Dinescu, probabil, dar nici de asta n-o sa scrie cat abereaza.


Mai devreme dai de Capra Cu Trei Iezi si Scufita Rosie, unde nenorocitul ala de lup omoara iezi si haleste baba si fata, fata care in prima faza umbla singura prin padure. De unde rezulta ca avea parinti iresponsabili.
Eminescu a mai scris și altceva...extrem de periculos...ce i-a adus moartea prin deces

De povestirile vikingilor ce pãrere ai? Ãia cam ce pãrinți aveau? Și la ce nivel sunt azi în raport cu strãnepoții scufiței?

Referitor la doamna cu predatul anumitor chestii copiilor, nu am nici o pãrere. Nulitãțile nu trebuiesc mediatizate, ajung DIVE!!!!

Sincer sunt stupefiat cum nici un bãrbat progresist n-a nãscut încã!!!

Edited by sarac.lipit, 11 October 2017 - 21:04.


#33
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 Nick_85, on 11 octombrie 2017 - 20:56, said:

eu am avut noroc; m-am dus pregatit doar pt proza pt ca pur si simplu nu am  rezistat si mi-am bagat ceva in ele de poezii disecate de-a-n pulea; imi pica poezie picam . am avut noroc si am luat 9.50. Cateva saptamani inainte am facut rost de un reportofon si am ascultat la casti comentarii inregistrate pana le-am stiut pe de rost.
Da, pai ca sa vezi ca acum cativa ani ( ca despre vremea aia imi pot da cu parerea, nu stiu cum mai e acum la BAC ) unii aveau de vorbit sau de scris despre Harap Alb iar altii despre cacaturile bacoviene. Iti dai seama cata corectitudine din partea idiotilor care scoteau din putul gandirii subiectele alea, adica profesorii respectivi.

Nu de-a-n pulea... D-A-N Pulea Posted Image, un posibil mare scriitor.

Edited by tiestodj20, 11 October 2017 - 21:01.


#34
kirkik

kirkik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.10.2017
Ce am citit eu in liceu si de ce regret timpul pierdut:
  • Baltagul de Sadoveanu - un roman taranesc politist de duzina
  • Luceafarul de Eminescu - bun, dar cu ce ma ajuta pe piata muncii daca ii fac analiza literara?
  • Ion  de Liviu Rebreanu - despre un taran oltean care era disperat si avid dupa pamant , isi bate nevasta ....
  • Moara cu Noroc de Ioan Slavici- alt rahat de telenovela taraneasca proasta....initial am zis ca-i un fel de  Wild-Western pe stil  romanesc
  • Plumb de George Bacovia - WTF is that?  Cum poti sa deprimi elevii cu asa ceva?   Mi-a picat si la BAC, am luat nota 5, de aia am si intrat cu taxa la Facultatea de Istorie. Blestemata sa fie aceasta poezie! Tocmai cand o studiam in clasa a XII-a, aveam si inima franta din cauza unei colege dupa care ma indragostisem. Iar poezia respectiva efectiv imi punea sare pe rana.
  • O scrisoare pierdută  de Ion Luca Caragiale - elevii nu ar trebui sa citeasca  parabole politice  la varsta lor
  • Tot ce era scris de Mircea Eliade mi s-a parut decent.
  • Enigma Otiliei - alt roman care n-ar ce cauta in programa scolara...nici nu l-am citit........sa nu-i spuneti profei Posted Image
  • Povestea lui Harap-Alb de Ion Creangă - asta nu-i de clasa a II-a ? Cum sa bagi basum in programa liceeana?
  • Iona - o  plictiseala!
  • Moromeții -  mi-a placut doar volumul 1 si doar pe ala l-am citit, ca volumul 2 e JEG, face propaganda comunista
  • Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război de Camil Petrescu - asta da, mi-a placut, am vazut si filmul
  • Padurea Spanzuratilor de Liviu Rebreanu - si asta mi-a placut
  • Alexandru Lăpușneanul de Costache Negruzzi - bun si asta
  • Nu stiu ce poezii de Lucian Blaga sau de Nichita Stanescu  sau aiurelile lui Ion Barbu, Arghezi, Camil Petrescu, Calinescu- nici nu m-am mai chinuit sa le citesc.

Edited by kirkik, 11 October 2017 - 21:06.


#35
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,426
  • Înscris: 10.08.2005

 ioppo, on 11 octombrie 2017 - 20:56, said:

Una care voia publicitate ca probabil nu o mai futea nimeni se plange ca Baltagul nu o mai satisface.
Atunci sa-l caute pe Greuceanu.

#36
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 kirkik, on 11 octombrie 2017 - 21:00, said:




  • Ion  de Liviu Rebreanu - despre un taran oltean care era disperat dupa pamant si ajunge sa se bata pentru el
  • Moara cu Noroc de Ioan Slavici- alt rahat de telenovela taraneasca proasta
  • Plumb de George Bacovia - WTF is that?  Cum poti sa deprimi elevii cu asa ceva?
  • O scrisoare pierdută  de Ion Luca Caragiale - elevii nu ar trebui sa citeasca  parabole politice  la varsta lor
  • Enigma Otiliei - alt roman care n-ar ce cauta in programa scolara...nici nu l-am citit........sa nu-i spuneti profei Posted Image
  • Povestea lui Harap-Alb de Ion Creangă - asta nu-i de clasa a II-a ? Cum sa bagi basum in programa liceeana?
  • Iona: parabolă dramatică - ce plictiseala!
  • Moromeții -  mi-a placut doar volumul 1 si doar pe ala l-am citit, ca volumul 2 e JEG, face propaganda comunista
  • Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război de Camil Petrescu - asta da, mi-a placut, am vazut si filmul
  • Padurea Spanzuratilor de Liviu Rebreanu - si asta mi-a placut
  • Alexandru Lăpușneanul de Costache Negruzzi - bun si asta

Toate sunt superbe, dar nu pentru.....copii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate