Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

pavilion/umbrela pe o mica terasa

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
yapy

yapy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 21.09.2006
Dragi colegi,

De curand am cumparat un apartament intr-un complex rezidential nou. Apartamentul se afla la etajul 11 si are o terasa de 5 metri patrati, ca in desenul din linkul de mai jos.

http://i66.tinypic.com/1z5rxhe.jpg

[ http://i66.tinypic.com/1z5rxhe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i66.tinypic.com/1z5rxhe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i66.tinypic.com/1z5rxhe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din pacate, daca ar fi fost la etajele 1-10, as fi avut balcon si deasupra, dar eu nu am, ceea ce inseamna ca este in "aer liber".
As dori sa montez un pavilion mic sau o umbrela, dar, fiind atat de sus, sigur o sa bata vantul destul de tare si o sa arunce umbrela peste balustrada direct in strada sau, doamne fereste, in capul cuiva.

Am o restrictie si anume: nu ma pot prinde in pereti cu nimic si nu pot inchide balconul (ceea ce oricum mi se pare o rromie, ca ar strica toata fatada blocului).

Astfel, nu vad alta idee decat un pavilion de 200 x 200 care sa aiba la baza fiecarui picior o greutate dintr-acelea care se umplu cu nisip + prins/legat 3 dintre cele 4 picioare de balustrada.
Credeti ca o sa reziste la vant? Eu as vrea ceva ce e usor de demontat, pentru ca nu am de gand sa-l las "cu acoperis" decat cand il folosesc.
Mentionez ca balustrada este din fier plin, foarte rezistent.

Scuze pentru desen, sper sa se inteleaga ideea.

Ma gandeam ca, daca am structura de metal si greutati la picioare, precum si prindere de balustrada la 3 picioare, POATE, nu-l da vantul jos de pe terasa.

Pot sa il fac eu complet sau sa-l cumpar, daca stie cineva de unde se poate cumpara ceva rezistent.

Orice idee e bine-venita!

Edited by yapy, 11 October 2017 - 17:12.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mai bine o umbrela pe care o deschizi numai cand o folosesti si esti prezent sub ea..
Pavilionul ala , ori cat de bine ar fi ancorat, tot va zbura.

Edited by pasilla, 11 October 2017 - 17:40.


#3
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 05.06.2006
Io nu inteleg ceva. Ai cumparat apartamentul, este proprietatea ta, cum nu poti baga un diblu in perete ca sa prinzi pavilionul ala?
La wc ai voie sa tragi vanturi?

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Mai degraba asa ceva si ai grija s-o strangi cand pleci de acasa sau cand prognoza meteo anunta vreme instabila.
http://liv-invent.ro...tine-duble.html

#5
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 liviu_np, on 11 octombrie 2017 - 17:52, said:

Io nu inteleg ceva. Ai cumparat apartamentul, este proprietatea ta, cum nu poti baga un diblu in perete ca sa prinzi pavilionul ala?
[...]
Foarte simplu. Sunt regulile blocului. Iti convine sa le respecti, cumperi acolo. Nu-ti convine, nu cumperi. Numai asa se mentin arhitectura si aspectul blocului. Nu vezi ce nenorocire a generat mentalitatea de genul "e casa mea, fac ce vreau"? Ma refer la impestritarea blocurilor dupa "gustul" fiecaruia.

Revenind la problema topicului, si eu sunt de parere ca mai simplu si ... chiar mai frumos (dupa parerea mea) este sa ai o umbreluta pe care o deschizi doar cand esti acolo.

Edited by DIY, 11 October 2017 - 18:32.


#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Unii recomanda umbrela insa daca e vant puternic nu rezista la etajul 11.
Un pavilion pe acoperis prins numai cu greutati la picioare nu rezista insa daca il legi si de balustrada atunci probabil ca o sa reziste.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
vezi poate te aranjeaza o umbrela de genul asta. nu-i obligatoriu sa pui placile alea de ciment pt ancorare, poti sa o prinzi in dibluri de beton. o deschizi numai cand o folosesti, cand e nefolosita  arata ceva de genul asta:

Attached File  Mobexpert-umbrela-350-350-brat-lateral-metal-textil-maro-gri-atena-03-3o.jpg   64.09K   8 downloads

si bidoanele pt ancorare nu se umplu cu nisip ci cu apa. le pui pe pozitie, aduci furtunul, le umpli. cand ai terminat cu ele le versi la fata locului si nu te spetesti carand.

@ Kroghy - umbrelele mai mici le poti lua si in casa cand nu le folosesti, asa ca n-ai probleme cu vanturile.

Edited by Fane, 11 October 2017 - 19:52.


#8
Piticu'

Piticu'

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.11.2006

 Fane, on 11 octombrie 2017 - 19:50, said:

nu-i obligatoriu sa pui placile alea de ciment pt ancorare, poti sa o prinzi in dibluri de beton.

Si unde prinde diblurile ? In terasa ? Adica fix in capul vecinului de sub el ?
Nu strica fatada blocului dar strica izolatia asa. Mai bine placi de beton de 30kg fiecare, cate 4 pe umbrela si nu mai zboara aia de acolo nici sa o bati.

#9
yapy

yapy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 21.09.2006

 corinadaniela, on 11 octombrie 2017 - 18:03, said:

Mai degraba asa ceva si ai grija s-o strangi cand pleci de acasa sau cand prognoza meteo anunta vreme instabila.
http://liv-invent.ro...tine-duble.html

Asta imi place super mult, dar ramane de vazut daca o exista pe masurile de care am eu nevoie!



Multumesc tuturor pentru pareri si idei.

Deocamdata am ca variante:
- copertina dubla
- pavilion cu greutati si legat de balustrada
- umbrela

Inclin spre copertina, daca se poate strange usor sau umbrela.

Pavilionul cred ca o sa fie destul de dificil la strans...

#10
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Am vazut pavilion din asta zburand.
Nu as pune asa ceva. Umbrela, inchizi, deschizi. Daca te lasau sa te prinzi de zid, puteai pune o copertina ce se extinde, inchide cand ai nevoie.

Daca tot vrei pavilion, va trebui prins de toate picioarele. Daca scapa intr'o parte, o sa 'ti invarta vantul ca la balanuc, distruge in jur etc

Nici copertina din aia dubla nu as pune, pt ca inchisa ofera o suprafata destul de mare si vantul o umfla.
Nu e doamne fereste cade in cap la cineva. Nu, asta e o exprimare inocenta. Ci omori, tu, nu copertina, pe cineva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate