Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Valoare manopera pe mp pentru renovare totala apartament București

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Nouă ne-a luat aproape o lună până am bătut palma cu o echipă de zugravi. A fost dificil poate și pentru că era vorba despre o lucrare amplă: renovare completă apartament 4 camere, cu curățat toți pereții până la placă, scos gresie, faianță, parchet + recompartimentări + izolat balcon pe exterior + finisare completă interior apartament (glet + finisaj + lavabilă + parchet + glafuri).

Am stat de vorbă cu vreo 20 de echipe, prețul poate varia de la simplu la mai mult decât dublu :) Unii se aruncă rău, alții sunt mai realiști. Depinde de disponibilitatea ta la investiție, de pretențiile la finisaje, dar și despre cum negociezi - costuri, timing, calitate etc. De exemplu, unul m-a întrebat "vreți să facem calitate a-ntâia sau doar așa-și-așa? Ca să știm ce preț vă dăm" Posted Image

Am povestit aici totul despre prețuri și despre aventura de a găsi o echipă serioasă: http://apartamentul2...oferte-sfaturi/

#38
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Am crezut ca numai la mine se intampla :)

@aurick

Referitor la cumpararea unui alt apartament gata finisat ce fac cu pozitia/locatia? :)
Dã-mi voie sa fiu pretentios pe banii mei (nu au crescut in grãdinã si nici din vreo "afacere" cu statul)
:)

Edited by mircea812, 21 October 2017 - 11:55.


#39
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Bineinteles ca poti sa fi pretentios pe banii tai,
Dar trebuie sa stii ce platesti.

#40
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

 IngN, on 16 octombrie 2017 - 10:29, said:

Din puctul meu de vedere este corecta cu mentiunea ca aceasta crestere de pret manopera nu este proportional cu cresterea pretului faiantei. Sunt mai multi factori care influenteaza pretul manoperei, modelul pe mai multe placi, duritatea placii, marimea placii, calificarea meseriasului etc.

Poti fi mai explicit?

modelul pe mai multe placi; Posted Image
duritatea placii; Posted Image
marimea placii; - placi mai mari > aliniere / montaj mai facile pentru meserias > pret mai mic
calificarea meseriasului - ce legatura are asta cu caracteristicile si pretul gresiei / faiantei? Meseriaj mai "slab", mai nasparliu > pret mai mic sau mai bine renuntat la el, nu e clar?

#41
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
A inceput Aurick sa explice
E absolut  normal sa creasca pretul...
-in primul rand e o diferenta enorma cum se lucreaza cu faianta ieftina care se taie cu rola vidia, si alta treaba e cand ai portelanata  si se taie foarte greu si doar cu circularul cu apa.. si tot sparge (sa nu mai zicem de circular, zgmot, praf, pericol etc)
- apoi ceramicele mai scumpe de multe ori au alte tolerante, alte pretentii.
-alte scule alta calificare.


Sunt placi de ceramica care au modele dar nu individuale si impreuna formeaza un tablou spre exemplu. Una e sa pui faianta la rand pe perete si alta e sa pui spre exemplu un ¨¨tablou¨¨ de 1-2 m2 in jumatea peretelui.
Duritatea e deja explicata de colegul mai sus.
Placa mare nu inseamna aliniere mai buna, e chiar invers. Daca nu alimiezi perfect placile, la o placa cu latura mare vei observa sa o abatere mica, nesemnificativa la o placa cu latura mica, aici e dezastruoasa.
Calificarea meseriasului. Gandeste-te ca o faianta simpla si ieftina la 15 lei/m2 cu marginea semirotunda si de duritate scazuta se pune mult mai usor si mai repede si nu trebuie sa fi chiar ¨artist¨.
Ceramica cu margine dreapta/taiata e mai dificil de montat,
Daca montezi modele fara rost de chituit (cu placile lipite), vei vedea diferenta la montaj intre una obijnuita si aceasta.
Lista poate continua....

#42
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Adica e pretul mai mare, ca daca are model trebuie sa lucrezi bine si sa o puna corect ca observa clientul rapid ca e inselat si nu mai da banii, daca nu are model, o pune stramb, ca pana se prinde clientul el e plecat cu banii de mult.

#43
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Vazusem baia asta pe net Attached File  contemporary-bathroom.jpg   164.67K   42 downloads


La o discutie cu unul din meseriasii care m-au vizitat ii spun: in baie as vrea mozaic, uite cam asa, si ii arat poza si el ''aaa se pune greu domne iese adezivul deasupra si trebuie sa-l cureti cu cheia :) si ca sa spun dreptPosted Image  nici nu mai e la moda Posted Image ''

#44
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
:)

Nu e vorba de inselatorii, se presupune ca mesterul lucreaza corect in ambele cazuri. Cum timpul inseamna bani atunci cand montajul dureaza mai mult => pret manopera mai mare.

 mircea812, on 30 octombrie 2017 - 08:43, said:

Vazusem baia asta pe net contemporary-bathroom.jpg


La o discutie cu unul din meseriasii care m-au vizitat ii spun: in baie as vrea mozaic, uite cam asa, si ii arat poza si el ''aaa se pune greu domne iese adezivul deasupra si trebuie sa-l cureti cu cheia Posted Image si ca sa spun dreptPosted Image  nici nu mai e la moda Posted Image ''

Acelasi raspuns l-am primit si eu cand am vrut sa fac mobila (nu mai e la moda domne, e cam comunista)

#45
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

 mircea812, on 30 octombrie 2017 - 08:43, said:

Vazusem baia asta pe net contemporary-bathroom.jpg''

Sunt în plin proces de renovare și săptămâna asta ar trebui ca într-una dintre băi să fie pus un mozaic similar cu cel din poza ta. Aștept cu nerăbdare să văd cum va ieși Posted Image

Mozaicul vine pe o plasă, bucăți de mărimea unei plăci normale de faianță sau chiar mai mari. Nu trebuie pusă fiecare bucățică de mozaic individual. Asta nu înseamnă că nu e ceva mai dificil decât a pune faianța clasică. Ziceam doar că nu e dracul atât de negru (sau de fragmentat :)).

Edited by Tepesh, 30 October 2017 - 12:38.


#46
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007

 Tepesh, on 30 octombrie 2017 - 12:37, said:


Mozaicul vine pe o plasă, bucăți de mărimea unei plăci normale de faianță sau chiar mai mari. Nu trebuie pusă fiecare bucățică de mozaic individual. Asta nu înseamnă că nu e ceva mai dificil decât a pune faianța clasică. Ziceam doar că nu e dracul atât de negru (sau de fragmentat Posted Image).

Corect plasa aia ajuta.. dar tot ramane complexitate ridicata.
daca sunt lipite pe plasa nu inseamna ca nu o sa iasa din plan, apoi cum sa mai zis.. o sa iasa adezivul prin fiecare din spatii, apoi mai e vorba si de chituire.

#47
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005

 Tepesh, on 30 octombrie 2017 - 12:37, said:

Sunt în plin proces de renovare și săptămâna asta ar trebui ca într-una dintre băi să fie pus un mozaic similar cu cel din poza ta. Aștept cu nerăbdare să văd cum va ieși Posted Image

Sa ne spui si noua cum a iesit! Poate pui o poza. :)

Am gasit in sfarsit si eu pe cineva. 2200eur(manopera). In mod normal zilele astea incep...

#48
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Fara instalatia electrica si sanitara.

#49
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Așadar, 100 de milioane lei vechi va fi manopera la tine pentru renovarea unei garsoniere de 34 de metri patrați. De curiozitate, ce cuprinde lista de lucrări?

#50
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Demolare/evacuare un perete, demolare o bucata de perete(intre balcon si living), scos gresie si faianta la bucatarie, la fel la baie, curatat peretii.

Apoi adus la gata adica :  sapa, montat parchet, gresie si faianta in baie si bucatarie, glet pereti, lavabila. Niste masti de rigips la unele tevi. Refacerea unui perete din rigips. Daca am uitat ceva revin Posted Image

Edited by mircea812, 01 November 2017 - 15:48.


#51
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Sa ne spui cum merge treaba si la cat ajunge la sfarsit.

#52
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
La cât ajunge cu toată renovarea, că prețul manoperei n-ar trebui să crească pe parcurs, nu?

#53
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007

 Tepesh, on 02 noiembrie 2017 - 16:30, said:

La cât ajunge cu toată renovarea, că prețul manoperei n-ar trebui să crească pe parcurs, nu?

Nu ar trebui sa creasca, corect!
Dar cu siguranta se va modifica, pe parcurs se mai descopera niste chestii, mai trebuie inlocuite niste fire, niste tevi, turnata o sapa.. sigur apare ceva neprevazut.
Se schimba proectul, se mai inlocuieste o usa/un geam..etc.
E perfect normal ca doar nu lucram la o cladire noua.

#54
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,934
  • Înscris: 08.06.2005
Am primit o oferta de manopera pentru instalatia electrica de 3000 de lei! Plus materiale, evident.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate