Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Valoare manopera pe mp pentru renovare totala apartament București

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
O garsoniera de 28 mp...scos totul pina la beton, inafara termopanelor si usii de la intrare nu a mai ramas nimic
Carat moloz ,refacut pereti , tavane, gresie , faianta, instalatiile sanitare si electrice, echiparea baii si bucatariei cu materiale medii

Cost.
Materiale 5500 euro, cumparate personal
Manopera 1600 euro...dintre toate ofertele un pret mediu

Da si asta dupa 2 luni de cautari meseriasi de mi se acrise, timp in care o echipa am trimis la plimbare ca alergau de la o lucrare la alta

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postaustralis, on 11 octombrie 2017 - 16:07, said:

Cost.
Materiale 5500 euro, cumparate personal
Manopera 1600 euro...dintre toate ofertele un pret mediu

Deci ai bagat 7100 de euro, (adica 1/3 din valoare) in fundul unei garsoniere de 28mp? Numai pe amenajari, gresie, o chiuveta si un dulap de bucatarie?
De ce ar face cineva asta?

Edited by rosix, 11 October 2017 - 16:43.


#21
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postrosix, on 11 octombrie 2017 - 16:42, said:

Deci ai bagat 7100 de euro, (adica 1/3 din valoare) in fundul unei garsoniere de 28mp? Numai pe amenajari, gresie, o chiuveta si un dulap de bucatarie?
De ce ar face cineva asta?
Ca sa nu plătească chirie la altii sa le facă ceafa lată.
Ca sa aibă confort acasă la el.
Ca sa vii acasă cu placere sa fii mândru de cuibușorul tău.
Sau ce era mai bine, ori sa vândă ori sa stea ca porcu în cocina?

Edited by ddaannii, 11 October 2017 - 17:16.


#22
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Eu sper ca in alea sa se includa si centrala, montare centrala, instalatii, mobilier...
Altfel e cam teapa.

View Postrosix, on 11 octombrie 2017 - 16:42, said:

Deci ai bagat 7100 de euro, (adica 1/3 din valoare) in fundul unei garsoniere de 28mp? Numai pe amenajari, gresie, o chiuveta si un dulap de bucatarie?
De ce ar face cineva asta?


#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postddaannii, on 11 octombrie 2017 - 16:59, said:

Ca sa nu plătească chirie la altii sa le facă ceafa lată.
Ca sa aibă confort acasă la el.

N-ai inteles intrebarea mea.  Daca tot ti-ai luat dormitor cotetz, locuinta saracului, de ce ai baga 7100 de euro in amenajari... de ce nu-i dai un var si atat?
Fara nicio ofensa. Nu inteleg raportul intre valoarea investitiei si valoarea amenajarii.

Edited by rosix, 11 October 2017 - 18:04.


#24
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Un var și atât merge dar e relativ, este posibil sa nu acopere crăpăturile timpului.
Dormitorul "coteț" pentru multa lume este mai mult decât suficient.

#25
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postrosix, on 11 octombrie 2017 - 18:03, said:

Nu inteleg raportul intre valoarea investitiei si valoarea amenajarii.
E același, o garsoniera șic. Posted Image

#26
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Da, la gri e cam mare pretul ala, acum am inteles si eu ce inseamna la gri.

#27
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,974
  • Înscris: 08.06.2005

View Postlyanna, on 11 octombrie 2017 - 16:06, said:

Eu am dat cam 5750E pe o renovarea unei garsoniere:
termopane, instalatie electrica noua, refacut instalatiile sanitare in apartament, gresie, faianta, parchet, usi noi, usa metalica, peretii raschetati si apoi glet si lavabila, mobila si electrocasnice.

Manopera mesterului care a facut sanitarele si renovarea a fost cam 5000lei.
Manopera + materialele electricianului: 1800lei.

Daca te ajuta, pot sa iti dau mai multe informatii, ca mai am xls-ul in care am notat totul.
Iti multumesc dar ma intereseaza numai valoarea manoperei, restul sunt alegeri personale Posted Image

Incep sa cred ca cel mai usor a fost sa-l cumpar (apartamentul) Posted Image

View Postaustralis, on 11 octombrie 2017 - 16:07, said:

O garsoniera de 28 mp...scos totul pina la beton, inafara termopanelor si usii de la intrare nu a mai ramas nimic
Carat moloz ,refacut pereti , tavane, gresie , faianta, instalatiile sanitare si electrice, echiparea baii si bucatariei cu materiale medii
Cost.
Materiale 5500 euro, cumparate personal
Manopera 1600 euro...dintre toate ofertele un pret mediu
Da si asta dupa 2 luni de cautari meseriasi de mi se acrise, timp in care o echipa am trimis la plimbare ca alergau de la o lucrare la alta

Din cei 5500de euro cam cati au intrat pana la gri? Adica pana la momentul in care vii cu faianta, parchetul, gresia, lavabila/lapet.

Edited by mircea812, 12 October 2017 - 08:10.


#28
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010

View Postrosix, on 11 octombrie 2017 - 18:03, said:

N-ai inteles intrebarea mea.  Daca tot ti-ai luat dormitor cotetz, locuinta saracului, de ce ai baga 7100 de euro in amenajari... de ce nu-i dai un var si atat?
Fara nicio ofensa. Nu inteleg raportul intre valoarea investitiei si valoarea amenajarii.


Mda, locuintele nu sunt masini sau alte cazaturi sa le carpesti dupa modelul mioritic
Spor la carpeli, se pare ca te reprezinta, by the way...bucataria si baia sunt cele mai costisitoare  , indiferent de marimea locuintei au costuri similare
Ar trebui sa incerci si tu macar odata, ca la gargara ieftina esti jenant

#29
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010

View Postrosix, on 11 octombrie 2017 - 16:42, said:

Deci ai bagat 7100 de euro, (adica 1/3 din valoare) in fundul unei garsoniere de 28mp? Numai pe amenajari, gresie, o chiuveta si un dulap de bucatarie?
De ce ar face cineva asta?

Si daca tot esti ofticat ce zici de asta.....imi aduce un venit de 300 E lunar la o investitie  de 33 000 E, pe asta n-ai mai vazut-o venind si discutia noastra se incheie aici, oricum nu am cerut nimanui parerea sau aprobu, incearca sa te mentii in subiectul topicului sau varuieste in alta parte

#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
mircea, incearca varianta asta, poate te ajuta sa-ti faci o idee asupra costurilor.
https://vreaudeviz.ro/

#31
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,974
  • Înscris: 08.06.2005
10 eur pe mp mi-a dat. Acum intrebarea este ori mp utili sau ori mp cu tot cu pereti si plafon? :)

Retorică.

Edited by mircea812, 13 October 2017 - 13:43.


#32
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postscaiba, on 11 octombrie 2017 - 13:44, said:

Până la 10E/m2 de lucrare mă poate duce mintea.
Peste, nu prea...
Dooh...
Experiența altora nu-i bună, matale poftești să fie toate personale Posted Image

#33
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,974
  • Înscris: 08.06.2005
Este corecta structura de taxare manopera de genul: sa creasca pretul manoperei in functie de valoarea faiantei (de ex.)?

Inteleg sa creasca daca tehnologia de montare este mai complexa, daca necesita pregatire speciala etc...dar daca la fel se pune si cea de 5 lei si cea de 100 de lei de ce ar trebui sa fie o diferenta?

#34
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Evident nu este. Pana la urma de unde stie dorel cat am dat eu pe mp de faianta?
Mai ales in conditiile in care aceelasi model poate fi 20 de lei intr-un magazin si 30 in altul.

Daca il intrebi pe dorel, probabil iti spune ca cu aia de 100 lei lucreaza mai cu grija ca e mai sensibila si costa mai mult daca o buseste :D

#35
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

View Postmircea812, on 14 octombrie 2017 - 09:53, said:

Este corecta structura de taxare manopera de genul: sa creasca pretul manoperei in functie de valoarea faiantei (de ex.)?

Inteleg sa creasca daca tehnologia de montare este mai complexa, daca necesita pregatire speciala etc...dar daca la fel se pune si cea de 5 lei si cea de 100 de lei de ce ar trebui sa fie o diferenta?

Din puctul meu de vedere este corecta cu mentiunea ca aceasta crestere de pret manopera nu este proportional cu cresterea pretului faiantei. Sunt mai multi factori care influenteaza pretul manoperei, modelul pe mai multe placi, duritatea placii, marimea placii, calificarea meseriasului etc.

#36
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
E absolut  normal sa creasca pretul...
-in primul rand e o diferenta enorma cum se lucreaza cu faianta ieftina care se taie cu rola vidia, si alta treaba e cand ai portelanata  si se taie foarte greu si doar cu circularul cu apa.. si tot sparge (sa nu mai zicem de circular, zgmot, praf, pericol etc)
- apoi ceramicele mai scumpe de multe ori au alte tolerante, alte pretentii.
-alte scule alta calificare.

Sfat: vinde apartamantul si ia altul "de-a gata", eventual si gata mobilat.. tot e dificil ca trebuie sa iti cari singur hainele.

Nu cred ca e cea mai dificila treaba sa notezi pe un colt de hartie cam ce doresti sa faci la apartamentul ala...:
-faianta x mp
-gresie y mp
-daramat pereti z mp
-facut pereti rigips q mp
-inlocuit usi
-inlocuit  300 feresstre
-curatat pereti + glet +var r mp

etc etc..

Sau poate te gandeai ca o sa iti si citeasca gandurile si sa iti proiecteze aparatamentul, sa iti caute materialele la pretul cel mai bun,... exact asa cum vrei tu?...da corect, ar trebui sa fie incluse la manopera

Edited by aurick86, 21 October 2017 - 00:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate