Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Pasta termica ieftina creaza probleme?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Post400kg, on 11 octombrie 2017 - 11:06, said:

Salutare,

am schimbat pasta termica la placa video , dar cand ma joc mai mult de 30 minute crysis 3 incepe sa sacadeze si mi se restarteaza pc. O fi din cauza pastei termice ? Nu este destul de buna ? Sau altceva o fi problema ? Desi temperatura la cpu ajunge la 45 grade maxim si la gpu 80 grade (gtx 580) din cate am citit pe internet , gpu poate ajunge si la 98 grade C.
Intrebarea este simpla . Poate fi pasta termica (15 ron a costat) o problema ? sau este din cauza la alt hardware ?
=====================================================
Pasta termoconductoare Deepcool Z5 3 grame
Pasta am intins-o pe procesor de un strat de 1 mm si pe urma am montat inapoi radiatorul si coolerele.
Folosesc MSI Afterburner pentru a monitoriza.
Poate fi de vina pasta ? Neaplicata corect sau prea putin ?
Nu e de la pasta termoconductoare ieftina ! ci de la aplicarea incorecta a ei.
Eu am pasta la seringa de 10 Lei si i-am "imprumutat" unui amic de-al meu sa schimbe pasta la ATI Radeon HD 7970 si temperatura i-a scazut cu 20 0C !
Cand a facut testul cu FurMark si MSI Afterburning nu i-a venit sa creada; desi e doar o pasta la 10 Lei.

L-am ajutat sa puna pasta dupa ce ne-am documentat pe youtube cum se pune pasta la placa video.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qDLQ7FjPMf8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Am cumparat pasta argintata de la Mivarom, 5 lei 3 grame si e de foarte buna calitate . Nu pretul e important ci modul de aplicare. Pasta  ramane doar acolo unde contactul metal-metal nu are loc.

#21
ovyovi

ovyovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 14.01.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r2MEAnZ3swQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
crystiii

crystiii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.07.2009
Problema la "pastele" ieftine este ca se usuca in timp. Diferenta intre o pasta ieftina si una buna se vede dupa minim 2 ani. Si bineinteles ca, conteaza si aplicarea ei corecta. Am cunoscut persoane ( doua ) care au reusit sa foloseasca toata seringa de 5g la un singur cooler.


View Postsuper8, on 11 octombrie 2017 - 13:17, said:

Nu e de la pasta termoconductoare ieftina ! ci de la aplicarea incorecta a ei.
Eu am pasta la seringa de 10 Lei si i-am "imprumutat" unui amic de-al meu sa schimbe pasta la ATI Radeon HD 7970 si temperatura i-a scazut cu 20 0C !
Cand a facut testul cu FurMark si MSI Afterburning nu i-a venit sa creada; desi e doar o pasta la 10 Lei.

L-am ajutat sa puna pasta dupa ce ne-am documentat pe youtube cum se pune pasta la placa video.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qDLQ7FjPMf8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#23
VonBan

VonBan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 03.12.2017

View Postcrystiii, on 24 decembrie 2017 - 18:04, said:

Am cunoscut persoane care au reusit sa foloseasca toata seringa de 5g la un singur cooler.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V0WBXigZHe0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Post400kg, on 11 octombrie 2017 - 11:06, said:

Poate fi pasta termica (15 ron a costat) o problema ? sau este din cauza la alt hardware ?
La o placa video se foloseste pasta de calitate. Asta e prima regula. A doua regula este sa stapanesti foarte bine modul in care se aplica, caci degeaba ai pasta de top daca dai cu mistria ca Dorel.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate