Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pasta termica ieftina creaza probleme?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
400kg

400kg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.05.2017
Salutare, am schimbat pasta termica la placa video , dar cand ma joc mai mult de 30 minute crysis 3 incepe sa sacadeze si mi se restarteaza pc. O fi din cauza pastei termice ? Nu este destul de buna ? Sau altceva o fi problema ? Desi temperatura la cpu ajunge la 45 grade maxim si la gpu 80 grade (gtx 580) din cate am citit pe internet , gpu poate ajunge si la 98 grade C.
Intrebarea este simpla . Poate fi pasta termica (15 ron a costat) o problema ? sau este din cauza la alt hardware ?

#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,735
  • Înscris: 28.12.2008
Păi depinde ce pastă şi dacă ai aplicat-o corect. 80 de grade nu mi se pare mult pentru un GTX 580, poate nu face faţă sursa, ce model ai?

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pasta ca pasta.
Dar praful l-ai curatat bine ?
Ventilatorul merge OK, se mai impedica, sunete ciudate ?
Imediat dupa schimbare pasta au aparut problemele ?
Temperaturile alea sint toate citite pe net sau la tine, nu prea am inteles.
Le-ai masurat in joc, atunci cind sacadeaza (MSI Afterburner sau altceva care afiseaza temperaturile in joc) ?

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Sau face figuri cipul grafic la încălzire.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. Problema de obicei nu sta in pasta termica, ci in modul de aplicare defectuoasa.
2. Ce pasta ai folosit?

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
prima intrebare pt mine ar fi: de ce ai schimbat pasta la placa? ce motiv aveai sa o faci?

a 2-a: ce pasta ai cumparat?

a 3-a: ai curatat bine de tot inainte de aplicare?

a 4-a: cum ai aplicat-o?

a 5-a: ai montat corect coolerul inapoi?

#7
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
salut!
ce mare inginerie la aplicarea 'corecta'?
in afara e a intinde un strat subtire ce poti gresi?
daca este prea multa, oricum o arunca afara prin presare...

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Intre maioneza ( proaspata) si cea mai buna pasta de transfer termic e o diferenta de maxim 2 grade la full load fara OC.
Daca are OC, fie el si default, sau chipul are un TDP foarte mare pt. suprafata lui, atunci diferenta intre o pasta termica absurd de proasta - de ex ce TIM pune intel sub IHS-urile procesoarelor din ultimele generatii...si o pasta termica de calitate mediocra, poate sa ajunga si la 20 C la CPU si sa intre in throttling si sa dea si instabilitate.
Daca asta se intampla la CPU, se poate intampla si la GPU, insa e putin probabil ca la 15 lei ai gasit o pasta chiar asa de proasta ca cea pusa de intel sub IHS, care deocamdata detine recordul negativ in materie...
La placile grafice ar fi mai proaste de atat doar thermal padurile de pe memorii, care sunt ridicol de groase si deseori nici nu fac contact cu o parte din cipurile de memorie grafica, sau cu VRM-urile, unele care au memorii pe ambele parti pe spate nici nu au radiatoare la memorii, iar pe fata pad-urile fac contact doar cu o parte din ele, insa pe GPU se pune in general pasta termica.

Edited by loock, 11 October 2017 - 11:55.


#9
400kg

400kg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.05.2017
Coolerul este montat corect inapoi
A fost curatat in intregime tot calculatorul
Pc-ul ruleaza 12h/zi si nun se restarteaza sau sa faca alte figuri
Se restarteaza doar in joc, asta acuma am descoperit
Pasta termica mi se pare foarte ieftina, avand in vedere faptul ca pe ambalaj scria ca rezista de la -50 la 300G celsius.
Pasta termoconductoare Deepcool Z5 3 grame
Pasta am intins-o pe procesor de un strat de 1 mm si pe urma am montat inapoi radiatorul si coolerele.
Folosesc MSI Afterburner pentru a monitoriza.
Poate fi de vina pasta ? Neaplicata corect sau prea putin ?

Si problema era ca si la procesorul i7 960 am pus aceasi pasta Deepcool Z5 3 grame si se incingea la maxim procesorul doar pana la faza cu loading windows si se oprea pc.
Problema procesorului am rezolvat-o cu inlocuirea Hydro Series™ H80 cu unul nou tot Hydro Series™ H80 care avea deja pasta aplicata pe radiator din fabrica. Acum procesorul functioneaza la temperaturi de 45 grade max 50 grade in gaming. Poate fi aceasi problema si la GPU ? Sa cumpar o pasta mai serioasa peste 50 ron ?

#10
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Dar care a fost totusi motivul pentru care ai pus pasta?

#11
400kg

400kg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.05.2017
Am inlocuit pasta pentru ca pc-ul a fost pus deoparte si stat mai bine de 3 ani , l-am cumparat de pe ebay de la un baiat din germania.

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pasta se pune o picatura in mijloc la chipurile mici sau cu IHS cu suprafata medie-mica, si apoi coolerul se aplica teoretic cat mai paralel - chestie dificil de realizat in practica cu mana libera mai ales pt. oameni fara talent, si ideal se imprastie singura uniform spre toate marginile.
Daca IHS-ul are suprafata medie-mare se poate pune o picatura in forma de X.
Daca e un chip mare cu IHS mare se pune un X mai mare.

E mult 1mm pt stratul intins.
In forma intinsa trebuie sa fie mult mai subtire.

Edited by loock, 11 October 2017 - 12:03.


#13
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Posibil sa fi pus prea multă pasta.

Pui un bob de orez și înfășori un deget într-o pungă și o întinzi pe gpu sa fie un strat foarte subțire nu 1 mm

Pad-urile termice erau întregi arătau ok? Poate nu ar strica sa le înlocuiești.

#14
400kg

400kg

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.05.2017
Salut zzhunt, este prima oara cand aud de padur termice. Imi poti spune mai multe despre aceste paduri ? Eu m-am uitat pe google la asa ceva dar paduri termice nu am vazut deloc pe radiator sau pe gpu. Trebuie sa aibe asa ceva ? Si daca da, pe langa acest pad se aplica si pasta termica ?

#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 400kg, on 11 octombrie 2017 - 11:57, said:

Pasta am intins-o pe procesor de un strat de 1 mm si pe urma am montat inapoi radiatorul si coolerele.
Daca era un strat de 0.1 mm era OK .. la 1mm deja pasta aia e izolatoare mai mult decat conductoare.

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 400kg, on 11 octombrie 2017 - 12:14, said:

Salut zzhunt, este prima oara cand aud de padur termice. Imi poti spune mai multe despre aceste paduri ? Eu m-am uitat pe google la asa ceva dar paduri termice nu am vazut deloc pe radiator sau pe gpu. Trebuie sa aibe asa ceva ? Si daca da, pe langa acest pad se aplica si pasta termica ?

Am scris mai sus ca sunt puse din fabrica pe chipurile de memorie si pe VRM-uri ( regulatoarele de tensiune).

Se pun pe ideea ca un singur radiator face mai greu contact si cu GPU-ul si cu VRM-urile si cu memoriile, pt ca au diferente de inaltime si placa e mare si poate fi si torsionata sau curbata usor si de noua sau sub propria greutate pt ca e lunga si lata si e diagonala mare.

Ideal la placile custom se separa radiatoarele, se pune separat pe VRM, separat pe GPU, separat pe chipurile de memorie, si pt ca ar fi greu de conectat la un singur radiator se pun cu sisteme de racire pe lichid cu pompa si radiator separat, sau se face o combinatie de genul racire pe lichid  la GPU, si la VRM se pune alt bloc separat de racire pe lichid, sau se pune pe el radiator pe aer cu ventilator, si alte radiatoare independente pe memorii cu racire pe aer cu ventilator. Exista si variante in care se pun blocuri separate si dedicate de racire pe lichid la fiecare si toate.
Exista si cu racire pe azot lichid, etc., insa nu e cazul sa ajungem pana acolo, dar pe de alta parte separarea VRM-urilor si a memoriei fata de GPU este o idee buna mereu.
Mai complicat e ca acum se trece la HMB si HMB2 cu memoria grafica aplicata peste GPU - si-l cam tin la caldurica acolo...

Edited by loock, 11 October 2017 - 12:40.


#17
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 400kg, on 11 octombrie 2017 - 12:14, said:

Salut zzhunt, este prima oara cand aud de padur termice. Imi poti spune mai multe despre aceste paduri ? Eu m-am uitat pe google la asa ceva dar paduri termice nu am vazut deloc pe radiator sau pe gpu. Trebuie sa aibe asa ceva ? Si daca da, pe langa acest pad se aplica si pasta termica ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ncEU1mrN2oc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe la 2.30 se vad pătrățele alea albe.

Dar văd că se poate da jos numai radiatorul de pe gpu și rămâne ăla de pe memorii

Totuși 80 grade e temperatura normală la placa video.

Curata din nou și pune un strat foarte subțire de pasta iar șuruburile le strungi pe rand puțin câte puțin dar în x nu pe rand la maxim.
Că sa stea drept radiatorul se mai întâmplă să se așeze aiurea și să nu facă contact bine cu gpu.
Când pui radiatorul înainte să strangi șuruburile misca-l foarte puțin dreapta -stanga sa se "lipească " pasta să facă contact mai bine.

Și vezi daca mai își da restart.

Testează și cu alte jocuri că dacă face figuri numai în crysis 3 e de vina jocul.

#18
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Daca-i pus 1 mm de pasta e clar, mergi la un service autorizat sa rezolve cum trebuie problema cu sistemul de racire.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate