Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Blocurile interbelice

- - - - -
  • Please log in to reply
327 replies to this topic

#55
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014

Vizualizare mesajKokoshmare, pe 13 octombrie 2017 - 11:37, a scris:

Foarte frumos imobilul Karmitz

Din pacate neingrijit si ascuns de blocul din fata

Pot sa fie bijuterii, daca administratia publica ii lasa sa puna modulele alea de aer conditionat pe unde apuca e degeaba...

#56
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
Blocuri interbelice (clădiri de minim P + 5) mai găseşti şi în Oborul Vechi (Cal. Moşilor, Bd. Ferdinand I). Pe Bd. Ferdinand I colţ cu Şos. Pantelimon cam singurul bloc interbelic din zona de Est a oraşului aflat după inelul 1 de circulaţie (Şos. Mihai Bravu)... din păcate nu e în stare bună. Cel vechi cu Cinema "Aurora" adios de ani... au tras altul nou în loc. Nici pe Dorobanţi nu ştiu să fie vreunul.
Mai e unul în afara inelului 1 (excluzând Dorobanţi - Aviatorilor) în Floreasca (Cal. Floreasca cu Str. P.I. Ceakovski, vis-a-vis de fosta "Automatica"), dar ăla parcă e P+3 sau P+4. Are lift! Oricum, în afara inelului 1 rare blocurile interbelice.
Mai era ăla de la P-ţa Charles de Gaulle (Aviatorilor e acuma aia de la Statuia Aviatorilor), mătrăşit pe dinăuntru. Imobilul Bazaltin, a lui Marcel Iancu: http://viabucuresti....rcel-iancu1935/
https://www.riseproj...a-la-bucuresti/


Sunt curios, de ce unele blocuri aveau în structura de rezistenţă şi o grindă transervaslă.

Edited by djl, 10 February 2018 - 23:40.


#57
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
Căutaţi Blocul Florentin.

#58
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
Vedeţi că în pasajul de la Universitate e o expoziţie interesantă.

#59
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
Deşi nu-mi placă scările în curbă (unele trepte au formă triunghiulară şi trebuie să fii atent pe unde calci): https://www.igloo.ro/in-jurul-scarii/
La modul general despre clădiri moderniste interbelice: https://ro.casedeepo...dernist/page/2/

#60
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
In ce hal de degradare a ajuns imobilul Bazaltin...incredibil. O rusine nationala, cuvintele sunt efectiv de prisos.

Edited by doxan, 30 June 2018 - 23:49.


#61
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
urate blocurile astea din anii 30 .mie imi plac cele construite in 1958.

#62
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
De ce nu îţi plac?   :scratchchin:

#63
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
Pst, colegu, ai intrat vreodată în vreun bloc interbelic?

#64
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă nu eşti în stare să răspunzi la o întrebare simplă, de ce postezi aiurea? Dacă nu vrei să răspunzi invocă Amendamentul al V-lea şi gata.

#65
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

Vizualizare mesajdjl, pe 01 iulie 2018 - 10:45, a scris:

De ce nu îţi plac?   Posted image
imi dau un sentiment ca sunt creepy,ca niste case bantuite .e un sentiment estetic,nu pot argumenta tehnic.
in schimb cele din 1958 -1964(unele de pe bd magheru,gara de nord etc) dau o senzatie de confort si caldura .atat textura lisa cat si culoarea(sepia inchis) sunt atractive pentru mine.
nu stiu in ce stil sunt construite .dar nu cred ca fac parte din stilul modernist ca cele din anii 30.

#66
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

Vizualizare mesajdjl, pe 01 iulie 2018 - 11:09, a scris:

Dacă nu ești Ăźn stare să răspunzi la o Ăźntrebare simplă, de ce postezi aiurea?
Niște clădiri care pot să se prăbușească oricând nu trebuiesc restaurate doar pentru a fi pe placul câtorva obsedați.
Obsedați e puțin spus oricum.


#67
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015

Vizualizare mesajpro-civilizatie, pe 01 iulie 2018 - 12:31, a scris:

e un sentiment estetic,nu pot argumenta tehnic.

Nu poti argumenta, fiindca nu ai nici macar cele mai elementare cunostiinte de arta, arhitectura sau estetica. Pentru oameni ca dumneata, un tablou de Kandinsky nu ar valora nimic, ai prefera ceva luat cu 50 de lei din Ikeea, pe motiv ca "e mai frumos".
Duiliu Marcu, Creanga si celelalt arhitect evreu celebru in epoca au fost somitati de nivel mondial, niciodata nu o sa mai dea tara asta asemenea arhitecti. In loc sa ne mandrim si sa pastram bijuteriile care au ramas, le lasam de izbeliste, intr-o nepasare crunta...pana si comunistii au pastrat mai bine, totul se reduce acum la teren, mercantilism pur.
Ii intereseaza pe toti strict acel CUT, sa se prabuseaca natural cladirea monument iar apoi sa tranteasca magaoaie din sticla si beton pentru birouri.

Vizualizare mesajowl1960, pe 01 iulie 2018 - 12:45, a scris:

Niște clădiri care pot să se prăbușească oricând nu trebuiesc restaurate doar pentru a fi pe placul câtorva obsedați.
Obsedați e puțin spus oricum.
Sigur ca da, de aceea nemtii au restaurat dupa razboi toate cladirile din Berlin (confrom planurilor originale).

Vizualizare mesajpro-civilizatie, pe 01 iulie 2018 - 12:31, a scris:

imi dau un sentiment ca sunt creepy
Mai creepy decat acele rromii de blocuri care se fac acum prin Popesti Leordeni, Confort Residence si alte viitoare ghetouri de gen care-si spun pompos cartiere rezidentiale, nu cred ca exista nici macar prin India sau Turcia...pana si olteanul de Ceausescu a construit cu mai mult bun gust in anumite zone ale capitalei (ex: cartierul Sebastian).

Edited by doxan, 01 July 2018 - 15:28.


#68
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
până și arhitecții au făcut sluj în fața lui Ceaușescu pentru un post mai călduț în București sau în orașele mai mari din țară.
Arhitecții din ziua de azi fac tot sluj în fața banului și se vede " acum prin Popesti Leordeni, Confort Residence si alte viitoare ghetouri de gen care-si spun pompos cartiere rezidentiale".
Așa că mulțumim breslei de căcat a arhitecților români care nu precupețesc niciun efort pentru rromi zarea țării.

#69
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011

View Postdoxan, on 01 iulie 2018 - 15:17, said:

Nu poti argumenta, fiindca nu ai nici macar cele mai elementare cunostiinte de arta, arhitectura sau estetica. Pentru oameni ca dumneata, un tablou de Kandinsky nu ar valora nimic, ai prefera ceva luat cu 50 de lei din Ikeea, pe motiv ca "e mai frumos".

pai daca e mai frumos il iau pe ala mai frumos.pentru mine asta e rostul artei .
si pentru ce nu imi place bag buldozerul.
dar tu cunosti cele 10 legi ale esteticii? eu le cunosc.

#70
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
babaieti,
nu va mai certati 'geaba, ca nu e ca si cand face cineva ceva legat de patrimoniul interbelic.
Tot ce ramane de facut e sa asteptam marele cutremur. Care vine, stati relax.

#71
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,497
  • Înscris: 13.06.2004
Ziceam de scările în spirală. Din "Buletinul Societăţii Politehnice" anul XLV nr. 2 Feb. 1931 pg. 176-181 Note  "Probleme scărilor eliptice" semnat de Ing. K. Schlesinger

Attached File  Buletinul Soc. Politehnice anul XLV nr.2 Feb. 1931 pg. 176-177 Note Problema statica a unei scari eliptice.jpg   476.38K   14 downloadsAttached File  Buletinul Soc. Politehnice anul XLV nr.2 Feb. 1931 pg. 178-179 Note Problema statica a unei scari eliptice.jpg   349.25K   15 downloadsAttached File  Buletinul Soc. Politehnice anul XLV nr.2 Feb. 1931 pg. 180-181 Note Problema statica a unei scari eliptice.jpg   388.55K   11 downloads


Ceva despre ridicarea unei clădiri din Bucureşti găsiţi aici: https://forum.softpe...8#entry23157333

la pg. 186 un scurt articol despre Al 13-lea Congres Internaţional al Locuinţei şi Amenajării Oraşelor

Attached File  Buletinul Soc. Politehnice anul XLV nr.2 Feb. 1931 pg. 186 Al 13-lea Congres International al Loucintei si amenajarii oraselor.jpg   291.38K   4 downloads


Societatea "Edilitatea" livra materiale de construcţii şi realiza construcţii. Pg. 29. Am impresia că acea fabrică de tuburi de ciment comprimat de pe Prel. Dorobanţi (lor) nr. 82 se afla la Fabrica de cărămidă "Hagi Tudorache" care se afla pe locul Televiziunii Române (TVR)... demolată în anii '30 pentru a se face locuinţe în loc, dar nu s-au făcut, a fost un parc şi a apărut televiziune

Attached File  Buletinul Soc. Politehnice anul XLV nr.2 Feb. 1931 pg. 29 Reclama la Edilitatea.jpg   195.29K   9 downloads


pg. 4 reclamă la "Erhard Wolff". Clădirie mai există vis-a-vis de Autogara (fosta Gară) Filaret, dar nu ştiu dacă mai produc ceva. Printre altele produceau instalaţii de încălzit centralizat, injecatoare de păcură.
La U.D.R. (Uzinele de Fier şi Domeniile Reşiţa) în anii '30 se produceau calorifere.

Posted Image



pg. 20. Grupul Tehnic Român importa robinete (robineţi). Oare aduceau şi din ăia de Bronz... durabili şi lux.
Ăla da lux. Str. Regală = o porţiune din Str. Ion Câmpineanu.
Dar tot de la pagina asta din reclama de sus aflăm de ce unii au fantezii sexuale în lift   Posted Image  

Attached File  Buletinul Soc. Politehnice anul XLV nr.2 Feb. 1931 pg. 20 reclama la ascensoare si Grupul Tehnic Roman.jpg   194.02K   13 downloads

Edited by djl, 02 July 2018 - 23:31.


#72
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Oameni buni, nu tot ce-i vechi are valoare, cand vine vorba de cladiri sunt relativ putine cele ce ar merita pastrate. Realitatea este ca o proportie semnificative din cladirile mai vechi de 40-50 de ani din Bucuresti se incadreaza cu succes la categoria ruina si ar trebui daramate si construit ceva in locul lor care chiar sa aibe rol de cladire nu de focar de infectie.

Edited by DjMx, 02 July 2018 - 23:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate