Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Masina incepator, buget restrans. Recomandari?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
E foarte bun pretul la Golf. Nu-mi place grila fata sigla dar fata de anuntul cu Corolla il prefer pe cel cu Golf.
Anuntul al 3-lea e cu Toledo care e tot un Golf cu design stricat de spanioli. Uita-te putin cum arata bordul si consola centrala unde e montat acel radio-cd.
Comenzile de la climatizare sunt exact ca nuca in perete.

Edited by Kroghy, 12 October 2017 - 21:16.


#38
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Da, pretul e foarte bun.
Cumpara-l, dar te rog sa nu uiti de topicul asta si sa revii periodic cu informatii legate de problemele pe are le are.

#39
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Golf benzina cu motor de 1,4 75 cp e durere , cumpara-l numai sa nu ai Logan, e exceptional , la un schimb de ulei bagi 3 litri de Duralube si 500 ml ulei  .

#40
incepi

incepi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.10.2017

View Postdisturbed, on 13 octombrie 2017 - 09:19, said:

Da, pretul e foarte bun.
Cumpara-l, dar te rog sa nu uiti de topicul asta si sa revii periodic cu informatii legate de problemele pe are le are.

De Toyota ce zici? Merita atentia?

Am citit tot ce ai scris si din recomandarile tale, Hyundai i30 imi face cu ochiul, doar ca nu prea ma incadrez in buget. Ce sa fac, sarac si cu pretentii. :)

Edited by incepi, 13 October 2017 - 18:18.


#41
incepi

incepi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.10.2017
Scuze pt dublu-post, nu mai pot da edit.

Ce spuneti de acest 407 https://www.autovit....7-ID7GnNRB.html ? Ma intereseaza in principiu si pt ca vad ca vine de la un dealer autorizat si o pot lua pe firma.

Dar mi se pare mie sau airbag-ul la volan a fost sarit si a fost carpita? Uitati-va la volan, pozele astea: 1 si 2. E paranoia mea ori ceva nu e ok?

#42
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
ia-ti frate solenza. cu 4000 lei gasesti una cu AC si geamuri electrice. pentru un incepator e numa buna. piese super Mokka. si daca dai cu ea de gard n-o sa-ti para rau la cat a costat. plus de asta poti sa pui deoparte restu de bani si sa mai strangi in 2-3 ani pentru ceva mai bun

#43
Proiectil

Proiectil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 13.07.2014
de curiozitate am pus azi filtru pe OLX masini intre 2k si 3.5k.

Anunturi cu MIILE - de la Octavia 1 / Corse / Astra H / Modeo-uri / Fousuri / Golfuri - tot ce vrei.

Asta e , in orice masina SH o sa bagi bani, macar sa nu fie Logan.

Spor !

#44
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Solenza fara bonus rugina nu prea am mai vazut. Cate mai sunt, ca deja sunt rare rau. Nu mai zic nova si supernova, gasesti dacii 1300 de 30 de ani dar din astea nu.

#45
rogedan

rogedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 06.02.2007

View Postincepi, on 13 octombrie 2017 - 19:22, said:

Scuze pt dublu-post, nu mai pot da edit.

Ce spuneti de acest 407 https://www.autovit....7-ID7GnNRB.html ? Ma intereseaza in principiu si pt ca vad ca vine de la un dealer autorizat si o pot lua pe firma.

Dar mi se pare mie sau airbag-ul la volan a fost sarit si a fost carpita? Uitati-va la volan, pozele astea: 1 si 2. E paranoia mea ori ceva nu e ok?
E paranoia . Asa se vede la 407 , nu e sarit airbag-ul , volanul e imbracat in piele .
Cat priveste masina e peste tot ce sa vorbit pana acum deoarece e alta clasa . Daca este in toate mintile e o masina super OK.

Edited by rogedan, 16 October 2017 - 08:52.


#46
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postslai, on 16 octombrie 2017 - 08:46, said:

Solenza fara bonus rugina nu prea am mai vazut. Cate mai sunt, ca deja sunt rare rau. Nu mai zic nova si supernova, gasesti dacii 1300 de 30 de ani dar din astea nu.
a mea are 108.000 si 14 ani. nu are rugina decat la oale...asta e. o data la 4-5 ani refac portiunea. problema e ca o refac cu 200 lei :) la o straina nu cred ca revopsesti un element cu mai putin de 200 daramite sudura, reparatie, chit, etc

in fine. am dat un sfat pentru ca folosesc masina, stiu ce poate(m-a dus in viena, m-a dus la mare...merge zilnic) si consuma putin 7% - 7.3% doar oras benzinara.
in al doilea rand piesele sunt ieftine si sincer mai degraba as da (ca sofer incepator) cu ea de toate gardurile decat cu una straina. pentru reglarea stilului de condus eu o vad buna. nu e lenesa, are demaraj, duce si 150 pe autostrada. daca un incepator o tine 2-3 ani(timp in care strange banuti) n-are timp sa bage bani in ea si nici nu se face atata rugina incat sa nu o poata folosi.

parerea mea :)
ps: am avut coleg de lucru la 40 de ani care avea un Volkswagen Passat 1990. vai steaua ei de masina. a tras vreo 5 ani de ea pana a crapat de tot apoi si-a luat un Ford mondeo nou. pragmatic omu...a luat ceva ieftin in care n-a bagat decat foarte putini bani, a strans si cand a venit vremea si-a luat masina :)

#47
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Sunt perfect de acord, mai putin faza cu 150 la ora pe autostrada, ruleta ruseasca, in opinia mea.

#48
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postdenky, on 18 octombrie 2017 - 01:22, said:

Sunt perfect de acord, mai putin faza cu 150 la ora pe autostrada, ruleta ruseasca, in opinia mea.
depinde de cat de ingrijita e si ce anvelope are. dupa ce i-am pus amortizoare si arcuri noi plus gume noi n-am nici un stres sa merg cu ea la 130(140 pe ceas) pe autostrada.

ce mi se pare inca un plus e ca o solenza o poti da cu draga inima la rabla...eu unul as da solenza maine. dar daca as avea un Opel astra clasic twinport  cu motor 1.7 isuzu nu cred ca m-ar lasa inima sa o dau la rabla. desi un astra g gasesti la 2000-2500 in stare buna. deci incepi 1-2 ani cu solenza, o repari usor si ieftin, strangi bani si cand e momentul o dai la rabla.  scurt si simplu :)

#49
piticu90

piticu90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 28.12.2013
In banii tai nu cred ca poti gasi o masina buna de genul Toyota, seat etc. Bine un seat ibiza sr merge. Ti o zic prieteneste. Desi imi pun in cap tot forumul si mai ales "indrsgostitii" de golf. Fereste te de golf 5 ori 4. Sunt vai de ele. Am 3 prieteni care au 5 ul si se plang de mama focului. Toate pe benzina. Nu trec bine 2 luni ca ii aud cum se plsng ca le a mai cazut cate ceva. Componente scumpe nu o bujie sau mai stiu eu ce. Daca tu consideri ca e ok cumpara un g5 dsr sa nu te plangi peste vreo 3 luni pe aici. Mai ales ca majoritatea sunt aduse din germania de diversi domni csre le cumpara cu 1 2 mii euro si le vand cu 3 4 mii.
Si eu vreau sa imi cumpar o masina. Bugetul meu e cam 4500 euro cu tot cu acte. Vreau neaparat o Kia ceed. Am vazut ca ai spus si tu de ea mai sus. Sincer am auzit putini care sa o denigreze. Iar din cei care au fost ziceau ca e urata la bord ori ea ca masina. Ideea e ca mie imi place mult si bordul si exteriorul :)) mi se pare peste golf 5. Oricum ca dotari o bate cu mult pe nemtoaica. E o varuanta mult mai buna pt mn pt ca o gasesc destul de des de la primul proprietar. Piesele zic unii ca ar fi scumpe. M am uitat pe diverse site uri de piese si pretul e aproape egal cu al celorlate marci. Si oricum am inteles ca e o masina destul de fiabila.  
Parerea mea e sa mai strangi bani. Daca nu poti i ati un Opel astra g. E buna si nu e nici batraneasca, zic. Lafel si Logan dar zici ca nu vrei. Ar mai merge un seat ibiza toledo,fabia, fiesta. Dar sincer renunta la golf 5. :)

#50
incepi

incepi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.10.2017
Baieti, am revenit.

Ce spuneti de masina asta https://www.autovit....i-ID7GpfDQ.html

Ma tenteaza cutia automata - fiind incepator cred ca m-ar ajuta la un condus mai usor.

Am vazut de la acelasi dealer si https://www.autovit....i-ID7GppmJ.html, dar pare cam neingrijita la interior fata de Honda.

Am nevoie de o parere. Sa merg sa vad Honda? Ar trebui sa-i acord mai multa atentie acelei Mazda 3?

Cunoaste cineva parcul auto respectiv, sunt ok?

#51
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
nu stiu neamt sa faca mai putin de 20.000 pe an cu masina. e pragmatic, de aia are masina..sa o foloseasca. deci Honda ta de 13 ani are cel putin 300.000 la bord. si in plus de asta, daca nu stii sa mesteci in motor nu esti sofer, parerea mea.

ps: cutia automata e mai scumpa la o eventuala reparatie data fiind vechimea si km :)

#52
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Cutiile manuale sunt pe cale de disparitie. Chiar si pedala de frana e pe cale de disparitie. Masinile electrice nu au cutie de viteze, totul fiind automat iar frana este comuna au acceleratia.
Unii evolueaza, altii raman blocati in trecut.
Dupa 19 ani si sute de mii de km de condus masini cu cutie manuala recomand cu incredere o masina cu cutie automata pentru ca e mai confortabila si mai sigura.

Edited by Kroghy, 08 December 2017 - 21:57.


#53
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostKroghy, on 08 decembrie 2017 - 21:57, said:

o masina cu cutie automata pentru ca e mai confortabila si mai sigura.
hmmmm...multi impatimiti de masini te-ar contrazice.

ps: hydramatic-ul exista in serie din 1939 pe oldsmobile. deci...de ce sa nu privim in trecut? pentru un cvt as renunta si eu la manuala. pana gasesc una ieftina, fiabila(sau macar ieftina la reparatii), nepoluanta si care sa nu "fure" din cai si combustibil raman cu solenza mea. dar asta e o discutie pt alt topic.

#54
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
In 3.000 de euro, orice masina ti-ai lua, tot cazan e.
Poti sa-ti iei absolut orice masina, de la Logan la BMW din 1999. In 2 ani mai bagi 3.000, pe urma o vinzi cu 1.500.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate