Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Masina incepator, buget restrans. Recomandari?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
incepi

incepi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.10.2017
Salut,

Va fi prima masina din familie, deci va dati seama ca nu sunt foarte familiarizat cu ele si nu stiu ce sa aleg.

Buget: 3000 euro - maxim 3500 euro (daca gasesc o oferta buna si merita)

Fiind freelancer, nu o s-o folosesc pt a merge la serviciu, dar totusi o sa ma dau zilnic cu ea prin oras. Cel putin la inceput. Posted Image

Minim 2-3 ori pe luna extraurban, cate-o escapada la munte, cate-o mica recreere pe la tara, etc.

Acum cateva luni, cand aveam un buget mai mare ma gandeam la o Toyota Prius, cu cutie automata, care am inteles ca e super usor de condus pt un incepator, dar cum bugetul a scazut intre timp, chiar sunt nedumerit ce alegere sa fac in acest pret.

Vreau o masina decenta, cu istoric verificabil, din 2005 - 2006 in sus, cred. Preferabil, prim proprietar.

Am auzit atat de multe pareri incat nu stiu catre ce sa ma orientez. Ba golf 4 cu gpl ca sa ma plimb ieftin si bine, ba seat toledo dar cu atentionarea ca nu consuma chiar putin, ba Mazda 3... incat e o varza totala in capul meu. Stiu doar ca nu vreau Logan.

Recomandari, va rog.

#2
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,721
  • Înscris: 06.07.2005

 incepi, on 10 octombrie 2017 - 22:52, said:

Buget: 3000 euro - maxim 3500 euro (daca gasesc o oferta buna si merita)

Vreau o masina decenta, cu istoric verificabil, din 2005 - 2006 in sus, cred. Preferabil, prim proprietar.
Alege una din astea 2 conditii, imposibil ce vrei tu in bugetul ala.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Bine macar ca iti doresti BMW !
Daca ai probleme cu Loganul, cauta ceva gen Fabia, ori o masina cu vechime cat mai mica, care sa se incadreze in bugetul tau.
In general, o masina mai veche de 10 ani si cu mai mult de 200K km , indiferent de marca , provoaca pagube la buzunar.

Edited by pasilla, 10 October 2017 - 23:31.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Suma de 3000 eur nu iti permite sa ai prea multe mofturi, mai ales daca vrei si cutie automata...

#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Polo 1,4 tdi 2003
Te încadrezi perfect cu toate schimburile, acte...

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Zici ca nu vrei Logan insa e singura varianta la pretentiile si bugetul tau . Masina de familie nu e Fabia/Polo?swift etc ci Logan . E perfect pt un incepator , piese ieftine , masina rezistenta ....

#7
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
avand in vedere toate detaliile prezentate de tine clar loganul este prima varianta.. daca nu vrei Logan poti gasi o masina mai mica gen Clio, fiesta, Fabia... incearca sa fie una cat ami noua si cat ami putin rulata pentru ca incepator fiind, nu te pricepi la masini si cu cat e mai noua ai sanse mai mici de teapa.

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Recomand Polo, Corsa, Fabia, Ibiza, poate chiar si Clio.
Sa fie cat mai noua ca an.
Golf 4 e prea vechi.
Mazda 3 are probleme majore cu rugina.

 incepi, on 10 octombrie 2017 - 22:52, said:

Stiu doar ca nu vreau Logan.
Corect. Orice numai nu Logan. Daca urmaresti putin discutiile, toata lumea spune ca nu vrea Logan dar intotdeauna se vor gasi unii care sa insiste.

Edited by Kroghy, 11 October 2017 - 06:50.


#9
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012
Eu ca incepator am ales Dacia Logan 2007,berlina,1.5dCi/86Cp.In oras(Bucuresti) NU consuma mai mult de 5,2L/%.In afara 4,5 - 4,8L% si crede-ma ca tragea bine cei 86Cp.Spatiu in habitaclu destul de mare,portbagaj mare,destul de inalta garda la sol.Mai ai si piese foarte ieftine gen:un far nou 130lei, o oglinda exterioara electrica si incalzita 150lei,etc.La 3000-3500Euro gasesti un Logan zdravan de la 2009> model facelift de la proprietar,cu km nu prea multi.Incerca sa iti iei o masina cat mai noua,km cat mai putini si foarte important sa nu fi fost bubuita.Crede-ma, ca toti am vrea o masina "bengoasa",dar trebuie sa ne gandim si la chletuielile de intretinere,asigurari,impozite.

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017

 incepi, on 10 octombrie 2017 - 22:52, said:

masina din familie
Buget: 3000 euro - maxim 3500 euro
dar cum bugetul a scazut intre timp
Vreau o masina decenta, cu istoric verificabil, din 2005 - 2006 in sus, cred. Preferabil, prim proprietar.
Stiu doar ca nu vreau Logan.
Sa sti ca tu Logan vrei dar nu sti ce vrei Posted Image
Sper ca te gandesti ca ulterior o masina mai cere una alta de reparat/schimbat si una e sa cumperi piese sh sau turcesti (ca asa iese Mercedes E class mai ieftin de intretinut ca loganul) si alta e sa cumperi piese originale si chiar sa mergi in service sa le schimbe cu garantie , una e sa pui placute originale de frana cu test de frana si garantie la 200 lei si alta e sa pui mucava turceasca la 40 lei si sa te dai rotund ca 'ce scump e loganul ca are piese Renault care-s naspa" . Deocamdata pe tine te determina anturajul in care te invarti si ca sa poti sa intri in gasca lor trebuie obligatoriu de la BMW in sus - sa sti ca acel anturaj nu te ajuta la cheltuielile de intretinere !
Cand nu ai bani suficienti cumperi o masina cu capul, cand ai destui o cumperi cu sufletul - o spune un loganist de 10 ani care a ingropat multe "supercar-uri "ultralaudate si care a dat clasa la multe masini pe drumuri de munte , traversari de parauri , noroaie si chiar de carat porcul cu balot de paie .
Sa sti ca si loganul cu gpl consuma putin si nu te duce la divort din cauza intretinerii Posted Image

Edited by ldpe, 11 October 2017 - 07:29.


#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Kroghy, on 11 octombrie 2017 - 06:48, said:

Golf 4 e prea vechi.

Cum e prea vechi ? S-a fabricat pana in 2006. Ce sa zica aia cu golf 3 ? Posted Image  Si in plus o poti intretine relativ ieftin. Daca nu are mai mult de 250.000km reali, inca e o masina robusta care mai duce lejer 150.000km fara interventii majore.

Edited by TruculMagic, 11 October 2017 - 07:35.


#12
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Eu am prins un Opel Corsa din 2007 la banii astia si sunt multumit. Nici eu nu o folosesc prea mult in oras, ca cu masina sau cu autobuzul in Cluj, e cam tot una la stat in trafic. Ba mai mult, e mai rapid cu autobuzul pe traseul meu.
De prima masina si la mine, mi-e OK. Nu e nici mica, nici prea mare, pentru mine si sotia mi-e suficient deocamdata, de uzat prin oras la cumparaturi si drum mai lung prin weekend-uri.

#13
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Nu are rost sa te incapatinezi. Ia un Logan si stai linistit.

#14
danpaul78

danpaul78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 21.03.2011
Uite un exemplu care s-ar incadra in cerintele tale, piese ieftine, masini fiabile GPL, buget 3000-3500.
Nu este a mea si nu am legatura cu propietarul, este doar un exemplu

https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81

#15
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Daca nu tii la design (adica sa fie vreun model anume care sa iti placa), iti iei ce gasesti cel mai nou, cel mai putin rulat si fara probleme. chiar si Logan.
Mazda 3 sedan arata cool, o cauti si tu de rugina (nu te lua dupa ce iti zice fanul Audi) ca sa stai linsitit, Daca nu a ruginit pana acum e bine.
Ai Corsa, Astra, Ibiza, Clio, Golf 4 adus frumusel din Germanica la 1000 EURO, ma rog mai cade motorul in timp ce mergi cu ea, dar se rezolva ;)
Masinuta mea are 9 ani, nici 100000 km, distributie deja schimbata, no rust, istoric service verificabil, fara probleme majore si nu iau 3000 euro pe ea nici daca ii pun si ambreiaj nou-nout. Asa ca se poate.
Trebuie sa te gandesti ca chiar daca are km putini (verificabili) dar e foarte veche, tot o sa ai probleme, imbatranesc toate din ea si stand si mergand. Si e rau cand esti la 300 km de orasul natal si se f* un furtun ceva :)

Si daca tot vorbim de Germanica, 3000 Euro, Passat, automata, "bizonica""),  300.000 km, faci Germania-Romania dus-intors si nu scartie nimic, nu gafaie, nu huruie, nu cade nimic si e mai confortabila decat orice janghina nou-nouta la 10000 euro. Si eu sunt fan masini noi si nu Sh-uri
Dar astea sunt oferte care se dau in aceeasi zi.
Succesuri si multa rabdare!

#16
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016

 disturbed, on 11 octombrie 2017 - 08:50, said:

Nu are rost sa te incapatinezi. Ia un Logan si stai linistit.
De ce va incapatanati voi sa ii recomandati Logan ?
E ca si cum te-ai duce la restaurant si i-ai zice chelnarului ca nu vrei friptura de pui, vrei de porc si el iti recomanda intr-una si te bate la cap ca friptura lor de pui e cea mai buna si ti-o tot recomanda...
On Topic :
1. Eu nu as lua cu cutie automata pt ca e mai pretentioasa la intretinere. Plus ca, daca stii sa conduci cu cutie manuala, te vei descurca si cu cea cu automata, invers, e mai greu.
2. Iti recomand benzina, nu motorina daca nu faci macar 17-20000 pe an. Motorina si SH + multi Km = probleme.
3. Poti incepe cu VW Polo, Opel Corsa C, Opel Astra G, Skoda Fabia.
Eu unul sunt subiectiv, am avut Opel Corsa C din 2001, 1.4 pe benzina (90 CP) si am fost foarte multumit, a tinut bine de tot cu casa - piese ieftine si bune (o gramada after market), impozit 50 lei/an, asigurare destul de mica, foarte usor de intretinut daca ai grija de ea. Poti opta pentru 1.2, 1.0 nu recomand, e cam mic pt greutatea ei. Cu 3000 eur iti iei Corsa C din 2006-2007.
Astra G iarasi, mi se par foarte reusite si fiabile. Cu 3000 eur iti iei din 2005-2008, in functie de dotari si Km.
exemplu: https://www.autovit....html#13530ac486
https://www.autovit....html#13530ac486
https://www.autovit....html#13530ac486

Chiar si Astra H, daca iti place.
https://www.autovit....html#13530ac486
https://www.autovit....html#13530ac486
https://www.autovit....html#13530ac486

#17
Motanu_

Motanu_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.08.2017
Masinile cele mai noi nu sunt neaparat cele mai bune, mai conteaza si cum a fost intretinuta si pe unde a fost folosita.

#18
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016

 Kroghy, on 11 octombrie 2017 - 06:48, said:


Corect. Orice numai nu Logan. Daca urmaresti putin discutiile, toata lumea spune ca nu vrea Logan dar intotdeauna se vor gasi unii care sa insiste.

Exact ce ziceai...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate