Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Masina inmatriculata in alt judet.

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Salutare vreau sa imi iau o masina fiindca la in ianuarie fac 18 ani si as vrea sa dau de permis si vreau sa ma duc in Botosani sa imi iau o masina fiindca o sa stea acolo fiindca in fiecare vara ma duc acolo la bunica (o masina de 500 de euro pe care as vrea sa exersez toata vara si sa ramana acolo). Si as vrea sa stiu daca pot sa o inmatriculez acolo dar sa fie cu numere de Bucuresti (fiindca stiu ca nu pot cu numere de Botosani fiindca nu am viza de flotant)? Si pot obtine viza de flotant de la bunica  daca nu se poate prima varianta?
Multumesc anticipat.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai "Buletin de Bucuresti" ? Alfel nu ai cum sa o inmatriculezi pe B.

Edited by pasilla, 10 October 2017 - 22:54.


#3
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 pasilla, on 10 octombrie 2017 - 22:45, said:

Ai "Buletin de Bucuresti" ? Alfel nu ai cum sa o inmatriculzi pe B.
Da am sunt nascut in Bucuresti am crescut in Bucuresti doar ca vacantele le petrec acolo.

Edited by alex14dlk, 10 October 2017 - 22:49.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 alex14dlk, on 10 octombrie 2017 - 22:49, said:

Da am sunt nascut in Bucuresti am crescut in Bucuresti doar ca vacantele le petrec acolo.
Atunci masina o poti inmatricula cu numere de B. Nu este "rentabil" sa faci asta. Mai bine o cumperi si o inmatriculezi pe numele bunicii.

Edited by pasilla, 10 October 2017 - 22:52.


#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Posted Image Posted Image Posted Image

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Nu, nu poti. La înmatriculare nu iti trebuie masina, ci doar actele ei. O lasi la Botoșani, te intorci cu actele la bucuresti, o inmatriculezi. Ca o recomandare, asigurarile pana la 30 de ani sunt scumpe, asigurarile in botosani sunt mai ieftine decat in bucuresti, deci ar fi bine sa găsești pe cineva de peste 30 de ani, din Botoșani, sa înmatriculezi mașina pe el.

Edited by slai, 10 October 2017 - 22:55.


#7
vio1971

vio1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.11.2016
recomand a38c 2,0tsdgi  dsg

#8
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
fiindca stai in Bucuresti recomand inmatricularea pe Bucuresti, fiindca nu are rost fiindca bunica ta sta in Botosani, fiindca acolo vrea fiindca tu mergi vara acolo, deci nu se poate cum vrei tu fiindca nu ai flotant fiindca nu ai inca permisul

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 dan1980_25, on 10 octombrie 2017 - 23:44, said:

fiindca stai in Bucuresti recomand inmatricularea pe Bucuresti, fiindca nu are rost fiindca bunica ta sta in Botosani, fiindca acolo vrea fiindca tu mergi vara acolo, deci nu se poate cum vrei tu fiindca nu ai flotant fiindca nu ai inca permisul
Si cum ramane cu costurile ?

#10
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 pasilla, on 10 octombrie 2017 - 22:52, said:


Atunci masina o poti inmatricula cu numere de B. Nu este "rentabil" sa faci asta. Mai bine o cumperi si o inmatriculezi pe numele bunicii.
Atunci mar tenta sa o las pe numerele fostului propietar dar masina sa fie trecuta pe numele meu la fisc (nu conteaza pretu la rca si asogurare ca oricum le fac  doar o luna doua pe an ca atat am nevoie) ce proces ar trebui sa fac pt chestia asta ?

#11
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

 alex14dlk, on 11 octombrie 2017 - 02:36, said:

Atunci mar tenta sa o las pe numerele fostului propietar dar masina sa fie trecuta pe numele meu la fisc (nu conteaza pretu la rca si asogurare ca oricum le fac  doar o luna doua pe an ca atat am nevoie) ce proces ar trebui sa fac pt chestia asta ?
mai multe procese...

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
La 90 de zile dupa ce se scade ala de la impozit se suspenda inmatricularea, nu mai merge faza cu lăsatul pe fostul proprietar.

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

Quote

nu conteaza pretu la rca si asogurare ca oricum le fac  doar o luna doua pe an ca atat am nevoie) ce proces ar trebui sa fac pt chestia asta ?
Pret RCA si asigurare?

Mai bine inchiriezi o masina pt 2 luni.
Ai de facut si ITP, de plata si impozit.
10 luni cand sta, bateria moare, se depreciaza mult . Ai de facut anual si schimb de ulei.

#14
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Inmatriculeaza masina pe bunica direct, mai da si ea o tura din cand in cand, ca si-asa tu vii doar in vacanta. :) :)

#15
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 21.06.2012
Mai bine ai invata sa scrii.Ca nici acum nu inteleg unde incepe o propozitie.Nu exista punct,nu exista virgula.

#16
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016

 dorin_2k, on 11 octombrie 2017 - 06:10, said:

Pret RCA si asigurare?

Mai bine inchiriezi o masina pt 2 luni.
Ai de facut si ITP, de plata si impozit.
10 luni cand sta, bateria moare, se depreciaza mult . Ai de facut anual si schimb de ulei.
Codul rutier spune din pacate altceva incredintarea unui vehicul unei persoane care nu poseda permis de conducere constituie fapta penala si se sanctioneaza ca atare.
Deci fara permis nu poate inchiria nici o masina
Crede-ma am mai inchiriat si eu masini si bineinteles se mai trezea cate unul ca si-a uitat permisul acasa sau in cealalta masina dar cu mine nu tine faze din astea

Edited by Nytro84, 11 October 2017 - 08:29.


#17
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

 alex14dlk, on 11 octombrie 2017 - 02:36, said:

Atunci mar tenta sa o las pe numerele fostului propietar dar masina sa fie trecuta pe numele meu la fisc (nu conteaza pretu la rca si asogurare ca oricum le fac  doar o luna doua pe an ca atat am nevoie) ce proces ar trebui sa fac pt chestia asta ?
Da-ne si nou link cu asigurarile astea pe o luna doua
Ai arie dedicate pentru inmatriculari auto, ce vrei sa stii ca lumea vrea sa te ajute dar e greu de inteles ce vrei cu exprimarea asta a ta. Vrei masina pe numele tau dar care o sa stea mai mult la bunica ta la Botosani ?

Edited by Kokoshmare, 11 October 2017 - 09:05.


#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
baiul mare este la exprimare,nu prea are cum dobandi drept de conducere legal

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate