Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

De câte ori mâncați afară și în ce sumă ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

Poll: Cât cheltuiți când mergeți în oraș să mâncați ? (50 member(s) have cast votes)

Cât cheltuiți când mergeți în oraș să mâncați ?

  1. Ies lunar 1-2x, nu depășesc 50 de RON (7 votes [14.00%] - View)

    Percentage of vote: 14.00%

  2. Ies lunar 4-5x, nu depășesc 50 de RON (4 votes [8.00%] - View)

    Percentage of vote: 8.00%

  3. Ies lunar 1-2x, cheltuiesc între 50-100 de RON (7 votes [14.00%] - View)

    Percentage of vote: 14.00%

  4. Ies lunar 4-5x, cheltuiesc între 50-100 de RON (4 votes [8.00%] - View)

    Percentage of vote: 8.00%

  5. Ies ZILNIC, 20-50 RON (12 votes [24.00%] - View)

    Percentage of vote: 24.00%

  6. Ies ZILNIC, 50-100 RON (1 votes [2.00%] - View)

    Percentage of vote: 2.00%

  7. Ies ZILNIC, peste 100 RON (1 votes [2.00%] - View)

    Percentage of vote: 2.00%

  8. Ies lunar, peste 100 RON (2 votes [4.00%] - View)

    Percentage of vote: 4.00%

  9. Ies săptămânal, peste 100 RON (7 votes [14.00%] - View)

    Percentage of vote: 14.00%

  10. Variabil, în medie de 10-15 zile/lună, 20-50 RON (1 votes [2.00%] - View)

    Percentage of vote: 2.00%

  11. Variabil, în medie de 10-15 zile/lună, 50-100 RON (3 votes [6.00%] - View)

    Percentage of vote: 6.00%

  12. Variabil, în medie de 10-15 zile/lună, peste 100 RON (1 votes [2.00%] - View)

    Percentage of vote: 2.00%

  13. CÂND AM CHEF ȘI BACȘIȘUL ÎNCEPE DE LA 100 RON, BRO ! (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#1
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017
Sumele se referă evident la 1 persoană, deci în caz că ieșiți cu familie, considerați doar consumul vostru.

Știu că s-a făcut topic ”Cât cheltuiți lunar pe mâncare”, acesta în timp se axează pe altceva.

Edited by AL_DRAGON, 10 October 2017 - 18:27.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Afara nu mananc decat vara cand ies la gratar, in rest mananc in interior Posted Image
Cand stau la oras, ies zilnic, cand stau la tara, in functie de pofte, chef si timp + locatie.

Edited by TruculMagic, 10 October 2017 - 18:18.


#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Am votat 4-5 x pe luna, dar e foarte variabil, uneori e aproape zilnic, alteori, nu merg deloc.

#4
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View PostTruculMagic, on 10 octombrie 2017 - 18:16, said:

Afara nu mananc decat vara cand ies la gratar, in rest mananc in interior Posted Image
Cand stau la oras, ies zilnic, cand stau la tara, in functie de pofte, chef si timp + locatie.
Grătarul iese relativ ieftin față de ieșitul în oraș, mai ales dacă ieși cu alții și fiecare pune bani în comun pentru cumpărat carne și bere :D

Când stai la oraș cum de ieși zilnic față de atunci când stai la țară ?

View Postfqx, on 10 octombrie 2017 - 18:21, said:

Am votat 4-5 x pe luna, dar e foarte variabil, uneori e aproape zilnic, alteori, nu merg deloc.
Ai dreptate, am mai băgat și variații :D

Oricum o aproximație m-a interesat.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La oras e simplu. Nu am timp de gatit mereu, iar la tara mai face si altcineva pentru mine + ca ai alt acces la sursele de hrana /ingrediete (mai si cultivi). In plus la oras ai acces si oferta diversificata, ai de unde alege unde sa mananci bine, la tara ceva cat de cat comestibil e pe la vreo 5km distanta, iar zona unde e concentratie mai mare de restaurante, fastfooduri, etc e la vreo 15km, 30km dus-intors. Oricum conteaza mult OFERTA (adica sa am de unde alege + preturi ok). Am fost intr-un oras recent si nu am gasit un loc bun unde sa mananc, am mancat intr-un loc, insa zona din jur era destul de nasoala, iar de la bucatarie cand a venit sa imi dea restul, nu prea mi-o mai facut pofta sa mananc insa eram obligat de foame. Daca locul respectiv avea recenzii bune pe google, ma intreb cum aratau cele cu recenzii proaste.

Edited by TruculMagic, 10 October 2017 - 18:30.


#6
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014
La cantina mananc zilnic in timpul saptamanii pentru ca nu am chef/timp sa gatesc acasa.

La restaurant merg cu sotia o data sau de doua ori pe luna si la acea masa cheltuim intre 40 si 60 lei de persoana.

#7
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Sa zicem cam de 3 ori pe saptamana la cantina facultatii, ies cam la 15 lei/ zi, iar in oras cam de 5 ori pe luna si cheltui cam 20 de lei/zi.


Iesirile la bere consuma mai mult :)

#8
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
0
Pt că mâncarea vegană oferită de restaurantele din România (mai exact Tg Mureş) este de toată jena. Prefer să gătesc şi să mănânc acasă.

#9
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Eu am votat 4-5 ori pe luna si pana in 50 de lei. Dar de fapt cred ca merg cam de 7-8 ori pe luna.

#10
Bibulus

Bibulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.08.2014
De 3-4 ori pe luna, suma e aprox. 40-60 lei / persoana, in functie de locanta --- oricum, nu merg la d'alea scumpe. Dar tot la capitolul "afara" bag si junkfoodul, sunt dependent de patiserie, mananc zilnic cornuri cu cascaval, dobrogene cu carne, merdenele, covrigi, in fine, ce am chef in ziua respectiva, dar am grija sa ma incadrez in 10 lei / zi.

PS: asteptam oamenii cu bani, bastanii care lasa la o masa cate 300 lei de persoana. :)

#11
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

View PostDaian95, on 10 octombrie 2017 - 19:09, said:

Sa zicem cam de 3 ori pe saptamana la cantina facultatii, ies cam la 15 lei/ zi, iar in oras cam de 5 ori pe luna si cheltui cam 20 de lei/zi.


Iesirile la bere consuma mai mult Posted Image

cam asa consumam si eu la facultate..dar, ce costa cel mai mult, erau tigarile:(..15 lei pe zi

#12
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Aproximativ lunar, o data, cheltuiala pana in 50 ron/pers

#13
_Freya_

_Freya_

    Gospodina SUPREMĂ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,960
  • Înscris: 26.07.2017

View PostAL_DRAGON, on 10 octombrie 2017 - 18:11, said:

Sumele se referă evident la 1 persoană, deci în caz că ieșiți cu familie, considerați doar consumul vostru.

Știu că s-a făcut topic ”Cât cheltuiți lunar pe mâncare”, acesta în timp se axează pe altceva.

ne referim la iesit in sensul de carciuma selecta, un rasfat, un moft?
Ca la  restaurant n-am mai iesit de mai bine de 1 an dar mananc la impinge tava zilnic mancare identica dar fara atmosfera de lasat bacsis.
De regula cand ieseam nu cheltuiam mai mult de 50 - 60 lei cu tot cu bautura si desert!

#14
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
Optiunea "nu mananc in oras" unde e?

#15
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Covrigii cu stafide se pun ?
Maxim 2 lei pe lună.

Eu nu sunt cheltuitor pe ceva care se face caca.

#16
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View Post_Freya_, on 10 octombrie 2017 - 19:33, said:

ne referim la iesit in sensul de carciuma selecta, un rasfat, un moft?
Ca la  restaurant n-am mai iesit de mai bine de 1 an dar mananc la impinge tava zilnic mancare identica dar fara atmosfera de lasat bacsis.
De regula cand ieseam nu cheltuiam mai mult de 50 - 60 lei cu tot cu bautura si desert!
Da, intră și genul de mâncat împinge tava și mofturi, prin care mă gândesc că te gândești tot la ceva mâncare sau băutură.

Bine, ”a mânca afară”  se poate modifica și înțelege și ”a bea afară” în acest context, pentru că până la urmă este vorba de suma cheltuită afară pe consumație de genul băut și mâncat, apoi dacă sunt unii care doar beau și nu mănâncă, atunci aia este, intră și așa  Posted Image

View Postzzhunt, on 10 octombrie 2017 - 19:37, said:

Covrigii cu stafide se pun ?
Maxim 2 lei pe lună.

Eu nu sunt cheltuitor pe ceva care se face caca.
: -))

La ce te referi ?
Nu este mâncare bună în oraș nici la tine ? Posted Image

Edited by AL_DRAGON, 10 October 2017 - 19:43.


#17
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Daca pui si bautura, suma creste considerabil:) Daca ies cu preietenii, merge un meniul zilei la 15-20 lei, dar dupa el urmeaza 5-6 beri sau ceva butelii de vin :)

#18
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostAL_DRAGON, on 10 octombrie 2017 - 18:11, said:

De câte ori mâncați afară și în ce sumă ?
Sumele se referă evident la 1 persoană, deci în caz că ieșiți cu familie, considerați doar consumul vostru.

Știu că s-a făcut topic ”Cât cheltuiți lunar pe mâncare”, acesta în timp se axează pe altceva.
Auzi ? tu esti "spion" al Guvernului si doresti sa afli bunastarea cetatenilor romani ?
Daca da, afla ca eu nu mananc deloc "afara" ! deci suma chletuita de mine este zero Lei.
Eu inmoi painea uscata in ceai ca sa mananc acasa.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate