Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum sa scap de niste copacei?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

 sarac.lipit, on 10 octombrie 2017 - 15:17, said:

D-aia cad peste trecãtori...faine legi....
Aici între blocuri e lãsat pe-o parte, cu ceva rãdãcini scoase de la ultima vîntoasã...da decît pîrnaie....hmmm...ca la tîmpiți! Rãmînemcu pãdurile dintre blocuri! Retezatu...retezat....
Hai frate , daca trebuie sa cada , il muti cu tot cu radacini , dar nu-l tai.

#20
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 AroundYou, on 10 octombrie 2017 - 14:55, said:

Nu au fost plantati de catre nimeni.
Mi s-au cerut si foto, am pus acum.
Eu nu vad nici un nuc pe acolo! Ai dreptate, e ceva de lucru in curticica aia.

Edited by arab, 10 October 2017 - 15:23.


#21
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 corinadaniela, on 10 octombrie 2017 - 14:45, said:

chiar asa, care-i treaba cu nucul asta ? de ce nu e permisa taierea?
Legea prevede ca:

Quote

Curiozităţi legislative

Nucul este o specie de pom protejată de lege în momentul de faţă. Astfel, persoanele fizice sau juridice care au nuci pe proprietate şi vor să-i taie sunt obligate să ceară o autorizaţie, pentru obţinerea căreia trebuie îndeplinite anumite condiţii.
Cultura nucului din categoria pomi răzleţi (adică situaţi la distanţă unii de alţii) este reglementată în mod special de Legea pomiculturii nr. 348/2003. Potrivit acestui act normativ, tăierea nucilor răzleţi, indiferent de proprietar, se face în baza unei autorizaţii.

Atenţie! Regula autorizării tăierii în prealabil este valabilă, în egală măsură, şi pentru castanii comestibili.
Pomul din curtea ta pe care-l poţi tăia doar cu autorizaţie, altfel rişti o amendă de mii de lei  


#22
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

 AroundYou, on 10 octombrie 2017 - 14:20, said:

Cum sa scap de niste copacei?

O imagine face cat o mie de cuvinte. Posted Image


  [ https://images.ffx.co.uk/tools/FSK131413.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://blogs.baruch.cuny.edu/jrn3510_s10/files/2010/05/DiggingAuto-300x224.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Daca nu merge nicicum, gaurita cu un burgiu tulpina, si se baga soda caustica.



Iaca aici scula. :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MtcF-dB5H7M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 10 October 2017 - 16:02.


#23
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Am vazut foto, nu presinta probleme mari, sapi pana reusesti sa scoti cea mai mare parte din radacina.Daca reapar, data viitoare actionezi mai repede.

#24
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

 poadol, on 10 octombrie 2017 - 15:25, said:

Legea prevede ca:

as intelege in conditiile in care toti nucii din tara asta ar fi inventariati, numerotati, localizati. si verificati periodic.
dar pentru un pomisor rasarit intre niste ziduri, daca il taie cineva, chiar daca e nuc, crezi ca se intampla ceva, vine cineva sa-l amendeze pe cel care a taiat pomisorul sau l-a scos din radacini ?

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,294
  • Înscris: 07.02.2003

 AroundYou, on 10 octombrie 2017 - 14:20, said:

Deci, radacinile sa le scot in totalitate se pare ca nu prea pot... Cum altfel as putea sa fac, sa-i usuc cumva dar fara sa otravesc si pamantul de acolo?
Eu n-as scoate radacinile, tai cat mai aproape sau degajezi putin solul in jur si tai de acolo. Radacinile in final se vor descompune.
Cu nucul vezi ca trebuie hartie de la primarie spatii verzi, am si eu si stiu cum e treaba Posted Image

 corinadaniela, on 10 octombrie 2017 - 16:25, said:

as intelege in conditiile in care toti nucii din tara asta ar fi inventariati, numerotati, localizati. si verificati periodic.
Nu este necesar, e specie protejata.

Edited by andreic, 10 October 2017 - 16:30.


#26
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 corinadaniela, on 10 octombrie 2017 - 16:25, said:

as intelege in conditiile in care toti nucii din tara asta ar fi inventariati, numerotati, localizati. si verificati periodic.
dar pentru un pomisor rasarit intre niste ziduri, daca il taie cineva, chiar daca e nuc, crezi ca se intampla ceva, vine cineva sa-l amendeze pe cel care a taiat pomisorul sau l-a scos din radacini?
Il tai sau scoti din radacini atunci cand este foarte mic.

Ori o faci pe barba ta (bineinteles initiatorul), dar stiti cum este cu capra vecinului si cat de binevoitori pot fi unii dintre acestia - vecinii - cand li se pune pata cu sau fara motiv valabil, evident daca cunosc aceasta lege. Posted Image

Edited by poadol, 10 October 2017 - 16:38.


#27
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 AroundYou, on 10 octombrie 2017 - 14:55, said:

Tu glumesti ?! ala e un balcon, nu o curte micuta.
Sapi dupa radacinile pomului pana le gasesti si le scoti.
Eventual scoti tot pamantul din acel "balconas" cu toate radacinile existente in el si pui alt pamant.

#28
tenzen

tenzen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,797
  • Înscris: 28.06.2007
Darami casa si o reconstruiesti cativa metri mai incolo. :)))

#29
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Nu trebuie sa munceasca nimeni cu carca.
S-au inventat erbicidele totale, care usuca tot ce este verde. Sunt sistemice si ajung in radacina. Drept urmare, dupa 2-3 luni de la  aplicarea erbicidului, radacinile acelea, care apropo nu sunt mari, se usuca si putrezesc si nu o sa te incurce la plantarea altui copac/pom.
Aplica acum erbicid total, pana nu vine bruma si la primavara poti scoate cu mana tulpinile acelea, uscate direct.
Aplica erbicidul pe frunze, si daca ai posibilitatea sa faci niste gauri in tulpini si sa torni si acolo.
Concentratia de erbicid este de 200 ml la 10 litri de apa. Evident, tie nu-ti trebuie atata solutie. 100 ml in 5 l de apa si ai rezolvat problema.
100 ml de erbicid nu te costa mai mult de 10 lei. Apa e gratis. Mai iti trebuie un pulverizator ca ala de la geamuri si ai terminat treaba.
Erbicidul il gasesti la orice fitofarmacie, sa fie total cu substanta activa glyfosat. Sunt multe produse comerciale ca si nume, nu conteaza ce cumperi.

De ce cu erbicid? Pentru ca este sistemic si-ti omoara orice este radacina. Daca pui Doreii sa sape, aia nu scot toata radacina si din resturile ramase o sa tot lastareasca again and again.
Glyfosatul este safe, nu otraveste solul, nu moare nimeni. El aplicat pe sol este descompus de bacteriile din el in 3 zile, deci nu ai remanenta si nici de ce te speria. Nu dauneaza urmatoarelor plante care vor venii acolo.
Succesuri!

Edited by medelin992, 10 October 2017 - 19:34.


#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Eu nu inteleg de ce au fost lasti sa creasca atat.
Aia sunt pomi care au crescut cam 3 ani acolo.

#31
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Tu locuiesti acolo sau treci o dată la 5-10 ani?
Cat de greu e sa tai de 1-2 ori pe sezon lăstarii nedoriţi?
Chiar ai nevoie de sfaturile de mai sus? Posted Image

#32
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 javaEEDevOps, on 10 octombrie 2017 - 15:18, said:

Hai frate , daca trebuie sa cada , il muti cu tot cu radacini , dar nu-l tai.
Are 20metri.....idei de replantare?

#33
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,695
  • Înscris: 17.04.2015

 medelin992, on 10 octombrie 2017 - 19:31, said:

..erbicidele totale, care usuca tot ce este verde.
Stiam de erbicidele totale dar nu-mi inchipuiam ca au asemenea putere chiar si pentru copaci; credeam ca-s doar pt diverse buruieni. Multumesc, voi incerca cu asa ceva.

 eiffel, on 10 octombrie 2017 - 19:52, said:

Eu nu inteleg de ce au fost lasti sa creasca atat.
Aia sunt pomi care au crescut cam 3 ani acolo.
Crede-ma, anul trecut pe timpul asta nu era nimic crescut acolo.
Si, desi tot am avut diverse ganduri, cu una cu alta tot m-am luat de n-am facut tot anul nimic in privinta lor. Dar acum tre' sa fac.

 Peter Blood, on 10 octombrie 2017 - 20:43, said:

Cat de greu e sa tai de 1-2 ori pe sezon lăstarii nedoriţi?
Si daca as fi taiat doar lastarii, neafectand radacinile, tot nu as fi putut face nimic acolo. In acel loc, am spus, as dori sa plantez ceva, probabil liliac...si nu cred ca s-ar simti prea bine liliacul plantat printre radacini active de nuc si alte cele.

 Peter Blood, on 10 octombrie 2017 - 20:43, said:


Chiar ai nevoie de sfaturile de mai sus? Posted Image
Am primit sfaturi, multumesc pt ele, voi incerca pe cel cu erbicidul in prima faza, daca nu va functiona, voi incerca pe celelalte cu gaurile si injectarile solutiilor respective...daca nici cu alea, atunci voi chema pe careva sa sape, sa sape, sa sape, asta e.
Si, iti dai seama...daca am norocul ca primul sa si functioneze, inseamna cu certitudine ca da avusem nevoie de sfaturi.
Numai bine tuturor.

#34
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Daca ar fi proprietatea mea as plati pe cineva sa-mi faca terenul luna. Iar pentru intretinere s-au inventat cositorile, ierbicidele, etc. Copacii sunt bineveniti dar nu oriude. Aia nu sunt copaci ci... niste buruieni mai rasarite! Eu donez sa fie plantati acolo unde trebuie; http://www.plantamfa...une.ro/doneaza/

Edited by 2003spirit, 10 October 2017 - 23:46.


#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

 AroundYou, on 10 octombrie 2017 - 22:59, said:

Crede-ma, anul trecut pe timpul asta nu era nimic crescut acolo.

In cazul asta pomii aia sunt altceva, nici pomeneala de nuc.
Un nuc dupa un an abia are tija principala de vreo 50cm cu cateva frunze.
Ca sa fie nuc si sa arate la dimensiunile din poza are nevoie de cel putin 3 ani.

Nu mai zic ca daca ar avea doar un an radacina e firava si abia ajunge pe la 80 cm.
Am transplantat deja destui.

Daca vrei sa-l distrugi e suficient sa tragi tare de el dupa ce ai sapat un pic de jur imprejur.

#36
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Daca plantele sunt la umbra, asa cum vad eu in poze, au umiditate, fiind ferite de caldura, dar duc lipsa de soare si se lungesc dupa lumina. Poate fi o ipoteza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate