Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cum sa scap de niste copacei?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 17.04.2015
Intr-un perimetru mic inconjurat de niste ziduri, au inceput sa creasca niste copacei. Ceva nuc si inca ceva ce nu stiu ce e, cert insa ca ambele tipuri de copaci sunt dintr-aia ce se fac foarte mari in timp si, daca-i las sa creasca, vor avea un rol negativ in umbrirea masiva a unora dintre ferestrele mele (aflate foarte aproape) plus ca, intre ziduri fiind, vor perisa si acele structuri. In spatiul respectiv as dori pe viitor sa plantez un liliac ceva, deci nu vreau sa otravesc pamantul aruncand acolo de exemplu ulei auto sau sare... In primavara, erau acolo doar niste lastari, am incercat totusi cu un harlet sa scot din radacini... nu prea am reusit mare lucru, intre timp au crescut cam vreo 1,5-2m.
Deci, radacinile sa le scot in totalitate se pare ca nu prea pot... Cum altfel as putea sa fac, sa-i usuc cumva dar fara sa otravesc si pamantul de acolo?

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sapa mai adanc . Daca esti comod , da 20 de lei la unul din ala fara servici , da-i un harlet si un pahar cu apa si pune-l sa sape .

Edited by JurasikMan, 10 October 2017 - 14:27.


#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Platesti un excavator sa scoata toata radacina copacului (sau copacilor ?) si apoi astupi groapa cu pamant.

#4
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 17.04.2015
super8@
locul respectiv este inaccesibil unui utilaj precum, sa zicem, excavator... fie el si unul mic...
Sunt scari acolo si niste ziduri relativ inalte.
jurasic@
crede-ma ca am facut cat am putut de mult... mai mult decat atat chiar nu puteam face, o dupa amiaza intreaga ma chinuisem cu radacinile alea, eu si inca cineva pe care-l chemasem sa ma ajute.

Edited by AroundYou, 10 October 2017 - 14:28.


#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
OK, atunci te chinui sa scoti radacina oricat de adanca este ea; ca mai devreme sau mai tarziu tot va creste nucul !

#6
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Sapa mai adanc, daca e nuc cum zici, scapi usor de el.Daca nu stii specia exact, pune o poza.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
plateste pe cineva care lucreaza in constructii sau instalatii/canalizari - ma refer la cei care sapa santuri - si iti rezolva problema radacinilor in doi timpi si trei miscari.

#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Atentie! Daca e nuc cu adevarat, e specie ocrotita! Cine l-a pus acolo, stie de el. Nucul nu se taie legal nici macar in curtea ta! Ai nevoie de aprobari!

Edited by arab, 10 October 2017 - 14:40.


#9
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

 arab, on 10 octombrie 2017 - 14:38, said:

Atentie! Daca e nuc cu adevarat, e specie ocrotita! Cine l-a pus acolo, stie de el. Nucul nu se taie legal nici macar in curtea ta!
Cine taie nuci la puscarie cu el.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Daca e proaspat iesit - puiandru n-are nicio treaba legea cu el.
Nu te lasa sa tai copacul de cativa metri,.

Problema e ca daca e un gard in apropiere e posibil sa mai iasa pe viitor. Mai vin ciorile cu nuci si el scapa.
La munca mi-au crescut vreo 5 nuci pe langa gard.

Sapat adanc, eventual si un tarnacop si se rezolva.

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai nu trebuie sa il taie. Fiind puiet il poate muta.  Radacinile le dai pace. Daca e gazon nu va creste caci il vei tunde prea des. La mine au iesit prin gazon pruni si visini pe sub gard de la vecini. Dar nu cresc suficient incat sa se faca tulpina lemnoasa deoarece ii tund prea des. Practic sunt mai mult iarba cu frunze. Deocamdata nu ma incomodeaza desi au aparut de vreo 3 ani.

Edited by PoeOvidiu, 10 October 2017 - 14:45.


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
chiar asa, care-i treaba cu nucul asta ? de ce nu e permisa taierea ?

#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Radacinile (cioatele) de la copacii taiati care nu se pot scoate mecanizat se pot elimina prin ardere - procedeu greoi , trebuie supravegheat sau metoda mai simpla , chimic cu sare Epsom (sare amara) sau azotat de potasiu . Pentru asta ai nevoie de o masina de gaurit puternica ce sa duca burghiu de peste 20 mm si gauri date in radacina cat merge burghiul . Dupa ce se dau gaurile se umple cu pulberea aleasa , se pune putina apa si se acopera cu pamant gaura . Pentru a grabi procesul de descompunere se poate presara zahar pudra , ajuta la inmultirea bacteriilor si grabeste procesul de descompunere . Procedeul nu afecteaza solul, alte plante sau mediul inconjurator .

Mecanizat trebuie freze dedicate , sunt cu motoare termice , deobicei legate de tractor , trebuie spatiu de manevra , mecanic utilaj si om ce sa supraveghieze si sa inlature talajul rezultat . Sunt asemanatoare cu frezele de asfalt dar altfel gandit capul de atac .

Edited by ldpe, 10 October 2017 - 14:55.


#14
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 17.04.2015
Nu au fost plantati de catre nimeni.
Mi s-au cerut si foto, am pus acum.

Attached Files



#15
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
N-ai ce face...tre sa sapi pana scoti tot. Pana mai ai ce scoate... daca mai trec cativa ani, iti ies radacinile prin zid si-ti rupe tot acol. E pacat.  Deci numa sapa te salveaza...Distruge cat mai mult din radacina.

#16
javaEEDevOps

javaEEDevOps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 15.09.2017

 AroundYou, on 10 octombrie 2017 - 14:55, said:

Nu au fost plantati de catre nimeni.
Mi s-au cerut si foto, am pus acum.
lasa nucu in pace ca faci parnaie

#17
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
E simplu cu nucul....tai coaja de jur-imprejur unde iti e ma comod.....nici nu stii cum se usuca.....

Vezi sa nu fie si otetari, ca belesc gardul si fundatia casei....

#18
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 javaEEDevOps, on 10 octombrie 2017 - 15:07, said:

lasa nucu in pace ca faci parnaie
D-aia cad peste trecãtori...faine legi....
Aici între blocuri e lãsat pe-o parte, cu ceva rãdãcini scoase de la ultima vîntoasã...da decît pîrnaie....hmmm...ca la tîmpiți! Rãmînemcu pãdurile dintre blocuri! Retezatu...retezat....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate