Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ar trebui mutata Universitatea Bucuresti de la km 0 ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
ApostolulAndrei

ApostolulAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 23.04.2017

 Yukoto, on 10 octombrie 2017 - 15:26, said:

Eu as fi de acord cu mutarea Universitatii intr-o alta zona, preferabil in Nord (Baneasa, pe langa o statie a viitoare magistrale de metrou), poate chiar si in Sud (probabil pe langa statia de metrou Berceni), ca sa-l mai dezvoltam si pe acesta, insa cu urmatoarele conditii:

- terenul ar trebui sa fie gigant, la fel si constructia, iar toate facultatile din cadrul universitatii sa fie intr-o singura cladire, sau in cladiri diferinte, dar pe acelasi teren
- realizarea unui campus gigant, asemenea celor internationale
- realizarea de camine, fie pe acelasi teren, fie in imediata apropiere
- constructia cladirii sa fie realizata conform standardelor in constructii, si sa aiba si solutii eco, precum panouri solare.
- sa aiba de asemenea si o parcare gigantica (fie inclus in pretul cazarii in camin - pentru cei ce vor sta, fie cu tarif unic/zi, fie abonament lunar)
- sa aiba acces facil la transportul in comun.

Daca se intrunesc aceste propuneri ale mele, calitatea in invatamantul universitar ar creste, prin aparatura, conditii, iar studentul, cat si profesorul, ar fi mai motivat sa invete/predea si ar veni de drag.

S-ar realiza si o mare economie pentru universitate prin solutia eco, cat si prin prisma faptului ca ar fi doar o singura cladire de administrat si intretinut (sau mai multe, dar pe acelasi teren).

Universitatea Bucuresti are in prezent mai multe Facultati impanzite prin capitala, unii dintre studenti si profesori facand naveta intre mai multe "sedii" (in cazul unor renovari, lipsa de spatiu, etc.). Aici se economiseste timpul si banul studentului/profesorului.

Nu vreau sa par rautacios, dar la noi dna Firea da bani la Catedrala Neamului, iar bugetul Ministerului Educatiei e o gluma proasta si tu vorbesti despre un mega proiect ca asta? Doar daca vine cineva sa ni-l faca - iti dai seama despre cat teren vorbim si cat ar costa la pretul pietii? Pai aici ar fi tunuri pe banda.

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008

 extropy, on 10 octombrie 2017 - 15:29, said:

Univeristate si Magheru ar trebui sa fie pieonale, cu alei, gazon si platani.
Zero masini.
Sau palmieri.

#21
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Palmieri sa ti pui matale in..curte

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Toată lumea se gândeşte numai la construcţii, dar la parcuri, aproape nimeni.
Ba da, scuze, se gândesc şi la parcuri: cei care vor să construiască în ele.
Din punct de vedere comercial, centrul vechi reprezintă o soluţie bună pentru tocat banii. Un kitsch desăvârşit, unde LED-urile pun bine în valoare S8-urile, iPhone-urile X, dar şi Huawei Pxx. Căci românul a făcut un simbol naţional din chinezării (nu că iPhone n-ar fi chinezărie, însă mai are ceva şi din cultura vestică).

Dacă tot vreţi să mutaţi Universitatea de acolo - proiect cu care sunt de acord pe deplin, unităţile de învăţământ trebuie să beneficieze de linişte, deoarece, cine ştie, poate doresc studenţii să cerceteze ceva în ele, nu doar să înveţe - consider că actuala clădire a Universităţii ar trebui să fie evaluată. Dar nu de evaluatori din afară, ci de oamenii noştri. Dacă mai avem istorici, critici de literatură, specialişti în arhitectură, acum e momentul să se afirme.
Se spune că Universitatea nu mai este o clădire sigură, trebuie consolidată. Sigur este însă faptul că Bucureştiul se află într-o zonă seismică de mare risc, doar ce-am avut, în 1977, în zona Universităţii, zeci de clădiri prăbuşite şi sute de victime.
Din acest punct de vedere ar trebui lăsate la o parte considerente de ordin estetic şi pus accent pe cele de ordin practic. Este clădirea sigură? Are norma de casare îndeplinită? Costurile consolidării ei sunt mai mici decât construirea unei noi universităţi, în ton cu secolul XXI, nu XIX? Dacă da, atunci să se investească în actuala clădire; dacă nu...

Vai, vă rog să mă scuzaţi: uitasem cine este ministrul Învăţământului. Cum, ministru? Scuze, sinistru.

Edited by PSC, 10 October 2017 - 16:15.


#23
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Deci, conform geniilor urbanistice softpediene, mutam tot orasul in afara orasului.  S-a notat.  Alte idei mai aveti ?

#24
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Daca vreti liniste in jurul Universitatii inlaturati sursa de zgomot. Opriti traficul si interziceti masinile.

Pui doua trei tramvaie silentioase ce trec pe sine din alea acoperite cu gazon si asta e.

Extinzi practic centrul vechi dar fara terase excesive.

Oricum avem cel mai mic centru vechi pietonal din Europa.

#25
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Ce mall misto s-ar putea face in cladirea aia :) sau sediu de partid, stim noi care; apropo de topice de genul asta, n-ar fi rea nici o clinica ....

#26
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Sa va povestesc eu cum era pe vremea mea la Facultatea de Geografie, cine cunoaste stie ca este exact in locul potrivit.
O luna de zile in campania lui Base in 2004 m-au inebunit cu melodia "Romania trezeste-te" (oricum nu s-a trezit nici acum), si acum parca o aud, le cursuri, seminarii, oriunde mergeam.
La biblioteca, care avea geamurile in drept cu fantana, erau tot un cor alarmele de la masini, le invatasem pe de rost.
Cand aceam geologie in 2A (geamurile inspre TN) ma duceam sa stau numai la geam, nu aveam cum sa ma plictisesc timp de 2 ore, mai ales ca era amfiteatru si geamul era la nivelul potrivit.
Dar chiar si asa nu pot sa vad in alta parte Universitatea.

#27
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012

 PSC, on 10 octombrie 2017 - 16:14, said:

Toată lumea se gândeşte numai la construcţii, dar la parcuri, aproape nimeni.
Ba da, scuze, se gândesc şi la parcuri: cei care vor să construiască în ele.
Din punct de vedere comercial, centrul vechi reprezintă o soluţie bună pentru tocat banii. Un kitsch desăvârşit, unde LED-urile pun bine în valoare S8-urile, iPhone-urile X, dar şi Huawei Pxx. Căci românul a făcut un simbol naţional din chinezării (nu că iPhone n-ar fi chinezărie, însă mai are ceva şi din cultura vestică).

Dacă tot vreţi să mutaţi Universitatea de acolo - proiect cu care sunt de acord pe deplin, unităţile de învăţământ trebuie să beneficieze de linişte, deoarece, cine ştie, poate doresc studenţii să cerceteze ceva în ele, nu doar să înveţe - consider că actuala clădire a Universităţii ar trebui să fie evaluată. Dar nu de evaluatori din afară, ci de oamenii noştri. Dacă mai avem istorici, critici de literatură, specialişti în arhitectură, acum e momentul să se afirme.
Se spune că Universitatea nu mai este o clădire sigură, trebuie consolidată. Sigur este însă faptul că Bucureştiul se află într-o zonă seismică de mare risc, doar ce-am avut, în 1977, în zona Universităţii, zeci de clădiri prăbuşite şi sute de victime.
Din acest punct de vedere ar trebui lăsate la o parte considerente de ordin estetic şi pus accent pe cele de ordin practic. Este clădirea sigură? Are norma de casare îndeplinită? Costurile consolidării ei sunt mai mici decât construirea unei noi universităţi, în ton cu secolul XXI, nu XIX? Dacă da, atunci să se investească în actuala clădire; dacă nu...

Vai, vă rog să mă scuzaţi: uitasem cine este ministrul Învăţământului. Cum, ministru? Scuze, sinistru.

Daca mi-ai fi citit postul, ai fi vazut ca am scris despre un campus precum al universitatilor internationale. Este logic ca in viziunea mea, avea foarte multa verdeata (gazon) pe care sa poti sta pe o patura sa citesti, bancute, pomisori, poate niste flori.

O universitate trebuie sa fie o oaza de liniste, iar solutia cu inchisul traficului pe acolo nu este una viabila. Sa-l mai reduci, da, sunt de acord. Sa instalezi tramvai, iarasi sunt de acord. Dar nu pot fi de acord cu inchisul traficului, caci practic acele strazi fac parte din reteaua drumurilor europene, iar traficul efectiv nu ai pe unde sa-l disipezi.

In momentul in care Bucuresti va avea Centura modernizata cap-coada, inelul median, bd. "Uranus", si M5 pana la Iancului, abia atunci poti discuta despre inchiderea traficului prin centru, pentru ca atunci vor fi alternative.

#28
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
Mi se pare corect. Cica si francezii vor sa mute Universitatea din Sorbonna ca prea e in miezul orasului. O duc in Pere Lachaise.
Bă, problema e așa : cine a fost întâi acolo? Universitatea sau zgomotul? Cine a venit ultimul, ăla să plece.

#29
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Zgomotul si masinile au venit ultimele

#30
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 un huligan, on 11 octombrie 2017 - 04:43, said:

Mi se pare corect. Cica si francezii vor sa mute Universitatea din Sorbonna ca prea e in miezul orasului. O duc in Pere Lachaise.
Bă, problema e așa : cine a fost întâi acolo? Universitatea sau zgomotul? Cine a venit ultimul, ăla să plece.
a pai stai ca daca o luam asa sunt nu stiu cate universitati Paris x (unde X e o cifra / numar roman) doar ca:

Université Paris I (Panthéon-Sorbonne)
Université Paris II (Panthéon-Assas)
Université Paris III (Sorbonne-Nouvelle)
Université Paris IV (Paris-Sorbonne)
Université Paris V (René-Descartes)
Université Paris VI (Pierre-et-Marie-Curie)
Université Paris VII (Denis-Diderot)
Université Paris VIII (Vincennes) -> asta-i in afara parisului
Université Paris IX (Dauphine)
Université Paris X (Nanterre) -> si asta-i in afara parisului
Université Paris XI (Orsay)
Université Paris XII (Créteil) -> asta-i un orasel in afara parisului
Université Paris XIII (Saint-Denis - Villetaneuse) -> ca sa vezi ghinionu, asta-i chiar intr-o zona nasoala

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate