Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Desemnare administrator PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bluenote_101

bluenote_101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2014
Buna ziua! Sunt instructor auto independent, organizat ca PFA si vreau sa va intreb daca forma juridica prin care imi desfasor activitatea imi permite sa-mi angajez fiica drept administrator al PFA-ului meu? Deci o forma de raporturi contractuale. Doresc sa fac lucrul asta, pt ca a terminat facultatea si inca nu si-a gasit un job. Pana gaseste ceva potrivit calificarii ei, vreau sa-i platesc contributiile sociale si cele de sanatate, ca sa-i mearga si vechimea in munca. Pot face asta?
Multumesc!

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
poti, cu contract individual de munca dupaia inregistrezi contractul individual de munca in registrul de evidenta a salariatilor si gata.

Edited by business11, 10 October 2017 - 14:12.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 bluenote_101, on 10 octombrie 2017 - 14:04, said:

Buna ziua! Sunt instructor auto independent, organizat ca PFA si vreau sa va intreb daca forma juridica prin care imi desfasor activitatea imi permite sa-mi angajez fiica drept administrator al PFA-ului meu?
Multumesc!

Nu poti s-o numesti "administrator de PFA" pentru ca PFA-ul esti chiar tu. Doar la sereleu ai putea.
Dar o poti angaja drept ce vrei tu in cadrul PFA-ului si ii platesti salariu si contributii.

Sau si le poate plati singura prin contracte separate cu Casa de pensii si cu Casa de Asigurari de sanatate.   Vechimea se calculeaza doar la casa de pensii, celalalta este pentru servicii medicale.

Edited by rosix, 10 October 2017 - 14:18.


#4
bluenote_101

bluenote_101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2014
Precizare: am doua coduri CAEN asociate PFA-ului, unul pt profesia de instructor auto, celalalt legat de agricultura (am o exploatatie agricola de 32 ha modernizata pe fonduri UE). Un contabil mi-a spus ca imi pot numi fiica administrator, prin CIM, chiar si ca PFA.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
mai vezi odata ce ti-am scris eu

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 bluenote_101, on 10 octombrie 2017 - 15:16, said:

Precizare: am doua coduri CAEN asociate PFA-ului, unul pt profesia de instructor auto, celalalt legat de agricultura (am o exploatatie agricola de 32 ha modernizata pe fonduri UE). Un contabil mi-a spus ca imi pot numi fiica administrator, prin CIM, chiar si ca PFA.

Eu stiam ca nu se poate. Cum drk sa-ti administreze fiica PFA-ul ??

#7
bluenote_101

bluenote_101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 16.10.2014
rosix: Pt ca, potrivit legii, instructorii organizati ca PFA, au dreptul la administrator, secretara si contabilangajati prin CIM. Maine o sa aflu exact de la ITM, o sa scriu si aici daca e legal ori ba.
Multumesc pt solicitudine!

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Nu e vorba de administratorul entitatii asa cum exista la persoane juridice ci administrator conform COR : https://www.rubinian...i.php?id=515104

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Am inteles, deci nu e vorba de administrator de PFA ci ca si functie in firma ca si orice salariat... Asa da... se poate.

#10
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Persoana fizică din PFA nu e considerată administrator, ca în cazul societății. Nu trebuie schimbat statutul, pentru că un PFA nu poate avea mai multe persoane la înființare, nu se pot împărți părțile sociale, ca în cazul SRL-ului. Așa că nu văd de ce nu s-ar putea angaja administrator. Se poate angaja orice funcție din COR până la urmă.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate