Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

setari LSX

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
piromi

piromi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.02.2002
Salutare SN

Am shi eu o rugaminte; imi poate spune vre-un cunoscator cum se poate seta LSX-ul pt ca filmul (nativ DV) codat cu el :
  - sa fie mpeg 1
  - sa se vada relativ bine
  - sa ruleze pe sisteme mai slabute(important).

Multumesc.

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
mpeg1 inseamna sa se vada relativ prost din start, deci conditia 1 si 2 se bat cap in cap
pe un sistem mai slabutz...depinde ce inseamna slabutz..daca vrobim de sub 500Mhz o sa trebuiasca sa faci rezolutia half (sau CIF 352x288) si scapi in felul asta si de problema intretzeserii campurilor....

a, si in loc de LSX foloseste TMPGEnc

#3
piromi

piromi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.02.2002
Multumesc pt raspuns GunX.
mpeg1 la704x528 ,5000 bitrate,neintretasut se vede bine pe un sistem salbut( P II - 333, 64SDRAM, 16 video,etc). Azi am testat asa. La 352x288 calitatea este proasta (in full screen) adica burtierele facute cu AE 5.5 se imbina cu imaginea. Mai testez...

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
vezi ca mpeg1 nu are suport de rez interlace pt codare, iese o varza ! mpeg2 da, stie

ai grija la raportul de aspect, cum ii dai sursele pt ca 352x288 nu e chiar 1.(3) cum ar trebui, ci e 1.(2), jumatatea lui 704x576, solutie care imi aduce aminte de placile de captura de la Matrox..ehe...

#5
piromi

piromi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.02.2002
Intradevar eu lucrez cu o Matrox G550 si captura DV o fac cu un Matrox RT 2000. Isi fac treaba. De aceea nu folosesc programe de gen VirtualDub sau TMPGEnc (fac captura nativ DV in Premiere si de aici il dau afara pe banda sau comprim cu LSX-ul sau Indeo sub Premiere). Acum am o alta problema cu LSX-ul; dupa ce codez un material(352x288, 1500 datarate, neintretasut,44100, 128, stereo sau alte setari) si incerc sa-l play-ez cu Media Player-ul merge. Daca incerc sa dau inainte-inapoi din timeline-ul MP o ia razna imaginea si sunetul se buseste nasol de tot. Daca inchid si redeschid MP si ii dau numai play problema dispare pana in momentul in care umblu iar la timeline. Stii din ce cauza GunX?
Daca da spune-mi cum rezolv si eu problema pt ca e suparatoare in sensul ca uneori tre sa pun pe pauza sau sa reiau o portiune de film si...
Mai am inca o rugaminte; daca mai stii vreu encoder care mpeg1 care lucreaza cu Premiere-ul spune-mi si mie, te rog.
Nu ma intreba de ce nu fac DivX-uri ( vezi postul cu calculatoare slabe...)
  Sa auzim de bine.

#6
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
nu stiu ce sa zic, nu folosi premiere la compresii decat daca nu ai absolut nici o pretentie de la rezultat, decat ca o ultima solutie la care nu te mai intereseaza ce iese ....

sfatul meu : salveaza/randeaza la setarile sursei si comprima separat, frumos asa cum se face, dureaza si mai putin garantat ! instalezi frumos un codec VFW DV de la Panasonic si dai bice ! Cauta ca mi-a cerut cineva si l-am atasat parca p'aici !

ultimul Premiere, ver 6.5 stie export mpeg2, poate aia sa merite ca in tmpgenc e sharware si dupa 30 de zile, adios !

inca ceva : rezolutia verticala 288 neintretzesut (daca nu faci ceva total aiurea sau foarte gresit pe acolo) este un pleonasm.

#7
piromi

piromi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 04.02.2002

Quote

Originally posted by GunX
inca ceva : rezolutia verticala 288 neintretzesut (daca nu faci ceva total aiurea sau foarte gresit pe acolo) este un pleonasm.

Nu sustin ca ma pricep la setari... De aceea intreb. Ma lovesc de curand de aceste lucruri si....invat.
Dumireste-ma te rog (daca ai chef).
s-auzim de bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate