Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Lămurire plată retroactivă asigurare de sănătate

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Buna ziua,

Din 2011 obtin venituri sub minimul brut pe economie dintr-o activitate independenta. Pana in 2013 am fost si angajat apoi somer.
Inteleg ca din 2013 pana in prezent eram obligat platesc diferenta dintre cei 5.5% opriti de anaf si stagiul minim de cotizare adica 5.5% din minimul brut?
Daca astazi ma prezint la Casa de Sanatate mi se va cere sa platesc aceasta suma plus dobanda (0.1% zi) pe acesti 4 ani intrucat:
"În situaţiile în care persoanele prevăzute la alin. (2) au realizat venituri impozabile pe perioada termenelor de prescripţie recuperarea sumelor restante cu titlul de contribuţie, precum şi accesoriile fiscale se realizează de ANAF, prin organele fiscale teritoriale, în condiţiile legii"?
Exista vreo alta cale alta decat plata sau asteptarea termenului de prescriptie in caz ca as suspenda activitatea (pfa) generatoare de venit?

Casa de asigurari va avea acces in viitor la baza de date a ANAF-ului (exista un pericol iminent de a primii scrisoare de la Casa)?

Edited by Bumble Bee, 09 October 2017 - 23:57.


#2
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Deci eu din 2013 sant exact ca tine ,pe mine .legea spune că mai trebuie să plătesti o mică sumă în plus în fiecare an.de la 1.01.2016 legea s o modificat si trebuie să plătesti diferenta pînă la cît plăteste o persoana fără venituri.adică dacă tu plătesti 200 din activitatea ta atunci mai plătesti restul pînă la 960.oricum la anaf nimeni nu stie nimic asa că asteaptăte la nervi maxim.chiar dacă te duci cu legea si articolul în care te încadrezi tu nici nu vor să citească .dacă te duci la 9 functionari fiecare o să ti zică altceva si altă sumă de plată.e jale acolo.

#3
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

 silesax, on 10 octombrie 2017 - 00:08, said:

dacă te duci la 9 functionari fiecare o să ti zică altceva si altă sumă de plată.e jale acolo.
Daca ar fi fost altfel nu as fi crezut ca sunt in romanica. Mi-au trebuit 3 ore sa sap pe net si tot nu sunt lamurit desi am citit si recitit paragrafele necesare.

Oricum numai statul are tupeul sa-ti ceara 5 ani de plata pentru un serviciu pe care nu l-ai cerut si de care nu te-ai bucurat. Imi e greu uneori sa cred ca e doar statul roman si nu o organizatie mafioata.

#4
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu plăteam în 2013 ca persoana fără venituri ,odată cu aparitia legii cu venitul agricol nu m au mai lăsat să plătesc asa .cum impozitul pe venitul agricol era mic si suma plătită la sanatate era mai mică.prin noiembrie 2014 îmi spune verbal un functionar că ar mai trebui să plătesc vreo 250 că plătesc prea puțin..i am zis că plătesc cînd o veni o hîrtie ceva acasa să plătesc în baza ei.nici în ziua de azi nu a venit nimic..în 2016 noiembrie îmi zice un functionar că trebuie să plătesc pe un an ca persoana fără venituri adică 960 lei,eu îi explic că sînt pers cu venituri din activităti independente.el nu că nu e asa.eu îl întreb de ce mai completez formularul cu venituri din activităti agricole si îl depun dacă sant persoana fără venituri ?!!!,începe să tipe..vine jandarnu de la intrare si se ia de mine ..am plecat plin de draci..deci repet ,e jale la anaf..nimeni nu cunoaste legile după care lucrează.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Bumble Bee, on 09 octombrie 2017 - 23:55, said:

Buna ziua,
Din 2011 obtin venituri sub minimul brut pe economie dintr-o activitate independenta. Pana in 2013 am fost si angajat apoi somer.
Inteleg ca din 2013 pana in prezent eram obligat platesc diferenta dintre cei 5.5% opriti de anaf si stagiul minim de cotizare adica 5.5% din minimul brut?

Pai.. ti-ai declarat veniturile suplimentare la ANAF? Ti-au trimis decizie de impunere la CASS, sau de unde ai scos-o ? Da, daca ai avut perioade fara activitate dar in care ai obtinut alte venituri, se va calcula CASS la minimul pe economie pentru anul respectiv, adica CASS lunar la minim inmultit cu 12 luni. Daca tu ai avut job, se presupune ca ai avut cel putin salariul minim si atunci ai platit CASS la salariu.. nu se mai calculeaza nimic suplimentar.  Au primit hartii de la ANAF toti cei care trebuiau sa plateasca si nu au platit CASS dar au avut venituri din depozite, din Bursa, din dividende de pe la SIFuri, din alte surse...

#6
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
tu nu intelegi ca omul nu a avut venituri suplimentare?,el obtine venituri din activitati independente dar obtine venituri mici .astfel contributia lui la asigurarile de sanatate este sub contributia care se raporteaza salariului minim pe economie ,aia de 80 de lei pe luna x12 luni.

#7
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004

 Bumble Bee, on 10 octombrie 2017 - 00:30, said:


Oricum numai statul are tupeul sa-ti ceara 5 ani de plata pentru un serviciu pe care nu l-ai cerut si de care nu te-ai bucurat. Imi e greu uneori sa cred ca e doar statul roman si nu o organizatie mafioata.
Si daca tu, in astia 5 ani, dintr-o intamplare constatai ca ai o boala grava si ca trebuie sa beneficiezi de servicii medicale, statul ar fi trebuit sa iti rezolve problema gratuit, fara ca tu sa fi contribuit in vreun fel ca doar na, ii faci onoarea de a locui printre noi....

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Statul nu rezolvă nimic gratis ,plătea din urmă,chiar de nu ai plătit îti vine factura acasă si dacă nu o plătesti te execută anafu..uite mă ce grijă are si el..

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
De ce nu ne rezumam la a-i raspunde initiatorului?
Trasul de urechi sa vina,eventual,dupa raspuns.

#10
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

 Klaudio, on 10 octombrie 2017 - 07:41, said:

Si daca tu, in astia 5 ani, dintr-o intamplare constatai ca ai o boala grava si ca trebuie sa beneficiezi de servicii medicale, statul ar fi trebuit sa iti rezolve problema gratuit, fara ca tu sa fi contribuit in vreun fel ca doar na, ii faci onoarea de a locui printre noi....

Hai sa lamurim cateva aspecte.
Prietena mea are salariu mare si cotizeaza cam 4000. Are o problema si trebuie sa se opereze. Ne-am facut calculul ca spaga de la stat ar costa-o jumatate din costul interventiei la privat. A hotarat sa mearga la privat. Inainte de operatii a facut diverse investigatii. Analizele - la privat, ca nu sunt incluse in setul decontat. Consultatii la privat, pentru ca avea nevoie de informatii corecte nu bataia de joc de la stat, plus ore petrecute in fata cabinetului. RMN la privat ca pe lista de asteptare de la stat vine pensia inainte. Lasand la o parte ca exista o sansa reala sa pleci cu o infectie netratabila din spitalul de stat. Pentru ce plateste de fapt?

Raspunzand la intrebare - mergeam la privat. Prefer sa platesc de 2 ori dar sa am siguranta ca nu ma intorc mai bolnav decat am plecat. Imi permit ca sunt responsabil si pun deoparte pentru zile negre. Si nu, nu vreau asigurare medicala la stat. Probabil o sa-mi fac una la privat. Vreau sa pot alege daca vreau sa contribui sau nu la gaura neagra dintr-un sistem medical corupt si ineficient.

Si stii ce, poate as fi platit daca interactiunea cu organu' ar fi fost ok (formular online, plata electronica - nu cozi si nervi si trambalat de la o institutie la alta).

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 silesax, on 10 octombrie 2017 - 06:43, said:

tu nu intelegi ca omul nu a avut venituri suplimentare?,el obtine venituri din activitati independente dar obtine venituri mici .astfel contributia lui la asigurarile de sanatate este sub contributia care se raporteaza salariului minim pe economie ,aia de 80 de lei pe luna x12 luni.

Nu conteaza. Pana in 2015 veniturile oricat de mici, generau taxe la sanatate (CASS) mari, calculate la salariul minim pe economie, astfel incat, daca castigai mai putin decat minimul pe economie, calculul se face ca si cand ai fi castigat minimul pe economie. Cred ca de acolo provine neintelegerea. Eu nu am inteles exact daca initiatorul a primit sau nu vreo hartie de la ANAF.

 Klaudio, on 10 octombrie 2017 - 07:41, said:

Si daca tu, in astia 5 ani, dintr-o intamplare constatai ca ai o boala grava si ca trebuie sa beneficiezi de servicii medicale, statul ar fi trebuit sa iti rezolve problema gratuit, fara ca tu sa fi contribuit in vreun fel ca doar na, ii faci onoarea de a locui printre noi....

Nu a fost niciodata gratuita asistenta de sanatate.  Si in vechea legislatie tot plateai bani gramada la CASS daca voiai sa mergi la spital.

 Bumble Bee, on 10 octombrie 2017 - 10:57, said:

Si stii ce, poate as fi platit daca interactiunea cu organu' ar fi fost ok (formular online, plata electronica - nu cozi si nervi si trambalat de la o institutie la alta).

Nu ai spus exact pentru ce ai deschis topicul. Ti-a venit vreo hartie de la ANAF?  Ai avut PFA si nu ai declarat la vremea respectiva?  Ai contributii la CASS neachitate?  Ai obtinut venituri din dobanzi sau investitii?  

Sunt unele persoane care nu au cunoscut legea si au bagat la banca banii de nunta pe numele unuia dintre soti care nu avea servici... si a venit ANAF si le-a calculat CASS la acele dobanzi bancare.

Aproape toata lumea care trebuia sa plateasca si nu a platit s-a trezit cu hartii acasa de la ANAF, foamea de bani a statului fiind imensa.

Edited by rosix, 10 October 2017 - 11:02.


#12
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

 rosix, on 10 octombrie 2017 - 11:01, said:

Nu ai spus exact pentru ce ai deschis topicul. Ti-a venit vreo hartie de la ANAF?  Ai avut PFA si nu ai declarat la vremea respectiva?  Ai contributii la CASS neachitate?  Ai obtinut venituri din dobanzi sau investitii?  


Nu mi-a venit absolut nimic. Cum am spus, mi se retine de catre anaf 5.5% si atat. Singurele mele venituri au fost din aceste activitati independente din 2013 incoace.
Am vrut sa aflu care este situatia mea de asigurat, dar nu pentru ca sunt bolnav ci pentru ca vreau sa pun lucruri in ordine. Am aflat, cautand pe net ca eram obligat sa suplimentez taxele retinute pana la stagiul de cotizare. Si am citit ca CNAS alearga dupa banii astia.

 rosix, on 10 octombrie 2017 - 11:01, said:

Nu conteaza. Pana in 2015 veniturile oricat de mici, generau taxe la sanatate (CASS) mari, calculate la salariul minim pe economie, astfel incat, daca castigai mai putin decat minimul pe economie, calculul se face ca si cand ai fi castigat minimul pe economie. Cred ca de acolo provine neintelegerea. Eu nu am inteles exact daca initiatorul a primit sau nu vreo hartie de la ANAF.
Sa inteleg ca din 2015 s-a schimbat ceva. In ce sens?Nu as mai fi obligat sa suplimentez pana la stagiul de cotizare? De unde pot afla mai multe detalii?

Ce vreau de fapt? Nu vreau asigurare de la CNAS. Vreau sa nu ma trezesc cu cine stie ce suma de la astia intr-o buna zi.

Edited by Bumble Bee, 10 October 2017 - 11:17.


#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu din 2014 astept sa mi vina hartie de la anaf cu plata sumei in plus fata de cat platesc ...nici acum nu a venit.am fost eu acolo sa platesc ,nimeni nu stie cat am de plata ...la 6 birouri si trei etaje am fost plimbat pentru ca in final sa ma trimita la sasa de sanatate care aia m au trimis inapoi la anaf ..nimeni nu stie cat am de platit in plus fata de cat platesc de la venitul agricol.
deci initiator tu nu ai de unde afla ...asta e Romania unde functionarii se angajeaza pe spaga pile si relatii ...is prosti gramada.
un singur functionar am intalnit in 2014 care stia cat trebuie sa platesc si in baza carui articol din codul fiscal dar acesta a disparut ..cred ca l au dat afara pentru ca stia prea multe !!
apropo din 2013 codul fiscal cu articolele unde eram eu incadrat s a schimbat de 3 ori.

deci initiator din 2013 pana in 2016 la contributia aia mica care o plateai tu se mai platea inca 5,5% din o treime din salariul minim.
in 2016 la suma aia mica care o plateai tu trebuia platit pana la stagiul pentru salariul minim adica 900 pe an.
din 1 ianuarie 2017  s a schimbat si se poate completa formularul 604 si te declari pers fara venit unde ai doua optiuni ,ori sa platesti lunar 80 de lei pe luna ,ori sa nu platesti decat cand ai nevoie de servicii medicale dar atumci platesti luna in curs si 5 luni din urma respectiv vreo 527 de lei.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Bumble Bee, on 10 octombrie 2017 - 11:12, said:

Nu mi-a venit absolut nimic. Cum am spus, mi se retine de catre anaf 5.5% si atat. Singurele mele venituri au fost din aceste activitati independente din 2013 incoace.
Am vrut sa aflu care este situatia mea de asigurat, dar nu pentru ca sunt bolnav ci pentru ca vreau sa pun lucruri in ordine. Am aflat, cautand pe net ca eram obligat sa suplimentez taxele retinute pana la stagiul de cotizare. Si am citit ca CNAS alearga dupa banii astia.

Deci tu, ai avut venituri din activitati independente sub stagiul minim de cotizare si ai platit CASS mai putin decat valoarea minima sau ce?  Nu ai de platit nimic daca n-ai primit hartie de la CASS ca era prevazut in lege si un prag minim de venituri anuale, pe care probabil nu l-ai indeplinit si atunci s-au retinut doar aceste sume la CASS. Daca nu ai primit nimic de la ANAF, nu cred ca are rost sa-ti faci griji, aceste calcule s-au facut anual de catre ANAF si ti-ar fi trimis decizie de impunere daca trebuia sa platesti mai mult.

#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Sau făcut pe dracu...l a mine nu sau făcut din 2014..probabil o să îmi vină o decizie de plată peste trei ani cu 2000 lei de plată suma suplimentară si 3000 lei penalități..

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 silesax, on 10 octombrie 2017 - 18:48, said:

Sau făcut pe dracu...l a mine nu sau făcut din 2014..probabil o să îmi vină o decizie de plată peste trei ani cu 2000 lei de plată suma suplimentară si 3000 lei penalități..

Vrei sa spui ca ai avut venituri pe care le-ai declarat si nu ti-au trimis nimic?  Cazurile pentru care trimit sunt alea cu venituri mici din dividende de la cuponiada, pentru cei fara venituri.  
Cei fara venituri, daca incasau pe CNP un dividend si de 7 lei pe an, de la Petrom, de ex, ca acolo aveau cupoanele, erau obligati sa plateasca CASS pentru tot anul, calculat la minimul pe economie.  Stiu ca acolo au fost probleme, ca n-a declarat nici drk sume de 7 lei la ANAF, dar le-au declarat platitorii de venit si de acolo a rezultat...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate