Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cand intra in vigoare reglementarea privind predarea la politie a placutelor de inmatriculare daca ITP-ul expira?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,213
  • Înscris: 04.11.2016
"6) Contractul RCA poate fi suspendat la cererea asiguratului care a încheiat un contract RCA pe perioada suspendării dreptului de circulație al vehiculului conform prevederilor legale sau pe perioada imobilizării vehiculului"
Eu inteleg asa: daca ai deja RCA si ti-a fost suspendat dreptul de circulatie (din diverse motive) sau ai masina imobilizata (tot din diverse motive) te poti duce la asigurator sa ceri tu suspendarea contractului. In acest caz este in avantajul tau ca nu mai platesti RCA pe perioada cand nu misti masina si pentru ca tu ai cerut trebuie sa o tii undeva intr-un spatiu privat si sa predai placutele. Nu ceri, nu-ti suspenda contractul si nu predai placutele. Fara placute ramai si daca esti prins in trafic fara RCA. Te prinde in mijlocul desertului sau in varf de munte, lasi masina acolo sau o iei pe platforma, platesti RCA si te duci la politie dupa placute.

In cazul ITP nu trebuie sa predai placutele, este suspendata inmatricularea pana faci ITP-ul. De asemenea este suspendata inmatricularea si daca nu faci transcrierea in 90 de zile daca nu ma insel.

Primaria ridica masinile abandonate sau presupus abandonate doar dupa ce someaza proprietarul sa se prezinte sa clarifice situatia masinii.

Edited by gabrieln2016, 10 October 2017 - 13:40.


#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 gabrieln2016, on 10 octombrie 2017 - 13:33, said:

"6) Contractul RCA poate fi suspendat la cererea asiguratului care a încheiat un contract RCA pe perioada suspendării dreptului de circulație al vehiculului conform prevederilor legale sau pe perioada imobilizării vehiculului"
Eu inteleg asa: daca ai deja RCA si ti-a fost suspendat dreptul de circulatie (din diverse motive) sau ai masina imobilizata (tot din diverse motive) te poti duce la asigurator sa ceri tu suspendarea contractului. In acest caz este in avantajul tau ca nu mai platesti RCA pe perioada cand nu misti masina si pentru ca tu ai cerut trebuie sa o tii undeva intr-un spatiu privat si sa predai placutele. Nu ceri, nu-ti suspenda contractul si nu predai placutele.

Daca tu locuiesti la oras si stai la bloc, ca milioane de oameni, cum suspenzi tu contractul de asigurare RCA.. ce faci cu masina pe perioada suspendarii?  O duci in curtea DRPCIV cum fac aia cu masinle aduse din Germania pe care nu le pot imatricula?  Think about it, nu e un aspect de neglijat si nici de luat in caterinca.
Daca tu vrei sa te comporti ecologic, sa spunem, sa nu mai poluezi timp de o luna, si vrei sa suspenzi asigurarea... ce faci cu masina, parcata in fata blocului ???

Daca vine Politia si nu ai predat placutele ai pus-o de o amenda in suma de 1000-2000 lei, plus talon si/sau placute de inmatriculare ridicate. Ridicarea masinii din parcare (daca apar si tzeparii de la ridicari, la sesizarea politiei) mai costa si aia ceva, apoi stocarea masinilor ridicate, alta taxa, apoi ca sa ridici masina de acolo.. surpriza.. ai nevoie de certificat de inmatriculare si numere ca sa poti sa circuli...deci tre sa faci RCA numai ca sa poti sa-ti iei masina de la firma de ridicari auto.

Sa spunem ca vrei sa faci RCA doar 3 luni pe an: Paste, Craciun si luna august (concediu), in rest nu circuli cu masina, o lasi sa zaca in parcare.  Cum faci in acest caz ??

Just, think about it!

Edited by rosix, 10 October 2017 - 15:20.


#21
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,213
  • Înscris: 04.11.2016
Nu voi mai explica decat o singura data. Suspendarea contractului RCA se face la cererea asiguratului (cuvintele cheie sunt la cererea). Cel care solicita suspendarea este singurul in masura sa stie daca are sau nu unde sa duca masina. Nu i se accepta suspendarea daca nu indeplineste conditille (adica trebuie sa aiba un spatiu privat unde sa o tina si sa predea placutele). Suspendarea este in avantajul lui si nu in al firmei de asigurari pentru ca  odata cu reluarea contractului acesta se va prelungi cu perioada suspendata. Daca nu vrea sau nu poate sa suspende un contract in termen si are masina imobilizata din diverse motive contractul va expira la termenul initial.
Nu vine niciun politist la tine in parcare sa verifice daca ai RCA. RCA se verifica in trafic de catre politistul rutier.
Singurii politisti care pot veni sunt cei locali pentru a lua datele de la masinile care se presupune a fi abandonate. De obicei asta se face cand ai vreun vecin care-ti ravneste locul si tranteste o reclamatie sau daca primaria face o actiune pentru a depista astfel de masini. Apoi primaria trimite somatie proprietarului identificat in evidentele lor de la taxe si impozite. Daca acesta nu se prezinta intr-un anume termen, masina poate fi ridicata. Asta este insa alta gasca in alta traista si nu are legatura cu RCA sau ITP si nu cunosc conditiile in care se poate ridica masina pentru ca nu ma intereseaza.

Cat despre ITP, de la anul cine nu-l va avea in termen se poate astepta ca  inmatricularea  masinii ii va fi suspendata si atat. Nu exista obligatia predarii placutelor si nici a certificatului de inmatriculare. Numerele raman ale tale, doar ca nu vei avea voie sa mai circuli. Cum se va face? Va exista o baza comuna RAR - Politie si acestia din urma pot decide sa-ti suspende inmatricularea. Daca esti prins in trafic (si nu in parcarea din fata blocului) ai comis, daca nu ma insel, o infractiune pentru ca circuli cu o masina cu inmatricularea suspendata, chiar daca ai placute la ea. Pana acum era contraventie, politia iti lua certificatul de inmatriculare si-ti lasa doar ultima pagina, te duceai la RAR, faceai ITP-ul, plateai amenda si-ti luai certificatul inapoi.
Sper ca am fost suficient de clar. Daca nu, inseamna ca este vina mea ca nu stiu sa explic si nu a celor care citesc si nu inteleg.

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 gabrieln2016, on 10 octombrie 2017 - 15:50, said:

Nu voi mai explica decat o singura data. Suspendarea contractului RCA se face la cererea asiguratului (cuvintele cheie sunt la cererea).

Nu intelegi despre ce e vorba si care sunt implicatiile, nu e asa?
Faptul ca RCA se poate suspenda doar la cerere, si doar in niste conditii absolut restrictive, inseamna ca e, practic un impozit anual.  Circuli, nu circuli, platesti!
Asta e partea abuziva a noii variante de RCA, ca nu poti scapa de ea nici daca nu circuli, ca nu ai unde sa duci masina.  Iar RCA e legat de circulatia masinii (atunci discutam de riscul asigurat) nu de simpla ei existenta.

Imi mentin parerea ca discutam despre o escrocherie.

Edited by rosix, 10 October 2017 - 15:57.


#23
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,213
  • Înscris: 04.11.2016
Bine, e ca tine, nu mai are rost sa-mi bat capul degeaba.
Sanatate!

#24
global_bystander

global_bystander

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.04.2018

 althea, on 10 octombrie 2017 - 10:55, said:

Nu ți se pare absurd ce zici? Din momentul în care a fost închiriat, acel spațiu nu mai e public ci poate fi folosit doar de cel care plătește. Nici naiba n-o să verifice RCA-ul unei mașini staționate legal iar poliția cu atât mai puțin, că nu e treaba lor asta.


"althea" eu nu platesc pentru spatiul pe care e imobilizata masina mea fara rca si fara ITP. Nu am inchiriat spatiu, deci e public. Multe dintre aspectele prezentate de tine sunt absurde. Masina mea e stricata, ITP si RCA au expirat si reprezinta abuz retinerea placutelor. Nu o sa obtina autoritatile placutele prin predare benevola. Nu voi face ITP si nici RCA fiindca nu ma poate obliga nimeni.

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Si eu sunt de aceeasi parere - ca suspendarea din oficiu a inmatricularii in cazul in care nu s-a incheiat RCA si ITP e ABUZ, pentru ca omul poate sa-si rupa o mana, un picior, poate pleca 6 luni in strainatate sau poate stationa cu masina prin act voluntar.

O masina care stationeaza NU produce riscuri asigurate de RCA.  Daca la tara, poate ai o curte unde sa o parchezi, la oras nu ai unde sa o parchezi in afara domeniului public plus ca nu e o chestie practica.

#26
global_bystander

global_bystander

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.04.2018

 rosix, on 28 aprilie 2018 - 07:46, said:

Si eu sunt de aceeasi parere - ca suspendarea din oficiu a inmatricularii in cazul in care nu s-a incheiat RCA si ITP e ABUZ, pentru ca omul poate sa-si rupa o mana, un picior, poate pleca 6 luni in strainatate sau poate stationa cu masina prin act voluntar.

O masina care stationeaza NU produce riscuri asigurate de RCA.  Daca la tara, poate ai o curte unde sa o parchezi, la oras nu ai unde sa o parchezi in afara domeniului public plus ca nu e o chestie practica.


Utilizator "rosix", foarte corect si rezonabil ceea ce ati prezentat aici. Eu sunt plecat din tara, masina s-a stricat in februarie 2017 si defectiunile tehnice vor fi remediate cand voi reveni acasa. Intre timp, atat RCA cat si ITP au expirat. Autovehiculul nu a fost pus in circulatie pe drumurile publice, asadar nu incalca nicio prevedere legala, nepunand in pericol siguranta circulatiei pe drumurle publice. Conform noilor prevederi ar trebui ca si inmatricularea sa fie suspendata deoarece ITP este expirat de un an, iar placutele vor trebui predate Politiei pe motiv ca nu a fost reinnoita asigurarea obligatorie de raspundere civila auto. Acest lucru nu se va intampla, in conditiile in care reprezinta abuzuri ale autoritatilor si oricum nu sunt prezent in tara pentru a ma "conforma" legii. Aceste prevederi noi "modifica si completeaza O.G. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice." Autovehiculul in cauza, cu ITP si RCA expirate, nu participa la traficul rutier nefiind pus in miscare pe drumurile publice.
De asemenea, placutele cu numarul de inmatriculare ne apartin, au devenit proprietate privata in momentul in care am platit taxa pentru eliberarea lor. Daca mi se cere sa le predau se comite un abuz prin deposedare fortata. Retinerea unui bun proprietate privata inseamna a lipsi pe cineva de posesiunea unui bun propriu sau a unui drept.

Nu este justificata niciuna dintre masurile acestea, sunt abuzuri evidente indreptate impotriva proprietatii private.


Utilizatori precum "althea" incearca sa justifice lucruri cu caracter abuziv si anomalii legislative sau sa le prezinte sub aspect de normalitate.

 althea, on 10 octombrie 2017 - 07:35, said:

Eu nu, pentru că nu văd cu ce-i afectează pe cei responsabili legile astea.


Utilizator "althea" la cine exact faci referire cand spui "cei responsabili"?

Edited by global_bystander, 28 April 2018 - 16:49.


#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 global_bystander, on 28 aprilie 2018 - 16:53, said:

Utilizator "althea" la cine exact faci referire cand spui "cei responsabili"?
Utilizator global_bystander, mă refer la cei care își fac ITP și RCA.

#28
global_bystander

global_bystander

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.04.2018

 althea, on 28 aprilie 2018 - 17:33, said:

Utilizator global_bystander, mă refer la cei care își fac ITP și RCA.


Utilizator "althea", masina mea a suferit defectiuni tehnice anul trecut si la foarte scurt timp (a doua zi) a trebuit sa parasesc tara. Masina stationeaza (este imobilizata) inca de atunci. Intre timp, atat RCA cat si ITP au expirat. Eu nu ma aflu in tara, iar masina nu a fost pusa in circulatie pe drumurile publice, deci nu participa la traficul rutier absolut deloc. Faptul ca in prezent masina are ITP si RCA expirate nu trebuie sa produca niciun fel de consecinte in conditiile in care nu este pusa in miscare pe drumurile publice. Toate aceste noi prevederi "modifica si completeaza O.G. nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice."  Drept urmare, autovehiculul in cauza este supus unor prevederi abuzive intrucat nu se afla in circulatie pe drumurile publice si nu produce niciun risc ce trebuie asigurat printr-o asigurare de raspundere civila auto (RCA).
Este dreptul meu sa nu ma aflu in tara, iar faptul ca statul decide sa aduca modificari legilor nu trebuie sa aiba impact asupra desfasurarii normale a vietii mele cotidiene, adica sa revin in tara doar pentru a lua masurile impuse de catre stat prin tot felul de modificatri de legislatie si prin respecarea carora as obtine / mentine statutul de "cetetean responsabil".

#29
global_bystander

global_bystander

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.04.2018

 global_bystander, on 28 aprilie 2018 - 18:46, said:

Utilizator "althea", masina mea a suferit defectiuni tehnice anul trecut si la foarte scurt timp (a doua zi) a trebuit sa parasesc tara. Masina stationeaza (este imobilizata) inca de atunci. Intre timp, atat RCA cat si ITP au expirat. Eu nu ma aflu in tara, iar masina nu a fost pusa in circulatie pe drumurile publice, deci nu participa la traficul rutier absolut deloc. Faptul ca in prezent masina are ITP si RCA expirate nu trebuie sa produca niciun fel de consecinte in conditiile in care nu este pusa in miscare pe drumurile publice. Toate aceste noi prevederi "modifica si completeaza O.G. nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice."  Drept urmare, autovehiculul in cauza este supus unor prevederi abuzive intrucat nu se afla in circulatie pe drumurile publice si nu produce niciun risc ce trebuie asigurat printr-o asigurare de raspundere civila auto (RCA).
Este dreptul meu sa nu ma aflu in tara, iar faptul ca statul decide sa aduca modificari legilor nu trebuie sa aiba impact asupra desfasurarii normale a vietii mele cotidiene, adica sa revin in tara doar pentru a lua masurile impuse de catre stat prin tot felul de modificari de legislatie si prin respectarea carora as obtine / mentine statutul de "cetetean responsabil".

Cand am plecat din tara, atat eu ca persoana, cetatean roman, cat si bunurile mobile si imobile aflate in proprietatea mea, erau in stare de legalitate din toate punctele de vedere.
Din intamplare am aflat de aceste noi prevederi. Nu este normal ca un cetatean care decide sa paraseasca tara in conditii legale si lasand totul in stare de legalitate la momentul parasirii domiciliului, sa afle dupa o perioada de timp ca se afla in stare de ilegalitate cu ceva. Din acest punct de vedere chiar nu ma intereseaza faptul ca statul roman modifica legile pe banda rulanta. Nu ma intereseaza faptul ca statul decide sa modifice aceeasi lege in mod repetat. In conditiile acestea ar trebui ca eu sa am un consultant juridic / avocat la dispozitie care sa ma informeze in permanenta de noi legi si modificari de lege care ar putea avea impact asupra mea in orice fel. Ar trebui sa ma asigur ca sunt notificat in legatura cu orice proiect de lege, decrete, mandate, note oficiale etc.
Eu stiu ca am respectat toate legile, am platit toate taxele si impozitele si totul era in stare de legalitate cand am parasit tara. Ce se intampla dupa nu ma intereseaza. Ma astept ca atunci cand revin in tara sa gasesc bunurile aflate in proprietatea mea in exact aceeasi stare. Ce face statul roman intre timp nu prezinta interes.


Mai mult, trebuie avut in vedere ca motivul parasirii tarii este in stransa legatura cu situatia creata tot de catre statul roman si de care se face responsabil in mod direct si in totalitate. Dar incerc sa fiu mai mult decat responsabil si sa ma asigur ca imi indeplinesc indatoririle de bun cetatean si acest lucru necesita eforturi. Unul dintre aceste eforturi este de a parasi proprietatea si domiciliul cu scopul de a realiza venituri (in mod legal, pe baza de contract de munca). O parte din veniturile obtinute in afara tarii vor intra in buzunarele statului roman si a unei companii de asigurari prin plata contravaloarei ITP si asigurarii RCA, cand revin in tara.

"Iresponsabil" as fi in situatia in care as urca la volanul acestui autovehicul fara ITP si RCA valabile si sa il conduc pe drumurile publice atunci cand revin in tara.

Din pacate, traind in Romania logica este afectata, mai ales in conditiile manipularii continue a populatiei de catre stat si alte entitati cu ajutorul a diverse instrumente (mass-media in special) prin intermediul carora se impun acesteia anumite comportamente. Influentarea opiniei publice are loc fara a se apela la constrangeri fizice deocamdata. Este o tehnica a spalarii creierului care functioneaza si a carei eficienta este demonstrata si vizibila zilnic in foarte multe aspecte ale vietii romanilor. Capacitatea de a rezista la aceasta manipulare depinde de educatie, de cultura si experienta acumulate, de mediul in care traim si actionam.

O recomandare atat pentru utilizatorul "althea" cat si pentru ceilalti care ii impartasesc opinia legata de "responsabilitate" ar fi sa incercati o abordare de tipul "think outside the box". You might want to hit the reset button in your brain.

Edited by global_bystander, 28 April 2018 - 21:18.


#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 global_bystander, on 28 aprilie 2018 - 20:48, said:

"Iresponsabil" as fi in situatia in care as urca la volanul acestui autovehicul fara ITP si RCA valabile si sa il conduc pe drumurile publice .....
La acest gen de responsabilitate mă refeream când am folosit cuvântul.
În rest nu vreau să comentez, un creier spălat de român care trăiește în România nu poate concura cu un creier nespălat al unui român din diaspora.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate