Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vânzare produs cu mai multe prețuri într-o zi - este în regulă?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

SRL, comerț cu ridicata, dar există și o casă de marcat la punctul de lucru pentru vânzare către persoane fizice.

Este în regulă vânzarea cu amănuntul (bon fiscal) a unui produs cu mai multe prețuri într-o zi? Colegii de la contabilitate afirmă că nu este în regulă, nu mi-au spus de ce, eu nu am găsit ceva articol de lege care să interzică. Ce se poate întâmpla dacă este ilegal?

Nu este vorba de promoții, doar negocieri verbale între vânzător și client.

Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
În Germania dimineață prețul la carburanți este x la amiaza y și seara z.
Cu factura bon fiscal sau ce-o mai fi, mai legal dacat legal.

La schimbul valutar cum e?
Peste zi se întoarce de numa...

#3
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 29.07.2017
La Kaufland dupa ora 20.00 intra o sumedenie de reduceri la fructe si legume. Deci...

#4
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015

 aiulianctin, on 09 octombrie 2017 - 22:46, said:

Este în regulă vânzarea cu amănuntul (bon fiscal) a unui produs cu mai multe prețuri într-o zi? Colegii de la contabilitate afirmă că nu este în regulă, nu mi-au spus de ce, eu nu am găsit ceva articol de lege care să interzică. Ce se poate întâmpla dacă este ilegal?

Colegii sa spuna de ce nu este in regula. Daca nu te lamuresc, scrii la ANAF, Departamentul Metodologie si soliciti un punct de vedere in scris.

#5
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,608
  • Înscris: 16.08.2010
Ar fi in regula daca romanica ar fi o economie de piata. Deocamdata nu e. Mai vedem ce o fi mai incolo...

#6
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
comertul la noi este precum scoala,daca nu pici exact pe ideea lor esti prost si trebuiesti amendat pedepsit
cum vei face nir acelui produs daca ai diferite preturi
in comert aici ar fi o chestie faina,sa fii lasat sa poti jongla cu pretul(in fond sunt banii tai)
eu stiu ca orice modificare de pret trebuie insotita de pv,constatare sau cum e
doar ca tu ai alta speta,fiecare client isi are pretul lui
mi-a placut comertul in israel

Edited by ceanu1980, 10 October 2017 - 06:37.


#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
nir = nota de intrare-receptie. este documentul care atesta intrarea produselor in gestiunea magazinului, e treaba fiecarui comerciant ce adaos practica la vanzarea cu amanuntul (desigur, in limitele legale).
http://blogulspecial...-diferente.html

#8
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
nu este nimic ilegal, vanzatorul decide pretul. La magazinul Medimarkt din Germania (cel mai mare vanzator de electrocasnice) au inceput sa schimbe preturile clasice de hartie cu mici display-uri digitale. Astfel preturile se pot schimba in functie de cerere.

Amazon schimba pretul si in functie de device-ul pe care il folosesti. Intri pe de Apple, platesti mai mult pentru ca ei zic ca astia cu Apple au mai multi bani.

#9
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
E in regula. Probabil cei de la contabilitate spun asta pentru ca astfel de practica le aduce lor mai mult de munca :D

Si evident, nimeni nu vrea sa munceasca mai mult.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 aiulianctin, on 09 octombrie 2017 - 22:46, said:

Salutări,
SRL, comerț cu ridicata, dar există și o casă de marcat la punctul de lucru pentru vânzare către persoane fizice.
Este în regulă vânzarea cu amănuntul (bon fiscal) a unui produs cu mai multe prețuri într-o zi? Colegii de la contabilitate afirmă că nu este în regulă, nu mi-au spus de ce, eu nu am găsit ceva articol de lege care să interzică. Ce se poate întâmpla dacă este ilegal?

E un act de specula capitalista care nu e interzis printr-un articol expres de lege cat timp se intocmesc documentele cerute de lege. Exista la romani o vorba ca nu e fraier ala care cere ci ala care e dispus sa plateasca.

#11
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Verifica orice magazin mare de IT&C (online) si o sa gasesti zeci de mii de exemple in care un produs la ora 7 costa mai mult sau mai putin decat acelasi produs la ora 12.
Sunt zile in care pe emag (cel mai mare magazin online) se schimba pretul si de 5 ori la un produs.
Se practica si in magazinele fizice de IT&C, dar sunt mai greu de observat deoarece de multe ori pretul de la raft ori lipseste ori nu e updatat, adica la raft e un pret si la casa alt pret (mai mare), practica comerciala nepermisa, dar atat timp cat clientul nu are obiectii, s-a dat teapa, daca observa, se da diferenta inapoi sau retur total al produsului (dupa preferinta).

#12
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

Vă mulțumesc pentru răspunsuri.

#13
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
La o gestiune en-detail trebuie sa faci modificarile de pret prin procese verbale de modificare pret. Daca alea sunt facute atunci nu e nicio problema. Din ce inteleg eu preturile variaza in cursul zilei adica la ora 10 un pret x, la ora 11 un pret y, la ora 14 un pret z, la ora 17 pretul x. Atunci cam trebuie sa faci pv si poate de asta zice contabilitatea ca nu e ok ca e mult de munca.
De ce nu lasi pretul initial si dai discount diferit in functie de negocierea cu clientul?

#14
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

Prețurile variază pentru că le negociez cu clientul în funcție de mai multe aspecte. Nu fac niciun proces verbal pentru modificare preț.

Toate produsele le am în gestiunea cu ridicata. De câte ori vând produse către persoane fizice, efectuez un transfer scriptic în gestiunea cu amănuntul care este goală la orice moment al zilei.

Am discutat cu colegii de la contabilitate, m-au lămurit, este în regulă vânzarea unui produs cu mai multe prețuri în aceeași zi.

Vă mulțumesc pentru intervenții.

#15
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

 aiulianctin, on 09 octombrie 2017 - 22:46, said:

Salutări,

SRL, comerț cu ridicata, dar există și o casă de marcat la punctul de lucru pentru vânzare către persoane fizice.

Este în regulă vânzarea cu amănuntul (bon fiscal) a unui produs cu mai multe prețuri într-o zi? Colegii de la contabilitate afirmă că nu este în regulă, nu mi-au spus de ce, eu nu am găsit ceva articol de lege care să interzică. Ce se poate întâmpla dacă este ilegal?

Nu este vorba de promoții, doar negocieri verbale între vânzător și client.

Vă mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

Conform cu litera legii, nu pot vinde si cu ridicata si cu amanuntul din acelasi punct de lucru(chiar daca am gestiuni diferite).Nici de la primarie nu imi poate da(daca respecta legea, bineinteles) autorizatie de functionare pentru vanzarea cu amanuntul si cu ridicata din acelasi punct de lucru.Aici cred ca e problema.Oricum , o lege mai putin buna, ca multe altele aflate in vigoare la noi, din pacate(lasand ca sunt adugate si o gramada de O.U.G, H.G, etc)...

#16
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Dar pentru METRO e lege diferita sau cum?
La fel si cu miile de "angrouri" din tara.
Unde ai citit tu ca e ilegala treaba asta?

#17
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
@cdsoft: are dreptate gump4, de aceea eu, în magazinul cu ridicata, am și un mic magazin cu amănuntul, de 1 metru pătrat, unde am și casa de marcat. Spațiul acesta este declarat la ANAF ca punct lucru secundar.

Eu m-am lămurit cu întrebarea mea, se poate închide acest topic dacă se dorește.

Numai bine!

#18
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 23.10.2015
Colegii care sustin ca nu se poate, sustineti-va punctul de vedere cu articolul din lege. Altfel, sunt doar mituri contabilicesti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate