Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Matematica de zi cu zi

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
elevenM

elevenM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.11.2013
Salut!
Ma intereseaza si pe mine sa gasesc site-uri sau carti care sa ma invete matematica de zi cu zi. Acele chesti cu care ne lovim  in timpul zilei. In cazul meu
fiind un incepator in  constructii am nevoie sa calculez diferite chesti ( Ca Ex: Intr-o camera de 5m2 de cate cuti de faianta am nevoie.- e doar un ex) .Acele reguli de matematica simpla care sa ma ajute, cum ar fi in engleza Tips&triks :)
Multumesc!

#2
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Ti-ar trebui si o carte de romana..

Iote aici matematica practica.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru mine matematica de zi cu zi implica integrale si derivate. Nu cred ca "matematica de zi cu zi" e la fel pentru toti. Mai bine zi concret ce ai nevoie. Pentru cazul tau, trebuie sa calculezi suprafata totala ce trebuie acoperita cu faianta, imparti la suprafata unei singure placi, si obtii cate placi ai nevoie. Imparti numarul total de placi la numarul dintr-o cutie, rotunjesti pe plus si obtii numarul de cutii.

#4
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostelevenM, on 09 octombrie 2017 - 21:53, said:

...Acele chesti cu care ne lovim  in timpul zilei...
la mine-i seară, da' mi-ar veni sa-mi dau cu capu-n zid...
Matale chiar întrebi serios, scrii de la un calculator și nu poți înmulți două laturi să afli o suprafață?!?

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlecsandru010, on 09 octombrie 2017 - 21:59, said:

Ti-ar trebui si o carte de romana..
Plus una de engleză, ca să corecteze acel "tips&triks".

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Şi te angajează cineva cu asemenea lacune?

#7
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postmihaicozac, on 09 octombrie 2017 - 22:18, said:

Şi te angajează cineva cu asemenea lacune?
Poate este patron? Mostenire de familie (firma).

Edited by YourFan, 09 October 2017 - 22:42.


#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Începe şi tu cu baza: 1+1=2.

#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostelevenM, on 09 octombrie 2017 - 21:53, said:

Salut!
Ma intereseaza si pe mine sa gasesc site-uri sau carti care sa ma invete matematica de zi cu zi. Acele chesti cu care ne lovim  in timpul zilei. In cazul meu
fiind un incepator in  constructii am nevoie sa calculez diferite chesti ( Ca Ex: Intr-o camera de 5m2 de cate cuti de faianta am nevoie.- e doar un ex) .Acele reguli de matematica simpla care sa ma ajute, cum ar fi in engleza Tips&triks Posted Image
Multumesc!

începi cu aritmetica de clasa a doua.

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostAnn0nyym0us, on 09 octombrie 2017 - 22:00, said:

Pentru mine matematica de zi cu zi implica integrale si derivate. Nu cred ca "matematica de zi cu zi" e la fel pentru toti. Mai bine zi concret ce ai nevoie. Pentru cazul tau, trebuie sa calculezi suprafata totala ce trebuie acoperita cu faianta, imparti la suprafata unei singure placi, si obtii cate placi ai nevoie. Imparti numarul total de placi la numarul dintr-o cutie, rotunjesti pe plus si obtii numarul de cutii.

      Aiurea. In majoritatea cazurilor placile de faianta trebuiesc taiate.
      Din fericire nu o sa-l puna nimeni sa faca necesarul de materiale cand el se chinuie putin la tabla inmultirii.

       P.S. ca idee, la magazinele care comercializeaza astfel de materiale au computer. Le spui dimensiunea camerei si sunt capabili sa-ti calculeze destul de precis cam cate materiale ai nevoie. Nu strica sa te interesezi daca se accepta retururi. Daca-ti raman 10 cutii de faianta, poti sa le returnezi.

Edited by cspot, 10 October 2017 - 08:01.


#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View PostAnn0nyym0us, on 09 octombrie 2017 - 22:00, said:

Pentru mine matematica de zi cu zi implica integrale si derivate. Nu cred ca "matematica de zi cu zi" e la fel pentru toti. Mai bine zi concret ce ai nevoie. Pentru cazul tau, trebuie sa calculezi suprafata totala ce trebuie acoperita cu faianta, imparti la suprafata unei singure placi, si obtii cate placi ai nevoie. Imparti numarul total de placi la numarul dintr-o cutie, rotunjesti pe plus si obtii numarul de cutii.

deja l-ai bagat in ceata, stai sa vezi cand imparte metri patrati (suprafata de placat) la centimetri patrati (suprafata unei placi de faianta) si ii iese un necesar de faianta de zeci de ori mai mare decat cel real :-).
macar sa-i spunem omului ca la calculul necesarului de faianta se masoara doar peretii, pana la inaltimea necesara, fara a fi luate in calcul golurile de usa si geam.

Edited by corinadaniela, 10 October 2017 - 08:29.


#12
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View Postcspot, on 10 octombrie 2017 - 07:43, said:

  Aiurea. In majoritatea cazurilor placile de faianta trebuiesc taiate.
  Din fericire nu o sa-l puna nimeni sa faca necesarul de materiale cand el se chinuie putin la tabla inmultirii.

SI vrei sa-l invat si cum se calculeaza o marja de eroare? :huh: Omul n-a zis ca vrea sa-si puna faianta, doar a dat un exemplu de calcul care-l intereseaza.

#13
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008
Omul nu a specifica ca ar fi inginer sau ar lucra in constructii... dupa cum se exprima fie e un tanar (care a omorat romana), fie e o persoana mai in varsta care vrea sa faca diverse...

In exemplul lui, trebuie sa stim care este suprafata unei placi. In general, in cutia de faianta, sunt 1,2 - 1,3 mp de faianta. In functie de forma placii, variaza si "suprafata acoperita" de o cutie.

Edited by paso87, 10 October 2017 - 09:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate