Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

NVR + camere IP wireless. Fac bine ce fac?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
Salutare tuturor!

Se dă o hală de beton pătrată de 18x18m compartimentată cu pereți din rigips, ale cărei 8 încăperi trebuie supravegheate. Fiindcă era la ofertă și era ultima bucată, am comandat NVR Hikvision DS-7616NI-E2/A cu specificațiile de mai jos, fără să studiez ca de obicei 5 zile problema înainte de a cumpăra. Acum întrebarea este: ce tip de camere tre să cumpăr? Adică IP, clar, dar pot să le iau pe toate 12 IP wireless? Mi-ar trebui 12 camere IP wireless (8 cu PTZ pentru încăperi și 4 fără, pentru exterior). Or să meargă bine 12 camere IP wireless, mă refer la lățimea de bandă? Ce camere cât de cât OK la calitate și la bani ați recomanda? Îmi trebuie frun router wireless special sau merge și unul gigabyte de buget?
Sau nu e bine ce fac și mai bine iau un DVR tot Hikvision și mă apuc de tras 12 cabluri până la 12 camere analoage?
Mulțumesc!!

Specificații (nu de aici l-am luat): http://www.dipolnet....1-1__K22161.htm

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca pret iesi mai bine la analogice, respectiv la HDCVI.

Camerele trebuie sa le alimentezi, deci un sw cu POE eventual pentru IP.

NU prea am incredere in wireless, prea multe interferente. Tot cablul e sfant.

Ca idee un NVR+8 camere+sw cu management si POE se duce undeva la 14000 RON. Camere de 3 mp fixe... Cele cu varifocala, si/sau zoom motorizat sunt si mai scumpe...

Edited by bumpocbum, 09 October 2017 - 20:57.


#3
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Si eu am de gand, in viitor sa cumpar un sistem NVR + camere.

Nu Wireless. De ce?
1. Securitatea este clar mai mica decat in cazul unei retele prin cablu
2. Pentru camere, oricum vei avea nevoie de ... alimentare. De ce sa nu profiti de tehnologia PoE (Power over Ethernet) prin care alimentezi camerele prin interm. cablului de retea?

@bumpocbum. 14000 cred ca e prea mult. Eu m-am interesat (pt. mine), si un NVR + 4 camere duce undeva la 4000 de lei.

Edited by Rhesus, 09 October 2017 - 20:58.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta e oferta actuala, mai jos nu am reusit sa o scot. Camerele sunt Dahua. In pret e inclus si pretul de montare mai putin cablarea.
E scump dar se vede bine.
Doar sw-ul e 500+ euro...

Edited by bumpocbum, 09 October 2017 - 21:02.


#5
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 bumpocbum, on 09 octombrie 2017 - 21:01, said:

Asta e oferta actuala, mai jos nu am reusit sa o scot. Camerele sunt Dahua. In pret e inclus si pretul de montare mai putin cablarea.
E scump dar se vede bine.
Doar sw-ul e 500+ euro...
despre ce sw e vorba?
cel free nu este indeajuns?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
SW PFS4018-16P-250, camere IPC-HDW1320S.

#7
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
Dacă renunț la PTZ, găsesc camere de interior CAMERA IP CUBE WIRELESS HIKVISION DS-2CD2410F-IWS ,720P 1.0 MP, IR 10 M  la 200 lei, ceea ce mi se pare foarte rezonabil ca preț, 1600 lei pentru 8 camere IP wireless Hikvision. Chiar dacă au numai 720p, dar au și IR.

#8
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 bumpocbum, on 09 octombrie 2017 - 21:10, said:

SW PFS4018-16P-250, camere IPC-HDW1320S.
am inteles gresit eu, la "SW" eu ma gandeam la software de aia intrebam ce are cel free.

#9
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
Este necesar switch-ul? Stiam ca exista NVR care au pana la 24 de interfete (care pana la urma tot "switch" e, dar e intern)

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu, oferta e facuta de o firma profi. Banuiesc ca un NVR cu POE si 16/24 porturi e destul de scump... Asa sunt si sw-uri cu 8 porturi si POE la 500 lei fara management.

 GILOFFICE, on 09 octombrie 2017 - 21:14, said:

Dacă renunț la PTZ, găsesc camere de interior CAMERA IP CUBE WIRELESS HIKVISION DS-2CD2410F-IWS ,720P 1.0 MP, IR 10 M  la 200 lei, ceea ce mi se pare foarte rezonabil ca preț, 1600 lei pentru 8 camere IP wireless Hikvision. Chiar dacă au numai 720p, dar au și IR.

Parerea mea sincera, ia HDCVI. Decat 720p si 1 mp... IP.

Camera HDCVI, Dahua, 1 MP, exterior, IR 30m

E dor un exemplu poate neinspirat...

Edited by bumpocbum, 09 October 2017 - 21:30.


#11
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
Scopul este de a supraveghea niște angajați care fac o muncă de rutină, îmi dau seama că nu trebuie neapărat PTZ. Am deja un sistem Hikvision analog în altă hală în care munca este mai migăloasă și tot nu simt nevoia de a face zoom, doar ziceam că dacă tot iau un sistem nou, să iau ceva cât de cât bun de la început. Trebuie văzut dacă angajații sunt în camera care trebuie și dacă își văd de treabă și nu freacă menta pe la fumat afară; chestie pentru care camerele IP wireless de mai sus ar fi foarte bune, zic eu. Părerea mea e că nu voi folosi POE și nici ethernet, dar va merge acest sistem compus din acest NVR și cele 12 camere IP wireless?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din cate am inteles de la posesori de wireless stocarea se face pe card, dar la rezolutii mai mari cam moare procesorul de pe camera. In plus de asta de multe ori pierd legatura pe wireless cu camera.

Sunt doar pareri....

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Nu se stocheaza pe card, camele ip wireless fac cu propriul procesor ambele streamuri, main rezolution si secundar, nvr-ul stocheaza pe hdd. Daca semnalul e bun merg si ele bien altfel le mai scade bitrate-ul.

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Nu stiu eu de din astea, dar ca idee: spre deosebire de utilizarea clasica a WiFiului (de exemplu, navigare) - unde sunt permise pierderi de pachete, intreruperi, hopuri si altele - cand vine vorba de streaming live, treburile se schimba: conexiunea trebuie sa fie extrem de stabila, timpii mici de raspuns, pierderi de pachete spre zero etc etc. Nu ca ar fi o problema prea mare, dar posibil sa-ti lipseasca fix cele 5 secunde de inregistrare in care s-a intamplat "acel" ceva de care ai nevoie. Desigur, se poate sa obtii si via wireless stabilitate si performante ridicate, dar nu cu echipamente "generice", ci cu APuri punct-la-punct si niste configuratii "dedicate".

Camerele "cube" (de la HIK/DAHUA) sunt pentru supravegheat animale, copii, pasari, colivii, cusca mistretului si alte aplicatii din astea in "joaca", unde nu conteaza daca pierzi 10 secunde sau ca s-a blocat pentru 30 de secunde.

Astea's parerile mele neavizate, de nestiutor despre din astea.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 andreic, on 09 octombrie 2017 - 21:52, said:

Nu se stocheaza pe card, camele ip wireless fac cu propriul procesor ambele streamuri, main rezolution si secundar, nvr-ul stocheaza pe hdd. Daca semnalul e bun merg si ele bien altfel le mai scade bitrate-ul.

Camerele de care ziceam nu au nvr. DIn pacate nu stiu si modelul.

#16
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 14.08.2006
firmele "profi" vand doar chinezarii cu 80 % adaos..daca vrei sa iei ceva de calitate la pret bun, si angajezi doar ptr. montare, ia ubiquiti, vezi ca au si NVR si camere de calitate.

#17
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Atentie, omul nu are nevoie de un ssitem de supraveghere pentru securitate, ii trebuie mai mult pentru pontaj. Pentru scopul acesta, probabil, 720p e suficient. In plus e foarte posibil sa nu il deranjeze nici cele 5 secunde lipsa cauzate de solutia wifi. Are nevoie ca dintr-un punxt sa isi vada lucratorii.
Daca doar asta e necesitatea, poate si nvr-ul e prea mult. Cred ca live-ul e ceea ce vrea. Dacan-are nevoie de probe video cand ii ia de gat pe angajati, nvr-ul e de pomana. :)
Oricum, asculta-l bine pe Dexterash...esti pe felia lui. Lucru demonstrat si pe alte topicuri.

Edited by hades, 09 October 2017 - 23:08.


#18
GILOFFICE

GILOFFICE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.03.2006
păi Dexteraș singur spune că e habarnist la din astea :)   Atunci m-ați convins, o să iau camere IP cu POE, forget wireless. Asta e. Or să fie probabil ceva de genul https://www.emag.ro/...rch-Action=view , cu H264. Nedumerirea este de ce am nevoie de switch managed. Văd că există switchuri de 16 porturi cu POE, marca Cisco, undeva pe la 700-900 lei.
Îmi trebuie neapărat managed? Îmi trebuie porturi gigabit sau sunt suficiente de 100?
Ca și la spațiul de producție actual (industria alimentară), îmi va trebui să văd la ce oră s-au apucat de treabă oamenii (acum am inși care vin la 8, dar până la 8 jumătate stau afară la țigară, apoi iau încă 6-8 pauze de 10-15 minute pe zi tot de țigară și de masă), dacă își văd de treaba lor și nu stau pe telefon toată ziua, dacă au făcut curat la sfărșitul programului, dacă nu fură produs finit în timpul zilei sau la plecare, dacă sunt echipați corespunzător iar nu în hainele de stradă, dacă se spală pe mâini după ce ies de la toaletă, dacă nu cumva fumează în spațiul de producție sau în depozit, dacă ambalează repede produsul finit și nu îl lasă cu orele să zacă pe masă, din astea. Deci voi folosi mult mai mult funcția de înregistrare, mai ales cu motion detection, decât cea de live view, pentru că pe înregistrări mă uit când am timp, seara sau în week-end, pe când timp să mă uit live pe camere în timpul zilei nu prea am. Mulțumesc!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate