Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Pat nou - oferte - care merita ?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
sal

urmeaza sa imi si cumpar mobila, respectiv pat.

Patul care il vreau, e banal, simplu (cam cum e patul MALM de la IKEA - absolut simplu, banal, fara nimic artistic, culoare negru/ mahon inchis etc).
Ca dimensiuni, 200 cm lungime x 180 cm latime.

Am gasit o firma numita LEMMS (are stand si la Mega Mall din Pantelimon), care are designul cum imi place mie
Dar am si primit niste oferte de mobila la comanda si nu stiu care dintre acestea (LEMMS sau firma cu mobila la comanda) merita, dpdv al banilor si al calitatii.

Una dintre ofertele la comanda, este pe PAL melaminat 18 mm, si costa 1800 ron cu tva si livrare si montaj.
a doua oferta la comanda, este pe MDF melaminat, si costa 3300 RON cu tva si livrare si montaj.

patul de la LEMMS este 900 RON (cu cele doua sertare incluse ...am sunat la relatii cu clientii la ei, si am confirmat)

Atasez screenshot-uri dupa ofertele de mobila la comanda, si dupa oferta LEMMS.
Voi care ati cumpara-o si de ce?

Multumesc

Attached Files



#2
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Eu as lua scandurile mai ieftine si as investi intro saltea premium, de fapt pe aia dormi. As evita si colturile drepte, algee ceva model cu ele rotunjite sau forma care lasa doar salteaua deasupra....

#3
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
Ia-l pe cel mai ieftin..dar vezi ca nu are si somiera inclusa ( daca am inteles bine oferta ) . Iar daca erai dispus sa arunci 3000 lei pe un pat diferenta  o investesti intr-o saltea mai buna ! E mai importanta salteaua decat scandurile laterale !

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu nu as cumpara fara sa merg sa vad in showroom cat e de solid cadrul de pat, din ce e facut, daca are sustinere pe mijloc, etc, etc...  
Apoi as comanda o saltea la fel de solida - gen superortopedica lux - din aia in care nu te ingropi cand te asezi pe ea...

Patul, e locu in care iti odihnesti oasele cel putin 1/3 din viata.

Edited by rosix, 09 October 2017 - 20:12.


#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Daca iti iei pat de la Lem's sa ai grija ca patul nu are 1cm in plus ca sa intre bine si salteaua. E fest si salteaua intra f. greu. Cel putin asa am patit eu cu patul Miracco. Poate a fost o intamplare sau poate ca toate paturile produse de ei sunt asa. Sa cauti paturi care au in lungime 201-202cm si in latime 181-182cm. Cel mai bine ar fi sa-ti iei o ruleta cu tine si sa masori la fata locului.

Edited by Freddy12, 09 October 2017 - 20:17.


#6
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015

 Freddy12, on 09 octombrie 2017 - 20:13, said:

Daca iti iei pat de la Lem's sa ai grija ca patul nu are 1cm in plus ca sa intre bine si salteaua. E fest si salteaua intra f. greu. Cel putin asa am patit eu cu patul Miracco. Poate a fost o intamplare sau poate ca toate paturile produse de ei sunt asa. Sa cauti paturi care au in lungime 201-202cm si in latime 181-182cm. Cel mai bine ar fi sa-ti iei o ruleta cu tine si sa masori la fata locului.

in oferta lemms, patul are 188 x 210 ca dimensiune....deci probabil astea sunt dimensiunile de toleranta

referitor la sustinerea pe mijloc, nu am stiut, dar voi intreba

#7
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Eu am luat de la Jysk,lemn,foarte bun,nu scartaie,pare fragil dar e solid.L-am montat singur in juma' de ora,are sustinere pe mijloc,salteaua intra la fix
https://jysk.ro/dorm...180x200cm-natur

Edited by daniMMM, 09 October 2017 - 20:38.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 daniMMM, on 09 octombrie 2017 - 20:36, said:

Eu am luat de la Jysk,lemn,foarte bun,nu scartaie,pare fragil dar e solid.L-am montat singur in juma' de ora,are sustinere pe mijloc,salteaua intra la fix
https://jysk.ro/dorm...180x200cm-natur

Pare fragil cadrul ala de pat...cam de camin studentesc... Unde incape o saltea zdravana cu arcuri in cadrul ala?
Un cadru solid are picioare un pic mai scurte si mai groase, e mai apropiat de pardoseala...

Edited by rosix, 09 October 2017 - 20:43.


#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 rosix, on 09 octombrie 2017 - 20:12, said:

Eu nu as cumpara fara sa merg sa vad in showroom cat e de solid cadrul de pat, din ce e facut, daca are sustinere pe mijloc, etc, etc...  
eu am comandat dupa ce am vazut in showroom si am constatat ca ce trimit ei acasa nu e la fel de solid ca cel expus in showroom.

Recomandarea mea: nu conteaza cat de solide sint scandurile, ci sa aiba somiera din metal. Pe somiera sta salteaua, scandurile sint doar decor.
Altfel nu rezista la miscare... si in pat mai facem si miscare, nu doar dormim, nu? Adica sex, mai pe romaneste

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 pinguinul666, on 09 octombrie 2017 - 19:50, said:

Am incercat la Jysk, Lemm”s, Mobexpert, Rovere Mobili si inca cateva. M-am oprit la Dedeman, unde am gasit oferte bune, si variate. Recent am luat ceva similar cu asta al tau. Raul ii zice. La care am adaugat o saltea din poliuretan (spuma de memorie). Sunt foarte multumit.

Musai sa mergi in showroom sa te batai o tara pe pat. :D

#11
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015

 MembruAnonim, on 09 octombrie 2017 - 20:59, said:

Am incercat la Jysk, Lemm”s, Mobexpert, Rovere Mobili si inca cateva. M-am oprit la Dedeman, unde am gasit oferte bune, si variate. Recent am luat ceva similar cu asta al tau. Raul ii zice. La care am adaugat o saltea din poliuretan (spuma de memorie). Sunt foarte multumit.

Musai sa mergi in showroom sa te batai o tara pe pat. Posted Image

Imi poti pune Link te rog?
Nu gasesc acel pat Raul!

Multumesc

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Asta-i patul (doar ca pe culoare cires nu stiu cum; am gasit si culoarea> https://www.dedeman....cm-3c/p/8031016
Asta e salteaua: https://www.dedeman....00-cm/p/8020148

Edited by MembruAnonim, 09 October 2017 - 21:17.


#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 MembruAnonim, on 09 octombrie 2017 - 21:12, said:


Cred ca glumesti... N-as da mai mult de 350 de lei pe o astfel de saltea nici sa ma bati cu biciul in piata publica.
Salteaua trebuie sa fie cu arcuri si cat mai solida posibil.

Edited by rosix, 09 October 2017 - 21:27.


#14
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015

 rosix, on 09 octombrie 2017 - 21:27, said:

Cred ca glumesti... N-as da mai mult de 350 de lei pe o astfel de saltea nici sa ma bati cu biciul in piata publica.
Salteaua trebuie sa fie cu arcuri si cat mai solida posibil.

problema cu arcurile e ca cedeaza, si incep sa scartaie

#15
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
atentie cu paturile cu sertare sub el
daca ai camera ventilata bine poate merge,personal nu recomand asa porcarie,o sa te trezesti cu mucegai in acele sertare daca te apuci sa depozitezi in ele

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 daniMMM, on 09 octombrie 2017 - 20:36, said:

Eu am luat de la Jysk,lemn,foarte bun,nu scartaie,pare fragil dar e solid.L-am montat singur in juma' de ora,are sustinere pe mijloc,salteaua intra la fix
https://jysk.ro/dorm...180x200cm-natur
Hi, hi, parca e pat de internat.

 pinguinul666, on 09 octombrie 2017 - 21:31, said:



problema cu arcurile e ca cedeaza, si incep sa scartaie
Cu saltele de burete te incingi, vara mai ales. Eu mi-am luat memory foam si nu-l suport. Mi-am cumparat o saltea ortopedica de 24cm cu arcuri in care ma simt mai bine decat in memory foam in care aveam senzatia de claustrofobie fiindca nu ma pot misca liber, ma ingrop in saltea si ma intorc greu de pe o parte pe alta. Paturile de la Lems sunt bune, il am de 5 ani si nu s-descleiat, nu se clatina, nu s-a rupt doar chestia cu locasul pentru saltea a fost o problema. Lungimea aia de 210cm/ 188 se refera la dimensiunea totala. Tu trebuie sa masori golul in care pui salteaua.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 rosix, on 09 octombrie 2017 - 21:27, said:

Cred ca glumesti... N-as da mai mult de 350 de lei pe o astfel de saltea nici sa ma bati cu biciul in piata publica.
Salteaua trebuie sa fie cu arcuri si cat mai solida posibil.
Rezista mai mult si ai somn mai odihnitor fata de salteaua pe arcuri. Nu ca as avea eu probleme cu greutatea, dar unu la 100 de kile strica salteaua pe arcuri in doua luni.

 Freddy12, on 09 octombrie 2017 - 23:03, said:

in memory foam in care aveam senzatia de claustrofobie fiindca nu ma pot misca liber, ma ingrop in saltea si ma intorc greu de pe o parte pe alta.
SI astea cu memorie sunt de 3-4 tipuri, de la foarte moi - la dure. In cazul celor dure nu te afunzi in ele.

Edited by MembruAnonim, 10 October 2017 - 08:26.


#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,492
  • Înscris: 05.06.2009
lem's este ok, am canapea de colt si biblioteca de la ei, dupa 4 ani si jumatate sunt ok, doar pernele canapelei s-au tasat putin (sunt din burete).
diferenta de bani investeste-o intr-o somiera de calitate si o saltea ortopedica (cu arcuri), eu am cumparat de la relaxa (elvila), salteaua este perfecta (are fata de vara si fata de iarna, husa saltelei este din bumbac, nu-mi plac cele matasoase, iti aluneca lenjeria de pe ele daca nu pui o husa suplimentara cu elastic pe margine), dorm foarte bine pe ea (nu suport saltelele moi, care se lasa sau care se misca cu totul atunci cand persoana langa care dormi se misca).
https://www.elvila.r...elaxa-cu-arcuri

au si cei de la lem's saltele de vanzare, dar sunt prea moi, prea pufoase pentru gusturile noastre (eu si sotul, adica).

Edited by corinadaniela, 10 October 2017 - 08:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate