Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Asigurarile incluse in contractul de credit ipotecar/imobiliar

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Buna ziua, Cum nu am gasit nici un topic pe acest subiect zic sa fiu eu primu:
Care e faza cu aceste asigurari?!?

1.asigurarea de viata-din moment ce tu oricum garantezi cu casa cumparata(sau daca o semnezi nu mai girezi cu casa?)
2.asigurare multi risc-ca nu degradezi bunul imobil (1+2 cesionate in favoarea bancii nu a celui care le plateste cum ar fi normal) nu mai zic daca eu aduc imbunatatiri imobilului deci valoarea creste cum facem atunci?!? imi da banca diferenta Posted Image)
3.asigurarea PAD -obligatorie prin lege si despagubeste doar 20.000 euroi.
In afara de ultima primele doua nu sunt obligatorii prin lege deci teoretic as putea sa le refuz(nu stiu daca-mi mai este acordat creditul)
Mi se par doar mie sau sunt eu nebun ca sunt hotii pe fata doar sa faca si ei un ban cinstit in cardasie cu statul roman?!?
Toata lumea care are credit are si aceste asigurari?  E cineva care nu le plateste? Va rog sa ma elucidati sau sa-mi intariti parerea.

Edited by Cookie80, 09 October 2017 - 19:48.


#2
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
la noi in cartier este un sortiment de franzela  " special".
Costa 0.89 lei.
Crezi ca restul de 11 bani raman in portmoeele clientilor?
Nici macar vanzatoatrea nu-i ia acasa, patronul ai vrea el.
Asa si cu asiguralile astea, cineva incaseaza niste comisione

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Cookie80, on 09 octombrie 2017 - 19:46, said:

In afara de ultima primele doua nu sunt obligatorii prin lege deci teoretic as putea sa le refuz(nu stiu daca-mi mai este acordat creditul)
Mi se par doar mie sau sunt eu nebun ca sunt hotii pe fata doar sa faca si ei un ban cinstit in cardasie cu statul roman?!?

Da, sunt hotzii pe fatza dar nu poti sa le refuzi daca ai nevoie de un credit de la banca.  Partea proasta cu asigurarea in cazul creditului este ca, daca vine cutremurul si casa se darama, banca isi recupereaza integral valoarea credituli din asigurare iar cel care a locuit in casa ramane cu ochii in soare si isi cauta un culcus pe la rude.

 tiupedix, on 09 octombrie 2017 - 19:55, said:

la noi in cartier este un sortiment de franzela  " special".
Costa 0.89 lei.
Crezi ca restul de 11 bani raman in portmoeele clientilor?

In tot comertul capitalist se practica la greu furtul din diferente... inclusiv la case mari - Auchan, Carrefour.. etc.  De aceea s-a inventat cardul.. ca sa platesti fix cat face, la centima...

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Cookie80, on 09 octombrie 2017 - 19:46, said:

1.asigurarea de viata-din moment ce tu oricum garantezi cu casa cumparata(sau daca o semnezi nu mai girezi cu casa?)
Cu casa garantezi in momentul acordarii creditului. Peste zece ani cine stie cat va mai valora casa. Daca se darama la cutremur, sau se muta martienii in cartierul tau ?
Banca nu este agentie imobiliara.
Acele asigurari sunt bune si pentru banca si pentru mostenitorii tai.

 Cookie80, on 09 octombrie 2017 - 19:46, said:

2.asigurare multi risc-ca nu degradezi bunul imobil (1+2 cesionate in favoarea bancii nu a celui care le plateste cum ar fi normal)
Daca nu mai poti/veri sa iti platesti ratele la credit si te apuca "nebuneala" sa distrugi casa daca ajungi sa fii executat, banca ce face  ?

Edited by pasilla, 09 October 2017 - 20:24.


#5
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Pai daca se darama la cutremur eu iau prima de asigurare (ca eu o platesc) si ii dau bancii diferenta- nu asa ar fi logic? Pentru mine sau mostenitori cu ce sunt bune ?!ca-mi dau astia 20.000 euro garantati de stat? Pai daca vine un cutremur doamne fereste ca in '77 pica jumatate din blocurile din marile orase. Si atunci mai plateste sulea despagubiri. Deci suntem ...praf

Edited by Cookie80, 09 October 2017 - 20:37.


#6
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Casa e a băncii până la plata integrală a creditului.
1. Dacă mori/invaliditate , asigurarea acoperă creditul. Excepție face automutilarea. :D
2. Or fi modificarile frumoase, dar de multe ori ilegale. Open-space făcut după ureche și ce drăcii moderne mai apar, dacă îl găsești și pe Dorel, ești aranjat (cutremur, incendiu).
3. Este asigurare obligatorie.

#7
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
In functie de contractul tau cu banca si de banca, as sugera sa va ganditi sa va faceti asigurarea de viata separata de ipoteca si nu prin banca.
Nu neaparat ca mereu se intampla asa, dar va dau un exemplu.
Te imprumuti de 100 de lei si platesti 1 leu asigurare pe luna. Dupa 2 ani, tu mai ai de plata 50 de lei, tu tot 1 leu platesti pe luna si poti avea surpriza sa constati ca doar soldul ramas de plata e asigurat. Daca se intampla ceva, stiu, tu ca persoana te'au spalat, imbracat nu'ti pasa, dar in functie de contracte etc, adigurarile vor plati doar acei 50 de lei. Si tu ai platit acelasi leu pe luna ca la inceput, cand soldul si suma asigurata era de 100 de lei
Daca asigurarea este separat, e clar ca e 100 de lei si asta e.
Repet, nu e cazul ca peste tot sa fie asa, dar cititi sa vedeti ce scriu contractele voastre

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E abuz clar al statului, cu legea in mana, la fel ca si in cazul RCA, care incepand de anul asta nu mai tine cont daca masina circula sau nu. Esti proprietar de masina, trebuie sa platesti musai RCA, chiar daca masina sta pe loc.

#9
Cookie80

Cookie80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 24.10.2016
Si inca 2 chestii:
1. Asigurarea multi risc nu o include pe cea PAD? (adica e un PAD extinsa?) atunci de ce o mai faci?
2. Daca ma inunda vecinu sau imi da foc la usa banca(prin asigurare) imi da bani de zugraveala/usa noua?
In acest caz trebuie sa-mi fac eu o alta asigurare ca sa dorm linistit?

Edited by Cookie80, 06 November 2017 - 21:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate