Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Redmi Note 5/5 Pro - discutii generale

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
2712 replies to this topic

#343
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Ma poate ajuta cineva cu orientarea generala in gama Xiaomi ? Sau nu conteaza si-mi caut un agregat strict dupa caracteristici RAM/ procesor etc ? De ex. Redmi vs Mi care e diferenta ? Note pur si simplu are (doar) ecran mai mare ? Plus, Pro etc astea cu ce se mananca ?
Mai bine zi ce buget ai sa stim ce sa iti recomandam.

#344
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
1000 lei, utilizare generala, fara jocuri; sunt pretentios la partea de navigatie, cu 2 terminale diferite Waze se misca f incet in intersectii; multumesc

Edited by overseas, 13 April 2018 - 16:13.


#345
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 28.04.2003
pai mi a1 / redmi 5 plus / redmi note 4. Toate cu 64/4 giga. Depinde ce vrei. Baterie, redmi note 4, daca vrei foto sau design mai nou celelalte. Toate au cam aceeasi viteza la procesor si o sa te tina cel putin 2 ani pana sa dea semne ca e procesorul invechit. Si toate sub 1000 de lei. La mi a1 ai android stock, la restul miui care nu e asa rau daca te obisnuiesti cu el.
Pt note 5 pro trebuie probabil sa mai pui ceva si sa il iei din china.

Edited by unpuisor, 13 April 2018 - 16:20.


#346
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Android one vs Nougat/ Oreo ce inseamna ? mersi

#347
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 28.04.2003
Pai oreo e android 8 si nougat e android 7, android one inseamna ca e android pur de la mama lui cu balariile de la google, gmail, youtube, maps si restul. In teorie inseamna ca o sa primesti update-uri mai usor si mai repede, practic si la miui de la miaomi are update-uri foarte recente, cateodata si saptamanale si nu mi-as face probleme cu sistemul de operare.

#348
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,098
  • Înscris: 09.01.2007
Scuze ca insist, sa inteleg. Acum pe Huawei am Nougat 7, deci nu e Android One/ pur. Si ma impac perfect. Am din fabrica pe el Gmaps etc
One e deci pentru cei mai tehnici care vor sa personalizeze etc ?

#349
blodwings

blodwings

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,625
  • Înscris: 22.08.2007

View Postoverseas, on 13 aprilie 2018 - 17:12, said:

Scuze ca insist, sa inteleg. Acum pe Huawei am Nougat 7, deci nu e Android One/ pur. Si ma impac perfect. Am din fabrica pe el Gmaps etc
One e deci pentru cei mai tehnici care vor sa personalizeze etc ?
Hai sa spunem asa:
Android One este un produs scos de Google pentru cei care vor sa aiba android nativ (pur) pe alte terminale inafara de gama Google (Nexus/Pixel). De asemenea se doreste a fi pe terminale ieftine astfel incat oricine sa-si perminta (pentru ca telefoanele Google sunt destul de scumpe).
Sunt putine telefoane cu Android pur, insa chiar si asa nu iti garanteaza update la zi. Android One, pe langa faptul ca e pur, in teorie iti vin updateurile mult mai rapid (ca idee suportul e mai bun sa spunem).
Celelalte terminale vin cu Andoid (diverse veriuni) peste care fiecare producator isi baga gheara. Aici avem: Samsung cu UI-ul lor de i-am uitat numele, Xiaomi cu MIUI, Huawei cu EMUI, etc. Din cauza ca fiecare vrea sa de atraga cu anumite particularitati (cum ampatit eu cu MIUI). Unele ingreuneaza utilizarea, altele il fac mai practic, etc.
Ca o sa ai Android 7 sau 8, nu stiu cat de important este pentru tine. Mie mi-ar placea sa am cele mai recente versiuni, insa nu-mi iese intotdeauna :))
Oricum vine din spate Android 9, in conditiile in care Android 8 este pe 1.1% din telefoane :| lucru care mi se pare total stupid...
Daca nu o sa iti placa interfata MIUi, poti alege un launcher si ai rezolvat. Daca nu iti place softul in sine, il dai jos si pui un custom ROM bazat pe Android pur. Eu am pus de curand Pixel Experience pe Note 4X si pot spune ca era chiar misto. Practic aveam Android 8 pe Redmi Note 4X.

#350
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014
Nu stiu ce sa fac. Am gasit telefonul (varianta de 32) la 720 de lei la Mi Global Store (logo rosu). Ei spun ca il trimit prin UK si vine fara taxe dar am observat ceva ciudat: la toate celelalte produse transportul prin "european union express" e 26 de dolari iar la telefonul asta e 21.. Sper sa nu il trimita prin dhl direct din china pana in Romania.. Am tot incercat sa dau de ei doar ca sunt incapabili sa raspunda la o intrebare, imi spun alte chestii.. M-ar ajunge 840(folie+ husa nilkin) ceea ce e ok pentru ca varianta pe negru e mult mai scumpa la altii..
Cred ca il comand si astept atunci un raspuns de la ei.. Presupun ca o sa imi raspunda mai pertinent/repede la intrebari daca plasez o comanda..

#351
blodwings

blodwings

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,625
  • Înscris: 22.08.2007

View PostRobert13x, on 14 aprilie 2018 - 11:41, said:

Nu stiu ce sa fac. Am gasit telefonul (varianta de 32) la 720 de lei la Mi Global Store (logo rosu).
Cred ca il comand si astept atunci un raspuns de la ei.. Presupun ca o sa imi raspunda mai pertinent/repede la intrebari daca plasez o comanda..
Ce telefon ai acum? Dupa mine, daca nu e un upgrade la telefonul pe care il ai, nu l-as lua.

#352
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014
Nu mai am niciun telefon, am avut un Redmi Note 4 dar l-am vandut. . L-am comandat, sper sa fie totul in regula..

#353
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006

View Postunpuisor, on 16 martie 2018 - 17:56, said:

Suna mai bine ala de china. Cu obiectiv mai deschis si oreo. Asa parca mai vin de acasa. Dar mureau daca puneau ma si mufa din aia usb type c?
Mda, revin la parerea mea cum ca nu mufa ar fi primul lucru la care ar trebui sa renunte Xiaomi pentru ca ar aduce doar avantajul simetriei mufei, in conditiile in care ar trebui sa schimbe inclusiv incarcatoarele (mufele) = costuri suplimentare.

In schimb tocmai mi s-a atras atentia asupra unui parametru: "contrastul ecranului". Intr-adevar cei de la Xiaomi stau prost la capitolul asta si cand am remarcat acest lucru la RN4 Qualcomm colegii de pe forum au sarit ca sa ma contrazica. Intre timp am trecut de faza "novice" si vad ca am (avut) dreptate Posted Image
Sunt tentat sa aleg intre Samsung J7 Pro si Xiaomi RN5 Pro, iar primul are un contrast al ecranului cu 37% mai bun decat al lui RN 5 Plus ! (Pe gsmarena.com apare doar valoarea contrastului la RN5 Plus, dar banuiesc ca acelasi ecran se va regasi si pe RN 5 Pro)

Probabil pe seria Mi lucrurile stau altfel, dar pana in 1500 lei nu am gasit un ecran stralucit(or) la Xiaomi, cu exceptia lui Xiaomi Pro cu al sau ecran Amoled care are o valoare a contrastului de 3800. Am fost "la mustata" ca sa-l cumpar, dar nu-mi pare rau! Acum ma folosesc de RN3 Mediatek si dupa o alta experienta cu Lenovo P70 Mediatek m-am convins ca deocamdata e bine sa evit aceasta marca de procesoare Posted Image In schimb, RN4 Qualcomm, merge ca uns !

#354
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014
Ai Mi Note 2 cu amoled pana in 1500 de lei ( e 1090 pe aliexpress).

#355
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 28.04.2003
Mi note 2 e ok dar zic astia ca nu are luminozitatea ecranului foarte buna.
In principiu cam orice telefon de la xiaomi din ultimii 2-3 ani are ecranul ok. Problema e ca suntem foarte tentati sa folosim sticla de protectie si atunci se impute treaba. La Leeco al meu fara sticla sau folie arata ecranul de plangi langa el, sharp, luminos, si tot ce vrei tu. Cu sticla de protectie plangi ca se vad degete, reflexii si alte prostii. Si la xiaomi e la fel. Si cam la toate.
Cred ca ar fi fost mai bine daca producatorii astia scoteau ecrane fara protectie gorilla fas si alte din astea si investeau in sticla tempered glass interschimbabila care sa ofere o vizualizare buna a telefonului. In felul asta castigau si ei si noi. Noi ca puteam sa schimbam sticla de calitate, si ei ca mai faceau un ban in plus.

#356
amire2010

amire2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 12.11.2010
https://twitter.com/...530566114717697
http://www.mi.com/id...i-note-5/specs/
se pare ca pe 25 se da drumul la varianta globala cu banda 20 , inca 7 zile

#357
spavian

spavian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,298
  • Înscris: 09.12.2005
Super tare.

#358
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006

View Postoverseas, on 13 aprilie 2018 - 16:12, said:

1000 lei, utilizare generala, fara jocuri; sunt pretentios la partea de navigatie, cu 2 terminale diferite Waze se misca f incet in intersectii; multumesc

View Postunpuisor, on 13 aprilie 2018 - 16:18, said:

pai mi a1 / redmi 5 plus / redmi note 4. Toate cu 64/4 giga.

Pentru Waze nu trebuie 64/4 GB. Eu am 32/3 GB si mi se par resurse suficiente pentru zecile de aplicatii instalate. Mai degraba trebuie atentie la ceea ce inseamna accesul la internet si la sateliti. Plus o recomandare personala: NU cu procesor Mediatek, ci Qualcomm. I-am dat fie-mii RN4 Qualcomm primind in schimb RN3 Mediatek. Acum inteleg de ce nu mi-a placut nici Lenovo P70 Mediatek Posted Image
Revin. Pentru Waze conteaza:
1. datele mobile ca sa ai informatii in timp real. In functie de ce furnizor folosesti trebuie sa fii atent ca telefonul sa aiba respectivele benzi. Bineinteles ca degeaba ai benzile daca nu ai viteza si acoperire din partea furnizorului.
2. GPS-ul. Sa fie cu A-GPs, adica GPS-ul sa fie asistat suplimentar prin Wi-Fi si date mobile pentru o localizare suplimentara, mai precisa. Bun si GLONASS-ul. Din cate stiu eu pozitionarea in Romania se face mai precis prin satelitii rusesti, GLONASS.
3. sa incetinesti viteza prin intersectii, ca o recomandare personala, pentru ca aplicatia sa apuce sa proceseze informatiile. In conditii meteo nefavorbile (ceata, ploaie) conexiunea cu satelitii se face mult mai greu.

Ca o picanterie: pe vremuri cei de la "Divertis" aveau o vorba cum ca "satelitii GPS iti aratau pe unde ar fi trebuit sa o iei" Posted Image. E adevarat ca pe vremea aia procesoarele GPS-urilor erau single core, de doar 0,4GHz Posted Image

#359
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
daca aveai de 400 Mhz erai boier, erau unele si cu cpu de 250 Mhz

#360
xxelu

xxelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 05.11.2006
Corect! Cand mi-am luat Mio Moov 500 eram cel mai bengos din cartier cu 400MHz si "uriasul" ecran de 4,7 " Posted Image
Acum pun in parbriz clatita de 5,5'', pe numele ei de cod RN4 Posted Image
Si probabil peste o luna va urma una de 5,99''Posted Image Cel putin asa imi promit aici cei de la PC Garage Posted Image

Asa ceva nu am mai vazut! Sa se vanda... nevanzarea Posted Image

Deci cine vrea sa aiba Redmi Note 5 Pro, din Ro, poate sa-l comande chiar de astazi. Posted Image

Ma asteptam la acest pret, in Romania, macar pentru ca vorbim de o... "trufanda". In ultimul timp lui R5Plus i-a scazut pretul de vanzare, probabil din teama comerciantilor de canibalizarea lui de catre noul RN5Pro.

Edited by xxelu, 24 April 2018 - 20:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate