Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Bani din reciclare

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
Bună seara !

Sună stupid, dar întrebarea mea este, se pot face bani din recliclare, din colectare de pet-uri, hârtie și sticlă ?

#2
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Si inca f multi!

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
din cîte am văzut, ioropianul din noi pune pe categorii cît de cît gunoiul
avem doo mari probleme
1 ţîganili care vine şi dă pă jos, amestecîndu-le artistic doar din pură curiozitate anatomică... chemarea sîngelui...(că rumînul a ajuns atît de calic încît şi de hîrtia igienică folosită... greu se desparte)
2 maşina gonoier, care are un singur compartiment.
stai şi minunezi ca tîmpitul ioropian cum sunt amestecate tomberoanele...după truda ta de tîmpit să le pui pe categorii.

referitor la banii făcuţi din reciclare, de 30 de ani nu face nimeni. cu gropile da!
concluzia?
caută altă nişă
părerea mea, departe de fraierii ioropieni de aici. cît mai departe, cu atît mai bine pentru tine,

Edited by sarac.lipit, 09 October 2017 - 18:41.


#4
Vyorela

Vyorela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 06.12.2016
Da, stiu un tip care recicleaza  sticle si apoi le vinde pe net pe un forum  astro zicand ca sunt lunete:)

#5
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
@ initiator:
In Bucuresti - unde locuiesc - colectam separat plastic (pet-uri) / hartie si cartoane / sticla de sticla.
Cei care se ocupa de curatenia din bloc le strang si le predau unui tip care vine, le cantareste, le preia si le plateste (asta le si da saci in care sa stranga frumos, pe caprarii chestiile reciclabile). Acum... nu cunosc detalii, dar tipul respectiv presupun ca le da mai departe - deci da, se pare ca se fac bani din reciclare.
Le convine si femeii de serviciu (la cat poate sa stranga de pe urma unui bloc cu 35 de apartamente) si celui care preia toate astea.

Edited by BlueKing-69, 09 October 2017 - 19:00.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 sommne, on 09 octombrie 2017 - 18:27, said:

Bună seara !

Sună stupid, dar întrebarea mea este, se pot face bani din recliclare, din colectare de pet-uri, hârtie și sticlă ?

Mai mult din doze de aluminiu, dar trebuie sa poti colecta volum mare de doze si sa ai o solutie de compactare...  Scoti niste bani de mancare, nu te imbogatesti... ca n-ar mai munci nici drk la patron, toti ar umbla prin parcuri dupa cules doze.

 BlueKing-69, on 09 octombrie 2017 - 18:57, said:

dar tipul respectiv presupun ca le da mai departe - deci da, se pare ca se fac bani din reciclare.
Le convine si femeii de serviciu (la cat poate sa stranga de pe urma unui bloc cu 35 de apartamente) si celui care preia toate astea.

Nu stiu in ce masura ala care le urca in masina, le si plateste.. stiu ca e o chestie convenita contractual cu firma de curatenie, ca femeile sa adune selectiv si sa predea la masina...  Acum nu stiu daca le plateste lor direct cineva, sau la firma de curatenie... habar n-am.

#7
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
@BlueKing-69 Din câte se pare, un răspuns încurajator. Se pot recicla și ambalaje de la alimente, nu ?

#8
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

 rosix, on 09 octombrie 2017 - 19:11, said:

Nu stiu in ce masura ala care le urca in masina, le si plateste.. stiu ca e o chestie convenita contractual cu firma de curatenie, ca femeile sa adune selectiv si sa predea la masina...  Acum nu stiu daca le plateste lor direct cineva, sau la firma de curatenie... habar n-am.  
Le plateste baiatul ala. Nu este de la firma de salubrizare, este un cineva privat.
Oricum, eu vorbesc de sectorul 4, aici este mai complicat cu firma de salubrizare din acest an... au gonit REBU si provizoriu [provizoriu forever] de aslubrizare se ocupa ADP-ul primariei.

PS:
Uitasem... intr-adevar, si doze de aluminiu se preiau.

#9
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
La mine în comuna a fost un băiat tânăr la 20si ceva în Anglia la reciclări....
După vreo 2 ani a venit acasă și a deschis o firma de reciclare a inchis contracte cu primarii pe o zona mai extinsa.
A pus peste tot ceva cuști în care lumea arunca pet-uri.
Are o presa și le face balot.
Sa știți ca nu lucreaza pe minus, are deja vreo 3 sau 4 ani.

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bGJZcHgqX1g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ion_de_la_Raion, 09 October 2017 - 20:22.


#11
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017

 Vyorela, on 09 octombrie 2017 - 18:45, said:

Da, stiu un tip care recicleaza  sticle si apoi le vinde pe net pe un forum  astro zicand ca sunt lunete:)
Tavi Florian?

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Movimento terra,reciclaggio nettezza,smaltimento refiuti industriali.Luati pe paine de la verisorii latini.AKA cosche,familii zonale.De studiat si situatia din USA.  Da sant si/n Ro.  /crocodiliPosted Image /

#13
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Daca vorbim de deseurile generate la tine in casa, probabil poti sa iti cumperi un pachet de tigari pe saptamana.
Daca ai un microbuz si nu ti-e rusine sa te murdaresti, poti merge sa strangi deseuri prin parcari, locuri de gratar in aer liber samd si poti castiga lejer 400-500 lei pe zi.

#14
sommne

sommne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 31.07.2012
@TinCup Pe timp de vară, da, aș putea. Știi cumva și în ce parcări se colectează astfel de deșeuri și cine le plătește ?

#15
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 BlueKing-69, on 09 octombrie 2017 - 19:19, said:

Le plateste baiatul ala. Nu este de la firma de salubrizare, este un cineva privat.

Acum știi... Chestia asta nu este legală. Dacă vrea cineva să-i închidă toată treaba, îi face reclamație la Garda de Mediu și-i ard ăia o amendă de nu mai știe pe unde s-o ia. Nu ai voie să faci colectare de la populație fără autorizație în acest sens, trebuie să fii autorizat ca firmă de salubrizare, cu tot ce ține de asta, mașini, angajați, toate cele. Dacă vrei să faci colectare pe cont propriu, trebuie să le preiei la poarta centrului de colectare.

@OP - Bani se pot face, însă la nivelul de centru de colectare. Nu poți face bani cu deșeurile dintr-o gospodărie și nici din cele generate la firme. Adică le poți valorifica direct la valorificator, poți lua un ban pe ele, dar te costă transportul și colectarea mai mult decât primești. Cu atât mai puțin să aduni de pe stradă sau de pe la prieteni. Depinde la ce nivel pui problema, pentru că nu-mi dai seama.

 TinCup, on 10 octombrie 2017 - 10:49, said:

Daca ai un microbuz si nu ti-e rusine sa te murdaresti, poti merge sa strangi deseuri prin parcari, locuri de gratar in aer liber samd si poti castiga lejer 400-500 lei pe zi.

Știi câte PET-uri trebuie să duci la un centru ca să iei 400 de lei? 500 kg. Jumătate de tonă. Îți dai seama ce înseamnă asta în PET-uri? Câteva microbuze de care zici tu, pline ochi. Vreo 20.000 de PET-uri dacă unul are 20g. Cât să aduni... Cred că orice altă activitate ai face, ai putea ieși mai bine. Să te plimbi aiurea pe stradă, să adunii banii de pe jos, câștigi mai mult decât dacă din adunatul de PET-uri. Cei care o fac o fac pentru că sunt efectiv la limită. Nu se îmbogățesc din asta.

#16
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Faci cateva confuzii.. in primul rand colectare deseuri si salubrizare sunt activitati diferite (legate oarecum), dar necesita autorizatii diferite.
Legat de cantitati.. in Bucuresti sunt centre de colectare care platesc 1.2 RON/kg pentru PET, e vorba de 333 kg pentru 400 lei si crede-ma, daca sunt presate incap intr-un microbuz.
In plus, daca tot mergi la colectat strangi si doze de aluminiu, care se platesc cu 3-4 RON/kg si ocupa volum mult mai mic.
Am venit odata de la Timisoara la Bucuresti cu un microbuz gol, si am vrut sa vad daca pot sa-mi platesc drumul cu deseurile colectate, dar n-am oprit decat in vreo 2 parcari din lipsa de timp, dat tot am castigat aprox 100 RON.
Un aurolac mai rasarit castiga linistit 100 Ron pe zi, stiu cativa care fac si 3-400, asta in conditiile in care 'concurenta' intre ei e mare.

@sommne: eu spuneam sa colectezi deseurile PET/aluminiu din parcari/locuri de picnic, pe care sa le transpoti cu un microbuz si sa le vinzi la centre de colectare in oras.

#17
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 TinCup, on 11 octombrie 2017 - 09:43, said:

Faci cateva confuzii.. in primul rand colectare deseuri si salubrizare sunt activitati diferite (legate oarecum), dar necesita autorizatii diferite.

Asta am zis și eu. Ca firmă autorizată pentru colectare deșeuri în vederea valorificării, nu te poți duce pe stradă să strângi gunoaie pentru că îți trebuie autorizație pentru colectarea deșeurilor de la populație (salubrizare). Treaba cu luatul deșeurilor din gunoaie e ilegală cât timp nu ești firmă de salubrizare. Gunoiul ăla se consideră proprietatea lor, nu comună, a populației.

Să zici că "faci bani", faci, că iei, nu dai. Dar nu e eficient. Să iei vreo 10.000 de PET-uri la mână, să le presezi ca să-ți intre în microbuz, e muncă multă, plătită prost. Mai bine te angajezi la un centru de colectare și le faci ălora sortarea. Că ai zis tu că ți-ai scost banii de benzină... Nu știu în ce parcări ai oprit tu de ai găsit așa cantități de deșeuri, chiar îmi vine foarte greu de crezut. Totuși, să zicem, ți-ai scos banii de benzină, nu și pe cei de muncă.

O doză de aluminiu are 15g. Ai nevoie de 67 de doze pentru un kg. Vreo 2500 de doze pentru 100 de lei. Unde găsești atâtea doze? Dintr-un tomberon de deșeuri municipale amestecate, de lângă o cârciumă, probabil că aduni maxim 100.

Nici dacă te plimbi între pubele de colectare selectivă... Cât să aduni. Nu încape efectiv în pubelă cât ai vrea tu să aduni. Pe un tomberon plin de doze nu iei mai mult de 150 lei. Și nu ai cum să găsești tomberon plin cu doze.

Nu-mi dau seama cum poate face un aurolac 100 lei pe zi. Nu are efectiv cu ce să transporte, chiar dacă ar găsi cantități mari. Într-un cărucior de-ăla cum ai ei, nu poți căra un volum mai mare de 2-300 litri.

Bani faci dacă-ți un centru de colectare și cumperi deșeurile la poartă. Ai vreo doi angajați să le sorteze, pe urmă le vinzi mai departe către valorificator. Dacă vrei să aduni, poți aduna de la firme, pe bază de contract. Magazine, cârciumi, faci contract cu ei, le iei săptămânar, odată la două săptămâni deșeurile de aluminiu, PET, hârtie.

#18
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006

 SmurfK, on 11 octombrie 2017 - 10:12, said:

Asta am zis și eu. Ca firmă autorizată pentru colectare deșeuri în vederea valorificării, nu te poți duce pe stradă să strângi gunoaie pentru că îți trebuie autorizație pentru colectarea deșeurilor de la populație (salubrizare). Treaba cu luatul deșeurilor din gunoaie e ilegală cât timp nu ești firmă de salubrizare. Gunoiul ăla se consideră proprietatea lor, nu comună, a populației.
Dam in alte discutii :)
Nu exista nicio lege care sa spuna ca firma de salubrizare este proprietara gunoiului necolectat. Firmele de salubrizare sunt monopoluri ale unor baroni locasi, si de aceea li se trec multe cu vederea si chiar se dau legi care sa-i ajute (gunoiul e o afacere super banoasa in orice tara), dar o asemenea lege nu exista. E chiar stupid sa spui ca produse (sau resturi din produse) cumparate de populatie, aflate in recipiente proprietatea lor devin in mod magic magic proprietatea firmei de salubritate. Exista o lege legata de clopotele pentru colectare selectiva, dar nu pentru tomberoanele de gunoi. Deasemenea, in multe orase exista HCL'uri care sunt invocate (in mod gresit, parerea mea) de politia locala pentru a da amenzi celor care strang deseuri din tomberoane, dar aceste HCL de obicei interzic depozitarea deseurilor si aruncatul de gunoi pe domeniul public, nu explicit cautatul in tomberoane. Un abuz, dar fiind pusculita unui baron local vs un om al strazii, cu cine crezi ca tine politia locala?
Chiar si in tari civilizate, cu o industrie a reciclarii foarte bine pusa la punct, tot se permite oamenilor strazii sa colecteze deseuri si sa le vanda. De ce? Altfel ar fura sau da in cap. Mai bine le lasi o portita sa faca ceva util si sa castige niste banuti pentru bautura, decat sa-i sicanezi cum face politia locala in unele orase din Romania cu o inversunare demna de o cauza mai buna. Mi se pare strigator la cer ca nimeni nu are nicio problema cu miile de gropi de gunoi ad-hoc din jurul oraselor din Romania, unde lumea arunca de la materiale de constructii pana la mobila veche pentru a nu plati tarifele -exagerate, e drept- ale firmelor de salubrizare, dar daca un om al strazii strange deseuri dintr-un tomberon, trebui amendat.
Si firmele de salubrizare au facut exact 0 pentru reciclare, asta fiind motivul principal pentru care Romania e in infringement pentru deseuri. Pana si ce se colecta selectiv de populatie a fost aruncat tot pe groapa de gunoi, pentru ca era mai rentabil pentru ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate