Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Reglare culori TV 4K UHD LG!

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 24.05.2014
Salut!De curand mi_am achiziționat un tv Led Smart LG 4K Ultra HD de 108 cm!Din pacate nu reușesc sa găsesc varianta ideală de reglare a culorilor!Ce caracteristici aveti la culori?Multumesc!
Acesta este modelul https://m.emag.ro/te...v/pd/D5PKHDBBM/

Edited by mediasettv, 09 October 2017 - 16:49.


#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Se numeste calibrare, un proces minutios, efectuat de persoane pricepute folosind scule nu chiar ieftine.

#3
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 06.11.2014
Ce calibrare sa faci unui entry level cu panou RGBW? Daca l-ai setat si tot nu-ti place imaginea, ii faci retur si cumperi altceva.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Este al 877656 topic pe tema asta.
Fiecare isi regleaza culorile absolut cum vrea, este o chestie subiectiva.
Daca eu iti dau setarile mele... poate nu-ti plac absolut deloc.

Sau, cum zicea colegul mai sus, servicii profesionale, parca incep de la 50 de lei.
Dar, din nou, fiind vorba de ceva subiectiv, poate nici asa nu iti place ce iese :)

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

 iZet, on 09 octombrie 2017 - 16:45, said:

Ce calibrare sa faci unui entry level cu panou RGBW?
Marketing-ul il face sa pare mai interesant, cand auzi de ''TV 4K UHD'' te gandesti ca ai cel mai jmecheras televizor din Ro.

#6
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
A venit cu Magic Remote?

Selecteaza modul Cinema la video. Este singura optiune ok.
Mai ai si doua moduri ISF Experts, una pt camera luminoasa si una pt camera intunecata, si alea sint ok.

Daca nu te multumesc acestea, da niste detalii de ce anume nu te multumesc

Edited by unbrutus, 09 October 2017 - 17:35.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Scoate din efectele de culoare si o sa fie mai rezonabil.

#8
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 24.05.2014

 unbrutus, on 09 octombrie 2017 - 17:05, said:

A venit cu Magic Remote?

Selecteaza modul Cinema la video. Este singura optiune ok.
Mai ai si doua moduri ISF Experts, una pt camera luminoasa si una pt camera intunecata, si alea sint ok.

Daca nu te multumesc acestea, da niste detalii de ce anume nu te multumesc
Magic Remote cadou (separat)!

Edited by mediasettv, 09 October 2017 - 17:43.


#9
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 06.11.2014
Te-au fraierit cu telecomanda si acum stai si suferi :))

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 mediasettv, on 09 octombrie 2017 - 16:38, said:

Salut!De curand mi_am achiziționat un tv Led Smart LG 4K Ultra HD de 108 cm!Din pacate nu reușesc sa găsesc varianta ideală de reglare a culorilor!

Nu stiu ce preferinte de culori ai de la un TV dar sa stii ca n-ai sa nimeresti culorile ideale doar butonand o telecomanda pe un "cheap tv pannel".  
Dar, daca vrei sa incerci ceva, incepe prin a reduce drastic din orice luminozitate, astfel incat sa capeti ceva adancime de culoare.. Nu e o metoda stiintifica, o sa se vada un pic intunecat, dar e primul lucru pe care poti sa-l incerci singur, in regim amator, pentru a obtine o calibrare care sa te satisfaca cat de cat.

#11
mediasettv

mediasettv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,237
  • Înscris: 24.05.2014

 iZet, on 09 octombrie 2017 - 17:55, said:

Te-au fraierit cu telecomanda si acum stai si suferi :))
Il pot returna in 30 zile, nu asta este problema!Mi_am dorit prea mult un 4k LG.
Mai detin un HD Ready de la LG si am fost multumit de această marcă pana la acest 4 k.
Pana si celălalt tv full hd Philips mi se pare ca are culori mai ok. Ecranul nu este destul de luminos si clar la acest 4K.Calitate mai buna există pe internet si pe canalele HD, cele SD sunt la pământ.

Edited by mediasettv, 09 October 2017 - 18:47.


#12
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 06.11.2014
Asta e problema RGBW-ului, si mai ales a tv-urilor entry level de la LG. Sunt ieftine, te atrag cu telecomanda "minune" dar stau prost pe imagine. Daca mai ai noroc si cu erorile cauzate de memoria insuficienta...

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 mediasettv, on 09 octombrie 2017 - 18:23, said:

Il pot returna in 30 zile, nu asta este problema!Mi_am dorit prea mult un 4k!Sper sa gasesc varianta ok a culorilor!Ecranul nu este destul de luminos si clar!Calitate mai buna există pe internet si pe canalele HD, cele SD sunt la pământ!
nu mi-ai spus de Cinema si de ISF Expert... le-ai incercat?
Pe SD se vede prost pe orice TV, de la orice producator.
Trebuie mentionat ca nu prea exista continut 4K mai ales in Ro, avantajele fiind minime, nu merita practic.
Panelul folosit fiind un RGBW, nu este considerat 4K veritabil oricum. LG spune ca e, dar matematic nu prea.

Ai 5 semne de exclamare in postul tau, dar lipsa spatiu intre propozitii... uita-te atent, mai vezi la cineva atatea semne de exclamare?

#14
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 iZet, on 09 octombrie 2017 - 17:55, said:

Te-au fraierit cu telecomanda si acum stai si suferi Posted Image)
adica?

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Despre LG se stie ca e "cheap panel", adica televizor pentru tot poporul... nu se vede ca pe OLED, clar, iar in magazin e pe setari maxime de orice fel, ca sa te minunezi de culori... Acasa nu-l poti tine pe setarile maxime de luminozitate: consumi curent aiurea si ledurile se duc drk in 5 ani, asa ca orice varianta ceva mai intunecata e de dorit. Asa ca primele reglaje - luminozitate si contrast down, pe trasnmisie de preferat HD.. pana incepe sa-ti placa adancimea de culoare.  Daca te obisnuiesti sa-l tii mai intunecos, o sa vezi ca o sa-ti placa mai mult cum se vede in HD (ca in SD orice transmisie e moartea pasiunii pe TV 4k, din motive de rezolutie mare, se stie).  E tot ce poti face la un cheap panel, eu nu m-as complica cu reglaje avansate la un televizor comun. La un OLED, da.. primul lucru pe care l-as face as chema un baiat priceput cu jucariile dupa el si l-as plati sa-l calibreze.

Edited by rosix, 09 October 2017 - 19:08.


#16
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 iZet, on 09 octombrie 2017 - 18:31, said:

Asta e problema RGBW-ului, si mai ales a tv-urilor entry level de la LG. Sunt ieftine, te atrag cu telecomanda "minune" dar stau prost pe imagine. Daca mai ai noroc si cu erorile cauzate de memoria insuficienta...
Telecomanda si WebOS sint peste cam tot ce exista pe piata la alti producatori la nivel de Smart TV.
LG e producatorul de paneluri pt cam toate monitoarele profesionale din lume, inclusiv pt monitoarele de 1000 euro, inclusiv pt Apple

Insa daca ii poti recomanda ceva omului, de ce nu o faci, a precizat ca il poate returna... baga ceva mai bun si eventual si apropiat ca pret

#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Are alternative semnificativ mai bune in gama aceia de pret?

#18
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 rosix, on 09 octombrie 2017 - 19:02, said:

Despre LG se stie ca e "cheap panel", adica televizor pentru tot poporul... nu se vede ca pe OLED, clar, iar in magazin e pe setari maxime de orice fel, ca sa te minunezi de culori... Acasa nu-l poti tine pe setarile maxime de luminozitate: consumi curent aiurea si ledurile se duc drk in 5 ani, asa ca orice varianta ceva mai intunecata e de dorit. Asa ca primele reglaje - luminozitate si contrast down.
LG cheap panel? hmm... au dat-o in bara cu RGBW un pic, dar si samsung iti vinde QLED care doar seamana la denumire cu OLED dar nu are nicio treaba cu acesta...

Cam toate TVurile au setare de magazin, care insa o poti usor inchide cand il testezi.

Acasa il poti tine pe ce doresti tu, cum sa nu, si nu, nu se duc LEDurile :)
Daca nu ma insel, modelul asta are senzor de lumina si il poti seta pe Auto la luminozitate. Daca iti bate soarele in camera, il tii pe cat e nevoie, nu stai sa te gandesti ca "tin LEDurile un an mai putin".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate