Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

automatica si calculatoare timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
andreipacala12345

andreipacala12345

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 08.10.2017
salutare am o intrebare (nu pentru mine ci pentru varamea) intentioneaza sa dea la facultatea de mai sus si are o nelamurire:informatica la aceasta facultate se incepe de la 0?astept raspunsuri doar  de la absolventi si proaspat absolventi!

#2
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Se incepe de la 0, dar in cateva saptamani se trece prin toata materia pe care trebuia sa o acumuleze in liceu , pentru ca 90% din studentii de la o facultate de profil au deja notiunile de baza

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,818
  • Înscris: 13.07.2011
facultatea este ultima reprofiliere intr-un domeniu. Daca te duci la o facultate de specialitate, este preferabil sa ai ceva cunostinte. Daca eu liceul l-am facut la real si dupaia ma duc la o facultate de informatica fara sa am cunostinte o sa imi fie tare greu.

Mai ales informatica, care cere cel putin notiuni de baza in diferite limbi de programare, sa inveti totul la facultate de la 0 este greu.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postandreipacala12345, on 09 octombrie 2017 - 15:13, said:

informatica la aceasta facultate se incepe de la 0?
Toate te iau de la zero dar pe repede inainte.

#5
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
Se face o recapitulare, nu te cam ia nimeni de la 0 desi in programa asta scrie. Cand intr-un curs de 2-3 ore ti se predau notiuni care in liceu s-au predat intr-un an de zile numa numit de la 0 nu este. Been there done that deci stiu despre ce vorbesc.

#6
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Exact, este de la 0 dar ca în poveștile cu Harap Alb: profesorul predă într-o lună cît cel de la liceu într-un an (sau mai mult).

În plus la informatică contează și dificultatea temelor/problemelor/programelor de făcut.
Doar cu "for" și "printf" :
- la liceu ți se dă să faci un program care să afișeze toate numerele de la 1 la 10
- la facultate ți se dă să faci un program care să calculeze pînă la ce index termenii șirului lui Fibonacci dau ca sumă un număr care să satisfacă condiția... xxx   (de exemplu)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate