Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Outlander vs Santa Fe2 vs Forester vs A4 vs C-Klass

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
gabriel1989

gabriel1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.02.2012
Salutare,
Doresc sa achizitionez o masina sh, pana in 7000 e, cu km decenti, pe care eu personal voi merge in Germania in perioada imediat urmatoare, (o luna maxim) sa o aduc si m-ar interesa o parere si anume:
Intre Mitsubishi Outlander 2008, Hyundai Santa Fe 2008, Subaru Forester 2008, Audi A4 2008, Mercedes C- Klass 2008-2010, Skoda Octavia 2008-2010 sau chiar BMW X3 2005-2007, ce ati alege?
Ce ma intereseaza cel mai tare sunt urmatoarele: un motor pana in 2.3, siguranta, dotari (dublu climatronic, scaune incalzite si cruise control). As prefera benzinarele (pt un consum decent pana in 11-12%) dar nu zic nu nici la cele diesel.
Suv-urile imi plac pentru pozitia la volan mai inalta, pentru tractiunea 4X4 si pt siguranta mai mult.
Mercedesul e visul meu dar sunt deschis si spre alte modele. Sotia nu prea e impacata cu tractiunea spate, dar cu siguranta va conduce si ea. Sincer nici eu nu am condus doar masini cu tractiune fata dar nu e imposibil.
Astept pareri cu argumente pro si contra de la posesori de astfel de autoturisme cu problemele cel mai intalnite si avantaje/dezavantaje.

Edited by gabriel1989, 09 October 2017 - 13:26.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
De ce pana in 2.3 ? Locuiesti in alta tara ? :))
Mergi pe ce iti place cel mai mult, adica Mercedes.

#3
gabriel1989

gabriel1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.02.2012
Pai deh, pentru un impozit decent. Nu sunt dispus sa dau la hoti, bani munciti, ca altfel as fi mers pe un S-Klass w220 4.3 V8 .
La un 2,2 stiu ca e undeva la 700 lei impozitul, si in mare pare ok.
Sincer C-ul mi se pare cel mai aratos din toate. Dar si Suv-urile sunt tentante.
Nu stiu insa ca si costuri de intretinere cat ar costa, variantele enumerate.

Edited by gabriel1989, 09 October 2017 - 13:35.


#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Alege ce-ti place tie adica Mercedes si ca sa nu ai probleme cu tractiunea spate atunci alege varianta 4x4 (se numeste 4Matic).
Mie imi place A4 si exista verianta 4x4 (se numeste Quattro).
Eu sunt foarte multumit de A4 2011 cu tractiune fata si cutie de viteze automata. Singura masina "normala" care imi place mai mult e A6 C7 (2012+). Eu vreau tractiune fata, nu vreau 4x4 si nici tractiune spate asa ca Mercedesurile vin pe locul 2 in preferintele mele.
Poti sa te uiti si la:
- A4 Allroad = A4 cu suspensie mai inalta, praguri mai mari, roti mai mari si 4x4 ca dotare standard.
- Passat Alltrack = in genul A4 Allroad dar vezi ca nu toate sunt 4x4
- Octavia Scout = aceleasi observatii ca la Passat Alltrack
- Tiguan = suv foarte bun, pret bun, exista si varianta 4x4 dar si cu tractiune fata

Editare ulterioara: in bugetul de 7 mii euro numai Octavia Scout se incadreaza daca vrei 4x4 sau A4 cu tractiune fata sau C cu tractiune spate.

Edited by Kroghy, 09 October 2017 - 14:16.


#5
gabriel1989

gabriel1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.02.2012
Da stiu, dar pentru 4matic ar trebui sa aleg minim motor 3.0, ceea ce nu doresc. La Audi stiu ca sunt si quatro de 1.8 T.
Sincer, nu dispun de buget pentru a4 allroad, sunt mai piperate. In alegerea cutiei, nu stiu ce sa zic, mai mult spre manuala tind, stiu cativa prieteni cu automate stricate de la grupul Vag, asa ca...

Edited by gabriel1989, 09 October 2017 - 14:01.


#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Poti sa iei cutie manuala daca ti-e frica. Eu am avut incredere si sunt foarte multumit. Dupa aproape 2 ani de folosire nu am avut nici o problema in schimb am avut parte de confort si placere de la cutia automata.

Edited by Kroghy, 09 October 2017 - 14:11.


#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostKroghy, on 09 octombrie 2017 - 13:49, said:

- A4 Allroad = A4 cu suspensie mai inalta, praguri mai mari, roti mai mari si 4x4 ca dotare standard.
- Passat Alltrack = in genul A4 Allroad dar vezi ca nu toate sunt 4x4
- Octavia Scout = aceleasi observatii ca la Passat Alltrack
- Tiguan = suv foarte bun, pret bun, exista si varianta 4x4 dar si cu tractiune fata

Tu crezi ca se incadreaza cu bugetul ?

View Postgabriel1989, on 09 octombrie 2017 - 13:33, said:

Pai deh, pentru un impozit decent. Nu sunt dispus sa dau la hoti, bani munciti, ca altfel as fi mers pe un S-Klass w220 4.3 V8 .
La un 2,2 stiu ca e undeva la 700 lei impozitul, si in mare pare ok.
Sincer C-ul mi se pare cel mai aratos din toate. Dar si Suv-urile sunt tentante.
Nu stiu insa ca si costuri de intretinere cat ar costa, variantele enumerate.


Pana in 2.600cmc3 , impozitul e cam la fel ca la 2.1-2.2 , nu e diferenta mare deloc. Ce trece de 2.6 e mai mare.

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View PostTruculMagic, on 09 octombrie 2017 - 14:12, said:

Tu crezi ca se incadreaza cu bugetul ?
Ah, scuze, ai dreptate. Nu, nu se incadreaza la buget. Nu am luat in calcul bugetul.
Ramane Octavia Sout in calcule, A4 simplu cu tractiune fata, fara 4x4 si C simplu cu tractiune spate, fara 4x4.

Cateva exemple luate in viteza, in ordinea preferintelor mele
https://www.olx.ro/o...html#3361f4696f
https://www.autovit....orm#xtor=SEC-81
https://www.olx.ro/o...html#2688920605

Edited by Kroghy, 09 October 2017 - 14:20.


#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006
Ca si parere personala,din lista ta: C klasse,apoi Skoda Octavia.Apo oricare,prin tragere la sorti.

ps.
Daca-ti place sa stai inghesuit,alege Audi A4.

#10
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

View Postadisz, on 09 octombrie 2017 - 14:24, said:

Ca si parere personala,din lista ta: C klasse,
Daca-ti place sa stai inghesuit,alege Audi A4.
C e mai mic inghesuit decat A4 si ambele sunt din clasa medie. Daca clasa medie e inghesuita atunci clasele compacta sau mica ce mai sunt?

Edited by Kroghy, 09 October 2017 - 14:29.


#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Mercedes-ul o sa fie cel mai scump la intretinere este logic ai ales cea mai premium marca dintre toate celalalte. Ai bagat niste asiatice cu niste nemtoaice, care la calitatea materialelor sunt total diferite. Nu stiu cati dintre noi si-ar lua un Santa Fe in schimbul unui X3 spre exemplu.

Eu zic per total sa alegi dupa buget, dupa anul masinii si dupa kilometraj. Calculeaza consumul de benzina, service-uri, impozite. Dupa care vezi care sunt cele mai avantajoase si alegi dintre cele mai noi cu cei mai putini km.

Am avut un C-Class din 2012, ca masina mult peste cele mentionate de tine, ca masina este excelenta, era Kompressor care este extrem de fiabil.

#12
gabriel1989

gabriel1989

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.02.2012
Multumesc pentru informatii business11 .
Am mentionat ce modele imi plac, nu tin neaparat sa iau nemtoaice. Imi plac Suv-urile pentru siguranta care o ofera pozitia mai ridicata la volan, sau cel putin asa tind sa cred. In mare am facut ceva calcule dar nu stiu insa cu ce probleme se confrunta unele modele. De ex. am citit pe forum la Hyundai ca Santa Fe 2 ar fi problematic la articulatii si instalatia ectrica.
La fel, as alege un C kompresor, in detrimentul lui C220, normal ca intretinerea va fi ceva mai scumpa fata de celelalte.
Mitsubishi stiu ca fac masini destul de bune si fiabile in mare parte. Imi place Hyundai-ul pentru ca e masiv, unele au chiar 7 locuri, portbagaj mare, singurul "minus" daca il pot numi asa la Santa Fe ar fi designul interior, care la Outlander sau Forester (care sunt cam apropiate) exsista ceva mai mult gust.
Am uitat sa mentionez, masina o voi folosi ca si masina de familie, pentru un uz zilnic, servicu, excursii chiar si carat unele obiecte daca va fi nevoie.
Detin o nemtoaica de 7 ani aproape, (fara 3 luni) luata tot sh cu 100 mii km facuti pana in prezent numai de mine, un Opel Astra cu motor 1,6 si se apropie de 300 de mii, de care sunt extrem de multumit, consum, fiablitate, insa varsta apasa pe dansa si doresc si ceva mai spatios pentru viitor.

Edited by gabriel1989, 09 October 2017 - 15:57.


#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
daca doresti ceva mai spatios atunci un SUV este mult mai avantajos decat un C-Class sau un A4. Daca doresti totusi C-Class-ul sau A4-ul atunci iti recomand varianta break, deoarece ofera atat pe bancheta din spate cat si in portbagaj mult mai mult spatiu decat limuzinele.

Intr-adevar dintr-un SUV ai alta tinuta de drum si o alta vedere, deoarece esti ceva mai ridicat decat in C-Class/A4.

Parerea mea cand vine vorba despre un SH este ca masina este ca o tragere la loto. Ori ai ghinion, ori nu ai, iar cunoscutele probleme apar daca ai ghinion, dar nu are rost sa generalizam ca toate ar avea probleme. La un SH conteaza si cum a fost intretinut pana acum.

#14
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://autovitro-images.akamaized.net/images_autovitro/822052239_1_1080x720_skoda-octavia-19tdi-4-42008-onesti.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O Scoda Octavia Scout diesel 4x4 din 2008 la 5450 euro este ok? https://www.autovit....html#27ae670d97

#15
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Ar fi buna daca ar fi Octavia Scout numai ca aia din anunt nu e Scout ci Octavia normala.

Edited by Kroghy, 09 October 2017 - 17:39.


#16
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Pai tu amestetci clasele si masinile...Intai hotaraste-te ce vrei si apoi faci o lista de cateva masini din clasa aia.Nu poti compara suv cu break sau cu sedane.
Eu personal dintre toate as lua Santa Fe.De ce?Pentru ca sunt multicele la noi,piese gramada atat din dezmembrari cat si noi si mai ales ieftine la intretinere (in comparatie cu alte suv-uri).

#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostKroghy, on 09 octombrie 2017 - 17:38, said:

Ar fi buna daca ar fi Octavia Scout numai ca aia din anunt nu e Scout ci Octavia normala.
nici km nu cred ca sint reali

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

View Postxmanyacs77, on 09 octombrie 2017 - 17:34, said:

[ https://autovitro-images.akamaized.net/images_autovitro/822052239_1_1080x720_skoda-octavia-19tdi-4-42008-onesti.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O Scoda Octavia Scout diesel 4x4 din 2008 la 5450 euro este ok? https://www.autovit....html#27ae670d97

mi se pare scumpa, la banii astia gasesti modele si mai noi in Germania. Banuiesc ca si samsarul doreste sa castige o paine.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate