Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 

Recomandare monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
madutzu25

madutzu25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 07.10.2013
Salut. As avea nevoie de un monitor nou, FullHD si de 24 cred ca ar fi ideal sau maxim 27
Monitorul va fi folosit la vizionat filme si pentru jocuri :  Cs Go, Fifa 17, The Crew..
Monitorul va fi achizitionat din Anglia
Buget 300lire la nevoie mai pot creste bugetul

Lq calculator am placa video Nvidia 960 4gb.
Multumesc

Edited by madutzu25, 09 October 2017 - 11:42.


#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
La 1920x1080 cel mai mare monitor cu o imagine decenta este de 24" ..... mai mare de atat si pixelii devin foarte deranjanti (cel putin pentru ochii mei).
Poti sa optezi pentru un IPS ultrawide (2560x1080) si pentru filme va fi pur si simplu superb.

Pentru filme ai nevoie de culori frumoase si de unghiuri decente ... asadar un TN nu prea merge ....
Pentru jocuri probabil ca cel mai bine ar fi ceva cu refresh rate mai maricel, eventual G-sync ...

Oricum, pentru ca ambele caracteristici sa fie indeplinite (panel VA sau IPS si refresh rate mai maricel) trebuie sa mai cresti un pic bugetul, peste 400 de lire.
Ma uit pe amazon.co.uk dupa niste oferte ... dar trebuie sa te decizi ce primeaza pentru tine ... jocurile sau filmele.

Edited by ro_explorer, 09 October 2017 - 12:24.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La birou am un monitor de 21,5" HP, full HD şi-ţi confirm că, în anumite situaţii, pixelii se observă lejer cu ochiul liber. La 24" va fi un chin să citeşti texte scrise cu font mai mic de 10, iar la 27" nici nu merită să te mai uiţi.
Acasă am un monitor Dell cu rezoluţie 2K, de 24" şi pot să-ţi spun că este o plăcere să privesc la el, indiferent ce anume. Pentru rezoluţia 2K, diagonala maximă admisibilă pentru confort este 27".
Rezoluţia full HD începe să devină o amintire, având în vedere tot mai multe produse care filmează la rezoluţie 4K.
Indiferent ce monitor ai alege, Dell să fie.

#4
madutzu25

madutzu25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 07.10.2013
Mai mult jocurile primeaza..

Cs Go joc cel mai mult

#5
madutzu25

madutzu25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 07.10.2013
Am un buget de 500 lire,

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
hai termininati cu ochii vostri de vultur, conteaza la ce distanta stati fata de monitor, pixelii ii vedeti pentru ca stati cu nasu lipit de ecran....

Edited by arg, 11 October 2017 - 07:18.


#7
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Vino în 2017 prietene. Așa-i ca nu ai lucrat niciodata pe un ecran de tip "retina" de la un MacBook sau pe un monitor 4k de 32"?
Odată ce faci unul din lucrurile astea, aproape orice alt monitor se va părea ca are pixelii cât China.
Monitorul se ține la o lungime de braț în față.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
rezolutie 4k pe 32 de pe la 1m incepi sa-i vezi punctele.
alt aspect de dinainte de 2017 (fara prietene) e grosimea liniilor dintre pixeli....

te-ai gandit ca poate-mi place sa vad pixeli?
chiar crezi ca sti pe ce monitoare lucrez si am lucrat?

uite ca acu' fac editarea foto pe un 42 full hd la cca 80-90cm, de se vad pixeli ca la balamuc, dar se vede orice greseala din poze...

cand am vazut poza de aici nu mi-a venit a crede cat este de lucrata, cum si cat se vede ceea ce sa editat in poza.

Edited by arg, 11 October 2017 - 09:58.


#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Te referi la poza din ultimul post? La aia nu ai ce prelucra prea mult. Are zgomot la greu și aberații de la lentila încât trebuie sa o repari pe zone și nu știu dacă merita efortul. Defectele pe poza aia se vad clar și pe telefonul de pe care scriu acum.

Ca să editezi foto la nivel acceptabil ai nevoie de monitor de rezoluție cât mai mare și cu un gamut cât mai aliniat la srgb.

Succes la editare foto de calitate pe 1080 la 42"...

Edited by ro_explorer, 11 October 2017 - 10:06.


#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
nu ma refeream la poza mea, la care punctul de focus e undeva in stanga jos... si la care asa am vrut sa iasa.

vezi tu, aici e prolema cand editezi pe telefon.... sau ma rog pe ecrane mici cu densitate mare de pixeli iti trebuie o lupa...

Edited by arg, 11 October 2017 - 10:14.


#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Aaa .. portretul te referi ? (am trecut pe PC si acum vad linkurile cum trebuie) ... pai ala e bokeh de la o focala foarte mica .... superb incadrata si fara prea multa post-procesare (este un pic dar nu exagerat).

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
se vede, se vede procesarea, dar trebuie un zoom, "sa intri in poza", car despre "superb" e doar o chestie subiectiva

si-in poza mea care nu-ti place si de care nu-s mandru, pentru ca e doar un studiu, e tot bokeh

Edited by arg, 11 October 2017 - 10:20.


#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Nu vorbeam de poza ta aia care "nu imi placea" si de ce mi-a aparut ca singura poza pe o pagina unde Tapatalk m-a dus cand am dat click pe linkul tau ...

Attached File  Screenshot_2017-10-11-10-20-52.png   852.98K   5 downloads

Sorry de confuzie.

Poza ta e OK, dar prea "omogena" in ce priveste culoarea (parerea mea). E curata, respecta regulile de incadrare si focus ... dar e prea "verde" ...
Nu sunt nici pe departe profesionist dar ma pasioneaza fotografia ... asa ca mai stiu una-alta despre domeniul asta (dar deja deviem de la subiect).

Revenind la monitoare, eu imi procesez toate pozele in LR si/sau GIMP (dupa ce se preteaza mai bine in cazul respectiv) folosind ori un macbook pro retina ori pe un 1440 la 27" calibrat. Am dat cadou un 1080 de 24" si un 1080 de 22 " pe motive de pixeli ... asa ca pixelii "in your face" ma dor, la propriu.

Edited by ro_explorer, 11 October 2017 - 10:27.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
pai normal ca-i vede ca doar am intrat in copac cu aparatul, asa am vrut sa fie, sa se simta mirosul de pin.

revenind la monitoare, pe un "monitor" mare, foarte mare se vade orice, nu mi-a venit sa cred cate detali imi scapa in mod normal, si cate greseli fac doar pentru ca nu le vad, asa ca acum am invata sa le vad.

Edited by arg, 11 October 2017 - 10:32.


#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Pai da, monitor MARE nu trebuie sa insemne si pixeli mari. Un defect il vezi mult mai bine pe un monitor mare care are si rezolutie mare, asta e ideea.

Edited by ro_explorer, 11 October 2017 - 10:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate