Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Cum pot accesa o camera fara DDNS de la RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

 danvlas, on 09 octombrie 2017 - 13:59, said:

Prin stickul ala tu (si alti semeni de-ai tai) iesi in Internet printr-un IP-gateway stabilit de provider. Directia inversa e imposibila in lipsa unor setari ale providerului pe acel gateway, cum ar fi NAT sau Port Forwarding. Dar asa ceva nu se face. Nu e o conectare care iti asigura un IP rutabil numai tie.

Mai simplu: de pe stick vezi Internetul, dar de pe Internet nu vezi stickul.
Concluzie> netul pe mobil numai net nu e.

#38
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ba da, numai ca nu poti face orice. De exemplu, nu poti vedea de pe plaja din Saint Tropez o camera video din Poplaca daca e conectata la net printr-un stick.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pana acum a mers foarte bine, e adevarat intr-o singura directie. Calc -> Internet...
Sa vedem si invers.

 danvlas, on 09 octombrie 2017 - 14:11, said:

Ba da, numai ca nu poti face orice. De exemplu, nu poti vedea de pe plaja din Saint Tropez o camera video din Poplaca daca e conectata la net printr-un stick.
Aici te inseli, sunt camere care comunica cu servere..., ceva gen teamviever...

O sa incerc si TeamViewer sa vad daca poate fi accesat prin stick...

Edited by bumpocbum, 09 October 2017 - 14:15.


#40
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Teamviewer probabil merge, fiindca traficul se desfasoara printr-un serviciu web in cloud, care este accesat de ambele dispozitive. Nu e o comunicatie directa intre dispozitive, ci doua iesiri separate in Internet ;)
Dar poate fi o solutie de compromis.

Remote Desktop Connection nu cred ca-ti va merge.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E posibil, eu unul am vazut pachete care se duceau direct intre calculatoare fara sa treaca prin cloud. Dar nu am aprofundat.

They do use their own servers to middle-man in order to do the handshake and connection set-up, but most of the time the relationship between client and server will be P2P (best case, when the hand-shake is successful). If NAT traversal fails, then TeamViewer will indeed relay traffic through its own servers.

Pentru iniatiator ar fi o solutie dar implica un laptop in plus fie si un ATOM.

Cu RDC-ul testam...

LE: @initiator ai studiat bine manualul de la camera ? Vad ca scrie ceva de "- software PC broswer based care iti permite setari foarte custom de imagine, UPNP, DDNS, zone de monitorizare a miscarii, programare aprindere LED-uri IR, s. A. (chiar spuneau pe aici unii ca nu pot seta alertele prin email; se pot seta din acest software, disponibil la descarcare pe site-ul producatorului - IPCam Client)"

Poate ca producatorul iti ofera un free dns.. ???

Edited by bumpocbum, 09 October 2017 - 14:34.


#42
micul_constructor

micul_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 01.06.2010

 bumpocbum, on 09 octombrie 2017 - 14:13, said:

Pana acum a mers foarte bine, e adevarat intr-o singura directie. Calc -> Internet...
Sa vedem si invers.


Aici te inseli, sunt camere care comunica cu servere..., ceva gen teamviever...

O sa incerc si TeamViewer sa vad daca poate fi accesat prin stick...
Sigur merge am probat eu su sim RDS de pe tel. pe calc.

 bumpocbum, on 09 octombrie 2017 - 14:28, said:

E posibil, eu unul am vazut pachete care se duceau direct intre calculatoare fara sa treaca prin cloud. Dar nu am aprofundat.

They do use their own servers to middle-man in order to do the handshake and connection set-up, but most of the time the relationship between client and server will be P2P (best case, when the hand-shake is successful). If NAT traversal fails, then TeamViewer will indeed relay traffic through its own servers.

Pentru iniatiator ar fi o solutie dar implica un laptop in plus fie si un ATOM.

Cu RDC-ul testam...

LE: @initiator ai studiat bine manualul de la camera ? Vad ca scrie ceva de "- software PC broswer based care iti permite setari foarte custom de imagine, UPNP, DDNS, zone de monitorizare a miscarii, programare aprindere LED-uri IR, s. A. (chiar spuneau pe aici unii ca nu pot seta alertele prin email; se pot seta din acest software, disponibil la descarcare pe site-ul producatorului - IPCam Client)"

Poate ca producatorul iti ofera un free dns.. ???
Camera este Foscam model FI9803P

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Concluzia: De fapt stik-ul iti aloca un IP foarte vizibil (pe laptop) dar din pacate din clasa neroutabila, gen 10.253.225.155 . Adica mai simplu routerul este la ei si tu primesti un ip din clasa interna. Neavand posibilitatea sa faci port forward pe routerul lor aici se cam incheie cu testele.
Ip-urile neroutabile nu sunt vizibile in net.

Daca camera nu are un protocol care sa iti asigneze un id pe care il accesezi din softul care il primesti cu camera nu ai sanse. Vezi in softul camerei daca camera nu se ataseaza la un server al producatorului. Am intalnit aceasta situatie si nu mai avea treaba cu IP-uri.

Colegii au dreptate, din pacate explicatiile lor sunt mai dificile de inteles :).

Posibilitati:
1. camera are protocol de conectare la serverul producatorilor.....de conectezi din extern pe ID fara sa mai forwardezi nimic.
2. un laptop la care cuplezi camera, bagi  teamviever si accesezi camera prin TeamViewer (remote desktop)  sau eventul poti sa faci VPN prin el si o accesezi direct (aici trebuie testat).
3. renunti la sim si treci pe cablu. Folosesti digicare pentru dinamic ddns.
4. renunti la sim rds si vezi la altii cum merge , daca merge (orange, vodafone, etc). 4G merge de rupe, dar aici nu am date suficiente daca nu au aceeasi politica ca la RDS....

#44
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Salut,

A mai fost discutat, cred ca unii dintre noi am discutat si acolo. :)
Ma mir ca nu a aparut si "miraculosul" de acolo. :)


In afara de solutia de la Vodafone cu ip fix pe sim (de care s-a vorbit pe forum, dar nu stiu sa fi zis cineva ca o are) nu poti decat printr-o solutie gen Team viewer. Adica sa lasi un computer ( ca e o tableta/telefon/intel compustick/rasbery pi etc) care sa aiba o solutie de remote desktop si practic sa te contectezi la acel computer iar el, la randul lui, la camera.

Mai trebuie sa ai in vedere si ca upload-ul nu e ceea ce se cere uzual pe conexiuni mobile, asa ca s-ar putea sa ai valori foarte mici raportat la ce nevoi ai tu.

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vad ca toate ariile  au "miraculosii" lor...

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 diZy, on 09 octombrie 2017 - 11:18, said:

Incerci degeaba. Nu intelegi ca providerul trebuie sa iti dea IP public doar tie nu la mai multi cum face acum? Este un dublu NAT de aceea nu poti accesa camera ta.

De fapt nu are nici o treaba cu dublu, triplu, sau mai stiu eu ce NAT-uri. Pur si simplu adresa de wan care o primeste e din clasa interna. Referitor la dublu nat...am facut eu la un moment dat, e adevarat printr-o greseala cu IP-uri dintr-un subnet routat de provider...Mergea foarte bine ...atata doar ca intorcea o adresa la care nu ma asteptam....

 eiffel, on 09 octombrie 2017 - 11:04, said:

Telekom mai dadea, cu o plata suplimentara de 1 euro ptr IP-ul fix.
Dar te chinui de-ti vine rau cu routerele lor ADSL sa le configurezi ptr camere...
Au trecut pe fibra...

#47
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
N-au trecut pe fibra, la mine la "tara" (Peris, Ilfov) sunt tot pe adsl. Si nu e chiar asa greu sa faci sa mearga o camera, chiar si fara ip fix. :)

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt de acord cu tine, dar daca ti se livreaza un ip ca routerul ta propriu si personal nu prea ai loc de intors..
Ori ca iti da 10.x.x.x ori 192.168.x.x. tot aia e....

Singura sansa e sa cumperi o camera care se conecteaza la serverul producatorului si de acolo iti intoarce un ID.  Sau un DVR/NVR care face asta...

ADSL-ul nu vreau sa mai aud de el....Am avut de la telekom.....un cosmar...Concentratorul niciodata nu a mers bine, nu mai zic de sarme care se udau....

Edited by bumpocbum, 09 October 2017 - 21:21.


#49
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Sa bat in lemn! La mine e si stabil si de incredere, doar ca e lent. Reteaua e facuta prin 2005-2006, atunci au venit pentru prima oara in sat. Eu sunt pe la 1.7km de centrala. Am inceput cu un abonament de 64kb/512kb. De la an la an, fara prelungire fortata au ridicat pragul, 2mb, apoi 4,6,10 si acum 12 pe tehnologie adsl. Ca fiabilitate, am avut noroc: in peste 10 ani au fost 4 sau 5 incidente. Doua dintre ele, mai lungi, cam de saptamana, au fost cauzate de furtul unui cablu interurban. Prin 2007 si prin 2009. Restul incidenteleor s-au rezolvat rapid.
Cand s-a facut ultima trecere la 12mb am inceput sa am erori diverse. De mers, mergea dar aveam un log de erori de toata frumusetea. Am sunat la ei si m-au trimis la tehnic si acolo m-am inteles cu un baiat destept sa limiteze la 10mb linia, sa fie stabila. Asa am mers vreo 3 ani 1024kb/10240kb. Simpatic a fost cand l-au sunat pe socrul meu si i-au propus o oferta de zile mari: la acelasi pret 12mb.....si el a acceptat! :)) Acum stau pe 12mb cu 768kb pe upload sau, uneori, chiar mai putin. Norocul meu e ca nu folosesc camera pentru securitate ci sa vad daca nu s-a blocat centrala termica. Nu imi trebuie nici rezolutie, nici viteza...trebuie doar sa vad un bec rosu. :))

Camera mea, un Edimax 3015 (o porcarie la imagine si viteza) e foarte stabila. Are dyndns in ea. Asa ca ea anunta ip-ul si nu routerul Huawei655b care nu are optiune de dns dinamic. :)



#50
micul_constructor

micul_constructor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 01.06.2010
Am rezolvat, problema era ca nu am avut eu rabdare sa se actualizeze siteul Foscam cand am facut cont.
Se poate inchide aic.
Multumesc de ajutor.

#51
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Se se actualizeze... CE si CUM ?!?!

#52
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Din datele tehnice ale camerei video:
"conexiunea la camera prin intermediul unui smartphone fiind extrem de simpla, prin scanarea unui cod QR fara a fi necesare alte setari in router precum port forward"

A inregistrat camera pe site-ul producatorului si a primit un identificator. Camera face upload prin SIM catre serverul producatorului, iar dispozitivele de pe net care stiu identificatorul (codul QR) fac download de acolo.

Nu toate camerele au capabilitatea asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate