Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Reabilitare casa 1977 conform standardului EnEV 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
anti77

anti77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007
Casa parter, suprafata la sol 120m2 constructie 1977 din caramida cu gauri, planseu beton armat in pod la 4m fata de cota 0, fundatie piatra, pivnita sub o camera, umplutura sub restul camerelor, inaltimea camere 2.4m.

Am izolat intreg planseul din pod cu doua straturi de vata minerala cu λ=0.44 in grosime totala 20cm, rezultand U=0,213 W/m2K, sub valoarea 0.24 recomandata EnEV 2016.

Din 3 incaperi (cam 50% din suprafata casei) am scos pardoseala de lemn (partial putrezite), zgura de sub folosit pt. termoizolatie, am uscat pamantul, umplut cu 10-15cm piatra drenaj de 16/32, folie cu tepi hidroizolatoare urcat la margini ca sa existe in permanent posibilitatea de a se usca pamantul dedesubt, BAUDER PIR FA TE 50mm, sapa cu incalzire in pardoseala, finisaj cu parchet/gresie. Rezulta U=0.35 W/m2K, chiar la limita impusa de standard.


Urmeaza izolarea peretilor exteriori, insa nu stiu coeficientul lambda pentru caramida existenta. Acestea sunt cu goluri, lipite intre ele cu lut fara ciment, in doua straturi. Cu tencuiala interioara + exterioara are o grosime de 30 cm.

Partial am izolat peretele exterior care da pe o terasa inchisa cu vata bazaltica de 10cm.

Fiind o zona cu aerul umed toamna si primavara, trebuie sa folosesc vata bazaltica, insa nu stiu sa decid daca am nevoie de grosime de 12 sau de 15 cm sa fiu sub acel 0.24 W/m2K recomandat de EnEV 2016, mai ales ca am 3 ferestre decorate in exterior cu piatra cioplita, acolo nu o sa pot izola, deci trebuie sa am altundeva un castig sa compensez.

M-am blocat la calcule. Pe caramida din care-i construita casa scrie ceva stas 1971, golurile fiind aranjate ca si in poza:
[ http://liderconstruct.md/sites/default/files/imagecache/product/Caramida%20obisnuita%20cu%20goluri%20%282%29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://liderconstruct.md/sites/default/files/imagecache/product_full/Caramida%20obisnuita%20cu%20goluri%20%282%29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://liderconstruc... goluri (2).jpg
[ http://liderconstruct.md/sites/default/files/imagecache/product_full/Caramida%20obisnuita%20cu%20goluri%20%282%29.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Caramida "obisnuita cu goluri" din poza are termoconductibilitatea 0,45 W/mK. Atat o fi avand si caramida romaneasca de pe vremuri?
Ca si comparatie caramida plina apare in aplicatia de calcul cu λ=0.9 W/mK

Edited by anti77, 09 October 2017 - 08:38.


#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
pune λ=0.5 W/mK pentru caramida aia...

apropos, tu zici folie cu hidroizolatoare la membrana HDPE cu crampoane? Aia nu e pentru protectia hidroizolatiei?

#3
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,969
  • Înscris: 01.03.2013

 anti77, on 09 octombrie 2017 - 08:36, said:

BAUDER PIR FA TE 50mm,
Poti sa-mi spui te rog unde ai gasit si cat a costat?

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
20 cm vata la tavan ? Putin , foarte putin .

#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 03.04.2013
Si de 0.44. Colegu, daca mai poti, mai pune un rind...o sa te pupi singur.

#6
anti77

anti77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007

 laffin, on 09 octombrie 2017 - 09:10, said:

pune λ=0.5 W/mK pentru caramida aia...

apropos, tu zici folie cu hidroizolatoare la membrana HDPE cu crampoane? Aia nu e pentru protectia hidroizolatiei?
Merci de 0.5 W/mK.

Da, ii de aia care de obicei se pune gresit pe langa cladiri cu tepile(crampoanele) inspre exterior si nu catre perete, e mov si miroase a naftalinaPosted Image
La mine are rol de hidroizolatie, si crampoanele suporta greutatea termoizolatiei, sapei si continutul incaperilor, permite o aerisire sub intreaga pardoseala. Am parau langa casa si se mai infiltreaza apa prin umplutura de pamant de sub pardoseala, chiar daca e de 1.5m. Am si sistem de ventilatie cu recuperare de caldura home made, care scoate aerul umed.

 kolfleading, on 09 octombrie 2017 - 09:12, said:

Poti sa-mi spui te rog unde ai gasit si cat a costat?
bauder.ro , sunt aici in Cluj. Nu au pe stoc, dar aduc la comanda in 3 zile lucratoare. Mai exista si varianta romaneasca top..., exact la acelas pret si parametri, insa erau cam departe de mine.

 Baxon, on 09 octombrie 2017 - 09:14, said:

20 cm vata la tavan ? Putin , foarte putin .
Peste 15 cm de beton armat? Avand in vedere ca timp de 35 de ani s-o incalzit casa doar cu placa de beton goala in pod, 20 de cm e chiar mult sa reduc pierderile sub o zecime, fata de cat o fost "proiectat".

 viotl, on 09 octombrie 2017 - 09:29, said:

Si de 0.44. Colegu, daca mai poti, mai pune un rind...o sa te pupi singur.
Intradevar, cu 30 cm reduc U la 0.143 W/m2K, si se amortizeaza in 2 ani daca va trebui sa incalzesc casa cu curent (criza la lemne). Momentan am pierderi mult mai mari pe peretii exteriori, si asta ar fi prioritatea. Pana acum lemnele pe iarna costand 2000 lei nu ma interesa.

Stiti cumva unde pot obtine valori pentru temperaturi zilnice min/mediu/maxim pentru localitati din Romania?

Attached Files

  • Attached File  20cm.jpg   175.26K   17 downloads
  • Attached File  30cm.jpg   199.02K   17 downloads

Edited by anti77, 09 October 2017 - 11:36.


#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

 anti77, on 09 octombrie 2017 - 11:34, said:

Da, ii de aia care de obicei se pune gresit pe langa cladiri cu tepile(crampoanele) inspre exterior si nu catre perete, e mov si miroase a naftalinaPosted Image
La mine are rol de hidroizolatie, si crampoanele suporta greutatea termoizolatiei, sapei si continutul incaperilor, permite o aerisire sub intreaga pardoseala. Am parau langa casa si se mai infiltreaza apa prin umplutura de pamant de sub pardoseala, chiar daca e de 1.5m. Am si sistem de ventilatie cu recuperare de caldura home made, care scoate aerul umed.

Eu nu prea vad cum poate hidroizola membrana aia cu crampoane. Rolul ei este de protejare mecanica a stratului de hidroizolatie. Cum ai reusit s-o imbini astfel incat sa ai etanseitate?

Edited by laffin, 09 October 2017 - 13:47.


#8
anti77

anti77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007

 laffin, on 09 octombrie 2017 - 13:47, said:

Eu nu prea vad cum poate hidroizola membrana aia cu crampoane. Rolul ei este de protejare mecanica a stratului de hidroizolatie. Cum ai reusit s-o imbini astfel incat sa ai etanseitate?
Fasii lungi, latime de 1.5m de la un perete la altul, urca pe perete in sus 15cm. Suprapuse fasiile cate 15cm unde s-o aplicat in doua linii distincte un adeziv hidroizolant (nu mai stiu brandul, dar era negru la culoare).

Peste el s-au pus direct placile BAUDER PIR, care au presat  acel adeziv.

Etanseitate 100% nu era scopul, ca doar nu balteste apa in interiorul casei. Scopul era sa permit circulatia aerului sub sapa flotanta, ca aerul umed sa poata iesi pe langa pereti. Daca era numai pietris (de drenaj) nu era circulatie de aer suficienta.

Sapa are umiditate masurata constant sub 2%. Umiditatea relativa din camera urca cateodata la 80%, semn ca functioneaza.

Am vazut aceasta metoda ca fiind folosita la reabilitarea cladirilor istorice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate