Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Cardul de sanatate, cum il verific?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postredbotos, on 09 octombrie 2017 - 14:33, said:

Astăzi am fost la trei cabinete medicale unde mi sa cerut codul pin. Nu ar fii normal sa iti dea sa tastezi pinul ca la casa de marcat?
De ce se cere pinul?

Ca sa se poata deconta servicii fictive... CNP-ul il au deja... Nu le mai trebuie nimic.

View PostMembruAnonim, on 09 octombrie 2017 - 15:09, said:

Mergi la medicul de familie să schimbi pinul. După aceea nu-l mai da. Mi se pare incredibil să-ți faci griji în privința utilizării neacceptate dar totuși să dai pinul în continuare.

Toti cer codul PIN sau il scriu pe card.  Numai vreo 5% din posesorii de card de sanatate sunt dispusi sa-si memoreze PIN-ul, cat timp nu-l memoreaza nici pe ala de la bancomat pe care le plateste Dragnea pensiile... Tot asa, se duc cu hartiutza prinsa cu agrafa de card.  Peste 95% nici nu inteleg care e rostul acestor carduri de plastic... care nu aduc bunastare sau servicii mai bune, doar incurcaturi. Sa nu fie Semnul Fiarei...

Popor de pensionari...

Edited by rosix, 09 October 2017 - 15:25.


#20
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005

View PostMembruAnonim, on 09 octombrie 2017 - 15:09, said:

Mi se pare incredibil să-ți faci griji în privința utilizării neacceptate dar totuși să dai pinul în continuare.

Mie mi se pare incredibil sa nu-ti dai seama ca aceste utilizari frauduloase termina mai repede bugetul si te fac sa scoti bani din buzunar cand esti in nevoie. Este un om responsabil care nu intelege de ce ar inchide ochii in fata furtului.

#21
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postanicoara, on 09 octombrie 2017 - 19:44, said:



Mie mi se pare incredibil sa nu-ti dai seama ca aceste utilizari frauduloase termina mai repede bugetul si te fac sa scoti bani din buzunar cand esti in nevoie. Este un om responsabil care nu intelege de ce ar inchide ochii in fata furtului.
CORECT

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Păi fix asta întreb și eu: de ce să închidă ochii dând pinul cardului după care să se lamenteze pe forum că-l fură doctorul? Corect redbotos?

#23
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Eu întreb de ce să-l ceara doctorii, adica pt ce să-l ceara daca poate să-l introducă pacientul?

Dar nici nu negi ca s-ar putea folosii de card .

Ieri a trebuit sa fac o analiza care a costat 140,lei. La întrebarea daca nu e acoperit de asigurare medicala, răspunsul a fost NU MAI SUNT FONDURI.
Si e la începutul lunii.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu am cum să neg că s-ar putea folosi când știu că este practică să se ceară cardul și pinul, întâlnită cam peste tot. Am totuși convingerea că sunt foarte rare cazurile în care se ține pacientul internat mai mult decât e necesar. Desigur că susținătorii teoriei conspirației vor sări din nou în sus că știu ei că e în interesul spitalului să te aibă internat cât mai mult, dar nu pot justifica și cum se concretizează acest interes când valoarea punctului scade pe măsură ce crește durata medie de spitalizare pe caz rezolvat și toți doctorii sunt disperați să externeze pacientul la 6-7 zile chiar dacă nu e complet refăcut sau este într-o fază terminală. Sunt de notorietate cazurile cu aparținători care se plâng că li s-a dat bolnavul ”să moară acasă”. De ce credeți că se face asta dacă pentru spital ar fi mai bine să aibă pacientul internat?
Nu în ultimul rând, câți dintre voi ar putea identifica la o lecturare rapidă toate procedurile efectuate de personalul medical în 5-7 zile de spitalizare și să poată observa pe cea/cele băgate în plus? Dar la +40 zile internare cu +20 de terapie intensivă? Iar dacă oricum ai valida foaia cu cardul și ai tasta pinul, că nu ai priceput ce scrie acolo, care e rostul lamentării că personalul medical, din comoditate proprie dar și a pacientului, nu te cheamă în cabinet să introduci cardul și pinul?

#25
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Cum am mai spus, nu internarea e problema mea , ci cererea cardului fara pacient. Se pot emite zeci de retete pe numele pacientului fără ca el sa stie. Iar in farmacii sunt mii de produse si medicamente . Tocmai de asta vroiam sa vad real ce se întâmplă pe card . In data de si in data de, diagnosticul si reteta. Simplu. 36 kilobiti.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Marea majoritate a instituțiilor medicale (spitalele în mod cert o fac) completează DES-ul. Cu accesul e mai complicat dar nu imposibil.

#27
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Adica marea majoritate. Se pot emite retete fără completarea des. Deci e din ce in ce mai clar ca se pot face orice, oricum , fără ca pacientul sa stie.

#28
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
http://googlewebligh...deputatilor.htm

Uite ca am avut dreptate si suspiciunile sau adeverit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate