Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Peugeot 308 vs Golf 6

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Nineshadow

Nineshadow

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.09.2017
Salut
.
Caut o masina sh in jurul sumei de 8000E si nu stiu ce alegere sa fac.

Acum cateva zile am testat un Peugeot 308, modelul nou din 2014, cu motor 1.6 e-HDI. Imi place mult designul masinii, mi se pare foarte reusit atat la interior cat si la exterior, iar de condus se conducea foarte bine. In ceea ce priveste kilometrajul, acesta era in jur de 150.000 km (verificati ulterior; bordul indica 130.000, dar 20.000 km erau dati inapoi). La dotari statea bine, clima pe doua zone, senzori de parcare, navigatie, scaune incalizte, cam tot ce ai nevoie. Cateva zgarieturi pe ici pe colo, dar in general, masina era intr-o stare ok.
Ceea ce imi da totusi de gandit la Peugeot este fiabilitatea. Stiu ca PSA face cele mai bune motoare diesel zilele astea, dar majoritatea persoanelor pe care le-am intrebat mi-au zis sa ma feresc de masini frantuzesti, ca se strica repede, au multe electronice, sunt complicate, au costuri de reparatie scumpe, etc. In acelasi timp, am intalnit si cateva persoane care au Peugeot de peste 10 ani fara nicio problema si care mi-au spus ca in general  vorbele despre fiabilitatea proasta sunt doar povesti din popor.

Asa ca m-am interesat si de Golf 6, doar ca majoritatea ofertelor de pe piata sunt mai vechi, mai rulate (spre 200.000km), si cu dotari mai putine. Nu stiu daca merita sa iau o masina mai veche si mai rulata doar datorita mitului masinii germane.

Astept orice parere si orice sugestie aveti.

#2
lacoste

lacoste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 18.05.2008
Peugeot 308 1.6 hdi ar trebui sa il gasesti in stare mai buna, deh frantuzele se devalorizeaza mai mult, dar in final sa te alegi cu o masina mai fiabila decat ai fi crezut.1.6 hdi e un super motor daca este intretinut, rafinat si suficient de puternic/economic, asa incat nu vei vrea un tdi zgomotos si cu probleme...

#3
cristi05

cristi05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 07.07.2009
Nu numai Peugeot are motoare psa, te poti gandi la Mazda la Ford . Tdci e acelasi cu hdi doar numele difera

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Golf 6 clar. 308 alegi doar daca vrei sa-l lasi mostenire, ca nu ti-l mai cumpara nimeni Posted Image
Golful 6 il vinzi si peste 20 ani la pret bun. Posted Image , daca mai e si TDi, in primele 30 minute garantez ca suna cumparatorii disperati. La 8k, iti iei un 2.0tdi cr de moare capra vecinului.

Edited by TruculMagic, 08 October 2017 - 23:32.


#5
lacoste

lacoste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 18.05.2008

 cristi05, on 08 octombrie 2017 - 23:28, said:

Nu numai Peugeot are motoare psa, te poti gandi la Mazda la Ford . Tdci e acelasi cu hdi doar numele difera
Numai ca acelasi motor montat pe un Peugeot sau Citroen, culmea suna mult mai rafinat si mai silentios, tind sa cred ca sunt ceva diferente si de antifonare si de setari.

#6
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am avut Peugeot 307 si 3008 cu motor de 1,6 hdi si nu am decat cuvinte de lauda. Sunt masini extrem de comode, suspensie buna. Opelurile si VW-urile au suspensia prea dura. Am avut si un 406 diesel de 1,9 litri care a mers 90.000 km fara nici o problema. Deci, daca masina are mai putini km si arata mai bine decat un Golf, ia-o . Singura problema este ca, in timp, isi pierde din valoare mai mult decat VW-ul din cauza ideii preconcepute a romanilor precum ca masinile nemtesti sunt mai bune. Asta, poate ca era valabil acum 40-50 de ani dar intre timp, s-au mai schimbat lucrurile.

Edited by Freddy12, 08 October 2017 - 23:41.


#7
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Nu îți face griji în legătură cu fiabilitatea Peugeot. Francezii și-au învățat lecția și fac acum mașini cu simț de răspundere. Mai mari șanse ai să te iei de cap din cauza unui Volkswagen!
Un lucru nu am înțeles niciodată, de unde ideea că Peugeot este scump la piese?  In realitate le are la niște prețuri foarte bune, unele repere chiar mai ieftine decât la Opel despre care se spune că le-ar avea cel mai ieftine.

Edited by TLGTLC, 08 October 2017 - 23:43.


#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Golf daca vrei masina buna. Sunt foarte rezistente, de asta si pretul mare si cele mai mari vanzari din clasa ei.
308 daca vrei masina ieftina insa e firava, trancane repede, suspensie moale.
Am o cunostinta care recent si-a cumparat Golf 6 dupa ce a avut un 206 cu care statea mai mult in service in ultimii 2 ani.
Dar daca spui ca tiei iti place 308 atunci ia ce-ti place tie pt. ca masina o iei pt. tine, nu pt. altii.

Edited by Kroghy, 09 October 2017 - 05:35.


#9
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Nu am avut si nici nu cred ca am mers cu golf 6 .... in schimb am 308 motorizare 1.6 hdi sw din 2012 si confirm ca pana acum ca vorbele rivind lipsa fiabilitatii sau preturile exagerate sunt mituri ... ce trebuie sa ai in vedere ... e motor de drum lung si nu de frecat  prin oras.

#10
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016

 Kroghy, on 09 octombrie 2017 - 05:27, said:

Golf daca vrei masina buna. Sunt foarte rezistente, de asta si pretul mare si cele mai mari vanzari din clasa ei.
308 daca vrei masina ieftina insa e firava, trancane repede, suspensie moale.
Am o cunostinta care recent si-a cumparat Golf 6 dupa ce a avut un 206 cu care statea mai mult in service in ultimii 2 ani.
Dar daca spui ca tiei iti place 308 atunci ia ce-ti place tie pt. ca masina o iei pt. tine, nu pt. altii.
Compari clasa compacta cu clasa subcompacta?  Stim ca la tine VW nu se strica si aca se strica tot e un lucru bun.
@initiator mergi pe 308 nu asculta de folclorul romanesc

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am eu un prieten cu 308SW 1.6hdi de vanzare, vrea sa treaca la golf tdi. Posted Image

#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006

 Tarzy, on 09 octombrie 2017 - 06:01, said:

am 308 motorizare 1.6 hdi sw din 2012 si ... e motor de drum lung si nu de frecat  prin oras.
1.9TDI si 2.0TDI rezista excelent SI la frecat prin oras, iar la drum lung 1.6HDI e cam "modest".
Eu cred ca 1.6HDI merge si la frecat prin oras, nu ca un TDI dar trebuie sa mearga.

Edited by Kroghy, 09 October 2017 - 06:46.


#13
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011
Si de ce ma rog nu ar rezista un 1.6 hdi la frecat prin oras,din cauza dpf-ului?
Dpf are si Golful pana la urma.

#14
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Nu stiu de ce spune Tarzy ca nu rezista la frecat in oras. DPF-ul de la VW e foarte rezistent si nu tuseste la frecat prin oras. Poate ne lamureste Tarzy.

#15
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 lacoste, on 08 octombrie 2017 - 23:34, said:

Numai ca acelasi motor montat pe un Peugeot sau Citroen, culmea suna mult mai rafinat si mai silentios, tind sa cred ca sunt ceva diferente si de antifonare si de setari.
Chiar saptamana trecuta si-a adus cineva din Nurnberg un Golf 6 1.6 tdi Bluemotion cu 130.000 km din 2012 cu 7000 E,kilometrajul e absolut real,iti spun sincer ca abia se aude motorul si inauntru si afara.

#16
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
Da ... pba in oras este colmatarea filtrului de particule ...

#17
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Golf daca vrei sa socializezi la service-uri.  Posted Image

Cu aceasta ocazie vei afla cu ce se mananca o pompa de injectie, un set de injectoare...turbo.Nu sunt de vina masinile ci faptul ca nu s-a inventat motorina pentru ele desi nemtii fac eforturi.
Devii expert :)
Aerul conditionat va merge numai iarna poate ca sunt facute pentru partea cealalta a globului pamantesc Posted Image

Edited by alexa32, 09 October 2017 - 07:50.


#18
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Ia ce gasesti cu origine certa la mai putini km. Adica de la o ruda, cunostinta, prieten...
Mi se pare suspect la orice masina (Peugeotul ala)  sa dai inapoi km cu 20.000 !!! Poate erau 200.000 ? Nimeni nu se complica pentru a scadea de la 150.000 la 130.000. Sau il face de 95.000, sau il lasa asa
De obicei alea date inapoi la 130.000 aveau inainte peste 250.000 ...

Edited by Oxigen1234, 09 October 2017 - 07:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate