Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Un pc pana in 6500ron

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 loock, on 09 octombrie 2017 - 12:14, said:

La SSD eu nu as lua TLC nici gratis. EVO e TLC.
Evo sunt printre cele mai bune SSD-uri consumer-grade , cu garantie de 5 ani. Nu mai baga oamenii in dubii cu fricile tale. De ce nu ii recomanzi si monitoare CRT ca lcd-urile nu's bune?

Nu am nimic cu tine dar vii cu niste chestii care nu au ce cauta in casa unui user obisnuit .... pentru entuziasti cu bugete generoase e alta discutie dar nu e cazul de fata (entuziastii nu prea intreaba pe aici ... ).

Edited by ro_explorer, 09 October 2017 - 12:28.


#20
2sheyy

2sheyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 10.09.2013
Nu am un buget fix poate sa sara de la 3000 la 6500. Loock cei de la altex nu au toate produsele care le ai spus tu si daca vreau oferta personalizata trebuie sa aleg din gama lor de produse.

#21
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@2sheyy, daca bugetul poate sa sara pana la 6.500 Lei eu te sfatuiesc cu tarie sa astepti sa apara-n magazinele romanesti Intel i5-8400 Coffe Lake  Posted Image


l.e.:
si de preferat SSD Samsung Evo !

Edited by super8, 09 October 2017 - 12:36.


#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
La buget de minim 4000 lei este o prostie sa iei SSD cu TLC care este o imbecilitate super cretina.

In servere se fac praf rapid chiar si SSD-uri SLC de 100 K Euro, care rezista teoretic la un nr de cicluri de 100 X mai mare deact TLC-urile.

TLC-urile din EVO sunt specificate de producator la 1000 de cicluri de rescriere.

MLC-urile din 850 PRO au 10 ani garantie comerciala si sunt specificate ca rezista la un nr cel putin dublu de rescrieri - care si asa e putin, deci TLC no wey ...

 ro_explorer, on 09 octombrie 2017 - 12:27, said:

Evo sunt printre cele mai bune SSD-uri consumer-grade , cu garantie de 5 ani. Nu mai baga oamenii in dubii cu fricile tale. De ce nu ii recomanzi si monitoare CRT ca lcd-urile nu's bune?

Nu am nimic cu tine dar vii cu niste chestii care nu au ce cauta in casa unui user obisnuit .... pentru entuziasti cu bugete generoase e alta discutie dar nu e cazul de fata (entuziastii nu prea intreaba pe aici ... ).

TLC e teapa, iar entuziast inseamna cu totul altceva, SSD pe M2 NVMe cu interfata mult mai rapida si performanta IOPS si mai mare, placa video  GTX 1080 TI eventual doua in SLI, sau VEGA 64 si i7/i9 sau threadripper, xeoane, placi de baza de OC cu pret dublu sau si mai mult, racire pe apa sau pe azot lichid, memorii 4000 MTS, etc...
Nimic din ce am recomandat.

Omul a urcat bugetul si spre 6500 lei.
Si nici nu e nevoie sa ajunga asa de sus.
Atat ca eu nu ma limitez la un singur magazin.
Unele magazine nu au anumite componente, altele au preturi varza - unele OK si la altele mai scump, etc

Un SSD de 256GB 850 PRO e +/- 645 lei si oricum e normal sa mai pui un HDD de genul WD black 1TB.
La buget de 6500 intra oricum si 850 PRO de 512 GB, insa te limitezi la atat si nu mai pui HDD ?
Daca oricum pui si un HDD, e OK si cu SSD de 256 GB, si poti sa mai pui altul ulterior.

Edited by loock, 09 October 2017 - 13:14.


#23
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 loock, on 09 octombrie 2017 - 13:03, said:

SSD cu TLC care este o imbecilitate super cretina.
Vino cu argumente ca asa doar din gura putem toti sa dam ...

Pentru servere se merge pe nand flash SLC, nu MLC ...

Pentru un user obisnuit care se joaca si se uita la filme si se mai da pe net, eventual mai codeaza un film, o poza, si un TLC e overkill .... dar ofera super performanta in bani decenti.
Si cand producatorul iti da 5 ani garantie pentru un SSD, eu unul merg in directia aia si bag diferenta de bani in alta parte.

Ia zi, cate SSD-uri ai distrus pana acum acasa? Eu inca nu am stricat nici unul dintr-un total de 5, 2 cele mai vechi mergand de 7 ani ca disc sistem .... nici unul nu e S sau M ... si mai mult, daca unul e intel seria 300, celalt e un no-name vai de steaua lui .... si de abia ala a inceput sa dea semne de obosseala ... dupa utilizare indelungata cu factor de umplere de cel putin 80% (unde orice trim nu mai are efect).

Si un pic de documentatie in ceea ce priveste EVO 850 ....
https://www.anandtec...50-evo-review/4

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In primul rand ca eu am scris de SLC pt servere, nu de MLC.

Si am scris ca se strica si SLC-urile, uneori si in prima zi de functionare.

Multe servere au luat plasa cu SSD-urile si au trecut pe HDD-uri de 5400 RPM din caza asta.

Legat de link, asa cum scrie si acolo ( citesc regulat anandtech de cand exista din 1997 ), afirma (oricum e doar o abureala din vorbe ) ca se apropie ( adica nu e chiar...) de MLC planar !!!, si se refera la MLC-uri contemporane adica alea proaste care nu sunt facute de Samsung...
Samsung nu foloseste planar la EVO.
Samsung are 3D NAND de la 850 PRO, care sunt facute pe tehnologie de 40 nm !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!, nu pe 10-12-14-17 ca la TLC-uri si care TLC au inregistreza 3 biti ingramaditi pe o singura celula care era vai de mama ei de mica si instabila si cu un singur bit...
Da Samsung TLC din 850 EVO e tot V-NAND si de asta tine 2000 de cicluri.
Dar 850 PRO ( am asa ceva) tine 6000 de cicluri, adica de 3 X mai mult - scrie chiar acolo unde ai dat link.

830 PRO ( am si asa ceva) si 840 PRO ( am si asa ceva) nu au avut 3D NAND pe zeci de straturi, dar nici ele nu erau planare simplu, si erau facute oricum pe o tehnologie cu mai multi microni ( deci rezista mai bine la electromigration) fata de cat se poarta de cativa ani la TLC-uri.

Edited by loock, 09 October 2017 - 15:09.


#25
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Te rog nu imi tine teoria cu NAND-flash-ul caci intamplator cu microelectronica ma ocup. Nu are legatura nodul tehnologic cu stabilitatea unei celule sau ce se stocheaza in ea.
TLC si QLC nu inseamna decat ca tehnologia a evoluat suficient de mult incat in loc sa poti stoca 3 biti deodata intr-o singura celula .... ok, platesti un pret pentru asta ... in timp (ca durata de viata) si un cost mai mare, cash pentru a sta in tehnologie mai veche dar care lucreaza mai relaxat. Putem povesti de cum sunt construite efectiv celulele astea si ce inseamna de fapt 3 biti per celula de memorie dar nu e aria potrivita.

Pe scurt, repet, pentru un consumer-grade, cati ani te asptepti sa tina un 850 EVO? Daca depaseste 5 ani, deja ai depasit durata medie de viata a unui HDD, adica deja este foarte avantajos daca iei in considerare viteza de lucru si pretul platit.

Da, daca ai buget generos (vorbim de 5000€ + pentru un PC) atunci arunci in el numai high-enduri, indiferent daca iti trebuie sau nu ... dar cat timp bugetul este intre 1000 si 3000 eu zic ca ar cam trebui optimizat hardware-ul.

La un buget de 6000 ron pentru o unitate PC eu nu as lua nimic sun un GTX1070 in ziua de azi .. si restul construiesc pe langa ... caci daca e sa pui gaming, e mai importanta placa video asadar castigul de la 1060 la 1070 este mult mai mare si mai simtibil decat un 850 PRO fata de EVO.

Dar na, ce stiu eu ? ... carry on.


P.S.: Eu de exemplu am un evo 850 de 1TB la care i-am setat overprovisioning de 250 GB ;) .... pariu ca ma tine drive-ul asta cel putin 10 ani de utilizare normala ?

Edited by ro_explorer, 09 October 2017 - 15:35.


#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Este evident ca 1070 si 1080 sunt mai bune, dar alea sunt deja entuziast si omul a cerut in scris ca vrea masura si pune o limita.

Pt. 1080x1920 se descurca cu GTX 1060.
Daca vrea fps-uri mai multe probabil ca nu-l tine monitorul, trebuie schimbat si ala, pt rezolutie ma mare iar, etc.
Pt mine e si mai aiurea ca am mers cu AMD zeci de ani si acum nu prea pot sa recmand nici la CPU prea usor, si nici la VGA pt ca sunt gurmande, lipsa stoc, cu pret mai mare decat cel anuntat, si in vine Vega sunt f. scumpe deocamdata...
LG 24MP77HM-P pe care l-a ales sau il are vad ca tine 75 Hz...

850 PRO de 256 GB e mai ieftin decat evo de 500, si oricum in general se mai pune un HDD in sistem, de genul WD black 1TB, si pt stocare rapida pe alte partitii poate sa puna si ulterior alte SSD-uri, peste un an, doi, poate si mai ieftine, eventual chiar EVO, insa pt. SO nu as pune TLC nici gratis.

Edited by loock, 09 October 2017 - 15:46.


#27
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 loock, on 09 octombrie 2017 - 15:41, said:

insa pt. SO nu as pune TLC nici gratis.
Tu nu ai lucra nici pe un LCD gratis ... asa ca , nah, fiecare cu fluturasii sai.
Eu SSD-ul il folosesc nu numai la OS ci si pentru a stoca programele si jocurile de utilizare frecventa ca sa nu astept dupa HDD ca sa se incarce.
Pe partea de OS, daca esti paranoic poti pune un RAM-DISK pentru fisierele temporare sau sa le directezi direct pe un HDD daca e cazul.

Solutii se gasesc dar intai sa ne spuna initiatorul exact ce vrea caci mie imi este neclar.

 loock, on 09 octombrie 2017 - 15:41, said:

Pt. 1080x1920 se descurca cu GTX 1060.
"se descurca" nu e suficient daca vrei detalii pe ultra si 144Hz ... dar, repet, depinde ce vrea initiatorul.

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Are sau a ales un monitor LG IPS de 1080x1920 @ 75 hz. ( LG 24MP77HM-P)

Intreaba-l daca vrea sa dea bani si pe un ASUS Gaming MG279Q de 2560x1440 (2764 lei la pcgarage)
Sau un Eizo Gaming FORIS FS2735 de 6416 lei...

Si desigur o placa video ASUS GeForce GTX 1080 Ti POSEIDON Platinum Edition 11GB DDR5X 352-bit de 5007 lei...

Edited by loock, 09 October 2017 - 16:22.


#29
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

 loock, on 09 octombrie 2017 - 16:18, said:

un ASUS Gaming MG279Q de 2560x1440
Freesync ... bleah ... prefer PG279Q oricand, atat timp cat am Nvidia ca driver :D ...

Back on-topic ... daca omul are buget, e bine ca acum are de unde alege ...

#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Desigur, si acel PG279Q  pe carel preferi costa 3800 lei.

Mai devreme ai scris 144 Hz si acum deja alegi unul de 165 Hz...
Oricum nu merita sa dai peste 1035 lei in plus numai pt. G-sync, plus ca in teste a iesit mai bine la calitatea imaginii MG-ul.

Asa se escaladeaza la infinit.
Ne uitam la monitoare 4K, apoi la 8K ca exista si asa ceva, amoled, microLED, etc.
A aparut si Vega 64 care costa mai putin decat 1080 TI poseidonul ala, desigur si performanta e mai jos...

Eu prefer AMD la placile grafice si in general si la procesoare.

Am incercat insa sa fiu obiectiv recomandand i5 8600K si GTX 1060.
Inca nu a intrat in stoc in RO dar trebuie sa apara in curand, e afisat la pcgarage la 1250 lei.

Edited by loock, 09 October 2017 - 17:01.


#31
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Pai, dacă e buget, de ce nu?

#32
2sheyy

2sheyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 10.09.2013
Am mai deschis odata un topic despre asta da nu am inteles nimic.(pc sa nu contina carcasa si ssd- le am: zalman z3 plus si 2 ssd de 250 si 500 de la samsung)
Astept configuratiile cu nerabdare. Multumesc anticipat.

#33
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
https://www.pcgarage...shlist/2958750/

Din pacate i5-urile nu sunt pe stoc. Te poti juca cum vrei cu un asa buget.

#34
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
La ce-l pui la munca? In functie de asta se aleg unele componente in defavoarea altora.

#35
2sheyy

2sheyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 10.09.2013
Multumesc TruculMagic. ma gandeam sa merg pe un Procesor AMD RYZEN 7 1700X, 3400MHz, 20MB, socket AM4, Box, e mai bun cel de la intel ? Multumesc.

#36
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 TruculMagic, on 22 octombrie 2017 - 14:16, said:

Nu recomand implementarile turbo, sunt foarte galagioase si nici nu racesc bine. 8700K nu are cooler inclus. Nici macar nu a precizat pentru ce urmeaza sa folosesca sistemul, hai sa fim putin mai rabdatori si sa recomandam ce trebuie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate