Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Plasma termica,panou radiant

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
michael78

michael78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.02.2017
Buna seara.Locuiesc intr-o camera undeva la tara cam de 20 mp.Nu este izolata nici pe exterior nici pe interior.Am tot vazut ca aceste plasme radiante sunt foarte laudate.As dori sa imi cumpar una mai mult pentru efectele benefice decat pentru caldura.Am mari probleme cu somnul si sunt foarte stresat.Crede-ti ca m-ar ajuta in aceste privinte?

#2
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Un saculet cu sare incalzit pe soba si pe care sa il pui la picioare.

Cam multi cu probleme nocturne....

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Efectele benefice sunt doar cele laudate de vanzator, real nu am gasit vreun feedback in care sa se mentioneze in mod sigur.

Edited by keta, 08 October 2017 - 19:46.


#4
michael78

michael78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.02.2017

 CerbulCornel, on 08 octombrie 2017 - 19:25, said:

Un saculet cu sare incalzit pe soba si pe care sa il pui la picioare.

Cam multi cu probleme nocturne....
Saculetul cu sare incalzit....ajuta la somn?As dorii mai multe detalii,,te rog.

#5
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017
Pune o soseta. Fa o proba azi.

Daca nu, o caramida :) Pui talpile pe ea.... sa nu friga, o pui intr-un prosop. Panoul radiant nu te incalzeste sub plapuma.

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
La somn ajuta si aerul curat. Am obiceiul de dorm cu gemuletul de la fereastra semideschis. Este mai mult zgomot dar dorm mai bine, la fel tv sau radio uitat pe un program cu muzica ma ajuta sa dorm. Nu-mi place liniste perfecta, si nici lumina, trebuie intuneric,

Edited by keta, 08 October 2017 - 19:52.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Mai dar voi n-aveti moldoveni in bloc?  Cum reusiti sa aveti somn asa lin?

@michael78   panoul radiant e pe principiul caloriferului cu ulei... consuma curent si incalzeste aerul in zona in care este amplasat... depinde si de marimea camerei.
La tzara sobele de teracota sunt sfinte..

Edited by rosix, 08 October 2017 - 20:07.


#8
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Bătrânul meu a cumpărat o paturica electrica, cat a costat nu știu și nici cat de eficienta.
I-a cumparat-o ai bătrână.
Am sa-l întreb.

#9
CerbulCornel

CerbulCornel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 13.08.2017

 rosix, on 08 octombrie 2017 - 19:58, said:

Mai dar voi n-aveti moldoveni in bloc?  Cum reusiti sa aveti somn asa lin?

Eu sunt unul....

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
N-o sa mai poti de atata bine. Cumpara si spune-ne si noua ce efecte benefice experimentezi. Ce e sigur e ca ajuta la hipotensiune cand vine prima factura la energie electrica.

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
In acea camera ce modalitate de incalzire exista acum , soba de teracota ?
Curentul te rupe la sfarsit de luna cand vine factura asa ca atentie ce cumperi, nu are mentinere termica , la teracota e altceva , arde 1 ora focul si 3 ore tine cald
Noaptea mai mult aerul trebuie sa fie mai cald sa nu inspiri rece ca de incalzit te incalzesti sub plapuma sau pui o duna din puf de gasca ca in Vestul Tarii si dormi afara la -25 grade celsius .
Cauta pe net metoda cu lumanarea si 2 ghivece de flori, ajunge la 40 metrii cubi sa schimbi atmosfera - incalzeste aerul si nu inspiri rece , am testat intr-o baraca de lemn si chiar e ok, nu te gandi ca incalzeste ca o soba dar nu mai simti rece la nas.

#12
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nu e treaba cu panourile alea radiante. Am fost la un moment dat la o petrecere intr-o fosta moara, pereti de caramida plina grosi si incalzirea cu panouri de astea. Aveau oamenii aproape tot tavanul plus cateva pe pereti si vreau sa spun ca pana s-a umplut crasma la refuz ne-am cacat pe noi de frig si aveam masa chiar sub un panou. Era o senzatie foarte ciudata imi ardea fata stand chair sub panoul ala dar per total imi era frig. Nu baga banii in asa ceva, daca tot esti la tara vezi cum poti lua un semineu/teracoda ceva, macar lemnul e mai ieftin.

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 michael78, on 08 octombrie 2017 - 19:14, said:

Buna seara.Locuiesc intr-o camera undeva la tara cam de 20 mp.Nu este izolata nici pe exterior nici pe interior.Am tot vazut ca aceste plasme radiante sunt foarte laudate.As dori sa imi cumpar una mai mult pentru efectele benefice decat pentru caldura.Am mari probleme cu somnul si sunt foarte stresat.Crede-ti ca m-ar ajuta in aceste privinte?
daca o izolezi, de preferat pe exterior, nu o sa iti vina sa crezi cat ti se schimba confortul si scad cheltuielile.
20mp e destul de maricica, dar o aeroterma de 60ron rezolva problema cel putin temporar

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 ldpe, on 08 octombrie 2017 - 20:44, said:

Cauta pe net metoda cu lumanarea si 2 ghivece de flori, ajunge la 40 metrii cubi sa schimbi atmosfera - incalzeste aerul si nu inspiri rece , am testat intr-o baraca de lemn si chiar e ok, nu te gandi ca incalzeste ca o soba dar nu mai simti rece la nas.
Sigur e de la ghivecele alea de flori...
Sper ca esti constient ca lumanrea aia da aceeasi caldura indiferent de numarul de ghivece. Simgura diferenta e ca la inceput, cand iti e mai frig o parte din caldura e absorbita de ghivece in loc sa ajunga in aer iar la sfarsit, cand se stinge lumanarea caldura acumulata este eliberata treptat in mediu. Oricum, cantitatea e prea mica ca sa conteze.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu recomand panourile - consuma mult si incalzesc doar local, ca si caloriferele electrice.  La tzara numai soba e solutie viabila.. restul sunt improvizatii.

#16
extropy

extropy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 15.11.2016
Ia un baiat cu tine supt plapuma, pe post de plasma termica.

#17
michael78

michael78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.02.2017

 ldpe, on 08 octombrie 2017 - 20:44, said:

In acea camera ce modalitate de incalzire exista acum , soba de teracota ?
Curentul te rupe la sfarsit de luna cand vine factura asa ca atentie ce cumperi, nu are mentinere termica , la teracota e altceva , arde 1 ora focul si 3 ore tine cald
Noaptea mai mult aerul trebuie sa fie mai cald sa nu inspiri rece ca de incalzit te incalzesti sub plapuma sau pui o duna din puf de gasca ca in Vestul Tarii si dormi afara la -25 grade celsius .
Cauta pe net metoda cu lumanarea si 2 ghivece de flori, ajunge la 40 metrii cubi sa schimbi atmosfera - incalzeste aerul si nu inspiri rece , am testat intr-o baraca de lemn si chiar e ok, nu te gandi ca incalzeste ca o soba dar nu mai simti rece la nas.
Am soba de teracota dar fac focul de pe la 19.00 si tine pana la maxim 1.00 caldura.Am incercat metoda cu lumanarea si 2 ghivece de flori...nu sunt multumit.

 extropy, on 09 octombrie 2017 - 06:56, said:

Ia un baiat cu tine supt plapuma, pe post de plasma termica.
Te bagi sub plapuma?

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 michael78, on 08 octombrie 2017 - 19:14, said:

Buna seara.Locuiesc intr-o camera undeva la tara cam de 20 mp.Nu este izolata nici pe exterior nici pe interior.Am tot vazut ca aceste plasme radiante sunt foarte laudate.As dori sa imi cumpar una mai mult pentru efectele benefice decat pentru caldura.Am mari probleme cu somnul si sunt foarte stresat.Crede-ti ca m-ar ajuta in aceste privinte?
O mare teapa , pret urias de achizitie si pana incalzeste corpurile din incapere ca mai apoi acestea sa emane caldura , consuma curent de o sa-ti vinzi locuinta dupa o luna ca sa ai bani de platit factura !
Mai bine un convector pe curent care da instant caldura , iar pretul de achizitie e cat " punga " de seminte saptamanala : https://convector.co...rbo-p309274233/
Sau un godin daca vrei sa te specializezi in meseria de fochist , dar iesi ieftin de tot .

Edited by Baxon, 09 October 2017 - 10:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate