Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Reparație glafuri după montarea ușilor.

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
andySF

andySF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 03.05.2002
După ceva timp de căutat un meseriaj să-mi repare glafurile ușilor de interior m-am hotărât să le repar singur. Problema este că e prima dată când încep un proiect de construcții. Nu știu mai nimic. Dacă-mi spui să cumpăr ceva și nu scrie pe etichetă sunt pierdut. Cu toate astea, am să încerc și vă rog pe voi să îmi spuneți ce materiale trebuie să cumpăr și ordinea lor de folosire. Atașez și poze pentru a înțelege mai bine situația. Cei care mi-au montat ușile mi-au recomandat să folosesc polistiren extrudat pentru găurile mai mari.

Disclamer
Ușile au fost cumpărate de la dedeman și cei ce le-au montat le-au scos pe cele vechi și pus pe cele noi în aceași zi. Inițial am căutat pe cineva să-mi facă glafurile înainte de montarea ușilor noi dar nu am găsit.

Attached Files



#2
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
De ce nu bagi spuma???
Sar spuma trebuia bagata de montator, si trebuiesc puse niste cale in interiorul tocului ca sa nu iti umfle tocu....
Nu este treaba de incepator.....

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
1. Polistiren extrudat, apoi spuma prin gaurile mici.
2. Ipsos, iar cand se intareste finisare cu smilgher de 80.
3. Lavabila

Bafta

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
4 Coltare.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Poti folosi spuma si dupa aceea coltare din aluminiu cu plasa de armare 10x10 cm....Posted Image

Attached Files



#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
alea nu sunt usi montate, ci doar asezate pe pozitie.

 Adm, on 08 octombrie 2017 - 15:40, said:

1. Polistiren extrudat, apoi spuma prin gaurile mici.
2. Ipsos, iar cand se intareste finisare cu smilgher de 80.
3. Lavabila

Bafta
spuma se pune cate un pic din pistol, strat peste strat, dar in gaurile alea mari ar merge multibat.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Dai usile jos, tencuiesti cum trebuie cu multibat, apoi montezi iar usile. Acolo e rromeala

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
poate si acum sa incarce cu ceva multibat.

#9
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Tu nu ai cumparat si glafuri pentru usa? Dupa ce repari zidaria trebuie sa montezi glafuri la tocurile usilor? Glafurile se vand impreuna cu tocul....
Uite cum trebuie sa arate la final....Uite o usa montata corect (poza e veche de vreo 10 ani).

Edited by Clovis, 08 October 2017 - 16:23.


#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011

 arg, on 08 octombrie 2017 - 16:17, said:

poate si acum sa incarce cu ceva multibat.


Poate si acum, dar cand va schimba iar usile iar o sa faca reparatii. Asa daca-s facute intai glafurile cum trebuie poate sa schimbe usile de cate ori vrea fara alte reparatii.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 Clovis, on 08 octombrie 2017 - 16:18, said:

Tu nu ai cumparat si glafuri pentru usa?
se pot monta si finisa si fara glafuri..

#12
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 arg, on 08 octombrie 2017 - 16:39, said:

se pot monta si finisa si fara glafuri..
Stiu, dar arata mai bine cu glafuri....

Edited by Clovis, 08 October 2017 - 16:54.


#13
soreen2_0

soreen2_0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 20.03.2012
Umpli gaurile mari cupolistiren extrudat si spuma, nu prea multa sa nu iti umfle tocurile. Dupa 3-4 ore poti taia spuma la nivelul zidului, mai scobesti cam 0,5 cm in spuma pentru a nivela apoi golurile ramase cu ipsos pentru lipit placile de rigips. Urmeaza glet de nivelare si glet de finisare, slefuire cu smirghel de minim 100, amorsa si lavabila.
Unde peretele este iesit in afara tocului trebuie montate coltare finisate cu glet, slefuire, amorsa, lavabila.
Succes.

#14
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ahahahah!!!!!!!!!!! Cam atat am avut de zis despre cum monteaza dedemanul usile, deci daca era usa de la intrare...
Deci sa inteleg ca usa aia a venit fara bucatelele alea care vin pe langa toc? Usa este fixata cu suruburi?
Ce usa aveai inainte acolo de s-a spart asa de naspa?

Deci spuma si apoi baga ceva adeziv, beton ca este spatiu cam mare.
Observ ca usa vine cu toate cele https://www.dedeman....u-toc/p/6018551
Tu doar trebuie sa incarci pe langa usa sa stea fixa.

#15
andySF

andySF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 03.05.2002
Mulțumesc pentru sfaturi.

Tocurile ușilor le am prin casă și mi-au zis oamenii care au montat ușile că vin și le montează după ce termin cu reparațiile. De la ei am prins acest termen de glaf care am presupus că e bucata ai aia de zidărie din jurul ușii.

De dat jos nu îmi mai permit acum, am să umplu golurile cu extrudat și apoi urmăresc pașii de mai sus. Mulțumesc.

Edit: tocurile as in rama ce vine în jurul ușilor.

Edited by andySF, 08 October 2017 - 18:31.


#16
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
cam orice ai pune acolo o sa crape si pentru ca sparturile sint mai mari decit pervazele, se va vedea.

Eu iti sugerez:
1. Umpli cgaurile cu spuma in starturi mici succesive, lasind timp de uscare, astfel incit ultimul start sa nu expandeze mult si sa-ti impinga tocul.
2. Pui citeva dibluri pe colt, pina la cam 1 cm de coltul final intentionat, cam la 25-30 de cm intre ele.
3. Pui coltar de tencuiala de exterior cu ochiuri mari legat de dibluri - are plasa de 5 cm, cel cu ochiuri mici are doar 3.
4. Pui o scindura pe perete pina la 0.5-1 cm fata de exteriorul glafului intentionat (adica de interiorul extensiei de toc pentru pervaz)
5. Incarci cu multibat. Sau faci tu un pic de mortar in galeata, un cancioc de var, 3 de ciment si 7-8 de nisip - tre sa fii atent la consistenta, daca e prea ud nu sta, daca e prea uscat nu prinde.
6. Lasi o noapte sa se usuce, eventual umezesti usurel cu o pensula din ora in ora primele ore, dupa ce se intareste cit de cit
7. Scoti scindura si incarci la fata cu acelasi mortar.
8. Completezi pina la toc (extensie) cu mp75

Daca ai inteles pina aici. E versiunea simplificata. Nu te apuca, tre sa intelegi mai intii.
Btw, nu sint constructor. dar cunosc problema ta.

#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 andySF, on 08 octombrie 2017 - 15:21, said:

După ceva timp de căutat un meseriaj să-mi repare glafurile ușilor de interior m-am hotărât să le repar singur. Problema este că e prima dată când ĂŽncep un proiect de construcții. Nu știu mai nimic. Dacă-mi spui să cumpăr ceva și nu scrie pe etichetă sunt pierdut. Cu toate astea, am să ĂŽncerc și vă rog pe voi să ĂŽmi spuneți ce materiale trebuie să cumpăr și ordinea lor de folosire. Atașez și poze pentru a ĂŽnțelege mai bine situația. Cei care mi-au montat ușile mi-au recomandat să folosesc polistiren extrudat pentru găurile mai mari.

Disclamer
Ușile au fost cumpărate de la dedeman și cei ce le-au montat le-au scos pe cele vechi și pus pe cele noi ĂŽn aceași zi. Inițial am căutat pe cineva să-mi facă glafurile ĂŽnainte de montarea ușilor noi dar nu am găsit.

      Usa montata de tine e mai scunda cu vreo 10cm. E dovada clara ca prostia se plateste scump. Bafta!


#18
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,549
  • Înscris: 03.04.2013
Nu e nevoie sa fii nesuferit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate