Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

BT - Negociere dobanda la depozit

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
Buna. As dori prin intermediul vostru sa prind 2-3 idei vizavi de ceea ce inseamna aceasta negociere. Fireste, ma astept ca negocierea sa aiba la baza criterii vizavi de timp si suma dar..ce altceva si pana unde poti sui? Multumesc.

"Se poate negocia dobanda la depozite?
Dobanda se poate negocia pentru depozitele la termen, pentru sume mai mari de 50.000 lei (sau echivalent in alta valuta)...."

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cauti un ciorap mai larg ca acolo e mai buna dobanda la acest moment.

Edited by keta, 08 October 2017 - 15:28.


#3
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011
Banii nu se tin in casa domnule coleg.

#4
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Chiar azi ma uitam la dobanzi la BT. La euro primesti 0.4% pe an la depozit pe 12 luni. La depozit pe o luna primesti 0.05% pe an.

In conditiile astea tu chiar crezi ca sta cineva de vorba cu tine pe subiectul asta?

Daca mai astepti putin cred ca negociaza banca cu tine ce dobanda negativa sa le platesti ca sa iti tina banii la ei in seif.

Edited by izometric, 08 October 2017 - 15:43.


#5
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
nu cred ca mai poti negocia foarte mult dobanda la depozite. bancile sunt pline de bani, nu vor sa ia bani. vor sa dea bani cu dobanda samd
oricum poti incerca dar slabe sanse sa obtii ceva foarte diferit fata de dobanda standard. adica la o luna ai 0.2% si 3 luni 0.55% in lei. poti negocia ceva de genu 0.3% la luna si 0.60% la 3 luni. in alte cuvinte o nimica toata.
bineinteles conteaza si suma de care nu ai dat nici un detaliu.
au apus vremurile cand inainte de 2010 puteai negocia o dobanda destul de frumusica constand chiar in cateva puncte procentuale.. acum piata e saturata de bani, nu mai vor sa ia, vor sa dea!

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postcammelia08, on 08 octombrie 2017 - 15:33, said:

Banii nu se tin in casa domnule coleg.
Ba se tin in casa sau in alte investitii colega,,,,,,

Daca banca te f----te si la comisioane si la dobanzi la oferi ceea ce merita .

Daca esti chiar interesata continua postarile, daca esti de pe la banca .....las-o balta....

#7
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Prea multa lichiditate pe piata, prea putin apetit de credite de la banca, acum is la moda IFN-urile.
Deci nu stiu cat or sa negocieze ei cu tine cand au deja surplus.

#8
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Ideea cu ciorapul nu e foarte rea, pentru ca in Romania e destul de greu sa-ti tii proprii bani undeva, si mai ales sa-i scoti. De exemplu, m-am dus cu niste lire sterline la Banca Romaneasca (da, stiu, dar n-am cunostinte in domeniu, am dat si eu pe net). Din 5000 de lire, cat a apucat sa numere tanti aia, mi-a respins 1200, pe motiv ca ''bancnotele sunt marcate si deteriorate''. Banii ii ridicasem de la Lloyds cu 3 zile inainte :D.
Drept pentru care i-am bagat in sacosa si m-am dus la BCR, unde mi i-au primit fara probleme.
Plus ca exista ceva gen ,comision de retragere', care la BT vad ca e de 0.5 %- gen, daca las 10k de euro pentru 6 luni, iau dobanda 25 de euro, si cand vreau sa-i scot platesc comision 50 de euro.

#9
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Nush'cum o fi la BT dar probabil e si acolo la fel sau ceva apropiat ca si la orice alta banca...depinde de mai multi factori...
"Negocierea" nu e ceva pe care tu poti controla... Practic, daca suma ce o ai si despre care faci vorbire cu angajatul/a bancii cu care discuti ca ai vrea negociere e pe gustul lor, ei bine, atunci el/ea iti zice clar ca "negocierea" de fapt inseamna ca iti propune un x procent per perioada y (pe care ei, angajatii sucursalei respective il au comunicat de la superiori... Daca tu zici ca e prea putin si, in acelasi timp, suma respectiva ce vrei sa o tii la ei e "atragatoare" in termenii lor de intelegere, atunci, cel mult, respectivul/a suna undeva unde explica speta si de unde i se spune sa ofere "atat", nimic in plus.
PS: cea mai buna oferta pe care am avut-o vreodata la o "negociere" dintr-asta a fost la Banca Romaneasca, cand, dat fiind ca aveam nevoie de o suma mare sa o tin oarecum la dispozitie pt o tranzactie viitoare (nu voiam s-o tin in cont curent ca era destul de mare pt a nu castiga mai nimic din ea si nici in depozite pe 3 sau pe 6, caci tranzactia putea sa apara oricand), am obtinut o dobanda per luna similara cu oferta lor pe 6 luni! Cine stie...probabil ii nimerisem eu in foame mare de capital atunci... Asa decursesera lucrurile:
-Eu: doresc transfer catre contul meu cutare din banca X;
-Angajatul BR: aveti vreun motiv anume pt care doriti sa lichidati contul respectiv de la noi?
-Eu: da, suma respectiva o am pt o tranzactie ce poate surveni din zi in zi, din saptamana in saptamana sau din luna in luna; oferta dvs pt depozitul la o luna e prea mica, in banca cutare e ceva mai mare, deci asta e motivul...
-Angajatul BR: o oferta cel putin similara sau mai buna la depozitul pe o luna va intereseaza?
-Eu: desigur;
-Angajatul BR: va voi oferi o dobanda negociata astfel incat dvs, in calitate de bun client al nostru pana acum sa nu puteti refuza decat doar si numai daca motivul transferului este, in realitate, altul...(pune mana pe telefon, suna undeva, le da numele meu, suma, etc, aia ii zic ceva, inchide) ...

#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Bancile trebuie stranse de oute pina incep sa concedieze din zecile de fufe, verisoare, nepotei si etc ,ce plimba hartii inutil, exact la fel ca in guvern, administratiile locale si altele.

Edited by keta, 08 October 2017 - 16:26.


#11
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Ehe, ce vremuri erau in 2008. Acum, daca vii sa negociezi dobanda la depozit, te da lucratorul bancii la o parte cu un gest din poignet (Kovesi face gestul la perfectie) sa faci loc urmatorului client platitor. Spre exemplu o babuta care isi plateste factura la cablu. Banca face mai multi bani de pe urma ei.

Edited by izometric, 08 October 2017 - 16:30.


#12
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010

View Postwiseguy76, on 08 octombrie 2017 - 16:17, said:

De exemplu, m-am dus cu niste lire sterline la Banca Romaneasca (da, stiu, dar n-am cunostinte in domeniu, am dat si eu pe net). Din 5000 de lire, cat a apucat sa numere tanti aia, mi-a respins 1200, pe motiv ca ''bancnotele sunt marcate si deteriorate''. Banii ii ridicasem de la Lloyds cu 3 zile inainte Posted Image.

am patit si eu cu 2 hartii de 100 euro. banca mi-a respins banii pe motiv ca erau putin mototolite. mna.. imi pare rau ca nu am transportat banii intr-o cutie de aur invelita in matase.. nici nu i-a verificat cu pixu, nici nu i-a bagat in masina.. pur si simplu mi-a dat cu flit. asta da!

#13
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
In 2008 tocmai era petrolul la peak si tocmai se prabusea toata sandramaua, cum sa nu dea? Ar fi dat si camasa de pe ei pentru niste lichiditati.

#14
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
la Tbi bank e 2% pe 3 luni la RON.

#15
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Nu cred ca este 2% pe 3 luni, cred ca este 2% pe un an si ai avea incredere in tbi sa pastrezi o juma de miliard vechi la ei?

Edited by Argent, 08 October 2017 - 17:15.


#16
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cine dracu-i TBI ? , E ca si cum i-as da banii interlopului de la colt ca sa aiba grija de ei...

Edited by keta, 08 October 2017 - 17:35.


#17
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 31.07.2011

Quote

Cauti un ciorap mai larg ca acolo e mai buna dobanda la acest moment.

Maestre.. cu mintea de sudor nu ma pot confrunta, lasa filozofiile de menghina acasa cand contribui la topic-uri mai delicate. Si te atentionez a doua oara, poate se prinde ceva acum.
Numai prostii stau cu banii in casa, sa vina vijelia, hotul, uraganul sau Dracnea peste ei.

1. Nu am spus nimic de euro. Eu am lei.. vreo 80k si pun problema de depozit > 1 an.
2. TBI sunt cei care te mananca pe tine cand nu iti mai platesti ratele. Sunt doar o divizie la noi..dintr-un mare lant.
3.  Momentan e 1.25%/an.

Situatie : daca peste 1 an doresc sa achizitionez ceva cu banii din cont, fac transfer bancar..imi ia ceva comission?

Edited by cammelia08, 08 October 2017 - 17:47.


#18
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
TBI= Traumatic Brain Injury

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate