Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Modalitate de incasare a banilor din strainatate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
M-ar interesa o metoda cit mai simpla si rentabila de incasare a banilor din orice tara de pe glob, efectuata direct prin transfer bancar de catre deponent intr-un cont al meu specificat, in euro.
Pina acum aveam cont la BT, corelat cu PayPal pe internet, dar as vrea mai putini intermediari.
Poate estima cineva care mi-ar fi cea mai potrivita solutie? Atit pentru mine, cit si pentru potentialul client, adica sa nu plateasca el vreun comision prea mare pentru tranzactia interbancara. N-am idee intre ce limite or varia comisioanele astea.
Ma gindesc poate sa-mi deschid un asemenea cont in euro la ING. Iar taxarile presupun ca ar fi, pe deoparte, pentru banii intrati in cont + extragerea lor la ATM. Iar de cealalta parte, ar trebui sa am o idee bine conturata asupra comisioanelor pe care i le-ar cere virtualului deponent banca la care are el cont. Sumele efective virate ar fi pina-n 200..300 euro.

Multumesc anticipat.

#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Hmm... spalare de bani in doze mici Posted Image

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,612
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTavi24, on 08 octombrie 2017 - 12:45, said:

Multumesc anticipat.
Daaca sunt dobanditi legal e simplu, transfer bancar normal intre persoane fizice. Cel ce trimite nu are nimic de platit in plus (spre deosebire de teparii gen western...) iar cel care primeste daca ii converteste in lei prin banking online deasemenea nu plateste niciun comision, daca ii retrage in euro da, plateste dar oricum e foarte mic fata de cat iau teparii, gen 14-15 euro la 3000 euro transferati.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostTavi24, on 08 octombrie 2017 - 12:45, said:

M-ar interesa o metoda cit mai simpla si rentabila de incasare a banilor din orice tara de pe glob, efectuata direct prin transfer bancar de catre deponent intr-un cont al meu specificat, in euro.

Transferul bancar e cea mai simpla metoda dar nu e rentabila. La sume mici platesti comision mai mult decat face.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postandreic, on 08 octombrie 2017 - 12:59, said:

Daaca sunt dobanditi legal e simplu, transfer bancar normal intre persoane fizice. Cel ce trimite nu are nimic de platit in plus (spre deosebire de teparii gen western...)

Oh, cum sa nu Andrei, ma usuca sa trimit din State pe transfer bancar, cred ca cel putin $40

#6
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Da, asa retineam si eu vag din urma cu 6..7 ani, cind mai intrebasem la o banca despre posibilitatea transferului bancar. Era o taxa fixa intre 20..40 euro, nu mai stiu exact (un interval de genul asta), pentru expeditorul banilor. Ma gindeam totusi ca or mai fi evoluat intre timp procedeele astea, spre facilitarea tranzactiilor. Dar probabil o sa ramin cu metoda deja folosita de mine, cont in lei la BT + PayPal.

#7
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Pentru mici vanzari in strainatate, tot Paypal e solutia. Pentru sume ceva mai mari, poti evita comisionul de plata si sa platesti un comision de schimb valutar mai mic folosind diversi intermediari, eu am folosit moneycorp, dar vad ca pe acest forum se recomanda mult Transfergo si Transferwise.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate