Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Monitor Dell inlocuit pe garantie

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
snipe1975

snipe1975

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 17.06.2008
Salut,

Am un monitor (sau mai bine zis aveam) un monitor Dell U2515H IPS WQHD, pe care la mai putin de 1 an de la achizitie l-am trimis in service la Mediadot (cel.ro), pe motiv ca mi-au aparut 3 puncte luminoase pe ecran, vizibile pe alb, si pe alte culori deschise.
Problema este ca mi-au dat ca solutie inlocuire, si fara sa ma anunte mi-au trimis un UP2716D:
- lipseste factura noua si certificatul de garantie
- a venit in cutia unui produs identic, dar cu alt serial number
- in cutie am gasit o copie dupa factura si certificatul de garantie, cu care a fost trimis cel caruia ii apartinea cutia, in service. Nume, adresa, si numar de telefon.
- monitorul avea folia de protectie pe el, si era bagat in ambalaj
- mi se pare imaginea mai intunecata, si culorile mai aprinse. M-am chinuit o zi intreaga sa-l calibrez, dar tot nu il pot aduce la nicelul celui trimis in service. Asta are aceeasi rezolutie, dar pixelul este un pic mai mare.

Intrebarea este, avand in vedere ca li s-a dus buhul celor de la cel.ro de tepari: sa accept acest monitor? Nu erau obligati sa-mi trimita unul nou? Ma gandesc ca daca asta a venit fara cutia lui originala, e refurbished (reparat)?

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsnipe1975, on 08 octombrie 2017 - 00:52, said:

Nu erau obligati sa-mi trimita unul nou? Ma gandesc ca daca asta a venit fara cutia lui originala, e refurbished (reparat)?
Nu, nu e obligat nimeni sa iti schimbe produsul in garantie cu un alt produs identic, nou ... ei sunt obligati sa ti-l repare.
Daca nu ti-l pot repara si nici inlocui cu acelasi model trebuie ori sa iti propuna sa iti dea banii ianpoi ori sa iti ofere un produs similar, dar au nevoie de acceptul tau.
Totusi, inlocuirea lui cu un alt produs diferit se face doar dupa acceptul tau.

Oricum, fie vorba intre noi, as lua/accepta oricand UP2716D in loc ... 27" si panel pe 10 bit.

Culorile le vezi suprasaturate pentru ca panelul asta are gamut100% Adobe RGB, care este mult mai larg decat standardul sRGB. Practic poti reproduce grafica in standard adobe RGB ceea ce iti ofera posibilitati superioare.

Ca sa vezi culorile normal (pentru continut clasic) trebuie sa tunezi din computer ca sa scaleze gamutul pe Adobe RGB (sa downloadezi un aRGB profile pentru placa video) ...

Exemplu de la sistemul meu, cu sRGB .... tie iti trebuie un alt fisier "icm", pentru aRGB.
Attached File  Capture.JPG   151.29K   28 downloads

Edited by ro_explorer, 08 October 2017 - 01:13.


#3
mikaell

mikaell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 24.12.2010
orice actiune care nu tine de reparare/inlocuire produs 1:1 trebuie facut cu acordul clientului. oricum dell au devenit foarte neseriosi si asta nu de acum
uite un alt coleg care s-a mai confruntat cu o speta similara https://forum.softpe...l-dell-romania/
pe de cealalta parte chiar daca cel.ro sta mai bine la preturi in unele cazuri, te zgarii pe ochi cand vine vorba de garantie/service.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate