Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Care au fost primele emisiuni TV de imbecilizare în masă din România (după 1989)?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Gradul maxim de indobitocire si oligofrenism a fost atins in cadrul proiectelor Vacanta mare (Leana si Costel) la PROTV ("Fa, esti proasta de bubui...") si Tradati in dragoste cu Ernest ("Fa, te sparg la bot, te calc in picioare, crva draklui...").   Dar, cam fiecare emisiune de "divertisment" are doza ei de ghelbanism care se adreseaza romanului neaosh, masturbator... de la baza societatii.

#38
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007

View Postmyshyk, on 08 octombrie 2017 - 08:32, said:

Nu e vorba de emisiuni: Imbecilizarea a inceput cu aparitia posturilor TV private. Care  a impartit oamenii in tabere.Si continua si astazi. Si va continua si maine. Si va continua si poinaine. Si tot asa....
Tu chiar crezi că televiziunile private au apărut ca să imbecilizeze oamenii sau ca să-i împartă în tabere? Părerea mea este că ele au apărut ca să facă profit, iar imbecili și tabere au existat întotdeauna, cu foaaaarte mult timp înainte de apariția oricărei televiziuni.

Edited by pletosu, 08 October 2017 - 09:44.


#39
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
fiecare tara are mass-media pe care o merita ! ...
asadar ... "taceti si inghiteti" ! :)

#40
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Cronologic nu stiu. Dar ca efect al indobitocire, categoric pe primul loc au fost emisiunile lui Diaconescu de pe zero tv. Au cretinizat lumea in asa măsura încît ă reusit sa intre in parlament.

#41
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Se zice că televiziunile comerciale s-au adoptat cererilor publicului care vrea să vadă certuri, bătăi, violuri, crime la televizor. Dar uite că la ănceputurile televiziunilor private nu erau atât de multe din astea şi lumea urmărea posturile private + fenomenul s-a întâmplat înainte de aparaţia concurenţei internetului, deci nu poţi să invoci că au fost atât de disperaţi încât să facă orice ca să aibă venituri, căci venituri încă aveau. Probabil s-au gândit "bani mulţi cu muncă puţină" şi "să-i transformăm în nişte drogaţi, noi fiind dealeri de droguri".
Da, unii erau proşti deja [şi unii au devenit şi mai]. Alţii erau înspre şi au devenit

Edited by djl, 08 October 2017 - 10:08.


#42
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Si ce e gresit in a obtine banii multi cu munca putina? Esti comunist? Infierezi cu minie proletara? Ca nu am intels afirmatia ta si nici nu i vad rostul in contextul dat.
Asta e publicul, asta dau televiziunile.  
Eu nu cred ca televiziunile au indobitocit lumea, ci lumea asa era de dinainte.
Au incercat cu niste emisiuni de rahat, au vazut ca merg si au continuat,  ca doar nu erau prosti sa nu faca bani.
Daca emisiunile nu faceau audienta, le scoteau din grila.

#43
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Nu e rău bani mulţi cu muncă puţină, dar în cazul tembeliziunilor astea ne-a afectat negativ. Asta este problema care este.
Am ce am cu ei că tot ei se plâng de una alta la ştiri, dar în acelaşi timp ei alimentează prostia. E ca şi cum m-aş plânge de mizeria de pe stradă şi în momentul următor aş arunca nişte ambalaje pe jos.
Dacă nu ar fi fost atâtea emisiuni proaste, lumea s-ar fi uitat la alea mai decente şi nu ar fi ajuns chiar în masă la paradigma "prostia şi nesimţirea reentează". Fireşte că ar fi existat destui oameni care ar fi crezut asta şi fără tembeliziuni, dar tembeliziunile au ajutat la sporirea numărului lor şi nu ştiu cât de reversibil poate fi procesul.

Edited by djl, 08 October 2017 - 11:14.


#44
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007
Dacć telespectatorii ar fi preferat emisiunile mai decente, poți sć fii sigur cć și televiziunile comerciale le-ar fi preferat tot pe-alea.

#45
kirkik

kirkik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 07.10.2017
Inca o emisiune idioata de prin anii 2000.......la modul serios o spun: TEO era o emisiune educativa pe langa asta:  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9QVeC8lE3Dk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Si cum sa uitam de Big Brother?

Edited by kirkik, 08 October 2017 - 16:47.


#46
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

View PostPhobos, on 07 octombrie 2017 - 21:45, said:

"Te uiti si castigi", "Stii si castigi", Pretul corect", "Vacanta mare", etc. Astea-s doar de la ProTV.

Dar sa nu uitam telenovelele.
Daca pentru tine concursurile de cultura generala sunt emisiuni de indobitocire, atunci ma intreb la ce emisiuni te mai uiti. Ca aia de la TVH au renuntat la cursurile universitare :P

On: prima emisiune care promova fake news si indivizi dubiosi a fost Tribuna nonconformistului, pe TVR2, circa 1992-93. Pe vremea aia nu prindeam programul 2, dar am dat de emisiunea asta cand eram in vizita la niste prieteni, si a aparut un tip care promitea ca are ceva care sa vindece nu stiu cate boli... Nu mai stiu cine facea emisiunea, dar cred ca Danut Senzationescu s-a inspirat copios de acolo.

#47
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014

View Postdjl, on 08 octombrie 2017 - 11:12, said:

Nu e rău bani mulţi cu muncă puţină, dar ĂŽn cazul tembeliziunilor astea ne-a afectat negativ. Asta este problema care este.
Am ce am cu ei că tot ei se plâng de una alta la ştiri, dar ĂŽn acelaşi timp ei alimentează prostia. E ca şi cum m-aş plânge de mizeria de pe stradă şi ĂŽn momentul următor aş arunca nişte ambalaje pe jos.
Dacă nu ar fi fost atâtea emisiuni proaste, lumea s-ar fi uitat la alea mai decente şi nu ar fi ajuns chiar ĂŽn masă la paradigma "prostia şi nesimţirea reentează". Fireşte că ar fi existat destui oameni care ar fi crezut asta şi fără tembeliziuni, dar tembeliziunile au ajutat la sporirea numărului lor şi nu ştiu cât de reversibil poate fi procesul.
Un lucru nu il inteleg,  de ce mania asta cu uitatul la televizor? De unde vine aceasta dorinta?  Si nu numai in Ro, ma refer la nivel mondial.
Din partea mea daca maiine dispare televiziunea, mi se rupe. Si nu numai televiziunea, ci chiar si continutul online.
M-as dezvata repede de ele.
Bag seama ca eu sunt ala "ciudat"  in cazul asta.

#48
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Mult timp televiziunea a reprezentat o sursă ieftină de distracţie şi de petrecere a timpului liber.
Chiar şi în epoca youtube mai dau peste unele melodii interesante/frumoase când mă uit la canalalele de muzică.

#49
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Eu te cred ca gasesti lucruri interesante la TV. Eu altceva intrebam:  de unde nevoia/dorinta asta imperativa de a se uita lumea la TV? Tu de ce te uiti la TV? Ce beneficii ai de pe urma acestei activitati? T
Eu m am trezit la 9h30 si pina acum nu am aprins televizorul. Si nici nu cred ca il aprind pina diseara la 19h00 cind plec la munca. Si miine sansele sunt si mai mici.
Si daca il aprind azi o sa ma uit la niste emisiuni de la care pot sa invat ceva, cum se fac banii, Pawn Stars sau LuckyStarTv (emisiuni numai cu si despre poker). A ma uita la altceva e o risipa de resurse.
Ca ma uit simbata seara la TV si duminica la filme pe net e altceva, mi-a ajunge munca de peste saptamina.
Chiar si uitatul pe forum ma ajuta sa inteleg mai bine oamenii, ceea ce e f important pt mine pt ceea ce fac si pt planurile de viitor.
Deci, care e argumentul sa ma uit la TV?
Sau ne place sa ne pierdem timpul aiurea si apoi sa urlam ca traim rau (  ma refer in general la oameni, nu laa un popor, grup de persoane, sau indivizi anume). Pai in cazul asta ne meritam destinul, sau ma rog, si-l merita cine isi pierde timpul al TV.
Muzica e cacalau la radio (mai ales online). Radioul are avantajul ca nu te tine pe loc, mai poti sa faci si altceva.
Mai bine sa fiu ignorant, decit manipulat.


#50
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
^ Sunt chiar curios daca ai invatat cum sa faci mai multi bani de pe urma Pawn Stars. Pe mine ma streseaza aia ca urla tot timpul de zici ca au luat potul cel mare la loterie, nu cateva sute de dolari :P (La poker nu ma bag ca nu ma pricep, desi mai urmaresc ocazional cate un turneu de poker la TV).

Ca sa raspund eu la intrebarea de mai sus, TV-ul ma relaxeaza, mai ales daca prind un turneu de snooker si n-am alta treaba. E cel mai bun somnifer, mai ales daca joaca jhucatori mai lenti :P Daca joaca Ronnie sau Trump, nu prea poti sa atipesti, pentru ca joaca in ritm alert.

In plus ma mai uit la concursuri de cultura generala, in special la TV straine. Pe langa faptul ca imi tin neuronii in viata, ma mai ajuta si cu stapanirea mai buna a limbilor straine. Din pacate nu stiu suficienta germana, dar ma uit pe la francezi si italieni si pot sa spun ca ma descurc binisor.

#51
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Da, am invatat principii de baza ale comertului, negocierii si am facut ceva, la nivelul meu,  dar fata de altii care au dormit cind trebuai sa fie prin tirguri si piete, am incasat. Si cel mai de pret e experienta ca aia nu mi o ia nimen. Banii, vin si duc.

Sigur nu confunzi Pawn Stars ch Storage Wars? Nimeni din buticul Pawn Stars nu tipa, mai ales ca pe ei ii prezinta numai cind cumpara.
Daca ma uit pe LuckyJack Tv ma uit sa invat nu sa ma relaxez.
Si inca ceva, multi dintre cei ce au  criticat emisiunile proaste din anii 2000 stiau despre ce vorba. Adica s-au uitat! De ce, daca au fost proaste?!
La TV se da o o emisiune, eu, tu, noi ne uitam. Creste audienta. Pe baza acesteia televiziunea cere bani pe reclame, adica incaseaza. Eu nu platesc pt emisiune bani,  ci timp, dar time is money.
Deci, de ce sa-i fac pe unii cu p..a mare cind ei imi vind c...t?
Citi dintre cei cresc audienta emisiùnilor de kkt, ar da banii reali pe kkt real? Ca daca le socotesti in profunzime cam asa ar veni.
Inteleh sa te uiti la TV cu masura, la emisiuni  cit de cit.

Ref la televiziunile straine nu exista comparatie. Numai Arte singur face cit jumatate din televiziunile romanesti.
Apropo,  ai vazut Marakesh de Rire cu Jamel? Umoristi grei de tot.
La sport la fel (pt pasionati desigur),  se compara cineva din Europa cu Bein si Canal +? Pachete cu plata, scumpe nimic de zis, dar asta-i pretul calitatii.

Oricum, intrebarea mea era pt alt tip de consumatori de TV.


#52
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Se poate sa fi confundat emisiunile, pentru mine sunt cam la fel si nu ma intereseaza. Am vazut ceva secvente si m-am lamurit.

Ref. la partea a 2-a, de obicei mi-ajunge sa ma uit cateva minute la o emisiune ca sa-mi fac o parere, nu trebuie sa stau 2 ore, pentru ca timpul meu e pretios. In plus pe mine ma enerveaza emisiunile la care toata lumea zbiara, eventual in acelasi timp. Nu pot sa inteleg cum poate cineva urmari asa ceva fara sa aiba dureri de cap. Aici Antena 1 sunt campioni, dar Pro TV si kanal D vin tare din urma. Cand ii aud urland, de regula schimb canalul in secunda 2.

#53
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,805
  • Înscris: 15.08.2014
Fiecare e in felul lui.


#54
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Problema nu e că te uiţi mult la televizor, problema care este este că mulţi învaţă numai prostii şi ăia cam sunt majoritatea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate