Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Ma trezesc in fiecare noapte la ora 3.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Am incercat cu televizorul aprins si face bine zgomotul ala de fundal, sunet alb sau cum se numeste, white noise, dar lumina o "citesc" cu pleoapele inchise si ma derajeaza cand este publicitate si apare un decor alb, chiar daca sunt intors cu spatele la tv.

Edited by Argent, 07 October 2017 - 20:54.


#20
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017
Zolpidem sau zopiclone (somnifere).

#21
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Stres.


Treci printr-o perioada mai tensionata?

#22
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010

 Argent, on 07 octombrie 2017 - 20:52, said:


Imi pare ciudata si incomoda ora la care ma trezesc,...... dar la ora 3 imi este ca nu ma odihnesc.

S-a acumulat putin stres mai mult probabil si este dezechilibrat programul biologic al organismului.

#23
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ma stresat cred ca sunt, care naiba lucreaza la birou si nu este stresat? Dar ce poti face? Mergi inainte si te gandesti cum sa faci viata mai buna.

#24
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Argent, on 07 octombrie 2017 - 20:54, said:

Am incercat cu televizorul aprins si face bine zgomotul ala de fundal, sunet alb sau cum se numeste, white noise, dar lumina o "citesc" cu pleoapele inchise si ma derajeaza cand este publicitate si apare un decor alb, chiar daca sunt intors cu spatele la tv.
da-l pe un post de radio ceva
exista si radio online cu white noise, setezi tune in sa se opreasca dupa o ora

eu adorm instant daca am in background sunetul de la ceva raliu/ orice motorsport

aaa, da, scapa de monitoare inainte cu min 1h sa te bagi in pat

problema aia s-ar putea sa fi mai mare daca nu te lasa sa dormi

Edited by gumball3000, 07 October 2017 - 21:01.


#25
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

 Argent, on 07 octombrie 2017 - 20:32, said:

Nu stiu ce am de ma tot trezesc noaptea la ora 3
Eu ştiu de ce mă trezesc. Sunt alea 5-6 beri care cer dreptu' la navigaţie.
Nu ştiu ce vârstă ai, da' dacă n-ai descoperit singur panica ce te cotropeşte e grav... e ff.grav...
Aşa, pe neve, cred că ţi-ar trebui o femeie...

Edited by Peter Blood, 07 October 2017 - 21:01.


#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Bei cafea seara?

#27
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Peter Blood, on 07 octombrie 2017 - 21:00, said:

Eu ştiu de ce mă trezesc. Sunt alea 5-6 beri care cer dreptu' la navigaţie.
Nu ştiu ce vârstă ai, da' dacă n-ai descoperit singur panica ce te cotropeşte e grav... e ff.grav...
Aşa, pe neve, cred că ţi-ar trebui o femeie...
sau 2Posted Image

#28
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 gumball3000, on 07 octombrie 2017 - 20:59, said:

da-l pe un post de radio ceva
exista si radio online cu white noise, setezi tune in sa se opreasca dupa o ora

eu adorm instant daca am in background sunetul de la ceva raliu/ orice motorsport

aaa, da, scapa de monitoare inainte cu min 1h sa te bagi in pat
Ti-am citit mesajul si m-am gandit ca esti nebun cu sunet de raliu sau motosport, eu iubesc si ma linisteste sunetul de ploaie, sunetul de vant, sunetul de frigider care merge, sunetul de la centrala, adica cum circula apa prin caloriferele cand declanseaza.

Deci acopar toate ledurile, am scos routerul din camera, pun ceva pe ledul de la tv sa nu se vada lumina.

 Peter Blood, on 07 octombrie 2017 - 21:00, said:

Eu știu de ce mă trezesc. Sunt alea 5-6 beri care cer dreptu' la navigație.
Nu știu ce vârstă ai, da' dacă n-ai descoperit singur panica ce te cotropește e grav... e ff.grav...
Pai pe cine sa fiu prietene nervos? Pe mine ca nu sunt mai agresiv? Teoretic ar trebui sa fiu linistit ca am ceva bani in banca si la nevoie pot freca menta cativa ani.
Ar trebui sa fiu mai agresiv, mai putin bun.

 don_dannielo, on 07 octombrie 2017 - 21:01, said:

Bei cafea seara?
Nu beau cafea, am o problema cu sucul coca cola, cu cafeaua, nu mananc nici prajituri ce par sa fie cu cafea ca nu mai adorm.

#29
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Oricum, de la o vîrstă nu mai dormi neîntors toată noaptea. Fără vreo cauză.
Dacă nu poți să readormi, nu te stresa, nici nu mai încerca. Fă altceva - citit, uitat la TV. Pînă te ia somnul din nou.
Pe vremuri, oamenii dormeau în 2 etape, pentru că asta e tendința naturală a organismului. Dormeau cîteva ore, stăteau treji o oră, apoi dormeau iar cîteva ore.
Dacă crezi că ai probleme, poți merge la o clinică unde au specializarea pneumologie și să faci o somnografie. Îți închiriază un aparat cu care dormi peste noapte, și care măsoară cît ai dormit, cum ai respirat, pe ce parte ai dormit etc. Dar asta nu are rost să faci decît dacă observi efecte nasoale - de pildă că ațipești peste zi.

#30
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 23.09.2005

 Argent, on 07 octombrie 2017 - 20:54, said:

Am incercat cu televizorul aprins si face bine zgomotul ala de fundal, sunet alb sau cum se numeste, white noise, dar lumina o "citesc" cu pleoapele inchise si ma derajeaza cand este publicitate si apare un decor alb, chiar daca sunt intors cu spatele la tv.
Reduci luminozitatea atata doar cat trebuie minimul ca sa urmaresti normal ce e pe ecran.

Edited by Phobos, 07 October 2017 - 21:13.


#31
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 Hamdoulillah, on 07 octombrie 2017 - 20:54, said:

Zolpidem sau zopiclone (somnifere).

Daca vrea dependenta si alte efecte adverse naspa, gen cosmaruri, halucinatii, episoade depresive si a doua zi sa se simta ca un zombie.

@initiator: du-te la farmacie si ia-ti extract de valeriana. Natural, eficient, fara efecte adverse.

#32
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Pai daca nu mai adorm sau daca ma uit la tv o sa ma trezesc ca am ochii umflati sau cu vinisoare si culoare rosie, zic si eu, inca nu am patit.
Deci am instalat programe care urmaresc somnul pe telefon.

Am instalat si apps care redau sunet de ploaie, sunet de frigider, adica white noise, au efect si nu prea.

Si nu pricep care este stresul, adica sa zicem ca nu ma trezesc dimineata, ca intarzi la munca, care pana mea este problema? Se intampla.
Mai am vreo 3 saptamani de concediu de luat, vin sarbatorile de iarna, nu este ceva stresant.

Acum ma uit la ceas si ma gandesc sa mai scriu pe forum pana la 22:30 si apoi ma duc la culcare, deci nu prea am o ora haotica de culcare.

 Mr_Who, on 07 octombrie 2017 - 21:15, said:

@initiator: du-te la farmacie si ia-ti extract de valeriana. Natural, eficient, fara efecte adverse.
O sa incerc, dar la fiecare sfat legat de un ceai sau pastila ma gandesc ca nu am problema sa adorm, eu ma trezesc noaptea si nu mai adorm, deci trebuie ceva pastile sau ceai cand ma trezesc la 3 noaptea.

 Phobos, on 07 octombrie 2017 - 21:13, said:

Reduci luminozitatea atata doar cat trebuie minimul ca sa urmaresti normal ce e pe ecran.
Am incercat, am trecut televizorul in mod economic.

Edited by Argent, 07 October 2017 - 21:17.


#33
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 Argent, on 07 octombrie 2017 - 20:58, said:

Ma stresat cred ca sunt, care naiba lucreaza la birou si nu este stresat? Dar ce poti face? Mergi inainte si te gandesti cum sa faci viata mai buna.

Ai o viata sociala si sentimentala implinita?

#34
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 Daian95, on 07 octombrie 2017 - 21:20, said:

Ai o viata sociala si sentimentala implinita?
Nu, clar ca nu, dar ce roman este fericit?
Si sa nu intelegi ca sunt nefericit, doar ma gandeam care om este implinit? Nu cred ca sa fie asta vina pentru care ma trezesc eu al 3 noaptea.

Edited by Argent, 07 October 2017 - 21:23.


#35
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 silesax, on 07 octombrie 2017 - 20:42, said:

Si eu la fel de cîtiva ani buni .nu pot dormi decit 6 sau 7 ore pe zi !!
La tine rezolvarea e simpla, incerca sa dormi alea 6 - 7 ore noaptea, nu ziua.

#36
Mr_Who

Mr_Who

    The One

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,728
  • Înscris: 24.11.2005

 Argent, on 07 octombrie 2017 - 21:20, said:

O sa incerc, dar la fiecare sfat legat de un ceai sau pastila ma gandesc ca nu am problema sa adorm, eu ma trezesc noaptea si nu mai adorm, deci trebuie ceva pastile sau ceai cand ma trezesc la 3 noaptea.

Nu, iei seara, inainte de culcare. Ideea nu e ca iei ca sa adormi, iei ca sa nu te mai trezesti. Adica nu sa nu te mai trezesti deloc, Doamne fereste, sa te trezesti la o ora normala, 6-7 dimineata. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate