Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Avize/autorizatii necesare SRL domeniul tipografic

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4 replies to this topic

#1
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013
Buna seara,
mi-am deschis de curand o tipografie digitala la care am ajuns in perioada inregistrarii punctului de lucru si obtinerea de avize/autorizatii:

La spatiul pe care l-am inchiriat cu destinatia spatiu comercial si pe care vreau sa-l transform in punct de lucru am contoare separate pentru utilitati.

Mare mi-a fost surprinderea cand m-am dus sa ma interesez de actele necesare incheierii contractelor pentru utilitati cand:

Pentru contractul cu aquaserv (apa, bineinteles)  mi se cer:

autorizatia de functionare

autorizatia de mediu

Autorizatia de functionare sa zicem c-o pot obtine inainte de a avea ceva in acel punct de lucru, si aici ma refer la aparatura fiindca momentan spatiul e gol, nici macar amenajat nu e. Dar cum obtin autorizatie de mediu in cazul asta?

Nu inteleg de ce e nevoie de asa ceva pentru a incheia un contract cu furnizorul de apa. Eu am nevoie de acea apa si pentru renovare. Cum renovez fara apa atata timp cat imi cer autorizatie de mediu, pe care o pot obtine abea dupa deschiderea efectiva a punctului de lucru?

De ce alte avize am nevoie, si pot obtine inainte de inceperea efectiva a muncii in acel punct de lucru? (sanitar, sanitar-veterinar, mediu, P.S.I.)
Firma se incadreaza in codul caen 1812 Alte activitati de tiparire n.c.a. DAR in cadrul firmei mele nu se vor folosi aparatura pentru tiparul offset ci doar imprimante digitale cu toner sau inkjet. Totusi este obligatorie autorizatia de mediu?

Va multumesc anticipat!

#2
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
pe scurt :

la autorizare mediu , se face un dosar cu diverse informatii conform ordin 1798 / 2007 ,
se depune la Agentia Regionala din zona ta , apoi te verifica in teren si daca totul e in regula ti se emite autorizatia

indiferent ce tip de imprimanta/toner folosesti , esti obligat sa depui documentatia la mediu  , incadrarea facandu-se pe codul caen

daca folosesti doar imprimante inkjet sau laser , de ce nu schimbi codul caen in servicii publicitate ceva ;)

pt psi , ai alt hg 571/2016 , in functie de suprafata utilizata

#3
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

View Postvirtualx, on 07 octombrie 2017 - 20:12, said:

pe scurt :

la autorizare mediu , se face un dosar cu diverse informatii conform ordin 1798 / 2007 ,
se depune la Agentia Regionala din zona ta , apoi te verifica in teren si daca totul e in regula ti se emite autorizatia

indiferent ce tip de imprimanta/toner folosesti , esti obligat sa depui documentatia la mediu  , incadrarea facandu-se pe codul caen

daca folosesti doar imprimante inkjet sau laser , de ce nu schimbi codul caen in servicii publicitate ceva Posted Image

pt psi , ai alt hg 571/2016 , in functie de suprafata utilizata
"apoi te verifica in teren" exact despre ce vorbeam...
Ce verifica in teren atata timp cat spatiul este gol si nici macar amenajat? Eu am nevoie de contractul cu aquaserv pentru a avea apa sa pot face amenajarea si renovarea necesara.
Pentru acest contract am nevoie de autorizatia de mediu. La asta ma refer, mi se pare putin absurda aceasta cerinta.

#4
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Sunt firme specializate la care poti apela pt infiintarea unui SRL
Din pacate birocratia este inabusitoare in Romania si total aiurea poate ar fi bine sa apelezi la aceste firme.
Sau poti face contract cu Aquaserv pe persoana fizica nu pe firma

#5
mihai_costea

mihai_costea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 31.12.2013

View PostNytro84, on 08 octombrie 2017 - 19:13, said:

Sunt firme specializate la care poti apela pt infiintarea unui SRL
Din pacate birocratia este inabusitoare in Romania si total aiurea poate ar fi bine sa apelezi la aceste firme.
Sau poti face contract cu Aquaserv pe persoana fizica nu pe firma
Nu cred ca as avea cum sa fac acest lucru atata timp am nevoie de autorizatie de functionare. Spatiul e cu destinatie "spatiu comercial", nu stiu cat de legal ar fi sa fac acest lucru atata timp cat e inchiriat pe firma.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate