Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Sfat achiziție telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 11.06.2017
Doresc si eu sa achiziționez un nou telefon. In momentul de fata dețin un 5s si as dori sa achiziționez un iPhone SE deoarece prefer un telefon mic. In momentul de fata sunt mulțumit de 5s dar bateria ma omoară. Din anumite cunoștințea auzit ca la SE tine bine bateria. M-am mai orientat si la A3 2017, mi se pare destul de mic. Imi puteți recomanda alte modele la un buget de pana la 2000 lei?

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
SE, A3 2017 sau vezi ceva modele de la sony, compacte. In principiu A3 2017 are autonomie foarte buna.

#3
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.01.2013
Sincer n-as da asa mult pe un telefon mic. La 2000 de lei te poti uita la LG G6, HTC 10, Galaxy s8 de pe OLX, ba chiar si iphone 7 pe olx. Parerea mea este ca nu merita un SE in ziua de azi, este mult prea mic. As merge pe un Galaxy S7, nu este foarte mare, eu il consider "potrivit".
Daca esti hotarat sa mergi pe un SE, vezi ca il gasesti destul de ieftin pe OLX, sigilat. N-are sens sa-l iei nou din magazin la momentul actual, parerea mea...

#4
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Sony Xperia X Compact sta bine la autonomie, ecranul are 4.6", il poti manevra si cu o singura mana https://altex.ro/cat...?q=SMTXPERIAXCO

Comparatie dimensiuni - apesi "view side by side" https://www.phoneare...710,10217,10330

Sa cumperi un telefon cu Android cu doar 2GB RAM la sfarsit de 2017 n-ar fi o alegere buna.

Edited by 159, 07 October 2017 - 20:24.


#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
+1 vot pt. Samsung A3.

#6
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Dacă-i schimbi bateria 5S-ului într-un service autorizat (Noumax, iStyle) ieși mult mai ieftin iar telefonul te va "ține" din nou ca unul nou, fără să treci pe mizeria de Android! Posted Image

#7
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Nu e neaparat de baterie, cat de soft, pe ios 11 suge bateria rau, mai ales pe 5s, ia un SE (cand il iei o sa vina cu ios 10 in 99%) si asteapta un update mai solid pentru ios 11.

#8
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 30.06.2011
da, corect, nu trebuie schimbat tot telefonul doar din cauza bateriei. la 5S bateria se schimbă foarte ușor, se poate schimba și acasă. display-ul nu are adeziv. uzura asta planificată a telefoanelor chiar ține, din păcate, la unii oameni.

#9
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 11.06.2017
Am schimbat de 2 ori bateria si nicio schimbare... oricum m-a ținut destul de bine am telefonul de vreo 3 ani si nu a fost cumpărat de nou.. si in plus nici eu nu l-am încărcat cum trebuie,ca fiecare. O sa iau un se sau un 6s. Dacă nu in cel mai rau caz un S7 edge.

#10
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Daca te impaci cu ecranul mai mic si bugetul iti permite, i-ati SE. Nu are rost sa te incurci cu Android, in conditiile in care o mai da "in bara" si in prezent. Nu la fel de grav sau des ca in trecut. Dar se mai intampla. Si eu sunt in dilema daca sa raman la 5S sau sa trec la Android. Ceva parca im zice sa nu fac miscarea asta.
SE va fi un telefon de top si peste 2 ani. Cum se misca IOS cu 2GB, Android se misca asa cu 3 sau 4. Ca idee, intra pe youtube si cauta "Iphone SE speed test". S-ar putea sa ai parte de niste surprize. Si telefonul ala mai are un mare avataj: se poate manevra f usor cu o mana. Cu degetul mare, poti atinge tot ecranul.  In zilele noastre, nu prea se mai intampla asta. :)

Edited by LauCalin, 08 October 2017 - 08:47.


#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Iar aud asta cu mișcatul și cu giga de ram fără număr pentru android. Eu am doar 2 giga de ram, un telefon de doar 700 de lei. Dar pentru că are Android curat îl face să se miște impecabil. Și asta cu toate beneficiile android, cu pixeli mai mulți de mișcat și fără să am lista de a aplicații ecranul home ca în secolul trecut.

#12
cristy4hiphop

cristy4hiphop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 27.03.2014
Eu as zice mai degraba sa optezi pentru S7 daca te gandesti sa treci la Android si nici sa nu te gandesti sa dai aceeasi bani pe un A3 2017. Sigur s7 inca se tine foarte bine la orice capitol chiar daca este un telefon de anul trecut ;)

#13
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016

View PostMishhuu, on 07 octombrie 2017 - 18:20, said:

... as dori sa achiziționez un iPhone SE deoarece prefer un telefon mic.

View PostMishhuu, on 08 octombrie 2017 - 07:41, said:

Dacă nu in cel mai rau caz un S7 edge.

Da, doua optiuni similare... :)

#14
gykanes

gykanes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 06.06.2010

View PostLauCalin, on 08 octombrie 2017 - 08:43, said:

Daca te impaci cu ecranul mai mic si bugetul iti permite, i-ati SE. Nu are rost sa te incurci cu Android, in conditiile in care o mai da "in bara" si in prezent. Nu la fel de grav sau des ca in trecut. Dar se mai intampla. Si eu sunt in dilema daca sa raman la 5S sau sa trec la Android. Ceva parca im zice sa nu fac miscarea asta.
SE va fi un telefon de top si peste 2 ani. Cum se misca IOS cu 2GB, Android se misca asa cu 3 sau 4. Ca idee, intra pe youtube si cauta "Iphone SE speed test". S-ar putea sa ai parte de niste surprize. Si telefonul ala mai are un mare avataj: se poate manevra f usor cu o mana. Cu degetul mare, poti atinge tot ecranul.  In zilele noastre, nu prea se mai intampla asta. :)
Eu nu stiu cum va da voi in bara android... eu am Samsung S6 si de cand l-am luat android nu a făcut nici o problemă până acum. Dacă compari un telefon care costa 2-3000 de lei la lansare cu A3 sau telefoane mai slabe e normal sa se miste mai slab.
Compara cu telefoane lansate în aceeași perioadă si la același preț daca vrei sa fie comparatia corecta.

#15
myceran

myceran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,276
  • Înscris: 31.07.2017

View Postgykanes, on 08 octombrie 2017 - 10:32, said:

Eu nu stiu cum va da voi in bara android... eu am Samsung S6 si de cand l-am luat android nu a făcut nici o problemă până acum. Dacă compari un telefon care costa 2-3000 de lei la lansare cu A3 sau telefoane mai slabe e normal sa se miste mai slab.
Compara cu telefoane lansate în aceeași perioadă si la același preț daca vrei sa fie comparatia corecta.
daca nu il dai de pamant si nu-l folosesti toata ziua la jocuri, evident ca nu vei avea probleme cu el.
am insa in familie un telefon S7 edge, caruia tocmai i s-a defectat placa de baza din cauza celor enumerate mai sus.

#16
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Eu ma referam la Galaxy S8. Saptamana trecuta l-am butonat si s-a blocat in Waze. Nu e ceva neaparat grav... in 5-10 secunde si-a revenit. La chestii de genul asta ma refer. Si nu vreau sa fiu inteles gresit, dar voi v-ati uitat pe topicurile IOS la ce se vorbeste acolo, comparativ cu cele despre Android? Si nu ma refer neaparat la terminale ieftine. Cunosc destule cazuri cu Android la peste 1300-1400 de lei cu mufa usb stricata, restart din senin, microfon stricat... Ma iertati, dar nu prea am vazut/auzit de chestii de genul asta la IOS. Bine, fiecare face ce vrea cu banii lui. Chiar si asa, as vrea sa incerc totusi si Android macar un an.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate