Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 

Nu mi se mai aprinde PC-ul dupa ce il inchid sau ii dau restart

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Daca nu se mai opreste dupa scoaterea si reconectarea bateriei, inseamna ca problema nu e de la condensatori sau de la sursa, ceea ce nu inseamna ca nu poate avea condensatori umflati etc.
Totusi, mai e de verificat pct.4 de la #10, in cazul in care manevra cu bateria s-a facut fara toti consumatorii.
Pana la achizitionarea configurarea unui nou PC (poate folosi din componentele existente) ar fi nevoie si de alte solutii:

 super8, on 08 octombrie 2017 - 11:53, said:

Si eu am avut un monitor cu tub catodic care facea figuri ! trebuia sa-i dau palme intr-o anumita zona a carcasei ca sa-si "revina".
Cand am facut rost de bani l-am schimbat.
Din nefericire, nu exista sistem complet metalic (pe interior) sau complet din plastic :) astfel incat orice echipament se poate uza mecanic. In general, se rezolva printr-o strangere/infigere mai buna, insa uzura poate fi iremediabila, inclusiv pe partea metalica.
In cazul on-topic, uzura poate fi pe baterie sau pe placa de baza... dar mai exista o solutie posibila, ce merita a fi mentionata. Presupun ca PC-ul are carcasa tip tower si ca scoaterea bateriei s-a facut in pozitia culcat; ar putea incerca sa-l utilizeze in aceasta pozitie.

Chestiunea poate fi foarte importanta daca (nu mai stiu cum era prin 2006) are cumva HDD IDE cu date pe care vrea sa le salveze fara alte complicatii.

Dupa cum se vede, orice detaliu poate fi important, deci solicitantul trebuie sa precizeze cat mai multe.

#20
Edy_SD

Edy_SD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 11.09.2015

 xxvirusxx, on 08 octombrie 2017 - 11:57, said:


Ti-am zis sa te uiti de condensatori umflati, buliti....dar tu Nu si Nu....
M-am uitat, nu am vazut nimic, dar mersi oricum de sfat.

#21
Edy_SD

Edy_SD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 11.09.2015

 xxvirusxx, on 07 octombrie 2017 - 13:34, said:

Spune ce model de sursa este...

LE. Am vazut ca ai scris mai sus.
Cam slaba sursa

Vezi daca ai asa ceva pe placa de baza sau in sursa (o desfaci si tu, fara sas fie alimentata la curent)
Asta a fost problema, am desfacut sursa si avea vreo 4-5 condensatori umflati, mersi mult, am schimbat sursa si merge perfect acum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate