Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Înlocuire difuzor bași Electronica Industrială JAZZ HI-FI

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Nu se poate compara domeniul audio casnic cu cel PA. Acolo ai separatoare de frcvenţă (cross-overe) pe 3-4 canale, şi fiecare boxă este excitată de un amplificator de putere separat. Asta înseamnă că incinta de joase primeşte doar joase, mediile doar medii, etc. Dar asemenea semnal are pauze în timp pt. că basul este ritmic de ex nu continuu într-un program muzical, Ca urmare puterea medie aplicată difuzorului este mai redusă decât cea nominală, de aceea se poate trece ocazional peste ea, fără să fie afectate componentele şi fără să apară deteriorări. Termenul folosit de specialişti este "crest factor", şi descrie raportul dintre puterea de vârf şi cea medie aplicată sarcinii. La un program muzical obişnuit poate avea valori de 200-250%, de aceea se alege un final de putere dublă.
Pe de altă parte la un amplificator de casă există un singur final iar separarea pe frecvenţe are loc în filtrul boxei. Ca urmare toate semnalele se suprapun în finali, iar acel crest factor poate avea valori mai reduse, pt. că permanent ai ori başi ori medii ori înalte sau toate la un loc.
Pune difuzorul ăla şi gata, nu cred că greşeşti cu nimic.

#20
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Eu am detinut incintele alea fabricate de EI, puterea suportata fiind undeva la 40VA asa ca daca vrei sa schimbi ceva ultimul lucru de pe pamant care conteaza este puterea difuzoarelor noi.
Problema inlocuirii basului este delicata, difuzoarele originale sunt cu membrana de hartie cu randament foarte ridicat cu parametrii QTs buni pentru volumul mic de compresie.
Incintele folosesc filtre foarte sofisticate chiar si pentru timpurile noastre, avand inclusiv retele Zobel.Banuiesc ca au fost copiate unele RFT fiind prea complexe pentru inginerii de la EI.
Concret nu cred ca vei gasi vreun difuzor indiferent de clasa, pret, producator exotic care sa ofere un sunet mai bun decat cel original.Daca era vorba de medii si inalte gaseai cu siguranta dar la bas nici o sansa.
Recomandare, repara difuzorul original la un meserias bun sau schimba incintele, modele noi in jur de 100 euro sunt la ani lumina de ce faceau alea.

#21
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Mersi mult de răspunsuri. Și mie mi-e teamă că SAL-urile nu sunt prea strălucite iar, și dacă ar fi, nu prea am cum să găsesc ceva cu parametri originali ai difuzorului, cu atât mai mult cu cât nu cunosc parametri difuzorului original și nici nu i-am prea găsit pe undeva.
Am să încerc să dau de un domn Claudiu Urban, i-am mai văzut anuțurile pe diferite forumuri și parcă era din Cluj. Poate se încumetă el la difuzoarele astea și le repară bine.

Edited by the_ice_master, 08 October 2017 - 21:32.


#22
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
In mod sigur te va costa ceva acea reparatie. Gandeste-te daca merita ,mai ales ca s-a mai zis pe aici ,nu sunt deloc grozave acele boxe.

#23
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Da, aveți și voi dreptate.
Am să stau să cuget acum, dacă tot sunt "înarmat" cu informații suplimentare.
La urma urmei, aș putea să le și las așa, de bine, de rău, boxele funcționează, doar că un difuzor de bass e afectat la bobină și produce zgomote în plus când vibrează la frecvențe mici.

#24
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Incintele alea nu erau rele la vremea lor, chiar sunau mult mai bine decat concurentele Unitra.Chiar si azi in stare perfecta ar fi mai bune decat prostiile noname gen Akai dar daca le compari cu produse entry de la firme serioase, sunt complet depasite.
Reparatia nu poate sa coste mai mult de 50 lei, altfel nu merita.

#25
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Am mai întrebat pe un forum și mi-au spus și de difuzoarele Tonsil, Vitacom sau Monacor SPM 205. Ce-i drept, prețul se învârte în jur de 100 de RON, dar aș încerca. Am să merg la sediul Tonsil din Cluj, să-și dea și dânșii cu părerea.
Vă voi ține la curent pe acest subiect.
Edit: Mi se pare interesant difuzorul Tonsil GDN 20 60 3
Pare să aibă specificații bune.
Attached File  GDN20603.jpg   172.93K   24 downloads

Edited by the_ice_master, 11 October 2017 - 21:54.


#26
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Specificatiile, performantele, producatorul, pretul nu inseamna nimic fara o incinta si filtru perfect acordate.Poti gasi incinte foarte ieftine bine proiectate care sa surclaseze orice minune de difuzor pus in o cutie gresita.Uneori diferentele intre un produs bun si unul excelent, apar la mici amanunte legate de acordul fin al componentelor.Aici intervine traditia si experienta producatorului deasupra tehnici si tehnologiei de baza.

#27
Twinvortexp

Twinvortexp

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.08.2019
Va salut
Stiu ca au trecut cativa ani de la aceasta postare. As dori sa va intreb daca ati inlocuit difuzoarele de bass de la boxele dumneavoastra Jazz sau daca le-ati reparat pe cele originale.

#28
mirceazair

mirceazair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2008

 Twinvortexp, on 07 aprilie 2023 - 14:38, said:

Va salut
Stiu ca au trecut cativa ani de la aceasta postare. As dori sa va intreb daca ati inlocuit difuzoarele de bass de la boxele dumneavoastra Jazz sau daca le-ati reparat pe cele originale.

Daca vrei sa aduci la viata un astfel de model de boxe, mai degraba cauta niste difuzoare Seas. In felul asta aduci si un plus de valoare auditiv, nu doar sentimental

Bafta

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate