Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Înlocuire difuzor bași Electronica Industrială JAZZ HI-FI

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Salutare!
Dețin o pereche de boxe Jazz HI-FI, pe 3 căi, compresie, amplificate de un Harman Karon HK6300. Știu că amplificatorul este prea puternic, însă nu le-am dat foarte tare.
Și totuși, difuzorul de bași(20cm) de la o boxă face un sunet în plus când vibrează, "gâjâie". Cred că bobina e cam dusă.
Mai am încă 2 difuzoare de rezervă,dar unul e și el întrerupt la bobină undeva deoarece nu mai funcționează. Celălalt e căzut înăuntru, cred că e afectat spider-ul.
Am vrut să le repar și, astfel, am venit cu difuzorul căzut înăuntru la un inginer din CJ care se ocupă cu așa ceva. De fapt el mi-a spus că e afectat spider-ul și că nu prea merită reparația în sensul că ar costa mai mult și nu garantează că nu apar alte probleme. Nu i-am adus celelalte difuzoare de bași, dar i-am povestit problemele și mi-a recomandat să le cumpăr niște difuzoare de schimb, că așa aș ieși mai okay.
Mi-a recomandat difuzor de 20cm SAL și mi-a spus să fie cu "garnitura" (nu cunosc eu termenul exact) din cauciuc și nu din pânză deoarece așa ar fi mai potrivit pentru incinte pe compresie. Ce-i drept, așa sunt și difuzoarele originale. Totodată, a mai spus că SAL ar avea difuzoare cu membrană din kevlar, care ar fi un material bun și că mai bine aș cumpăra difuzorul direct din magazin.

Problema mea e că nu știu exact cât de bune sunt difuzoarele SAL. La sala de fitness unde mă duc au niște BOXE SAL nu foarte mari, dar care sunt cam praf pe înalte în comparație cu niște Radiotehnika SB-30 ce sunt puse acolo. Idem și pe bass. Ce nu știu e cum e difuzorul SAL 8ohm 150W SPA2030.
Am găsit specificațiile lui, le voi publica într-o postare când ajung la un calculator.
Ideea e că îmi place mult cum sună acele boxe de compresie, au un bass frumos și relativ cumpătat, iar mediile și vocile se aud chiar bine. Aș vrea să mă folosesc de ele în continuare și nu sunt convins că ce găsesc acuma în comerț este de o calitate bună fără să plătesc o căruță de bani 💵. Am văzut niște MAGNAT MONITOR la 1200 de RON perechea pe 3 căi, însă nu știu ce să spun. Domnul la care am fost cu difuzorul nu mi-a prea recomandat să iau ce e în comerț acuma (mă refer la prețuri nu foarte mari) și nici boxele MAGNAT MONITOR, spunând că nu ar fi de nu știu ce calitate la construcție (PAL /MDF și nu lemn).
Sunt oarecum confuz, cu atât mai mult cu cât nu am ascultat boxe magnat monitor.

Așadar, ar fi bun un difuzor SAL 8ohm 150W SPA2030 pentru boxele Jazz HI-FI?

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Ideal ar fi un difuzor cu frecvenţa proprie de rezonanţă cât mai joasă. Incinta de compresie dublează acestă frecenţă, deci pt. başi cât mai profunzi ai nevoie de suspensie de cauciuc, de aceea ţi s-a recomandat aşa ceva.

#3
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Aici este un screenshot cu specificațiile difuzorului SAL.
Attached File  Screenshot_20171007-140654.jpg   289.41K   39 downloads

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Ca fost posesor de boxe Jazz in anii '90 dau un sfat prietenesc ,anume a nu se investi nici macar 1 ban in repararea lor. Nenea ala care t-ia dat sfaturi efectiv nu se pricepe. BTW ,Jazz-urile erau facute din cel mai ordinar placaj/pal ce se gasea pe vremea aia. Magnat MMS 202 sunt la ani lumina in privinta calitatii sunetului.
Inca doua chestii:
-nu e absolut nicio problema ca amplificatorul sa fie mai puternic(decat suporta boxele). Ba chiar e recomandat. Probleme apar in cazul contrar ,desi pare curios.
-amplificatorul ala merita boxe mai bune. Boxele sunt de departe cel mai important element al lantului acustic ,acolo trebuie investit cel mai mult.

#5
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View Postedigee, on 07 octombrie 2017 - 14:22, said:


-nu e absolut nicio problema ca amplificatorul sa fie mai puternic(decat suporta boxele). Ba chiar e recomandat. Probleme apar in cazul contrar ,desi pare curios.

adica pot da 100w intr-o boxa de 20 w fara probleme , ba chiar e recomandat. wtf

#6
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Poti pune un dif de 20w pe un amplificator de 100w, cu conditia sa nu depasesti 20w la iesirea amplificatorului. Ideea e sa nu aduci amplificatorul in clipping unde distorsiunile pot afecta f grav difuzorul chiar la puteri inferioare difuzorului.

#7
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Nu știu, informațiile mi se par contradictorii. Am citit și eu pe aici că e bine ca amplificatorul sa aibă puterea mai mare ca boxele, ca altfel riști sa producă distorsiuni mult mai urâte sau mai nocive.
În același timp, ce am văzut pe combine (ma refer la alea mai vechi, mai calumea făcute), toate erau cu ampliful mai mic decât boxele.
Mie boxele Jazz chiar îmi plac, poate aș lua în calcul achiziționarea altor boxe pentru Harman Kardon, dar tot aș vrea să recondiționez partea de bass la boxele Jazz.


#8
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

View Postmuraru_dan, on 07 octombrie 2017 - 15:31, said:

Poti pune un dif de 20w pe un amplificator de 100w, cu conditia sa nu depasesti 20w la iesirea amplificatorului. Ideea e sa nu aduci amplificatorul in clipping unde distorsiunile pot afecta f grav difuzorul chiar la puteri inferioare difuzorului.
tu te-ai risca? ca eu nu

#9
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View Postadicontakt, on 07 octombrie 2017 - 14:48, said:

adica pot da 100w intr-o boxa de 20 w fara probleme , ba chiar e recomandat. wtf
Da
(wtf)
Mai citeste si studiaza despre distorsiuni ,clipping.
In sonorizari si PA si activitati de studio raportul indicat intre puterea amplificarii si cea suportate de boxe e de 1,5-2/1. Se presupune ca in domeniul respectiv lucreaza oameni instruiti ce stiu a mangeria puterile. IN HI-FI e la fel ,dar considerandu-se ca in segmentul consumer publicul e neavizat s-a ales raportul de 1/1.
Un amplificator slab afalat la limita puterii produce distorsiuni severe de semnal ,semnalul e "clipuit" adica taiat ,sinusoidele ideale sunt taiate - de aici si termenul. Astfel de distorsiuni prajesc urgent boxe ,indiferent de marimea puterii suportate.
Edit: La amplificatoare potente semnalul e curat ,fara distorsiuni singura problema e sa stii unde sa te opresti cu volumul.

Edited by edigee, 07 October 2017 - 15:54.


#10
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
imi datorezi un difuzor si ceva finali in amplif , numai ce am facut experimentul si s-au dus ambele

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Domeniul audio nu e nici pe departe atat de simplu si nu e nici intuitiv macar. Exista reguli stricte ,legi pe care daca nu le respecti risti doar sa ai ceva la care sa se auda ceva si care poate sa se arda oricand
http://www.axiomaudio.com/blog/power
Concluzia acestui articol foarte simplu si babeste scris e evidenta:
""""""
The lesson in all this is that you can never have too much power, and that big amplifiers rarely damage speakers. Little amplifiers driven into clipping burn out speakers. In the scheme of high fidelity, that last barrier to realism is having enough power and being able to approximate real-life loudness levels.
'''

View Postadicontakt, on 07 octombrie 2017 - 16:00, said:

imi datorezi un difuzor si ceva finali in amplif , numai ce am facut experimentul si s-au dus ambele
Joaca-te in alt parc!

Edited by edigee, 07 October 2017 - 16:04.


#12
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
Deci, ce părere aveți de difuzorul SAL pentru boxa Jazz? Sau de difuzoarele SAL în general?

#13
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Dupa cum arata caracteristica aia de frecventa, cu 120Hz la punctul de maxim, 10dB/octava cadere, si cu abia vreo 85dB/Wm la 70Hz, eu zic pas...
E drept ca poate nici dimensiunile si nici pretul lor nu permit mai mult... dar asta nu m-ar face sa le scuz, nu-nu.
Cat costa, de curiozitate?

Ah, le-am gasit la Mivarom. 70 lei. Eh, imi retrag cuvintele. Pt 70 lei...sunt foarte bune.

ca scuza si ca un exemplu de ceea ce s-ar putea face cu un fond (mult) mai generos, iata-l:

http://www.usspeaker...1PW1400fe-1.htm
unul singur iti trebuie... darama peretii.

91dB/Wm la 40Hz
94dB/Wm la 70Hz
100dB/Wm la 150Hz

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005

View Postedigee, on 07 octombrie 2017 - 15:51, said:

Da
(wtf)
Mai citeste si studiaza despre distorsiuni ,clipping.
In sonorizari si PA si activitati de studio raportul indicat intre puterea amplificarii si cea suportate de boxe e de 1,5-2/1. Se presupune ca in domeniul respectiv lucreaza oameni instruiti ce stiu a mangeria puterile. IN HI-FI e la fel ,dar considerandu-se ca in segmentul consumer publicul e neavizat s-a ales raportul de 1/1.
Un amplificator slab afalat la limita puterii produce distorsiuni severe de semnal ,semnalul e "clipuit" adica taiat ,sinusoidele ideale sunt taiate - de aici si termenul. Astfel de distorsiuni prajesc urgent boxe ,indiferent de marimea puterii suportate.
Edit: La amplificatoare potente semnalul e curat ,fara distorsiuni singura problema e sa stii unde sa te opresti cu volumul.
Teoretic aşa este, practic însă la sonorozări se aleg difuzoare mai puternice decât amplificatorul. Cauzele sunt pe de o parte că un difuzor mai mare are randament acustic superior apoi o incintă profesională este mai scumpă decât un amplificator de putere de acelaşi nivel, deci nu riscă nimeni prăjirea boxei, care de multe ori este cât un frigider.
Recent am reparat o boxă profesională JBL cu amplificator pe 2 căi incorporat, finalul de joase era în comutaţie de 180W şi alimenta un 12" de 250W, iar celălalt de medii-înalte era realizat cu un TDA7294 şi debita vreo 70W pe dif de 100.

Eu zic că se poate folosi acel SAL pe incintele Jazz, probabil n-o să sune la fel ca originalul dar nici mare diferenţă nu poate fi. Magnetul de ferită pare mai slăbuţ, asta înseamnă amortizare scăzută la puteri mai mari, dar până pe la 30-40W ar trebui să fie OK.

#15
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007

View Postadicontakt, on 07 octombrie 2017 - 16:00, said:

imi datorezi un difuzor si ceva finali in amplif , numai ce am facut experimentul si s-au dus ambele

Nu te cred :)

#16
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
He-he, lucrurile in sound reinforcment sunt mult mai complexe...
In instalatiile profesionale serioase se merge pe un raport de 2:1 in favoarea amplificarii.
La activele din zona entey si mid level sunt solutii de compromis.
In sound reinforcement nu prea se folosesc active.
Si nu se distruge absolut nimic cata vreme din DSP-ul care proceseaza semnalul de atac al amplificarii ce deserveste respectivele cabinete se opereaza o atenuare cu -3db corespunzatoare unei injumatatiri a puterii debitate si generarea unui headroom de 3db.
Ar fi bine sa nu-si mai dea cu parerea cei care nu au minime cunostinte de inginerie electroacustica.

Edited by geo123, 08 October 2017 - 09:17.


#17
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Audiofili peste audiofili
Despre ce se vrobeste aici (boxe jazz dinaintea erei noastre) si sound reinforcement
Btw:toti sunteti si pe elforum?ca numai acolo isi dau in cap pe contraziceri in domeniu audio

#18
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postadicontakt, on 08 octombrie 2017 - 11:50, said:

....Btw:toti sunteti si pe elforum?ca numai acolo isi dau in cap pe contraziceri in domeniu audio
Yep, da' eu nu prea activez...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate