Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Problema de optica

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ionut317

ionut317

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.05.2017
O sursa de lumina de mici dimensiuni
se afla in apa , la adancimea de 1 metru fata de suprafata apei.Sa se calculeze adancimea aparenta a sursri daca observarea se face dupa o directie perpendiculara pe suprafata apei , care trece prin punctul in care se gaseste sursa de lumina.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Prin metode optice nu se poate daca observarea se face perpendicular.
Daca observarea se face sub un anumit unghi, se poate pe baza indicelui de refractie.

#3
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Faci schita propagarii luminii din apa in aer (refractie) in cazul mai scolaresc, al incidentei oblice (un unghi de incidenta i in apa, un unghi mai mare, r, in aer), astfel ca obtii triunghiuri dreptunghice din care rezulta o relatie in care apar H (adancimea reala), h (adancimea aparenta), i, r si indicele de refractie al apei, n.

Apoi particularizezi relatia pentru cazul problemei: faci sa tinda la zero unghiul de incidenta i, adica lumina vine aproape perpendicular (normal) la suprafata apei - si obtii o relatie mai simpla, din care scoti h.

Alta metoda: folosesti formulele dioptrului plan (perechea de medii apa - aer estre un dioptru plan, iar conditia din problema, observarea dupa directie perpendiculara, indeplineste perfect aproximatia gaussiana, cea in care au fost deduse formulele dioptrului plan). Dar asta depinde de varianta de manual de fizica folosita si de devotiunea profesorului in a preda complet si suplimentar pentru elevii care fac performanta...

Edited by Anca12, 07 October 2017 - 11:44.


#4
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Ionut, este vreme mohorata afara, cred ca esti suficient de solicitat cu lectiile, deci sunt conditii sa devii pesimist...

De aceea, risc o cearta din partea forumistilor, ca-ti dau mura-n gura ( dar si eu, la vremea mea, am invatat sa rezolv nu descoperind eu rezolvarea, ci uitandu-ma la rezolvarile de-a gata din culegerile de probleme):

Attached Files



#5
ionut317

ionut317

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.05.2017
Multumesc!

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Dar pentru cazul lui? (r=0)

#7
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
In cazul lui (al problemei), am scris deja in rezolvare: daca lumina iese din apa perpendicular la suprafata de separatie aer - apa, adica dupa normala (perpendiculara) la suprafata de separatie, asta inseamna ca unghiul de refractie este nul (r = 0).
Mai departe, inlocuind r = 0 in legea refractiei, obtinem:
n sin i =  sin 0, de unde rezulta sin i = 0, deci i = 0.

Asadar, suntem in cazul incidentei normale, i = 0, r = 0, n sin 0 = sin 0, singura situatie cand refractia (patrunderea luminii in alt mediu, schimbarea vitezei de propagare)  nu duce si la schimbarea directiei de propagare, adica nu se modifica unghiul dintre raza de lumina si normala la suprafata de separatie.
In acest caz particular, raza incidenta, raza reflectata inapoi in apa si raza refractata (iesita in aer) sunt toate de-a lungul normalei (perpendicularei) la suprafata apei.

In probleme de acest tip, mai sunt doua cazuri particulare importante: cazul incidentei limita (cand raza refractata se propaga de-a lungul suprafetei apei (i = l, unghiul de incidenta limita, r = 90 grade) si cazul reflexiei totale (i > l, nu mai exista raza refractata, toata lumina se intoarce in apa, ca si cum suprafata apei ar fi netransparenta).

Edited by Anca12, 07 October 2017 - 17:06.


#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Ok. Am crezut ca am gresit eu (fara sa fac vreun calcul) in raspunsul meu.
Deci: nu se poate determina adancimea cand raza e perpendiculara.

#9
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006
Poti aplica si formula dioptrului sferic:

n2/x2 - n1/x1 = (n2-n1)/R,

care pentru R = infinit (dioptru plan) devine:

n2/x2 = n1/x1 sau x2 = x1 * n2/n1

si obtii tot

h = H * naer/napa

#10
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006

 dorin_2k, on 07 octombrie 2017 - 10:31, said:

Prin metode optice nu se poate daca observarea se face perpendicular.
Daca observarea se face sub un anumit unghi, se poate pe baza indicelui de refractie.

Faptul ca observatia se face perpendicular pe suprafata apei si sursa de lumina este de dimensiune mica ne asigura ca suntem in limitele aproximatiei paraxiale (sau gaussiene).

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Ma retrag din discutie. Ma depaseste. Am master in alt domeniu.

#12
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007

 dorin_2k, on 07 octombrie 2017 - 18:45, said:

Deci: nu se poate determina adancimea cand raza e perpendiculara.
Pai ... daca staisa te gandesti nu poti determina distanta fatade niciun obiect daca n-ai o paralaxa.
De aia avem 2 ochi.
In matematica problemei asteia de optica, tot cam asa se pune problema. Tre sa consideri doua puncte.
Din cauza ca adancimea aparenta variaza cu unghiul, cerinta e ca privitul sa fie perpendicular, dar se subintelege faptul ca sunt 2 puncte.
Doar ca le faci sa tinda unul spre altul.
Apoi, si in realitate daca privesti de sus fundul unei galeti cu apa, cand te apropii de galeata, fundul galetii urca si mai mult spre tine.
Cand te departezi insa peste o anumita distanta, fundul galetii tinde sa se stabilizeze intr-o pozitie fixa relativ la galeata, dar tot mai sus e fata de situatia cand galeata e goala.
La asta se referea problema, pana a te apuca sa faci calcule.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate