Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 

Bridge Group

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
bogdan5

bogdan5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.10.2017
Fac o incercare (probabil inutila) de a gasi niste oameni cu care sa pot juca bridge.

Stiu, stiu... voi primi obisnuitele sfaturi: joaca pe bbo / mergi la club / etc, etc... De fapt asta vreau sa fac, doar ca acolo si in alte locuri de jucat bridge e plin de idioti, marlani, sau in cel mai bun caz oameni cumsecade dar care habar n-au de bridge si nici nu vor sa invete (daca tot incurca locul acolo).

Ceea ce caut sunt niste oameni civilizati, care nu trebuie sa fie neaparat mari jucatori, dar macar sa aiba dorinta de a invata (daca tot pretind ca sunt pasionati de bridge).

Fac aceasta incercare (mult mai grea decat a-ti gasi o nevasta) pentru ca lumea de azi a jucatorilor de bridge a devenit foarte urata. De fapt este o oglinda a societatii in care traim (si nu doar la noi in tara). Aceleasi creiere goale, nesimtiti, total agramati, fara cultura acestui joc.

Deci daca s-o intampla coincidenta total improbabila ca vreun om ca un om, care stie sau vrea sa invete bridge, sa citeasca ce am scris, poate e interesat sa luam legatura.

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Oras?

#3
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 bogdan5, on 07 octombrie 2017 - 01:19, said:

Fac o incercare (probabil inutila) de a gasi niste oameni cu care sa pot juca bridge.
[...]
Ceea ce caut sunt niste oameni civilizati, care nu trebuie sa fie neaparat mari jucatori, dar macar sa aiba dorinta de a invata (daca tot pretind ca sunt pasionati de bridge).

Dacă ești din București putem sta de vorbă :)

#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,298
  • Înscris: 29.07.2013
Nu stiu de ce aveam impresia ca initiatroul va primi doar raspunsuri la misto.
Imi pare bine ca m-am inselat si-i doresc sa-si gaseasca axa potrivita si parteneri de dona pasionati de joc.
Succes !

#5
bogdan5

bogdan5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.10.2017

 myshyk, on 07 octombrie 2017 - 06:48, said:

Oras?
Nu are importanta, caci vom juca online (cel putin la inceput). Pe bbo :) Diferenta e ca as avea un partener suportabil in adunatura aia de tampiti. O mica observatie. Pentru mine sayc nu exista. Daca joci asa ceva si nu vrei sa renunti la el, putem comunica in continuare, bineinteles, dar nu putem juca impreuna.

Ideal ar fi sa strangem un grup de oameni - asa cum am mai spus - civilizati. Indiferent ce sistem joaca. Ba chiar mi-ar placea sa am ocazia sa joc non-sayc contra sayc, sa se vada odata care e mai bun :)

Deci poti sa imi spui daca esti fan sayc sau nu, sa vedem daca putem incerca sa jucam impreuna.

 DaculScoril0, on 07 octombrie 2017 - 07:10, said:


Dacă ești din București putem sta de vorbă Posted Image
Asa cum am spus si mai devreme, cel putin la inceput vom juca pe bbo. E o platforma excelenta din punct de vedere tehnic. Din pacate calitatea a 95% dintre membri (inclusiv administratorii siteului) e mizerabila. De asta cred ca daca am fi un grup oarecum inchis, ne-ar face mai multa placere sa jucam acolo. Ceva de genul "grupul nostru", dar ne folosim de platforma lor.

Unele considerente legate de preferintele mele de joc le-am facut mai sus. Daca doresti poti sa iti spui si tu preferintele ca sa vedem daca putem incerca niste done impreuna.

 argonaut, on 07 octombrie 2017 - 08:25, said:

Nu stiu de ce aveam impresia ca initiatroul va primi doar raspunsuri la misto.
Imi pare bine ca m-am inselat si-i doresc sa-si gaseasca axa potrivita si parteneri de dona pasionati de joc.
Succes !
De ce nu ai vrea sa te inscri si tu in acest grup? Orice parere ar fi de ajutor.

#6
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
sayc?

#7
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,298
  • Înscris: 29.07.2013

 bogdan5, on 07 octombrie 2017 - 12:19, said:

De ce nu ai vrea sa te inscri si tu in acest grup? Orice parere ar fi de ajutor.

Mi-ai dat linkul ala pacatos si de trei zile trag la done cu robotii !  ;D

#8
bogdan5

bogdan5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.10.2017

 Taxon, on 10 octombrie 2017 - 19:45, said:

sayc?
Asa cum am spus, pentru mine sayc nu exista. Parerea mea (cu argumente) este ca sayc reprezinta cel mai urat lucru care s-a intamplat vreodata jocului de bridge. Este echivalent cu facebook pentru internet.

Dar asta nu inseamna ca nu putem comunica. Spun mereu ca as vrea sa joc CONTRA sayc, ca sa se lamureasca lumea ca sayc e o greseala a naturii.

Deci daca se vor mai alatura acestui grup si alti pasionati de bridge, putem juca la aceeasi masa.

 argonaut, on 11 octombrie 2017 - 00:09, said:

Mi-ai dat linkul ala pacatos si de trei zile trag la done cu robotii !  ;D
Link-ul e foarte ok. Lumea de acolo e tampita. De asta am si initiat aceasta postare. Sa gasim oameni normali cu care putem juca pe bbo. Dar vad ca nu prea avem multi amatori... :)

#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 bogdan5, on 07 octombrie 2017 - 12:19, said:

Asa cum am spus si mai devreme, cel putin la inceput vom juca pe bbo. E o platforma excelenta din punct de vedere tehnic.

o fi excelentă platforma asta, dar berea tot singur o bei. Plus că la cât stau în fața calculatorului, nu-mi prea surâde ideea de a suplimenta orele...Și da, știu că e disponibil client și pe tablet și telefoane, tot aia e.

Plus că mare parte din atracția la bridge e tocmai caracterul social.

#10
bogdan5

bogdan5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.10.2017

 DaculScoril0, on 11 octombrie 2017 - 14:49, said:


o fi excelentă platforma asta, dar berea tot singur o bei. Plus că la cât stau în fața calculatorului, nu-mi prea surâde ideea de a suplimenta orele...Și da, știu că e disponibil client și pe tablet și telefoane, tot aia e.

Plus că mare parte din atracția la bridge e tocmai caracterul social.
Nu vreau deloc sa iti contrazic preferintele. Doar pentru amuzament, am sa enumar cateva din motivele mele "antisociale" :)

- Timpul URIAS, ENORM pierdut cu orice deplasare in bucuresti (si da, sunt din bucuresti)
- Invers: nu imi place sa primesc lume acasa
- Calculatorul e mediul meu natural, nu ma deranjaza deloc.
- Nu ma dau in vant dupa bere

Deci bine ca ne-am lamurit ca nu se potrivesc gusturile noastre.

#11
bogdan5

bogdan5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.10.2017

 DaculScoril0, on 11 octombrie 2017 - 14:49, said:


o fi excelentă platforma asta, dar berea tot singur o bei. Plus că la cât stau în fața calculatorului, nu-mi prea surâde ideea de a suplimenta orele...Și da, știu că e disponibil client și pe tablet și telefoane, tot aia e.

Plus că mare parte din atracția la bridge e tocmai caracterul social.
Uitasem ce e mai important :)

- Nu fumez. Deci sa gasesc 3 oameni care nu fumeaza e o utopie.

#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 bogdan5, on 11 octombrie 2017 - 20:26, said:

Uitasem ce e mai important Posted Image

- Nu fumez. Deci sa gasesc 3 oameni care nu fumeaza e o utopie.
nici eu nu fumez

#13
bogdan5

bogdan5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.10.2017

 DaculScoril0, on 12 octombrie 2017 - 15:10, said:

nici eu nu fumez
... deci am rezolvat 1/3 din cel mai serios obstacol... :)

#14
bogdan5

bogdan5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.10.2017
Cu toate ca aceasta postare nu a avut nici cel mai mic succes, eu totusi am avut. Am reusit sa gasesc un partener.

Dar am facut si niste compromisuri... Am acceptat sa joc "real", la masa (nu doar virtual, pe internet). Si am acceptat sa joc la mine acasa.

Acum urmeaza o noua cautare: Amatori de bridge, NEFUMATORI, care sunt dispusi sa se deplaseze in zona Pipera pentru partide de bridge.

#15
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,298
  • Înscris: 29.07.2013

 bogdan5, on 29 octombrie 2017 - 15:52, said:

Cu toate ca aceasta postare nu a avut nici cel mai mic succes, eu totusi am avut. Am reusit sa gasesc un partener.

Nu pe naiba :)

De atunci dau incontinuu done cu robotii :D  Nordul e cam slabut, greu poti urca cu el la slem. Se uita nevasta ciudat la mine cum ma cert cu dobitocul.
E slabut programul dar are cel mai citet soft, usor de vazut, usor de jucat. Imi merge destul de bine jocul de levata insa am observat ca roboteii mai fac si tampenii, adica nu acopera onorul cand trebuie, defoseaza aiurea, etc.
Nu m-as baga la virtual, pe vremea cand pierdeam nopti intregi la masa, dona dura cateva minute dar discutiile de dupa se lungeau si-o ora, bineinteles cu berea, spritul, cafeaua si tigarile de rigoare.
Farmecul pentru mine sunt certurile de dupa :D

#16
bogdan5

bogdan5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.10.2017

 argonaut, on 29 octombrie 2017 - 16:08, said:

Nu pe naiba Posted Image

De atunci dau incontinuu done cu robotii Posted Image  Nordul e cam slabut, greu poti urca cu el la slem. Se uita nevasta ciudat la mine cum ma cert cu dobitocul.
E slabut programul dar are cel mai citet soft, usor de vazut, usor de jucat. Imi merge destul de bine jocul de levata insa am observat ca roboteii mai fac si tampenii, adica nu acopera onorul cand trebuie, defoseaza aiurea, etc.
Nu m-as baga la virtual, pe vremea cand pierdeam nopti intregi la masa, dona dura cateva minute dar discutiile de dupa se lungeau si-o ora, bineinteles cu berea, spritul, cafeaua si tigarile de rigoare.
Farmecul pentru mine sunt certurile de dupa Posted Image
E gresit sa iti pierzi vremea cu robotii. Nu sunt total idioti, dar pe ansamblu, da. Fac multe tampenii, fac si unele lucruri incredibil de bune (mai rar). Dar se aplica regula clasica: "un robot nu poate fi mai destept decat cel care l-a programat". Si aculo cel care i-a programat e un idiot.

Poti incerca cu oamenii reali de acolo. Sunt aproape la fel de tampiti ca robotii, uneori mai tampiti, dar macar ai cu cine sa te certi daca vrei :)

#17
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009
Ptiu drace, mi-ati trezit amintiri. De acum peste 25 ani cand ma apucasem de bridge, impreuna cu cativa colegi din lotul national de sah - juniori.
Unii colegi sahisti fosti sau inca in activitate mai practica si acum brige-ul de concurs.
Eu m-am lasat dupa acei vreo 2 ani in care de 5-6 ori pe an, evoluam cate 10 nopti de bridge in timpul concursurilor de sah.

Tin minte sa jucam acest Sayc, careia pe vremea aia(1989-1991) ii ziceam sitemul natural. Apoi o perioada am jucat trefla poloneza si cand ne distram bagam si un sistem kamikadze.
Ani frumosi.

Greu sa gasesti o axa si mai ales 4 amici cu care sa te vezi constant(macar 2 ori/luna).
M-as baga si eu la o axa, insa constrangerile familiale nu imi permit in perioada asta. Plus ca de 25 ani nu am jucat, sau parca am dat 5-6 done acum vreo 10 la o vacanta intre prieteni amatori de bridge ad-hoc.

E un joc superb, eu nu-l consider de carti, ci un sport al mintii, alaturi de sah si go, ca sa numesc pe cele mai cunoscute.

Edited by nniki, 12 March 2018 - 00:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate