Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

"Blitz rapid" cu bec cu magneziu

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Căuitând acum ceva timp una-alta despre un aparat foto pe film am găsit un site cu manuale vechi, și la un moment dat se menționa de niște blitzuri cu magneziu (FP), care permiteau în cazul unor aparate foto (precum "Minolta" SRT 101) folosirea de timpi de expunere de 1/1000 secunde, chit că aparatul avea 1/60 sau 1/90. Știe cineva mai multe despre aceste blitzuri vechi?

#2
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008
Chiar ca e naspa cu ploaia / frigul care nu te-au mai lasat sa iesi cu bicicleta seara - iar avem hiperinflatie de topicuri marga djl.

Edited by BlueKing-69, 06 October 2017 - 21:09.


#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Nene, tu te plictiseşti. Dacă, da, du-te la alea unde se ceartă lumea!

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu inca mai am pe undeva cateva "becuri" din alea. Filamentul era facut din magneziu care ardea pur si simplu.Erau de unica folosinta. Magneziul arde cu mare intensitate luminoasa.

Edited by pasilla, 06 October 2017 - 21:03.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Cam toate blitzurile moderne emit lumina intr-un timp foarte scurt, chiar mai scurt de 1/1000 daca nu-i folosita intensitatea maxima.
Ca sa ingheti insa miscarea la modul asta, trebuie insa sa nu fie alta sursa de lumina care sa expuna subiectul cam la fel de mult pe perioada expunerii.

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Nu depinde şi de puterea blitzului? Bine, 1/1000 merge probabil la competiţii sportive. La un dans mai rapid (nu balet) nu merge şi 1/500?
de pe un site am aflat întâmplător că se mai produc becuri din alea cu magneziu!   Posted Image   Posted Image   :surprise:   http://www.meggaflas...eggaflash-bulbs

Edited by djl, 06 October 2017 - 21:15.


#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Sa ingheti miscarea depinde mult si de focala. Trebuie timp mai scurt sa ingheti capul dansatorului ce umple cadrul decat o panorama cu toata scena.

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
În epoca ledurilor ultrarapide bliţul cu magneziu e desuet.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
in conditii normale expunerea data de blit e de departe preponderenta intr-o fotografie facuta la interior cu timpi de expunere de genul 1/30, 1/60, asa ca acea fotografie va arata la fel de "inghetata" ca si cum ar fi facuta cu 1/1000. nu trebe blitz cu magneziu.

#10
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Blitzul cu magneziu nu este foarte scurt. Nu am lucrat niciodata cu asa ceva, dar am o oarecare experienta in foto. Reactia chimica in sine (arderea) este relativ lenta, banuiesc ca dureaza cam 1/30 s. Si varful arderii nu este in momentul in care se da comanda ci are o anumita intarziere, banuiesc ca tot cam 1/30 dar s-ar putea sa ma insel.

Blitzurile electronice pot fi foarte scurte. La blitzurile fara control electronic durata flashului era in medie de 1/1000-1/250 s fiind in general proportionala cu puterea. Cele puternice (am avut unul rusesc cu 2700uF si lampa tip clasic, potcoava) erau si un pic mai "de durata" (1/250 cred, am facut poze cu diversi timpi de expunere si intre 1/500 si 1/250 era diferenta; da, pe obturator central), energia degajata fiind foarte mare. Cele cu control electronic al expunerii (cu fotocelula) puteau intrerupe descarcarea si dupa 1/30000 s.

#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
De fapt relaţia importantă este viteza bliţului faţă de viteza de mişcare a subiectului, timpul de expunere nu e important, doar să coincidă cu salva de lumină.

#12
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Becurile FP au avantajul ca durata cresterii intensitatii luminii este scurta (5 ms) si, in plus, durata mentinerii la maxim  a intensitatii luminii emise este relativ lunga (de aici vine denumirea FP = flat peak).
In consecinta, este suficient timp sa se expuna intreaga suprafata a cadrului, chiar daca expunerea se face pe fasii inguste (obturator cu perdea, adica in plan focal, timpi scurti de expunere, fotografia de sport).

Cu alte tipuri de becuri (bulb), la aparatele cu obtutator focal, ar rezulta o zona dreptunghiulara neexpusa la setarea pe timpi de expunere scurti, de exemplu 1/500.

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Dar cum pot face diferenţa între un bec standard şi un F.P.?   :huh:

#14
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 06 octombrie 2017 - 21:50, said:

Dar cum pot face diferenţa între un bec standard şi un F.P.?   Posted Image

scrie pe el

Și sper că ai citit și că becurile cu magneziu sunt de unică folosință. Nu le încerca să vezi dacă merg ;)

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ştiu de mult timp că-s de unică folosinţă.
Întrebarea stupidă e: funcţionează în orice blitz în care intră sau ai nevoie de un blitz special făcut pentru acest tip de becuri?

#16
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

View Postmihaicozac, on 06 octombrie 2017 - 21:21, said:

În epoca ledurilor ultrarapide bliţul cu magneziu e desuet.

Da, daca posezi vreun milion de LED-uri de 1W cu CRI 100%, magneziul/xenon-ul e desuet...Posted Image

#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postmihaicozac, on 06 octombrie 2017 - 21:21, said:

În epoca ledurilor ultrarapide bliţul cu magneziu e desuet.

nu și dacă ai nevoie să iluminezi un spațiu măricel fără să ai la dispoziție munți de echipament și o sursă nelimitată de electricitate.
De exemplu în speologie.

View Postdjl, on 07 octombrie 2017 - 10:13, said:

Întrebarea stupidă e: funcţionează în orice blitz în care intră sau ai nevoie de un blitz special făcut pentru acest tip de becuri?
ele sunt blitzul. Posted Image
unele sunt făcute cu talpă pentru patina de pe aparatul foto, dar oricum trebuie un adaptor..
Ai nevoie de un ceva care să inițieze arderea magneziului. Un aparat modern nu dă suficientă putere nici pe portul PC (dacă-l are) nici în patina de blitz.

Edited by DaculScoril0, 07 October 2017 - 17:48.


#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Mă referam la suportul în care se pun becurile. Adică "farfuria", montura. piciorul şi restul. Că am impresia că nu toate becurile au aceiaşi montură, căci sunt de dimensiuni diferite.
http://www.flashbulb.../ClearBulbs.htm
http://www.flashbulb.../flash_info.htm

O să mai studiez problema. Sunt curios dacă pot să găsesc ieftin asemenea becuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate